Gotthárdi Hírek 2001. június 13.

Hírek

Májusban a hivatal 9 lakóház-építési és 4 használatbavételi engedélyt adott ki.

Az általános és középiskolai tanévkezdés önkormányzati támogatása iránt 104 család nyújtott be kérelmet, amely 186 gyermeket érintett. A kérelmezők közül átmeneti szociális segélyre a helyi rendelet szerint 96 család 174 gyermeke jogosult. Az iskolakezdési támogatás mértékét differenciáltan, az iskolák által közölt tankönyvárakat figyelembe véve állapították meg, összesen 1 millió 353 ezer forint összegben.

A Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat javaslatára, jegyzői hatáskörben 2 kiskorút vettek védelembe gyámügyi intézkedésként. A helyettes szülői szolgáltatást 1 gyermek vette igénybe 15 nap időtartamra a szülő kórházi gyógykezelése miatt.

Rendőrségi hírek

Tisztességtelen kerékpár. Május 19-én hajnalban Szentgotthárdon a Zsidahegyi úton a járőr igazoltatni akart két fiatalembert, akik elfutottak. A rendőri intézkedés eredményeként a nádasdi és körmendi fiatalember a szentgotthárdi rendőrőrsre előállításra került. A náluk lévő kerékpárról pedig kiderült, hogy azt nem tisztességes úton szerezték.

Éhes betörő. Május 22-én Máriaújfaluban egy lakóházba ment be ismeretlen elkövető, aki a lakásból 20 kg fagyasztott sertéshúst, 3 kg kávét és 700,- Ft készpénzt vitt magával. A lopással az elkövető 25.000,- Ft kárt okozott.

Sportos tolvaj. Május 30-án Szentgotthárdon tolvaj járt az egyik fitness-szalonban. Az előszoba-helyiségből elemelte egy a szalonban tartózkodó szentgotthárdi nő pénztárcáját, melyben személyes iratok, bankkártyák, 2.500,- ATS és 200.000,- Ft készpénz volt.

Bátor motoros. Június 1-jén Rátóton a Fő útról a 8-as számú főút lakott területi szakaszára szándékozott balra kanyarodni egy segédmotor-kerékpáros rábagyarmati férfi. Kanyarodása közben nem biztosított elsőbbséget a 8 –as számú főúton közlekedő személygépkocsinak, mellyel összeütközött. A segédmotor-kerékpáros könnyű sérüléssel úszta meg a balesetet, az anyagi kár 335.000,- Ft.

Jegyzet

Sokak számára meglepetést okozott, hogy az idén, sok éves hagyományt megtörve elmaradt a város pedagógusnapi megemlékezése. Hogy mi ennek az oka, azt csak a képviselő-testület tagjai tudják, hiszen zárt ülésen hozták ebbéli döntésüket.

Ahhoz képest tűnhet meglepőnek e döntés, hogy az utóbbi napokban a szaktársa minisztere komoly béremelést és a tanári szakma megbecsülésének javítását ígérte, szorgalmazta. (Az más kérdés, hogy a szakszervezetek kétkedve fogadták mindezt.) Ne feledjük, hogy éppen a jelenlegi kormány törölte le a sok-sok kiváló munkát végző pedagógus bérpótlékját.

Visszatérve szűkebb pátriánkra, senki se higgye, hogy sokat veszített Szentgotthárd néhány száznyi pedagógusa a megemlékezés törlésével. Maximum egy rövid műsort, melyre eleve az ünnepeltek készítették volna fel tanítványaikat és egy-egy szál virágot, amit – volt eset – ,hogy az iskoláknak utólag leszámláztak!

Csak olyan jóleső érzés lett volna, hogy a realitásokkal szemben, legalább néhány percre azt hihették, azt hihettük volna, hogy munkánk, melyet többnyire hivatásként végzünk fontos és megbecsült a városatyák szemében.

-ráró-

 

Kihelyezett ülés városunkban

A Vas Megyei Területfejlesztési Tanács ülésének május 30-án Szentgotthárdon a Szlovén Információs és Kulturális Központ adott helyet.

A szlovén vezetők és a kistérségi polgármesterek kérésének eredménye volt, hogy a területfejlesztési tanács kihelyezett ülést tartott Szentgotthárdon, nagyobb lehetőséget biztosítva ezzel a kisrégiók helyi problémáiba való közelebbi betekintésre.

