Gotthárdi Hírek 2001. július 26.

 

Rendőrségi hírek

 

Július 3. A Széchenyi Általános Iskolánál táborozó csoport tagjai randalíroztak az előző nap éjjel, melynek eredményeként az iskolaudvaron több pad összetört, és megrongálták a rendelkezésükre bocsátott zuhanykabin elektronikus részét is. Mintegy 70.000,- Ft kárt okoztak.

 

Július 6. Szentgotthárdon a Zenit áruház parkolójánál egy helyi férfi gépkocsijával a parkolóba balra kívánt bekanyarodni. Későn észlelte a vele szemben egyenesen továbbhaladni szándékozó szintén helyi segéd-motorkerékpáros férfit, és összeütköztek. A segéd-motorkerékpáros súlyos sérülést szenvedett.

 

Július 12. Egy szentgotthárdi férfi tulajdonát képező személygépkocsit rongált meg ismeretlen tettes Szentgotthárdon a Széchenyi út egyik parkolójában. Az elkövető a gépkocsira maróanyagot öntött. A rongálással 150.000,- Ft kárt okozott.

 

Július 19. A szentgotthárdi rendőrőrsre állított elő a járőr egy rábagyarmati férfit, aki alaposan gyanúsítható kerékpárlopással.

 

Jegyzet

 

Szombat délelőtt 10 óra. Az ember ráérősen sétál a városban, indul a Kossuth u. végétől, át a Széll Kálmán téren, majd tovább a Hunyadi úton. Békés, nyugodt kép fogadja. Nézelődő emberek, néhány biciklis és néhány autó. Azok is inkább az úttesten láthatók, parkolni nem igazán állnak meg. Az ember nézi a rendszámokat, összesen kettő darab osztrák rendszámot figyelhet meg. Egy békés, nyugodt, kiegyensúlyozott, mondhatni polgári kisváros képe.

Egy hónap telt el azóta, hogy életbe lépett a fizetőparkolásról szóló rendelet. Azóta a főtér környékéről eltűntek az autók, nem kell keresni a parkolóhelyet, nincs zsúfoltság. Azt is lehet mondani, ezzel már eredményt értünk el. Nincs benzingőz, szmog - és nincsenek osztrákok. Az a néhány sógor, aki betéved a városba, érdeklődve nézi a fizetőparkoló táblákat, próbálja kibetűzni a csak magyar nyelvű feliratokat. Keresi a jegyárusító-helyeket, hát, mit mondjak, egy született gotthárdinak is becsületére válik, ha a táblán található, irkalap nagyságú térképről kideríti, hol is vásárolhatja meg a megváltást jelentő parkolójegyet.

A fizetőparkolásból éves szinten közel 30 milliós bevételt várnak. Elnézve az üres parkolókat, kérdéses, ez mekkora arányban teljesül majd, mint ahogyan az is, az egyébként is haldokló idegenforgalmunkra, bevásárló-turizmusra milyen hatása lesz ennek a rendeletnek. Tulajdonképpen kimondhatjuk, ha a végső döfést akarjuk megadni az ezekből élő vállalkozóknak, alkalmazottaiknak, a legjobb úton haladunk.

-igor-

 

Felhívás

 

A Roma Kárpótlás felhívása alapján önként jelentkezhet valamennyi 56 évesnél idősebb roma – 1945. május 9. előtt született – aki svájci segélyalapból támogatásra igényt tart.

A regisztrációval kapcsolatosan a Polgármesteri Hivatal Hatósági és Okmányiroda földszint 8. sz. helyiségében részletes felvilágosítást adunk.

Dr. Haramász Zsuzsanna jegyző megbízásából:

Csanaki Eszter irodavezető

 

A Városi Könyvtár közleménye

 

A könyvtár értesíti olvasóit, hogy hamarosan visszaköltözik az épület földszinti helyiségeibe. A költözködés ideje alatt augusztus 8-tól 18-ig a könyvtár mindkét részlege zárva tart. Augusztus 13-ától a könyvek költöztetésére kerül sor, s ebben önkéntes segítőket is szívesen látunk.

 

Semmelweis nap

 

Hagyománnyá vált a városban a Semmelweis napon az egészségügyben dolgozók kitüntetése. Idén július 2-án a színházban ünnepelték a Rendelőintézet, a Szakrendelő, a Bölcsőde és a Gondozóház munkatársait.

Megható műsorral köszöntötték az óvodások és az iskolások az ünnepelteket. Bauer Károly polgármester a Szentgotthárd Egészségügyéért Díjat Kovács Lászlónénak, a Rendelőintézet vezető védőnőjének, valamint Kiss Sándornénak, a Bölcsőde gondozónőjének adta át több mint három évtizedes áldozatos munkájukért, amit a város egészségügyéért végeztek.

 

Szentgotthárdi Választópolgárok Asztaltársasága

 

Megalakult a Szentgotthárdi Választópolgárok Asztaltársasága. Július 19-én tartotta alakuló ülését a civil szervezet.

Programjában a helyi közélet aktuális gondjairól való közös gondolkodás és a megoldások keresése szerepel elsősorban. A szervezet nyitott, a legkülönfélébb szakterületeken tevékenykedő tagságot a lokálpatrióta szemlélet, a város jövőjéért való tenniakarás vezérli.

 

A Soltis Lajos Alternatív Színház felhívása

 

Kedves Segítőnk!

Színházunkat, a Soltis Lajos Színházat – korábban Sitkei Színkör – az ország élvonalához tartozó alternatív társulatként jegyzik. Az évenkénti 30-33 ezres nézőszámunk, 4-6 bemutatónk, száznál több előadásunk, színházi nevelési programunk, nemzetközi színjátszótáborunk, színházművészeti fesztiválunk, országos és nemzetközi fesztiválokon való szerepléseink, ugyanott szerzett minősítéseink és díjaink, az oktatás, a képzés, a közművelődés egyéb területein elért eredményeink, széleskörű közösségfejlesztő tevékenységünk, határainkon túli – főként magyarok által szórványban lakott – területeken bonyolított 21 előadás körutunk jótékony célú előadásaink száma stb., mind azt bizonyítják, hogy alig több mint 30 ember szeretettel végzett önkéntes munkája egy egészen kicsi faluban is óriási eredményeket hozhat létre.

A bizonyára mindenki által ismert, múlt esztendei tragédiánk, melynek során elveszítettük művészeti vezetőnket, színházi titkárunkat – aki egyben a társulat vezető színésznője is volt – vezető férfi színészünket, társulatvezetőnk gyógyulás utáni munkaképessége pedig nem éri el az 50 %-ot – valósággal lefejezték a társulatot.

Nagyon sokan siettek segítségünkre, ezért a szakmai színvonalban törés nem következett be. A baleset miatt bekövetkezett bevételkiesés azonban mintegy fél évtizedre vetette vissza a színházi működésünket. Akkor, mikor annak az összegnek a továbblépést – gyermek- és ifjúsági színházi “részleg” kialakítását – kellett volna szolgálnia.

Tekintettel arra, hogy színházunk – beleértve elhalálozott tagjait is – vétlen volt a balesetben, okkal reméltük, hogy kiesett bevételünkhöz hozzájutunk. Oka igen, jogalapja viszont nincs igényünknek! Egyszerűen azért, mert nonprofit szervezet vagyunk. Azaz: nyereséget nem képezhetünk. Ha nem lehet nyereségünk, nem lehet veszteség sem a bevételkiesés. Vagyis egy önkéntes munkával óriási értéket létrehozó szervezet minden további nélkül tönkremehet, megszűnhet önhibáján kívül is Magyarországon.

Ez egy nagyon keserves, rideg, jogszabályokkal alátámasztott logika.

Tekintettel arra, hogy a vétkestől nem kaphatunk jóvátételt, mielőtt beletörődnénk abba, hogy az elmúlt öt évet újra kell kezdenünk, azokhoz fordulunk, akiknek a segítségében reménykedhetünk. A jóakaratú embertársainkhoz, a cégek jóakaratú vezetőihez, a közönségünkhöz, a népművelőkhöz és az intézményekhez. Anyagi segítséget kérve és remélve – olyan módon is, hogy ezért cserébe mi azt adjuk, amihez magas szinten értünk: játékunkat, előadásainkat.

Kérjük Önt is, hogy segítsen nekünk.

Színházunk elérhetősége: 9500 Celldömölk, dr. Géfin L. tér 1. Telefon és fax: 95/424-500, 30/98-63-859, e-mail: sitke@elender.hu.

Számlánk tulajdonosa fenntartónk, a Sitkei Ifjúsági Kör Egyesület (közhasznú szervezet), kezelője az OTP Rt. Sárvári Fiókja, száma: 11747037-20012632-00000000.

A támogatásról adóigazolást adunk, kiadványainkban valamint médiakapcsolatainkon keresztül pedig reklámlehetőséget biztosítunk.

Tisztelettel és köszönettel társaim nevében is:

Nagy Gábor

társulatvezető

 

Önkormányzati rendeletek

 

A távhő-szolgáltatási díjak megállapításáról szóló rendelet

 

A Képviselő-testület díjmódosító jogkörében eljárva 2001. július 1. napjától az alábbi távhő-szolgáltatási díjakat állapítja meg:

Hődíj:

Üzemi és egyéb, valamint lakossági (Ft/GJ): 924,00

Használati melegvíz (Ft/vm3): 279,64

Fűtési díj, átalány (Ft/Lm3): 219,42

 

Rendelet a helyi környezetvédelem szabályairól

(Kivonat)

 

A rendelet hatálya kiterjed Szentgotthárd város közigazgatási területére, minden természetes és jogi személyre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a város területén laknak, tartózkodnak, illetve tevékenykednek.

 

E rendeletet kell alkalmazni:

- a települési szilárd hulladékkal, a háztartási hulladékokkal, azok kezelésével és ártalmatlanításával, a közterületek tisztántartásával, a köztisztasági szolgáltatásokkal összefüggő tevékenységre, továbbá

- a közterületek rendjével, a környezet tisztaságával kapcsolatos tevékenységre (csapadékvíz-elvezetés, zöldterület fenntartása és karbantartása),

- a környezetkárosodás csökkentésének településre vonatkozó feladataira (zajvédelem).

 

Az ingatlanok és közterületek tisztántartása

 

- Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan tulajdonosa, kezelője, az ingatlan használója (haszonélvező, használó, bérlő, albérlő, szívességi használó) köteles gondoskodni.

- Az ingatlan tulajdonosának az ingatlanán kötelessége továbbá a rendszeres rovar- és rágcsálóirtásról való gondoskodás.

- A gondozatlan járdaszakasz vagy nyílt árok tisztítását, kaszálását az önkormányzat az ingatlan tulajdonosa terhére elvégzi.

- Az önkormányzat köteles az árkok tisztításából származó földet a bejelentéstől számított 3 munkanapon elszállítani.

- A háztartási hulladék elszállításáról – díjazás ellenében – az önkormányzat gondoskodik. Ezen szolgáltatás igénybevétele kötelező, melyért térítési díjat kell fizetni. A térítési díj külön önkormányzati rendeletben kerül meghatározásra.

- Az ingatlanok tulajdonosai (használói) a háztartási szemetet fedéllel ellátott, könnyen tisztántartható, max. 110 l űrtartalmú, rakottan max. 50 kg összsúlyú szeméttároló edényben helyezhetik ki a közút szélére. A szeméttároló edények beszerzése és költsége a tulajdonost terhelik. Az ingatlanok tulajdonosai (használói) április 1. és szeptember 30. között reggel 6 órától, október 1. és március 31. között reggel 7 órától a körzetre érvényes szállítási napokon a tároló edényeket úgy helyezhetik ki, hogy az se a gyalogos, se a közúti forgalmat ne akadályozza. A kiürítés után a szállítási edény a következő szállítási nap reggeléig csak az ingatlan területén tárolható. A kiszóródott hulladék eltakarításáról az köteles gondoskodni, akinél a hulladék keletkezett.

- Szelektív hulladékgyűjtésre az önkormányzat által megbízott szervezet jogosult a Hatósági Környezetvédelmi Felügyelőség és az ÁNTSZ engedélye előírásai szerint. Magánvállalkozók csak feltételekhez kötött szerződéses jogviszony alapján végezhetik tevékenységüket. Hulladék elhelyezése a kijelölt területen lehetséges.

- Az önkormányzat évente településtisztasági napokat szervez. A településtisztasági napok alatt a lakosság által kirakott minden olyan hulladékot – az építési törmelék, a veszélyes- és mérgező anyagok, valamint a gazdasági tevékenységből származó hulladékok kivételével –, melyek évközben a szeméttároló edényekben nem helyezhetők el, a közzétett időpontban, díjmentesen az önkormányzat elszállíttatja.

 

Az ingatlantulajdonosok feladata az ingatlanokkal kapcsolatban

 

- A város területén lévő ingatlanok tulajdonosai, használói kötelesek ingatlanukat megművelni, ill. rendben tartani, gyomtól, gaztól, szeméttől megtisztítani.

- A város területén lévő kereskedelmi egységek, vendéglátó-ipari és szolgáltató létesítmények külső és belső nagytakarítását (a környezet rendezését) az üzemeltetők kötelesek minden év április 30-ig elvégezni, rendben tartásukról pedig folyamatosan gondoskodni. Kötelesek továbbá a homlokzat, az épület szerkezeti egységeinek (előtető, portál, ernyőszerkezet, cégtábla stb.) jó karbantartásáról gondoskodni.

- A kereskedelmi, vendéglátó-ipari és szolgáltató létesítmények üzemeltetői a kirakatot kötelesek tisztán tartani és a kirakatokat az üzlet profiljának, jellegének megfelelően áru bemutatására használni.

 

A közterület rendje

 

- Közterületen anyagot lerakni és tárolni, közterületet elfoglalni, illetve a rendeltetéstől eltérő módon használni csak engedély alapján lehet.

- A közterületek, sportolás céljára szolgáló épületek beszennyezése tilos. A köztisztaság megóvása és a balesetek elkerülése végett az említett területeken a szemetet, hulladékot, szennyező vagy egészségre ártalmas anyagot kiönteni, elszórni, kiengedni vagy eldobni nem szabad.

- Közterületeken plakátok, hirdetmények stb., elhelyezése csak engedéllyel történhet.

- Közterületen csak max. 1,5 t teherbírású, nem légfékes üzemű gépjárművek parkolhatnak. Az ettől nagyobb gépjárművek parkolása csak saját ingatlanon vagy kijelölt parkolóhelyen történhet.

 

Aki az ingatlanok és közterületek tisztántartására, rendjére vonatkozó szabályokat megszegi, szabálysértést követ el és 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

 

A levegő védelme Szentgotthárd város területén

 

Szentgotthárd az országos levegő-minőségvédelmi besorolás szempontjából védett, I. kategóriába tartozik.

 

A háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó szabályok

 

- Az egyedi fűtéssel rendelkező lakóházakban a megfelelően karbantartott tüzelőberendezésekben csak az arra a berendezésre engedélyezett tüzelőanyagot szabad elégetni.

- A fűtőberendezésekben egészségre káros égésterméket kibocsátó anyagot (különösen ipari hulladékot, műanyagot, gumit, vegyszert, festéket stb.) égetni tilos.

 

Tarlóégetésre vonatkozó szabályok

 

- Tarlóégetést csak engedéllyel lehet végezni. Az engedélyt Szentgotthárd Város Önkormányzat jegyzője adja ki.

- Tarlóégetés csak rendkívül indokolt esetben, járványveszély elhárítása érdekében engedélyezhető.

- Az égetendő tarlót meg kell tisztítani a kommunális, illetve az ipari eredetű hulladékoktól (műanyag, gumi, vegyszer, festék stb.).

 

Avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok

 

- Avar és kerti hulladék megsemmisítése elsősorban komposztálással történhet.

- Tűzgyújtás és égetés közterületen és ingatlanon belül heti két alkalommal (szeptember 1-től április 30-ig), hétfői és pénteki napokon 8 – 18 óra között, szélmentes időben megengedett. Az égetés max. 30 percig tarthat, tartós füstölés nem megengedett.

- Szeles időben, továbbá nyári időszakban (május 1-jétől augusztus 31-ig) szemétégetés céljából tűzgyújtás szabad térben nem megengedett. A tűzvédelmi szabályok szigorúan betartandók.

- Égetni csak megfelelően kialakított helyen, a vagyoni és személyi biztonságot nem veszélyeztető módon lehet. Az égetést végző személy a tűzrakóhely oltásáról az égetést befejezően köteles gondoskodni.

- Az égetendő hulladék nem tartalmazhat ipari eredetű hulladékot (műanyagot, gumit, vegyszert, festéket, illetve ezek maradékait).