Az ülésen napirendi pont volt a 2001. évi 152 millió forint decentralizált alap felhasználásának meghatározása. A meghozott döntés értelmében a keret 20 %-a megyei projektek megvalósítására fordítódik, 5 % lesz tartalékolt keret, előre nem látható, vis maior károkra. 117 millió forint kerül elosztásra a kistérségek felújítási beruházásaira.

Napirendre került Vas megye iparának helyzete is. A Központi Statisztikai Hivatal Vas Megyei Igazgatósága által végzett összesítésből kiderült, az elmúlt 10 évben jelentősen növekedett az ipari termelés, ami leginkább külföldi tőkének köszönhető. Ennek kapcsán felvetődtek a helyenként problémát jelentő munkaerőhiány megoldásának lehetőségei, esetleges külföldről behozott munkaerő. Elhangzott, hogy a munkaerőpiac rossz szerkezetét befolyásolni kell. A jövőre nézve nem lehet perspektíva a betanított munkások számának növelése.

Ezt követően a közgyűlés a Vas Megyei Közalapítvány Kuratóriumába delegálta Makkos István celldömölki polgármestert.

Az ülés ünnepi pillanatokkal zárult. A szentgotthárdi LUROTEX Textilipari Kft. vehette át azt a minőségi tanúsítványt, amely igazolja, hogy az általuk előállított termékek megfelelnek a NATO beszállítói követelményeinek Az okiratot Mikola László alezredes adta át a cég képviselőinek.

 

 

Megemlékezés 1956 áldozatairól

2001. június 16-án az 56-os Szövetség Szentgotthárdi Szervezete megemlékezést tart az 1956-os forradalom áldozatainak tiszteletére.

Az ünnepség 16.30-kor kezdődik ökumenikus istentisztelettel az evangélikus templomban, majd 17.30-kor megkoszorúzzák a Zeneiskola épületén elhelyezett emléktáblát, ahol Bauer Károly polgármester mond ünnepi beszédet.

Az istentiszteleten és a koszorúzáson közreműködik a Nyugdíjas Klub énekkara.

A szervezők szeretettel várják a civil szervezeteket, és mindenkit, aki szeretné kegyeletét leróni a mártírok előtt.

A Városi Könyvtár közleménye

Az “Olvasás éve” programsorozat keretében június 18-tól 29-ig nyári foglalkozásokat hirdet a könyvtár. Munkanapokon 8.30-tól 17.00 óráig 6 – 14 éves gyerekek számára biztosít elfoglaltságot. Ebédszünet: 12-től 13-ig.

A foglalkozások témája:

- könyves foglalkozások (Páfrányvölgy, Márti, Zsuzsi, Libabőr sorozat életkortól függően)

- videó-vetítések

- rajzversenyek

- vetélkedők

- társasjátékok

- kézműves foglalkozások

Minden érdeklődő gyereket szeretettel várunk a szünidő kezdetén.

 

A Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat felhívása

Kedves Fiatalok!

Szeretnétek a vakációtok kis részében egy jó csapat tagjai lenni?

Szeretnétek hasznos információkhoz jutni a párkapcsolatotokhoz, családi élethez, divathoz…?

Szórakozva juthatsz hasznos információkhoz, előadókkal, beszélgetésekkel, videofilmekkel, közös játékkal.

Szólj barátodnak, barátnődnek!

A program időpontja: 2001. június 25-29.

Várjuk jelentkezéseteket a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatnál, Szentgotthárd, Széll Kálmán tér 11., tel: 380-874.

Iskolai beíratások

Április hónapban került sor az óvodai, az általános és középiskolai beíratásokra. Az adatok alapján az újonnan beíratott gyerekek létszáma oktatási intézmények szerint:

Városi Óvoda: 76 fő, ebből 72 fő kiscsoportos

Arany János Általános Iskola: 61 fő, ebből 6 fő nem közigazgatási területről

1/A osztály: 30 fő

1/B osztály: 26 fő

Eltérő Tantervű Tagozat: 2 fő

Farkasfai Tagiskola: 3 fő

Széchenyi István Általános Iskola: 54 fő, ebből 15 fő nem közigazgatási területről