- Tilos védett természetvédelmi területen, véderdő, fás vagy fenyves erdő területén tüzet gyújtani. Száraz nád és más vízi-növényzet égetéséhez a vízfolyások területén hatósági engedély szükséges.

 

Allergén növények elleni védekezési szabályok

 

Az egyes ingatlanterületek gyom- és allergiát okozó növényektől (főleg parlagfű) mentes gondozása a tulajdonos, illetve a használó kötelessége. A parlagfű irtásáról folyamatosan, legkésőbb virágzás előtt az időjárástól függő gyakorisággal kell gondoskodni.

 

Aki a helyi rendelet levegő védelmére vonatkozó szabályait megszegi, 20.000 Ft-ig terjedő bírsággal sújtható. Ismételt környezetszennyezés esetén progresszív bírság is kiszabható (első alkalommal 50 %-kal, második alkalommal 100 %-kal megemelt összeg).

 

A víz védelme Szentgotthárd város területén

 

- Tilos a meglévő élővízfolyásokat (a Rába folyót és annak mellékágát, továbbá a vízelvezető árkokat) eltorlaszolni, a víz természetes hozamát, lefolyását, a víz áramlási viszonyait megváltoztatni, a vízfolyások medrét, partját szűkíteni, illetve feltölteni. A károkozó köteles az eredeti állapot visszaállítására, a károk megtérítésére. Az ingatlantulajdonos köteles gondoskodni az ingatlana előtti nyílt árok és annak műtárgyainak tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról. Csapadékvíz ingatlanról történő kivezetése csak abban az esetben lehetséges, amennyiben az ingatlan előtt szikkasztóárok található.

- Ha a víz által sodort anyagnak (iszap, hordalék stb.) az ingatlanon történt lerakódása folytán a víz természetes lefolyása megváltozik és ezáltal mások kárt szenvedhetnek, az ingatlan tulajdonosa (kezelője, használója) – amennyiben a lerakódott anyagot felhívás ellenére, az abban meghatározott határidőn belül nem távolítja el – tűrni köteles a szükséges munkák elvégzését. A lerakódott anyag eltávolításáért kártalanítás nem jár.

- A Rába és annak mellékága, valamint az egyéb élővizek és azok mellékágai mentén lévő part menti ingatlantulajdonosok, földhasználók a vizek természetes lefolyását nem akadályozhatják, a Rábához kapcsolódó műtárgyak állapotát és üzemelését nem veszélyeztethetik.

- Tilos a vizek fertőzése és káros szennyezése. Tilos a vízelvezető rendszerekbe veszélyes hulladékot, vegyszert, azok csomagolóanyagait, mérgező anyagokat, motorolaj származékokat bevezetni. Tilos belterületi csapadékvíz levezető rendszerekbe (árkokba) a fentieken kívül szennyvizet vagy egyéb más hulladékot juttatni, Minden olyan behatástól védeni kell a vízelvezető rendszereket, ahol a vizek öntisztulási képességei hátrányosan megváltoznak.

- Tilos ásott vagy fúrt kutakba szennyvizet, veszélyes, mérgező hulladékot juttatni, kutakat engedély nélkül betemetni.

- Kút létesítése esetén, házi vízszükségletek kielégítése céljából, amennyiben nem haladja meg a vízkivétel az évi 500 m3 vízmennyiséget, a települési önkormányzat jegyzőjének hatósági engedélye szükséges. A VIZIG szakhatóság szerepét tölti be. Minden egyéb esetben a KÖVIZIG az engedélyező hatóság.

- Tilos a szennyvízcsatorna hálózatba csapadékvizet bevezetni.

- Tilos a meglévő ivóvíz vízellátást biztosító hálózatot veszélyeztetni, szabálytalan, engedély nélküli rákötéssel az ivóvizet szennyezni.

- A szennyvizet a meglévő szennyvízhálózatba kell elvezetni. Szennyvízcsatorna hiányában – annak elkészültéig – közműpótló zárt szennyvíztározóba kell vezetni a szennyvizet. (Vízzáróság biztosítása érdekében műanyag akna vagy vízzáró betonakna építése lehetséges.) Zárt rendszerű szennyvíztározó építésénél a tulajdonosnak igazolni kell annak vízzáróságát.

- Köteles az ingatlantulajdonos a szennyvízcsatornára rákötni, amennyiben az ingatlan szennyvízcsatornára ráköthető. Ez alól méltányossági, szociális okokból határozott időre csak a jegyző adhat felmentést.

- Tilos a szennyvizet kilocsolni.

 

Aki a víz védelmére vonatkozó szabályokat megszegi, ismételten kiszabható, 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

 

Zöldterületek fenntartása és kezelése

 

- A város területén lévő zöldterületek, valamint növényzet ápolásáról és az idényszerű növényvédelmi munkálatok elvégzéséről a tulajdonosok kötelesek gondoskodni.

- Kisüzemi mezőgazdasági területeken végzett vegyszeres kezeléseket táblán kell feltüntetni. A táblán jelölni kell a vegyszerkezelés idejét, “Vigyázat permetezve!” feliratot, a vegyszerrel történő permetezés és az élelmezésügyi várakozási idő napjainak számát.

- Tilos a közlekedési tiltótáblákkal jelzett közparkok területére gépkocsival behajtani és parkolni!

- Tilos a közterületen lévő hársfákról az ingatlantulajdonos engedélye nélkül a növényi részek (virágok, levél, termés stb.) szedése, a fák megcsonkítása. Tilos az élő fára plakát kiragasztása és kiszegezése!

- Tilos a közhasználatú, valamint a természetvédelmi területeken és az egyéb zöldterületen a hasznos állatok, a védett madarak bármilyen eszközzel való zavarása, fészkek rongálása, a tojások és fiókák kiszedése és irtása.

- A játszótereket és a hozzá tartozó zöldterületeket a 14 éven aluli gyermekek használhatják, illetve azok zavarása nélkül a 14 éven felüli gyermekek is használhatják. 6 éven aluli gyermek a játszóteret csak kísérő felügyeletében használhatja.

- Tilos a közhasználatú és egyéb zöldterületen, valamennyi közkifolyónál, kútnál járművet mosni.

- Tilos a közterületen és külterületen a fákat indokolatlanul, a fa pusztulását elősegítő módon megcsonkítani.

Tilos a növények olyan módon való gyűjtése, károsítása, amely a faj vagy fajta káros megváltoztatásához, illetőleg kipusztulásához vezethet. Fakivágási engedélyt indokolt esetekben (kiöregedett fák esetében, balesetveszély elhárítása céljából), vagy minőségi cseréhez az önkormányzat adhat ki akkor, ha az más szakhatóság hatáskörébe nem tartozik.

- Magánterületen diófák és fenyőfák, valamint az egyéb védett fafajok kivágása engedélyhez kötött, az engedélyben új telepítés végrehajtása előírható.

- A telek határánál csak olyan növényzet telepíthető, mely a szomszéd építményeinek és kerítésének karbantartását nem akadályozza, állagát nem rontja.

- Köteles minden tulajdonos, üzemeltető a tulajdonában lévő területen a közlekedést akadályozó (járda és úttest) faágak, bokrok gondozását, nyesését elvégezni.

- Köteles minden tulajdonos, üzemeltető az OTÉK által meghatározott oldalon a szomszédos telekhatáron a kerítést megépíteni és karbantartani.

- A legkisebb ültetési (telepítési) távolság az ingatlan határától (belterületen):

- szőlő, valamint 3 m-nél magasabbra nem növő gyümölcs- és egyéb bokor (élősövény) esetében 0,5 méter,

- 3 méternél magasabbra nem növő gyümölcs- és egyéb fa esetében 1méter,

- 3 méternél magasabbra növő gyümölcs- és egyéb fa, valamint gyümölcs és egyéb bokor (élősövény) esetében 2 méter.

 

Aki a zöldterületek fenntartására és kezelésére vonatkozó szabályokat megszegi, 20.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

 

Zajvédelem szabályozásáról

 

- A közterületre irányuló hangszórás – bármilyen hangosító berendezéssel – csak a jegyző előzetes engedélyével történhet.

- Oktatási, egészségügyi, egyházi intézmények, valamint a temető 200 m-es körzetén belül az engedélyt a jegyző csak kivételesen indokolt esetben adhatja meg.

- Zenés szórakozóhelyek környezetében megengedett hangnyomás szint 50 dB. A határérték túllépését a jegyző meghatározott időre indokolt esetben engedélyezheti.

- A rendelet hatályba lépése után, új létesítmény és meglévők tevékenységének módosítása esetén hangosító berendezést működtetni csak az építési engedélyben illetve a telephely engedélyben rügzített hatósági előírások betartásával lehet.

- A már meglévő és működő létesítmények és berendezések esetében is alkalmazni kell a rendeletben foglalt előírásokat.

- Azon üzemeltetőt, aki berendezését engedély nélkül üzemelteti, a jegyző kötelezi tevékenysége azonnali beszüntetésére.

- Aki a berendezést az engedélytől eltérően üzemelteti, attól az engedélyét – a hatályos jogszabályi keretek között – vissza kell vonni.

- Vendéglátó és szórakozást szolgáló egységekben zeneszolgáltatás általában 24 óráig, hétvégeken (péntek, szombat) éjjel 2 óráig engedélyezhető.

- Egyedi esetekben méltányossági alapon a jegyző ad felmentést. A kérelmet legkésőbb 5 nappal a rendezvény időpontja előtt kell benyújtani.

A város belterületén tilos:

- akár emberi hanggal, akár hangszerrel vagy más technikai, illetve egyéb eszközzel a köznyugalmat és közcsendet sértő zaj okozása.

- erős zajjal járó ipari tevékenység,

- zajt keltő munkák (fűnyírógép, kapálógép, betonkeverő, fűrészgép stb.) végzése 20.00 és 7.00 óra között.

 

Aki a helyi rendelet szabályait megszegi, 30.000 Ft-ig terjedő környezetvédelmi bírsággal sújtható.

 

Fúvós- és mazsorett-találkozó negyedszer
Mazsorettek népviseletben Fúvósok Huszár mazsorettek

 

Az időjárás nem fogadta kegyeibe a július 21-én megrendezett IV. Fúvószenekari és Mazsorett Találkozót. Ennek ellenére szép számú érdeklődő kísérte figyelemmel a csoportok látványos felvonulását. A találkozót Bauer Károly polgármester nyitotta meg ünnepi szavaival. Az öt zenekar által előadott közös számok minden alkalommal az ilyen rendezvények egyik legfelemelőbb pillanatait jelentik. Előadásukban felhangzott Gréts Károly Ünnepi indulója és Thaler: Schloss Leuchtenburg című indulója Pernecker János és Rápli Róbert vezényletével. A délutáni szórakoztató műsorok nagy sikert arattak mind a nézők, mind pedig a résztvevők szerint. A rendezvényen a következő együttesek vettek részt: Csepreg Város Fúvószenekara és Mazsorett Csoportja, Kapuvár és Koprivnicki Ivanec (Horvátország) Fúvószenekarai, a Muramenti Fúvósok, valamint a házigazda szentgotthárdi együttesek. Az események talán szokásos záró mondatai itt is helytállóak lehetnek: egy év múlva újra találkozunk.

 

 

Arcképcsarnok: Dalosvölgyi Anita

 

Dalosvölgyi Anita fiatalon bekapcsolódott a vállalkozás világába, a Vállalkozók Egyesületének domináns személyisége. Beszélgetésünkben szóba került a vállalkozók helyzetének változása, az egyesületben vállalt feladata, napi munkája. Megosztotta velünk gondolatait arról is, milyennek kell lennie egy jó vezetőnek.

- Szentgotthárdon születtem és az általános iskolát is itt végeztem el. Kőszegen a Jurisics Miklós Gimnázium német nyelvi speciális szakán érettségiztem, az érettségi után Ausztriában dolgoztam felszolgálóként. Egy év múlva megkezdődött hazánkban a privatizáció, és a család úgy döntött, hogy vállalkozásba kezd. Ekkor nyitottuk édesapámékkal együtt az ajándéküzletünket. Az elkövetkező pár évben hét közben az üzletben dolgoztam, hét végén pedig Ausztriában, s közben elvégeztem egy felsőfokú külkereskedelmi tanfolyamot. Tulajdonképpen az élet magával hozza, hogy az ember egy kicsit mindig tovább fejlődjön, tovább lépjen, s abban az időben a hasznot mi nem feléltük, hanem egy újabb üzletbe fektettük. A szakma iránti szeretetet, az üzleti érzéket édesapámtól örököltem. Később a húgommal szétváltunk édesapámtól, és a munkát felosztva közösen irányítjuk üzleteinket.

- A rendszerváltás után sorra születtek és nőttek városunkban a vállalkozások. Az elmúlt tizenegy évben milyen változásokat vettél észre helyi szinten a kereskedelemben?

- A 90-es évek eleje óta, úgy gondolom, gyökeresen megváltozott az itteni vállalkozók szemléletmódja. Eleinte szinte minden üzlettulajdonos az osztrák vásárlókat részesítette előnyben, és hozzájuk igazította árait. Mi folyamatosan arra törekedtünk, amit nagyon fontosnak tartok, hogy a magyarok, és ezzel együtt mindenki megtalálja a saját részére megfelelő árut. Az árak kiegyenlítődése miatt van kevesebb osztrák vásárló, a magyar vásárlók elmaradása pedig a reálbérek csökkenése miatt tapasztalható.

- Ezt hogyan élik meg a vállalkozók, milyen helyzetben vannak jelenleg?

- Rossz helyzetben vannak a kereskedő vállalkozók, mert mint mondtam, az osztrák forgalom csökkenése előre látható volt, amit igazán senki sem gondolt komolyan. Ennek következtében idén is bezárt egy-két üzlet.

- Milyen céllal alakult a vállalkozók egyesülete, és milyen feladatokat vállaltál abban?

- Az egyesület abból a célból alakult, hogy összefogja a helyi vállalkozókat, és az önkormányzattal együttműködve segítsen a gondjaikon, bajaikon. Nagyon nagy létszámmal alakultunk, amelyből “letisztult” egy olyan mag, akik aktívan részt vesznek az összejöveteleken, a tevékenységben. A titkár pozíciót töltöm be, és többek között az én feladatom a különböző programok és események megszervezése, s ezek nagy részében ötletgazda is vagyok.

- Lesz-e a közeljövőben program, és milyen időközönként ülésezik az egyesület?

- Sikerült egy hasonló szlovén egyesülettel felvenni a kapcsolatot, és augusztus végén, szeptember elején Lendvára és Muraszombatra látogatunk el, melynek célja egy kirándulással egybekötött eszmecsere. A nyári szünet kivételével havonta ülésezik az egyesület, melynek résztvevői nagyrészt vendéglátó és kereskedő vállalkozók. Kevésbé vannak jelen az iparosok, így nehezen tudunk nekik segíteni, hiszen nem ismerjük meg a gondjaikat, ha velünk ezeket nem osztják meg.

- Miből áll a napi munkád?

- Korábban már említettem, hogy a húgommal együtt látjuk el az üzletekben a feladatokat. A megfelelő árukészlet biztosítása érdekében nagy hangsúlyt fektetünk az árubeszerzésre. Ez többféle módon is történhet, vagy a nagykereskedő látogat el hozzánk, és a helyszínen vásárolunk tőle, vagy mi utazunk el a nagykereskedőhöz. Kialakulóban van az a trend is, hogy egy-egy cég nívósabb helyen mutatja be új kollekcióját, amely ott a helyszínen megrendelhető akár fél, vagy egy évre előre is. Az illatszer területén is hasonló módon történik az áru beszerzése, mint a ruházatnál, illetve egy-egy új kozmetikum vagy illatanyag megjelenésekor továbbképzéseken veszünk részt, amely általában fogadással egybekötött. Egyre több időt vesz igénybe a papírmunka is. Folyamatosan frissítjük a kirakatokban az árukészletet saját magunk, és fontosnak tartom az üzlet rendezettségét és tisztaságát. Számomra szükséges a napi kapcsolat a vevőkkel, ha tehetem, egy héten minden üzletben eltöltök egy egész, vagy egy fél napot. Szeretem látni, mi az, ami tetszik a vevőnek, mi az, amire nagyobb az igény, és ezt magamban felmérem. Tehát napi szinten szeretem figyelemmel kísérni a forgalmat mind a fogyás, mind a kapcsolattartás szempontjából. Szerintem egy kisvárosban nagyon fontos, hogy látják, bent vagyok az üzletben, dolgozom, jóleső érzés, amikor engem vár meg a vevő, hogy én szolgálhassam ki. Folyamatosan követjük az árak alakulását, amely az adott piaci helyzet függvénye. Sajnos, a gotthárdi vásárlók nem igazán tájékozódnak a vásárlás előtt az árakról, vannak, akik más városban vásárolnak, és később veszik észre, hogy itthon is kapható ugyanaz az áru, ráadásul olcsóbban. Kulturális programként és a helyi lakosság tájékoztatására született az ötlet a divatbemutatók szervezésére, amelyeket már többször, sikeresen megvalósítottunk egy-egy étteremben vagy szabadtéri színpadon. A legutóbbi idén május 1-jén volt, rutinos résztvevőkből álló csapattal. Rendszeresen szervezünk közös programokat munkatársainkkal.