1/a osztály, testnevelési tagozat: 28 fő

1/B osztály: 17 fő

Rábafüzesi Tagiskola: 8 fő

Vörösmarty Mihály Gimnázium: 40 fő, ebből 13 fő nem közigazgatási területről

4 osztályos képzés: 17 fő

8 osztályos képzés: 23 fő

III. Béla Szakképző Iskola: 101 fő, ebből 65 fő nem közigazgatási területről

Szakközépiskolai képzés:

9/V/A osztály, informatika: 38 fő

9/V/B osztály, automatizálási technikus: 16 fő, környezetvédelmi technikus: 12 fő

Szakmunkásképzés:

9/IV/C osztály: kereskedő: 17 fő, asztalos: 18 fő

Állásajánlatok

A Vas Megyei Munkaügyi Központ állásajánlatai:

Általános ápolónő, ápoló 56-66.000, asztalos 40.000, kerámia termékgyártó - betanított 40-60.000, sajtgyártó - betanított 45-49.500, táncoslány - betanított 40-50.000, egyéb segédmunkás 40.000, eladó 40-60.000, ruházati eladó 40.000, elektroműszerész 72-90.000, gondozó 56-60.000, hegesztő 50-65.000, hostess 40.000, irodavezető 100-130.000, kovács 50-75.000, lakás-, intézménytakarító 40.000.

Az állásajánlatokról érdeklődni lehet a Munkaügyi Kirendeltségen: Szentgotthárd Vajda J. u. 6. Tel.: 94/380-768, internet: www.vasmmk.hu

A Városi Könyvtár felsőfokú végzettséggel könyvtáros állást hirdet olvasószolgálatos munkakörbe. Érd.: 380-113

Tantárgyi versenyek – eredmények

Az általános és középiskolai korosztály tanulói számára a tanév folyamán rendeznek tantárgyi versenyeket. Iskoláink tanulói rendszeresen és eredményesen szerepelnek ezen megmérettetéseken. Az alábbiakban az általános iskolák tanulóinak eredményeit ismerhetik meg.

Arany János Általános Iskola

A versenyek megyei fordulóiba jutott tanulók eredményei:

Bod Péter Könyvtárhasználati Verseny: Németh Eszter 5. helyezés, tanára Sáfár László

Biológia: Takács Szilvia 2. helyezés és Balázs Endre 6. helyezés

Zrínyi Ilona matematika verseny: Bánfi Miklós 7., Vass Ágnes 14. és Bartalis Kinga 19. helyezés

Arany János szavalóverseny országos döntője: Murányi Judit 2. helyezés, felkészítő tanára Kovács Lászlóné.

Megyei Atlétika verseny: Holczbauer Nóra 1. helyezés, tanára Kovács László

“Beszélni nehéz!” 4. anyanyelvi nap: Vass Ágnes vers kategóriában 1. helyezés és a Takács Szilvia, Sulics Nikolett, Németh Eszter összeállítású csapat a nyelvi játékok kategóriájában 1. helyezés, tanáruk Variné Trifusz Mária

Hevesy György kémia verseny: Bánfi Miklós 5. helyezés (továbbjutott az országos döntőre), tanára Unger Rudolf

Simonyi Zsigmond helyesírási verseny 1. forduló: Szalay Nikoletta 3. helyezés, tanára Takács Tiborné; Németh Eszter 3. helyezés, tanára: Variné Trifusz Mária

Öveges József fizika verseny: Bánfi Miklós megyei 1. helyezett - tanára Barankai Andrásné

Komplex (Eltérő Tantervű Tagozat): Horváth Eszter, Horváth Nikolett, Horváth Richárd, Racker Ferenc, megyei 6. helyezés, tanáruk Komáromi Józsefné.

 

Széchenyi István Általános Iskola

Országos Serdülő Bajnokság Északi csoport: Női kézilabda csapat 5. helyezés, tanáruk Tóth Miklós

Diákolimpia megyei döntő: női kézilabda csapat 1. helyezés, tanáruk Tóth Miklós

Terematlétika megyei döntő, súlylökés: Borbély Gergő 3. helyezés, tanára Bartakovics Csaba

Területi Diákolimpia Kick-Box sportág Semi-Contakt versenyszám:

Dancsecs Gábor 2. helyezés, Dancsecs Bojána 3. helyezés, mindketten a Dinamica SE versenyzői

Megyei német nemzetiségi tantárgyi verseny: Czuczai Viola 4. helyezés, tanára Czuczainé Skaper Hilda

Zrínyi Ilona matematika verseny megyei döntője: Krányecz Csaba 9. helyezés, tanára Horváth Mária

Megyei Torna verseny:

Torna leány III-IV. korcsoport: leány torna csapat 4. helyezés, tanáruk Herczeg Katalin és Pappné Restás Csilla

Torna fiú I-II. korcsoport: fiú torna csapat 1. helyezés, tanáruk Hegyi József

Torna fiú III-IV. korcsoport: fiú tornacsapat 1. helyezés, tanáruk Hegyi József

Megyei sakk bajnokság: felsős sakkcsapat 5. helyezés, tanáruk Horváth Imre

Sakk Olimpia: alsós fiú csapat 8. helyezés, alsós leány csapat 5. helyezés, felsős fiú csapat 3. helyezés, tanáruk Horváth Imre

 

 

Testületi ülésről jelentjük

Kevés napirendi pont és kevés vita jellemezte a képviselő-testület május 31-i soros ülését. Tény, hogy nem is szerepelt a napirenden túlságosan súlyos téma, csupán egyetlen kérdés tárgyalása tartott öt percnél hosszabb ideig.

Az ülés elején Bauer Károly polgármester számolt be az elmúlt hónap fontosabb eseményeiről. Mint mondotta, május 9-én Kismartonban ülésezett az Eurorégió Tanácsa. A közlekedési munkacsoport előterjesztésében szerepelt a heiligenkreuzi autóút kiépítése, amely a közeli jövőben elkezdődik. A vasúti fejlesztés ügye azonban nem ennyire kedvező, míg Burgenland tartomány a Szombathely–Obervart–Freiburg vonal fejlesztését támogatja, számunkra a Graz–Szentgotthárd–Szombathely vonal a fontosabb. A Tanács támogatja viszont az Ipari Park határátkelőhelyének különleges státuszúvá nyilvánítását.

Bauer Károly beszámolt arról is, hogy vendégünk volt a német kulturális attasé, aki több intézményt is meglátogatott, és ígéretet tett arra, hogy közreműködik a német nagykövet szentgotthárdi látogatásának előkészítésében. Az Ipari Park tevékenységével kapcsolatban a polgármester elmondta, hogy az Ipari Park Kft. tevékenysége tavaly veszteséges volt, a határra vezető út kiépítése viszont befejezés előtt áll. Két új befektető érdeklődik a Park iránt, az egyik logisztikai, a másik pedig gépipari vállalkozás.

A Széll Kálmán téri munkálatokkal kapcsolatban elmondta, hogy közbeszerzési eljárás keretében a Hoffmann Rt.-vel kötöttek szerződést, a főtéri munkák új befejezési határideje június 15.

A testület meghallgatta a kollégiumi ellátás helyzetéről szóló beszámolót. Enzsel István, a gimnázium igazgatója elmondta, a kollégiumban örvendetesen emelkedik a létszám, a felszerelés fejlesztéséhez több pályázatot nyújtottak be, eddig 400 ezer Ft pályázati támogatást sikerült elnyerniük.

A képviselők módosították a parkolási rendszer bevezetéséről szóló rendeletet, a témára visszatérünk. Döntöttek a Városi Óvoda vezetőjének kinevezéséről. A pályázat eredményeként Kovács Tibornét nevezték ki újabb öt évre.

Hosszabb vitát hozott a Városi Televízió Kht. kérelme, melyben a kábelrendszerre történő egyszeri csatlakozás díjának 30 ezer Ft-ra történő emelése, valamint az ügyvezető azon felhatalmazása szerepelt, hogy az összegtől az ügyféllel történő megegyezés alapján eltérhessen. A Pénzügyi Bizottság támogatta a kérelmet, viszont több képviselő is javaslatot fogalmazott meg. Mikos Imre a jelenleg kiépített hálózatra csatlakozást 15 ezer Ft-ban javasolta megállapítani, véleménye szerint ott kellene emelni a díjat, ahol a hálózatot bővíteni kell. Domiter László szerint az emelés mértéke mellbevágó, mérsékelni kell, a képviselő minimális díjként 20-22 ezer Ft-ot javasolt, azzal a kitétellel, hogy aki meg tudja fizetni a magasabb díjat, és a minimális díj nem fedezi a rákötés költségeit, ott egyezzen meg az ügyfél a szolgáltatóval. A véleményhez Dömötör Sándor és Viniczay Tibor is csatlakozott. Dékány István, a Kht. ügyvezető igazgatója elmondta, a javasolt összeget az árajánlatok alapján állapították meg, a 30 ezer Ft az országos átlagnak megfelelő. A már meglévő hálózathoz csatlakozás kérdéséről kifejtette, azoknak, akik később szeretnének csatlakozni, eddig is megvolt erre a lehetőségük, alacsonyabb áron. A testület végül hozzájárult a díj 30 ezer Ft-ra történő emeléséhez, azzal, hogy ettől az összegtől csak felfelé szabad eltérni azokon a területeken, ahol a rákötés költsége ennél magasabb.