- Mi a legfőbb tulajdonsága egy jó vezetőnek?

- Szerintem az empátia, amely a legfőképpen a figyelmen alapszik. Az emberek létbizonytalanságban élnek, és emiatt figyelmetlenek egymással. Pedig, ha csak egy kicsit is odafigyelünk a másik emberre, az ő helyzetébe képzeljük magunkat, lehet, hogy tudunk is segíteni neki. Tehát, minden embertársunkat emberként kell kezelni és az ő érdekeit is figyelembe kell venni. Fontos még megemlíteni, hogy egy jó vezető előre megtervezett, jó időbeosztással dolgozzon. Maradjon ideje pihenni, feltöltődni. Általában az ember ezt saját kárán tapasztalja meg.

- Együttérző vezetőnek érzed magad?

- Én nagyon próbálkozom tudatosan is ezzel, biztos, hogy van olyan helyzet, amikor nem sikerül. Sajnos, akaratlanul is előfordul az, hogy nem bírok kellőképpen figyelni valamilyen oknál fogva társaimra, és amikor visszatérek, ezt megpróbálom bepótolni, helyrehozni. Lehet, hogy a másik ember ezt észre sem veszi, de nekem nagyon fontos.

- Bedi Lívia -

 

 

 

Ifjú Természetjárók Életmód Tábora

 

A Városi Vöröskereszt immár negyedik éve szervezi meg a természetjárók nyári táborát. A vakáció első napjaiban induló tábor ezúttal Életmód táborrá és bővült. Úticélunk Őriszentpéter volt. Nagy lelkesedéssel vágtunk neki az előttünk álló 25 km-es útnak. Szerencsére ezen a napon nem volt kánikula, így könnyebben vettük a kilométereket. Az első pihenőnk a Hársas-tónál volt, majd a farkasfai Mira-birtokon a lovas farm megtekintése után elfogyasztottuk a magunkkal hozott ebédet 15 kiscica és 3 kutya társaságában.

A csapat délután fél 2-kor folytatta útját, és két pihenővel – a tervezett időpontnak megfelelően – 17 órakor érkeztünk Őriszentpéter központjába. A Centrum Étteremben babgulyással és pogácsával vártak bennünket. Fáradtságunk hamar elszállt. Még ezen a napon terepszemlét is tartottunk csoportmunka keretében, melynek az volt a célja, hogy minél több információt összegyűjtsünk a környék érdekességeiről, látványosságairól. Vacsora után került sor egy kis önismereti tréningre, majd játék és daltanulással fejeztük be az első napot.

A következő napok is nagyon gazdag programot kínáltak. Négyen voltunk csoportfelelősök, akik közül ketten előzetesen elvégeztük a Vöröskereszt ifjúsági vezetőképzőjét. Mi külön feladatokat is kaptunk táborvezetőnktől Csörnyi Zoltánné Ági nénitől, így külön is kellett foglalkoznunk kisebb társainkkal, mely főképp az egészséges életmódra irányult. Nagy hangsúlyt fektettünk az egészséges testmozgásra a reggeli tornával és a napközbeni sportvetélkedőkkel. A táborozás során vendég előadók is jöttek hozzánk. A Rendőrőrs munkatársaival a legális és illegális drogokról beszélgettünk, a pszichológus Tamás bácsival intelligencia tesztet tölthettünk ki. Mindezek mellett gyakorolhattuk a legalapvetőbb elsősegély-nyújtási ismereteket, sok dalt és játékot is tanultunk. Külön öröm volt számunkra, hogy táborozásunk időtartamára esett az Őrségi Vásár, amelyet természetesen végig barangoltunk. Megtekintettük a különböző kézművesek és iparművészek termékeit, néhányan a felállított vidámpark ide-oda forgó különlegességeit is kipróbálták, és természetesen a kulturális programokat sem hagytuk ki. Utolsó este a tábori Ki Mit Tud?-ra mindenki valamilyen táncos vagy sportos bemutatóval készült. A táborvezetőség mindenkinek gratulált a látványos bemutatóhoz, és a könyv vagy csokoládé jutalom mellett zenés-táncos estet is ajándékozott nekünk, ahol nagyon jól éreztük magunkat.

Az eltöltött napok felejthetetlen élményt nyújtottak számunkra. Fantasztikusan jó volt ez a tábor! Reméljük, lesz folytatása!

Köszönjük a város önkormányzatának, hogy természetjáró csoportunkat anyagilag támogatta, így megvalósulhatott mindannyiunk örömére ez a gyalogtúrás tábor.

A tábor csoportvezetői nevében:

Szabó Kata és Repnyák Anita

 

Az olvasás éve

A Városi Könyvtár gyermekrészlege az olvasás éve alkalmából nyári programot hirdetett az iskolásoknak. Június 18-tól 29-ig foglalkozásokon vettek részt az érdeklődők. Mesedélelőttön, rajzversenyen, videóvetítésen töltötték idejüket a nagyrészt kisiskolás résztvevők. A gyöngyfűzés, a papírhajtogatás és a gyurmázás alkalmával nemcsak kézügyességük fejlődött, hanem szép alkotások is születtek ezeken az alkalmakon. Július első két hetében a Családsegítő tábor kisdiákjai vettek részt könyvtári foglalkozásokon. Felvételünk is ott készült.

 

Versenyeredmények

 

III. Béla Szakképző Iskola:

Bolyai Matemetika Verseny: Koszár Zsolt megyei 5. helyezés, tanára Kovács Gyuláné

Bartakovics Gábor megyei 2. helyezés (országosra továbbjutott) tanára Kovács Gyuláné, Erős Klára

Matematika OKTV: Bartakovics Gábor országos 35. helyezés, tanára Kovács Gyuláné és Erős Klára

Gordiusz Matematika verseny megyei eredményei: Bartakovics Gábor 1., Bauer Tibor 3.,Tóth István 3., Varga Balázs 5. és Kraller Zsolt 6. helyezés – tanáraik Kovács Gyuláné és Erős Klára

Eötvös Loránd megyei fizika verseny: Bárdosi Péter 3. helyezés és Reitli Péter 5. helyezés tanáruk Pintér Ferenc

Országos Középiskolai Balladamondó Verseny: Zsöksz Alexandra 2. helyezés tanára Nagy Beáta

Mikszáth Kálmán Országos Középiskolai Prózamondó Verseny: Mesics Zsuzsanna megyei 1. helyezés és Bodó Mária megyei 2. helyezés tanáruk Nagy Beáta

XXVII. Országos (és határon túli) Levelező feladatmegoldó Verseny (számítástechnika-informatika): Mizda Gábor 9. helyezés

Középiskolai fiatalok helyes közlekedésre nevelése megyei verseny: Gerencsér Róbert 3., Buda Tamás 4., Szentiványi András 5., Dolgos Gábor , Kálmán Gyula és Vass Dániel 6. helyezés – tanáruk Holczmann J. Tibor.

SZKTV magyar nyelvi megyei verseny: Bajzek András 6., és Molnár György 9. helyezés – tanáruk Nagy Beáta.

SZKTV matematika megyei verseny: Sulics Norbert 7. helyezés – tanára Erős Klára

Implom József megyei helyesírási verseny- szakiskolai kategória: Klein Evelyn 4. helyezés

szakközépiskolai kategória: Császár Balázs 9. helyezés, tanáruk  Kissné Köles Erika

 

 

Vörösmarty Mihály Gimnázium

 

Implom József Helyesírási Verseny: Bartakovics Bianka megyei 5. helyezés és Németh Andrea 6. helyezés (felkészítő tanáruk: Molnár Marianna)

Megyei Történelemverseny: Hunyadi Beáta 4. helyezés (felkészítő tanár: Für Katalin)

OKTV német nyelv: Bartakovics Zsuzsanna területi verseny 14. helyezés (felkészítő tanár: Háklár Gáborné)

Zrínyi Ilona matemetika verseny: Németh Péter 10. helyezés (felkészítő tanár: Pintér Ferenc) és Láng Miklós 16. helyezés (felkészítő tanár: Medgyes Szilvia)

Gordiusz matematikaverseny: Mesics Bertold megyei 2. helyezés és Varga Szilárd megyei 3. helyezés (felkészítő tanáruk: Medgyes Szilvia)

 

Gratulálunk az elért eredményekhez, és további sok sikert kívánunk a tanulóknak és felkészítő tanáraiknak.

 

 

Nyolc évig volt kitűnő tanuló

 

Bánfi Miklós az Arany János Iskola idén végzett 8. osztályos tanulója. Tanulmányi versenyeken elért eredményei alapján méltó arra, hogy bemutassuk a város lakóinak. 1987-ben született, Szentgotthárdon lakik, szülei is szentgotthárdiak. Elsősorban a természettudományos tantárgyak megyei és országos versenyein ért el kimagasló eredményeket. Mindemellett mind a 8 évet kitűnő tanulmányi eredménnyel végezte el.

- Milyen tantárgyi versenyeken indultál el az elmúlt tanévben és milyen eredményeket értél el?

- A Zrínyi Ilona matematika versenyen megyei 7. helyezést, az Öveges József fizika versenyen megyei 1. és országos 4., a Hevesy György kémia versenyen megyei 3.és országos 24., valamint a Teleki Pál földrajz versenyen megyei 3. helyezést értem el.

- Kik voltak a versenyekre felkészítő tanáraid?

- Katona Beáta volt az osztályfőnököm, matematikából és fizikából Barankai Andrásné tanárnő, földrajzból Holzbauer Gyuláné tanárnő, kémiából pedig Unger Rudolf tanár úr készített fel.

- A tanuláson kívül mivel szeretsz még foglalkozni a szabadidődben?

- Hobbim a sport (ez családi hagyomány), ezen belül is az úszást, a kézilabdát valamint a focit szeretem a legjobban. Mint minden fiatal, én is szeretek a számítógéppel foglalatoskodni. A versenyekhez kapcsolódóan nagyon sok szakkönyvet olvastam, de kedvenc olvasmányaim közé tartoznak a történelmi tárgyú könyvek is.

- Általános iskolai tanulmányaidat befejezted. Hol folytatod a tanulást?

A szombathelyi Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium angol speciális tagozatán fogok tovább tanulni.

- andi –

 

Az igazi küldetésünk, hogy megosszuk a tudásunkat

Beszélgetés dr. Czeizel Endre orvos-genetikussal

 

Czeizel Endre szerint a modern orvoslás alapja a megelőzés, szép feladat a tudomány lehetőségeinek széles körben terjesztése. A genetikus lapunknak adott interjújában egyebek mellett beszélt az ismeretterjesztés fontosságáról, a magyar értelmiség közönyéről, magyarságtudatunkról.

- Ön nagyon sokat publikált az elmúlt évtizedekben. Írásait a szakmának vagy a szélesebb közönségnek szánja-e?

- Nekem kétirányú publikációim vannak, egyrészt kutatóként döntően csak angol nyelven publikálok, hiszen a tudomány nemzetközi, és magyarul nem értik a nemzetközi tudomány szereplői írásaimat. 526 angol közleményem van, és hála istennek, világviszonylatban, a fejlődési rendellenességek területén biztos, hogy a világ tíz legismertebb kutatója közé tartozom. A hetvenes években keveredtem bele az ismeretterjesztésbe. Akkor sokkal könnyebb volt a helyzet, mint most, egy tévécsatorna volt, ha az ember ott beszélt, akkor a fél ország nézte. Ráadásul akkor a pénz sem határozta meg annyira a dolgokat, mint most. Inkább a politikai döntés volt befolyásoló, persze ez sem volt igazán jó, hiszen a genetikát sokáig bűnös tudománynak tartották. Aztán, amikor beengedtek a tévébe, rájöttem, hogy nem elég felfedezni a dolgokat, nem elég nekünk tudni valamit, az igazi küldetésünk az, hogy osszuk meg tudásunkat az emberekkel. Mert ugye, addig, amíg az orvos gyógyított, addig nem kellett beszélni. Hiszen ha valakinek nagyon fájt a foga, vagy vakbélgyulladása volt, úgyis elmondta az orvosnak. A modern orvoslás alapeszméje, hogy a megelőzés jobb, mint a gyógyítás, így meg kell osztanunk tudásunkat az emberekkel, nem beszélve arról, hogy az én szakterületemen, ahol az egészséges kisbaba világra jöttének az elősegítése a legfontosabb, a leendő szülőkkel kell szót értenem, hogy éljenek azokkal a lehetőségekkel, amelyeket a tudomány ma kínálni tud. Hiszen amióta világ a világ, mindenki egészséges kisbabát akar. De egészen a 80-as, 90-es évekig ezért legfeljebb imádkozni lehetett. Most viszont fantasztikus új lehetőségek vannak, és azt gondolom, nagyon szép küldetés ezekre felhívni a figyelmet. Én szívesen foglalkozom ismeretterjesztéssel, de tudja, igazán az a gond, hogy nagyon elfoglalt vagyok. Három napja még Szicíliában voltam, két hete Salt Lake Cityben, tíz nap múlva Japánban leszek. Na most, egy ilyet tenni, hogy két napra eljövök Vas megyébe hat előadást tartani, ez sok időbe telik. Így most szombaton és vasárnap istentelenül kell dolgoznom, hogy a négy japán előadásomra felkészüljek. Száz szónak is egy a vége, ez a tevékenységem orvosi körökben is elég sok zavart okoz, és így én egy disszonáns személyiség vagyok. Ugye, azt szokás mondani, hogy valaki vagy legyen tudós, vagy legyen ismeretterjesztő. De ha az ember már ilyen 66 éves korában, akkor ezt vállalnia kell.

- Ön előadásában is beszélt a genetika gyakorlati alkalmazásának lehetőségeiről. Az elmúlt néhány évben a genetika, mint tudomány félelmet keltett az emberekben. Gondolok a génsebészetre, a klónozásra, az ezekkel kapcsolatos előítéletekre. Ön hogyan látja ezt a kérdést?

- Nézze, sajnos, ezekben a véleményekben van jogos félelem. Ez az ugrásszerű fejlődés tényleg nagyon nagy kihívás. Volt hasonlóra példa a 40-es években, amikor elkezdtek az atomenergiával foglalkozni, és akkor a kutatás eredménye az atombomba lett. Most, amikor a genetika a világ tudományának fő irányítója, rettentő fontos, hogy végre egyszer a tudomány eredményeit ne rosszra használják. Engem viszont az zavar nagyon, hogy mondjuk a nyugati értelmiség rendszeresen szembesül a kihívásokkal, és rengeteg kihívás van. Például, lehet-e az életbiztosításokban meghatározni, hogy milyenek az ügyfél génjei, és ezek alapján fizettetni a biztosítási díjat. Munkaalkalmasságnál meg lehet-e nézni ezeket, és azt mondani, hogy ha gond van, akkor nem veszem fel a jelentkezőt. Ezeken kívül is még rengeteg más probléma van a klónozásig bezárólag. Engem inkább az zavar, hogy mintha a magyar írástudókat ez nem érdekelné, nem fogják fel a problémák lényegét. Időnként megjelenik egy híradás, az emberek frászt kapnak, de aztán, mondjuk, a kisgazdapárttal foglalkoznak. Mintha ez döntené el a magyarság jövőjét, pedig a magyarság jövőjét nem a kisgazdapárt belviszályai, hanem, például a genetika forradalmának gyakorlati alkalmazása fogja eldönteni. Az a kérdés, hogy mi magyarok megint kimaradunk-e a világból, vagy egyszer végre megpróbálunk ott lenni az élvonalban.

- A közelmúltban egy főiskolai tanártól hallottam egy olyan kijelentést, hogy a mai magyarság gyakorlatilag másodrendű nemzet. Ugyanis a késő középkorban az igazi magyar dinasztiák fiúgyermekei előtt két pálya volt nyitott, a katonaság, ahol életüket veszítették, mielőtt utódokat nemzettek volna, és a papi hivatás, akiknek kötelező a cölibátus. Így az igazi magyar gének kihaltak, nem öröklődtek át, tehát mi másodrendű “minőségű” magyarok vagyunk.