Megállapították a képviselők a városi strandfürdő ez évi belépőjegyeinek árát, így az idén a felnőtteknek napi 150, a gyerekeknek 50 Ft-ot kell fizetniük. Képviselői előterjesztés alapján tárgyalták a Kossuth utcából, a rendőrség elől elszállított szobor ügyét. A döntés alapján a megtisztított szobrot eredeti helyén állítják fel, a költségek 320 ezer Ft-ot tesznek ki.

A képviselő-testület a továbbiakban ingatlan és bérleti ügyeket tárgyalt.

-szilágyi-

 

Háború és béke a XVII. századi Európában

Kétnapos nemzetközi konferencia zajlott május 25-26-án Szentgotthárdon és Vasváron a török elleni harcokról.

Pénteken a francia-magyar tanácskozás a háborúról szólt a szentgotthárdi csata kapcsán a Szlovének Háza konferenciatermében. A rendező városok önkormányzata nevében Bauer Károly és Németh Zsolt köszöntötte a konferencia résztvevőit. Bauer Károly beszédében kiemelte, hogy a szentgotthárdi csata befolyásolta a település életét, a határmentiség pedig alapvetően predesztinálta arra, hogy harcok, ütközetek színtere legyen. A vasvári béke tanulságainak újrafogalmazásához, értékeléséhez hozzájárul ez a konferencia is. Németh Zsolt a francia-magyar kapcsolatok erősödését várja ettől a tanácskozástól a gazdasági életben is.

A rendezvény fő támogatója a Honvédelmi Minisztérium volt. Szabó János miniszter képviseletében Erdélyi Lajos dandártábornok nyitotta meg Szentgotthárdon a háború napját. Megnyitójában a korszerű haderő létrehozásának szükségességéről, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen a hadtörténelem tantárgy fontosságáról beszélt.

A konferencia előadói nevében Tóth Ferenc, a tanácskozást szervező Berzsenyi Főiskola Francia Tanszéke munkatársa ismertette a rendezvény keletkezésének történetét, s átadta a szót az elnöklő Jean Bérenger professzornak.

A háború napját Czigány István hadtörténész az 1664. évi nyári hadjáratról tartott előadása nyitotta meg. Jean-Pierre Bois, a nantes-i egyetem professzora Montecuccoli tevékenységét értékelte. Előadásában elmondta, hogy a hadvezér jelentőségét kevésbé értékelték, s korábban sokszor igazságtalanul vádolták. Zachar József, a Hadtörténeti Intézet munkatársa az osztrák hadilevéltári forrásokat kutatta, s előadásában az 1663-64. évi események levéltári forrásairól számolt be.

Paul Mesnier és Hausner Gábor előadása a szentgotthárdi csatában részt vett francia haderő és az önkéntesek szerepét elemezte. Köpeczi Béla akadémikus a csata franciaországi visszhangjáról, franciául tartott előadást. A párizsi szalonokban kézről kézre adták a kézírásos újságleveleket, amelyek a rábai csatáról tudósítottak. Párizsban “szégyenletes békekötés”-ről írtak.

Perjés Géza előadását – a Szentgotthárd monográfiából is ismert eseményekről – Hausner Gábor olvasta fel. Érdekes szemszögből, oszmán szemmel vizsgálta Faruk Bilici a szentgotthárdi csata eseményeit. A Fényes Porta a vereségről nem értesült, mivel a nagyvezír szándékosan eltussolta az eseményeket. Az akadozó hírtovábbítás során a vereségek a tudósításokban eltörpültek, vagy el sem jutottak a szultánhoz.