- Ez nagyon nagy butaság. Ez bonyolult kérdés, mert genetikai módszerekkel nem lehet megmondani, ki a magyar. Itt, a Kárpát-medencében évezredek óta egy olyan népességkeveredés folyik, hogy például egy bajor, egy osztrák, egy szlovák, egy magyar, egy horvát nem különíthető el genetikailag. A magyarság vállalás kérdése, a nyelv, az anyaföld, a kultúra vállalását jelenti. Mi egy rettentő kevert nép vagyunk, és ez genetikailag nagyon jó, mert a beltenyészet veszélyes. A másik dolog, hogy a főúri családok csupán a népesség öt százalékát képviselték. Azt kell mondanom még egyszer, ez nagyon buta nézet.

- Ön az előadásban beszélt művészekről, költőkről, festőkről. Nem gondolkodik-e azon, hogy hasonló megközelítésben foglalkozzon politikusokkal is?

- Nem, nem gondolkodom rajta. Annak ellenére, hogy voltak jelentős politikusok, mint például Churchill, aki mániás depressziós volt, azért ivott olyan nagyon. Én még szeretném megcsinálni, ha belefér az életembe, a nagy képzőművészeket, a nagy tudósokat, most éppen a Nobel-díjasokon dolgozom. Szeretek modelleket felállítani arra például, hogyan lesz valaki nagy muzsikus, nagy költő. Nem értem még igazán, hogyan lesz valaki nagy képzőművész. A politikusokat meghagyom valaki másnak.

- Szilágyi József -

 

CSALÁD – GYERMEK – IFJÚSÁG

A Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat rovata

 

Kamaszokról – kamaszoknak

 

Intézményünk június utolsó hetében második alkalommal szervezett a 13-16 éves korosztály számára napközbeni tábort.

Ezen korosztályt érdeklő, érintő témakörök “feldolgozására” került sor 2001. június 25-29 között. Beszélgetés, önismereti-szituációs játékok, filmvetítés formájában valósult meg az információszerzés és -közvetítés.

A program-sorozat célja az volt, hogy olyan ismeretekhez jussanak a diákok, amelyeket mindennapjaikban hasznosítani tudnak életük különböző területein. A megelőzés, prevenció érdekében az egy hét alatt hallottakat, tapasztaltakat útravalónak szántuk az előttük álló életszakaszokra.

Hasznos információkhoz jutottak Bejczy Delinke kortárs-segítőtől, akivel a szenvedélyekről beszélgettek. Többek között a drogokról, a drogfogyasztásról, annak következményeiről volt szó. A fiatalok megtudták azt is, hogyan lehetnek kortárs-segítők, amennyiben szeretnének prevenciós tevékenységet végezni korosztályuk körében.

A serdülőkorról, a tapasztalható változásokról, a serdülőket foglalkoztató kérdésekről folytattunk eszmecserét Laczóné Novák Ágota védőnővel.

A diákok családtagjaiknak, barátaiknak is szerezhettek meglepetést saját készítésű ajándéktárgyaikkal. Ugyanis Újfalvi Anita kerámiaformázó “irányításával” szebbnél szebb tárgyak formálódtak kezük által.

A szombathelyi Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat megismerése is programjaink között szerepelt. A Szolgálat pszichológusa ismertette a “RÉV – Drogambulancia” létrejöttének történetét. Elmondta, hogy egy német modell alapján működnek ezek a Szolgálatok az ország több városában. Ismertette az intézményben alkalmazott módszereket, technikákat a komplex segítségnyújtás folyamatában. Az ambulancia mentálhigiénikus – egészségfejlesztő szakembere a megelőzésre helyezte a hangsúlyt. Az egyes kábítószerek megjelenési formáit, a fogyasztást követő tüneteket ismertette. Tájékoztatást adott arról, hogy melyek azok a tárgyak, amelyek egy ember környezetében drogfogyasztásra utalnak. Hangsúlyozta azt is, hogy a fiatalok tudjanak nemet mondani akkor, amikor környezetük, kortársaik “fogyasztásra” csábítják őket. S hogyan mondjanak nemet? Ennek megvalósulásához néhány “elhárító-mechanizmus” átadására is sor került.

Főiskolai hallgatók, cserkészek is ellátogattak a program-sorozatra. Számos hasznos tudnivalót osztottak meg a résztvevőkkel az illemtan területéből. Megbeszéltük a köszönés, étkezés, ruhaviselet, szóbeli, írásbeli kommunikáció, telefonálás, családi – baráti összejövetelek, ünnepi alkalmak során alkalmazott helyes magatartási, cselekvési formákat.

A cserkészek csoportos játékokkal tették még élvezetesebbé az együttlétet.

Katasztrófavédelmi bemutatóra is sor került Pajor László hadnagy vezetésével. A “bevetéseknél” használt eszközöket, tárgyakat, műszereket tekintették meg a diákok. A védőruházatot, védőfelszereléseket valamennyien felpróbálhatták. A veszély felderítő csoport speciális gépjárműve is bemutatásra került a legapróbb részletekig.

Domján Ildikó pedagógussal az emberi értékekről, a lelkiismeretről beszélgettek a kamaszok.

A Titkok kertje c. film megtekintését követően Pápes Éva filmesztéta segítségével a film “üzenetét” vitattuk meg, s a mindennapjainkban fellelhető helyzetekkel is megtaláltuk az azonosságokat.

Az öt nap élményeinek megbeszélését követően fagylaltozással zártuk a hetet.

 

A város számos vállalkozója hozzájárult a színvonalasabb ellátáshoz: tízórait, gyümölcsöt, üdítőt, édességet, fagylaltot, ajándéktárgyakat biztosítottak.

 

Néhány vélemény a résztvevőktől:

 

“Nekem tetszett ez az egy hét. Sok érdekes program volt, az előadások nagyon tetszettek. A drogambulancia is érdekes volt, habár nem így képzeltem el. Az illemtan, meg a játék nagyon tetszett. A délelőttök során jó volt, hogy olyan érdekes játékokat játszottunk.” (S.)

 

“Nagyon jó volt a tábor, de többen is eljöhettek volna, és nemcsak lányok, hanem fiúk is. Sokat tanul ebben a táborban az ember. És sok tapasztalatokat lehet itt szerezni. A társaság különben jó volt. Az a játék tetszett a legjobban, amit a cserkészekkel játszottunk. Remélem, jövőre is ilyen jó lesz.” (M.)

 

“Jó volt beszélgetni és sok hasznos dolgot megtudtam. Az ellátás az kifogástalan volt. Leginkább a csütörtöki napot élveztem, a többi napon információt kaptunk. Örülök, hogy eljöttem, mert sok mindent megtudtam és jól éreztem magam.” (R.)

 

Támogatóink voltak:

Ferrosüt Sütő- és Édesipari Kft., Szent István Gyógyszertár, Művelődés Háza és Színház, Szlovén Információs és Kulturális Központ, valamint a város számos vállalkozója.

 

Támogatásukat a résztvevők nevében is köszönjük!

 

Tűzzománc kiállítás a Lipában

 

Július 13-án, pénteken délután öt órakor nyílt a Szlovének Házában Zsóri Balogh Erzsébet festő- és iparművész kiállítása. Hirnök József, a Szlovén Szövetség elnöke nyitotta meg a tűzzománc képek tárlatát. Köszöntőjében méltatta a művésznő elhivatottságát a legfőbb emberi értékek – szeretet, család, anyaság – iránt, amellyel a rohanó világban megtalálja az utat az elmélyülésre, a harmóniára.

Zsóri Balogh Erzsébet békési származású. Meghatározó művészi indíttatást a szegedi Juhász Gyula Főiskolán kapott. Jelenleg Szentendrén él és alkot. Tanári és művészi tevékenységében – a kiállítás katalógusának tanúsága szerint – ars poeticája:

“Nincs más fontos dolog az életben, mint hogy nyomot hagyj a csendben…”

A tűzzománc készítés technikájáról az alkotó vallott a közönségnek. A festmény réz alapon nyugszik, s 800 Cº-os kemencében alakul ki a mû végleges formája.

Szentgotthárdra a gyerekkori barátnő, Márkuly doktornő közreműködésével kerültek a képei. Zománcképei harmóniát és nyugalmat árasztanak. Finom ecsetkezelése, színválasztása, a népi motívumok megjelenése képein vonzóvá teszik alkotásait a laikus közönség körében is.