A tanácskozás másnap Vasváron folytatódott, ahol a békekötés eseményeit s tanulságait helyezték új megvilágításba.

Molnár P.

 

 

Lőtérből kutyafuttató

kutyuli

A Kutyabarátok Egyesületének tulajdonába került a régi lőtér. Az eddig állami tulajdonban lévő területet pályázat útján nyerte el a civil szervezet.

A Kutyabarátok Egyesülete 1998 augusztusában alakult. A szervezet a kutyatartással kapcsolatos információk cseréjével, szaktanácsadással, a kutyákkal való közös foglalkozással indult.

Ehhez területre volt szükség, amelyre alkalmasnak látszott az állami tulajdonban lévő, használaton kívüli lőtér. A területet sokáig bérelték, majd sikeres pályázat eredményeként a múlt hónapban átvehették a tulajdonjogot igazoló iratokat a Kincstári Vagyonigazgatóságtól. A megközelítőleg 2300 m2-es terület értéke 480 ezer forint. Az egyesület a továbbiakban szabadon rendelkezik a tulajdonnal.

Kitakarították, felszántották, bekerítették a területet, tervezik az épület rendbe tételét, akadálypálya felállítását. A víz, villany bevezetéséhez önkormányzati segítségre számítanak, pályázatok által, illetve a tagdíjakból kívánják megteremteni a szükséges anyagi fedezetet.

Együttműködést terveznek a kutyakiképzésben a határőrséggel, ami mindkét fél számára hasznos lenne.

Keresik a lehetőségét a gyepmesteri telephely létrehozásának, amely jelenleg ideiglenesen megoldott, bejelentésre a Közszolgáltató Vállalat végzi a kóbor kutyák begyűjtését. Ha ezt sikerül megvalósítani, szakszerűen, humánosan tudnák befogni a kóborló állatokat, szakmai és állatorvosi felügyeletet biztosítanának. Ehhez szintén önkormányzati segítség szükséges.

Cziráky Zoltán, a Kutyabarátok Egyesületének elnöke fontosnak tartja felhívni a figyelmet, ha nem megfelelő kutyatartást tapasztalnak. Állatvédelmi törvény mondja ki, hogy a kutyatartó köteles a kutyája megfelelő mozgását, ellátását biztosítani, illetve aki szándékosan fájdalmat vagy sérülést okoz a kutyának, 50 ezer Ft-ig terjedő pénzbírságra büntethető. Nincs azonban rá példa, hogy ennek érvényt szereznének.

Az egyesület, ha igény van rá, lehetőséget biztosít az érdeklődőknek videófilmek, előadások által megismerkedni az őrző-védő kutyák munkájával, a kutyatámadások kivédésével, alapvető viselkedési formákkal.

Az egyesület elnöke eredményesnek ítéli meg az eltelt időszakot, hiszen több embernek segítettek a “kutyázásban”, kutyakiképzést, bemutatót tartottak, részt vettek a gyermeknapi programban. Bíznak abban, hogy a további terveik is lépésről lépésre megvalósulnak.

Országos második a gotthárdi csapat

Vas megyei siker a Katasztrófavédelmi Verseny országos döntőjében

Május 25. és 27. között rendezték meg Szentendrén a felmenő rendszerű Katasztrófavédelmi Verseny országos döntőjét, amelyen a 19 megye és Budapest csapatai mérték össze tudásukat. A megyei selejtezőkről a rábapatyi általános iskola és a szentgotthárdi Vörösmarty Mihály Gimnázium csapatai jutottak a döntőbe. A gimnázium csapata a 2. helyet szerezte meg. A verseny részleteiről Somogyi Pétert, a csapat felkészítő tanárát kérdeztük.

- Pénteken érkeztünk Szentendrére, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem laktanyájába. Szombaton volt a tulajdonképpeni verseny, vasárnap került sor az eredményhirdetésre. A versenyt két csoportban rendezték, tíz feladatból állt. A feladatok leírását az Országos Főigazgatóság előre elküldte, így mindenki tisztában volt a feladatokkal. A felkészülésben segítettek a helyi Polgári Védelmi kirendeltségek, a felkészítő tanárok, illetve a bizottság által kijelölt felkészülési könyvek. A versenyszámok között teszteket kellett kitölteni, amelyek egészségügyről, polgári védelemről, a lakosság védelméről, a tűzoltóságról szóltak. A gyakorlati feladatok között voltak mérőműszeres feladatok, így izotópkeresés, akadályverseny tűzoltópalackokkal, vegyvédelmi autó felszerelésének azonosítása, sugárzásmérő-műszer összeszerelése, vegyvédelmi ruhába öltözés, rádiónavigációs feladat, sérültek ellátása, stb. Vasárnap, az eredményhirdetéskor kiderült, hogy a rábapatyi általános iskola 11. helyezést ért el, mi pedig a középiskolás kategóriában másodikak lettünk. Az eredményhirdetésen képviseltette magát az Ifjúsági és Sportminisztérium, az Oktatási Minisztérium, az Egészségügyi Minisztérium, a Belügyminisztérium, a díjakat Bakondi György, a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója adta át. A 11. helyezett rábapatyiak könyvjutalmakat, táskákat kaptak, a gimnázium csapata színes tévét, könyv- és tárgyjutalmakat nyert.

- Milyen színvonalú volt a verseny?

- Nagyon kemény verseny volt, hiszen a megyei győztes csapatok vettek részt rajta. A mi csapatunk a maximális 200 pontból csupán 6,5 pontot veszített, így lett második. Mivel előre megvoltak a feladatok, így mindenki akár maximálisan is fel tudott készülni, ezért is nagyon nehéz volt a verseny.

- Milyen hosszú volt a felkészülés?

- Ez a csapat már az ötödik éve van együtt. Ők most 2. osztályosok, már az általános iskola 6. osztályában együtt voltak, és a sok-sok verseny, tapasztalat alapján lehet mondani, hogy évek hosszú sorozata volt ez a felkészülés. Kimondottan erre a versenyre, a selejtezőkkel együtt több hónapig készültek.

- Milyen tervei vannak ezek után a csapatnak?

- Egy sportolónak, egy versenyzőnek a legrosszabb a második helyet elérni, ennél nagyobb lelki traumát nem okozhat egy helyezés, ezért is céljuk, hogy jövőre is elinduljanak, és ha eljutnak a döntőig, akkor meg is akarják nyerni.

A csapat tagjai: Baranyai Tibor, Bauer Tibor, Gergó Dénes, Pavlics László, Tóth Csaba, Virág Gábor.

Felkészítők: Somogyi Péter, Adorján Tibor PV-felkészítő, Szukics János mentőtiszt, Tóth Béla tűzoltó.

-szilágyi-

 

Racionalizálási program a Művelődési Házban

Az önkormányzat megszorító intézkedései nem kímélték a Művelődés Háza és Színház költségvetését se, melynek “eredményeképpen” 1,5 millió forintot vontak el az intézmény költségvetéséből. A gyakorlatban az egy technikai álláshely megszüntetését jelentette, valamint a dologi kiadások 1 millió forinttal való csökkentését. Ez azért is szomorú az intézményre nézve, mert gyakorlatilag csak a rendezvények költségvetésének csökkentésével tudja kigazdálkodni ezen összeget. Az idei év nyarán ennek kárát még nem érezhetik a város lakói – a millenniumi rendezvényekre külön pénzkeretet biztosított az önkormányzat -, de hogy mi lesz jövőre….?

Racionalizálás a Könyvtárban

A város könyvtárlátogató közönsége előtt ismert, hogy az intézmény fizikai helyzete, az épület állapota szűkös költségvetést feltételez. A könyvtáros személyzet létszáma is messze alatta marad a hasonló nagyságrendű városokénak. A fenntartó önkormányzat által biztosított keretből már eddig sem futotta sem technikai fejlesztésre, sem az állomány kellő gyarapítására. Mindezt csak pályázati forrást felhasználva lehetett megvalósítani. Így az idei évi drasztikus elvonás érthető módon csak kevéssé érintette az intézményt. A mindenütt érvényes pótlékcsökkentésen kívül további forrást nem vontak el a könyvtártól.

Ennél lényegesebb és kézzelfoghatóbb hátrány, hogy a város pénzügyi helyzete csak igen apró lépésekben teszi lehetővé az épület felújítását, hosszú évekre elhúzódva, számtalan nehézséget és többletfeladatot okozva mind a könyvtárosoknak, mind az olvasóknak.