 

XII. Hopplá Fesztivál

 

Tizenkettő – egy tucat – még gombócból is elég. Sokan így gondolják, de nem a szervezők, és reményeink szerint nem azok a fiatalok, akik évről évre nagy számban vesznek részt az idén 12. alkalommal megrendezendő Hopplá Fesztiválon. Nem hinném, hogy lenne a városnak még egy olyan rendezvénye, amely képes ilyen hagyományokkal büszkélkedni. Lassan elmondhatni, hogy a Hopplá Fesztivál zajos fergetegében generációk nőttek fel, hiszen a hajdan fellépő tizenéves amatőr zenészekből azóta profi családapák lettek, míg a szülői kísérettel érkező ötödikes az est egyik legjobb produkciójának hangjává nőtt.

Az idei fesztivál követi az előző évek kiegyensúlyozott, viszonylag magas színvonalon lebonyolított rendezvényeit. A szervezők ígérete szerint fedett színpad, kiváló hang-fény technika, ülőhelyek – kb.: 200 fedett – elsősegély, drogprevenció, büfé, na és persze kitűnő zenekarok várják a nagyérdeműt.

A szombathelyi DOLMAN, majd a HALOR zenekar 17 órától csap a húrok közé. Egy régi ismerős Zalaegerszegről a SHABBY BLUES BAND következik, majd Szilágyi Gábor team-leader vezetésével egy új szentgotthárdi formáció mutatkozik be KNIGHT RIDER TEAM néven régi kipróbált zenészekkel.

A XII. Hopplá Fesztivált nemzetközivé téve Ausztriából az ANYONE zenekar 19.30-tól játszik, követve a rock-hagyományokat zeneiségében és nyelvezetében egyaránt. Az éjszakai programot az IRA és a NESSIE zenekar vezeti fel, majd a – remélem, már jól csengő név – DA CAPO szórakoztat a tőlük már szinte elvárható kifogástalan színvonalon. A fiúk túl vannak egy hosszú országos turnén, a Hopplá Fesztivál jó bemelegítés lehet a Szigetre – aug. 6. 19. óra, Metal-Hammer színpad !

A rendezvény fő szenzációja az Aranyzsiráf díjas ANIMA SOUND SYSTEM lehet. A szentgotthárdiak figyelmét, remélem, nem fogja elkerülni egy “igazi baráti arc“! A Hopplá Fesztiválok történetében ők lesznek az elsők, akik a mai trendek egyikében világszínvonalon nyomulnak.

A kimerítőnek ígérkező bulit a VARNYÚ COUNTRY zárja, vélhetően kissé autentikus világzenéjükkel egészen hajnalig, emlékeztetve, hogy a Hopplá Fesztivál része a városunknak, a vakációnknak, az ifjúságunknak, remélhetőleg még hosszú éveken keresztül.

XII. HOPPLA FESZTIVÁL JÚLIUS 28. 17 ÓRÁTÓL, VÁRKERT SZABADTÉRI SZÍNPAD! BELÉPÉS DÍJTALAN!

 

A bűnös fa

 

Hát, igen, mindenkit utolér a sorsa előbb-utóbb. Van, aki a cselekedeteiért bűnhődik, és van, aki csak azért, mert van, létezik. Vagy fogalmazhatunk úgy, rosszkor volt, rossz helyen. A felvételünkön látható fa évtizedek óta áll az Árpád u. és a Kossuth u. sarkán. Építettek mellé benzinkutat, majd megszüntették, átépítették az úttestet, a járdát, betonoztak, aszfaltoztak, fúrtak, faragtak. Állt csak nyugodtan, büszkén, bízva tapasztalataiban és azokban az emberekben, akik jöttek, mentek, dolgoztak, beszélgettek mellette, hűsöltek lombja árnyékában. Míg egyszer csak jött egy munkagép, és jó nagy darabot kihasított törzséből. Csupán csak azért, amit már évtizedek óta csinált, állt a helyén. Rosszkor volt rossz helyen. Meg is büntették érte.

 

 

Ismét osztályváltás

Helyzetkép a város labdarúgásáról

 

Írásomat szándékomtól eltérően közhellyel kell kezdenem, ami eképpen szól: Válságban van a magyar labdarúgás. Míg ez a milliók által kedvelt, imádott, ugyanakkor sokak által szidott csodálatos sportág nyugaton és a Föld más részein “pénzhegyeket hoz a konyhára”, addig kis hazánkban jó két évtizede csak vegetál. A probléma sokrétű, ezért most nem is nagyon térnék ki a részletekre. Teljesen mindegy, hogy az NB I-től a körzeti osztályig vagy fordítva indulunk el, szinte mindenhol tapasztalhatóak a zűrzavar jelei.

Az országos helyzetet kicsit most háttérbe szorítva (igaz, a politikai és gazdasági történések javító, jobbító szándékkal közelednek jelenleg a labdarúgáshoz) nézzük, mi a helyzet városunk labdarúgó sportjával. A két évvel ezelőtti nagy reményekkel és hatalmas anyagi ráfordítással létrehozott NB II-es csapat szinte fél év elteltével atomjaira hullott, és ekkor sokan úgy gondolták, jó időre befellegzett a gotthárdi focinak. Szerencsére, voltak olyan higgadt, megfontolt, ésszerű döntéseket meghozni képes emberek a másik oldalon, akik hittek e sportág újraélesztésében.

A 2000/2001-es szezont a szentgotthárdi labdarúgócsapat Heiter László irányításával a megyei I. osztályban kezdte. Ez az együttes, kiegészülve néhány rutinosabb labdarúgóval, szinte megegyezett az NB II-es ifjúsági bajnokságban szereplő társasággal.

Az évad elején szerényebb tervekkel (az 1-8. hely megszerzését tűzte ki célul a vezetés), és az osztálynak megfelelő mértékű önkormányzati támogatással indult harcba ez a fiatal és lelkes gárda. A dolgok azonban másképp alakultak. Heiter mester következetes és szisztematikus munkájának, és természetesen mind a vezetés, mind a csapat hozzáállásának már az első “megyeis” évben szép siker lett az eredménye.

Az őszi szezont mindössze 1 vereséggel és néhány döntetlennel a második helyen záró együttes tavaszra sem szállt el a nem várt sikerektől, és a bajnokság végén NB III-as indulásra jogosító 2. helyen zárta a küzdelmeket. Ez a helyzet azonban újból problémás kérdéseket hozott a felszínre. Lesz-e elég pénz? Lesz-e megfelelő tudásszintű csapat? Biztosíthatók-e az MLSZ által ifjúsági vonalon támasztott követelmények az NB III-hoz? Nos, úgy tűnik, a válasz: igen.

A keret néhány kivétellel együtt maradt (Dömötör, Szabó és Karsai távozott), a szakmai munka irányítását pedig továbbra is Heiter Lászlóra bízta a vezetőség. Érkeztek új fiúk is, Sass Hegyhátszentjakabról, Kovács és Sömenek Nagyrákosról, Polgár a Tanárképzőből, míg Bedi Farkasfáról tette át székhelyét Szentgotthárdra. A felnőtt együttes tehát, úgy tűnik, kezd összeállni.

Az utánpótlás csapatok kérdése (a megyei bajnokság megnyerése után) pedig szintén megoldottnak látszik, hiszen bizonyítottan van megfelelő számú és tudású fiatal labdarúgó a városban. Az anyagi dolgok terén az önkormányzat 3 millió forinttal támogatja az NB III-as csapatot, ami némi külső segítséggel elég kell, hogy legyen a magasabb osztályhoz. A két éves hullámvölgy után, most ismét megcsillanni látszik a remény, hogy városunk labdarúgása ismét rátalált a hullámhegy tetejéhez vezető útra. Ehhez a sikerhez azonban – tegyük hozzá – rengeteg embernek, az edzőknek, a játékosoknak, a képviselő-testület tagjainak, de még a szertáros munkájának is hatalmas köze van. Higgyék el, egy ekkora településnek, még ha nem is mindig könnyű előteremteni a feltételeket, szüksége van az NB III-ra, hiszen ne feledjük, mégiscsak a világ legnépszerűbb sportágáról beszélünk. Remélem, minél többen találkozunk az augusztus 11-i első NB III-as mérkőzésen.

-Tóth Bálint-