Nyugdíjas majális

Május 26-án tartotta a Nyugdíjas Klub szakszervezete hagyományos majálisát a Művelődés Háza kerthelyiségében. A jeles eseményt minden év májusában rendezik meg, ahol a kb. 180 fős tagság nagy része képviseltette magát. Elhangzott beszámoló az elmúlt év eseményeiről, történéseiről. A délutánt a Békefi Antal nédalkör által előadott magyar népdalok és a Művelődés Háza legifjabb mazsoretteseinek rövid műsora tette színesebbé. Jó hangulatban, kellemes zene és finom gulyás mellett tölthették el a nyugdíjasok az estébe hajló délutánt.

nyugdijasok

 

Városi Gyermeknap

 

Május utolsó vasárnapján a Művelődés Háza és Színház színes programokkal várta a legfiatalabb szentgotthárdiakat.

Délelőtt 10 órától a Pokémon című mesefilmet nézhették meg - belépőjegy váltása nélkül - a gyerekek a Kossuth Filmszínházban. Az érdeklődés akkora volt, hogy pótszékeket is el kellett helyezni a nézőtéren.

Délután fél kettőtől pedig a Művelődés Háza kerthelyisége volt az események helyszíne. Először a Meglopott tolvajok című bábelőadást láthatták a város legifjabb polgárai, majd ezt követően több párhuzamosan zajló program várta őket: kerékpáros ügyességi verseny, légpuskalövészet, rajzverseny és játszóház ingyenesen igénybe vehető ugrálóvárral. A kézműves foglalkozások keretében agyagból és textilből készíthettek különböző tárgyakat, valamint megismerkedhettek az üvegfestéssel is. Birtokba vehettek néhány speciális járművet, nevezetesen egy rendőrmotort és a Katasztrófavédelmi Igazgatóság VFCS mikrobuszát.

A Városi Vöröskereszt ugyancsak színes programokkal készült erre a napra: többek között divatbemutatót, bohóc- és elsősegélynyújtó-versenyt szervezett, valamint felléptette a “Nefelejcs” Színjátszó Csoport táncosait is.

A rendezvény a versenyek eredményeinek kihirdetésével és a díjak átadásával ért véget. A szervezők úgy érzik, hogy sikerült emlékezetessé tenni ezt a napot; és köszönik a lebonyolításában közreműködők segítségét.

Az esemény megvalósítása során támogató és együttműködő partnerek voltak: Baleset-megelőzési Bizottság, Forrás Diszkont, Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Kovács Üzletház, Rendőrőrs, Szentgotthárd és Vidéke ÁFÉSZ, Tranzit Üzletház, Vöröskereszt, valamint Holczmann Tibor, Keserü Lajos, Pungor Klára és Újfalvi Anita.

- ds -

gyermekek gyermekek

 

 

 

A Győri Leánykar Szentgotthárdon

Nagy sikerű koncertet adott az országszerte ismert és elismert Győri Leánykar május 25-én a barokk templomban, Szabó Miklós szentgotthárdi születésű, többek között Kossuth-díjas, Liszt-díjas, Érdemes Művész, Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjas karnagy vezetésével. A műsorban Michael Haydn valamennyi magas hangra írt és orgonával kísért kompozíciója elhangzott. A hangverseny után a hallgatóság nem tudott megszólalni a meghatottságtól, a hallott zenei élménytől. Nehéz lenne felsorolni a kórus és karnagya által elért elismeréseket, kitüntetéseket, eredményeket. Álljon itt csak annyi, hogy nemcsak Magyarországon, de a világ számos országában gyönyörködtette már el hallgatóságát a kórus.

gyori korus gyori korus

Heimattreffen Rábafüzesen

Május 13-án Rábafüzesen tartották meg a Vas és a Zala megyei németek kulturális találkozóját. Tizenegyedik alkalommal került sor a Heimattreffen megrendezésére.

Meleg májusi délutánon több száz fős közönség előtt zajlott a rábafüzesi iskola udvarán a nemzetiségi program. Ódor Dénes, a helyi Német Kisebbségi Önkormányzat elnöke köszöntötte a résztvevőket. Bevezetőjében elmondta, a kulturális találkozó házigazdája, a Rábafüzesi Német Asszonykórus éppen 25 éves jubileumát ünnepli, s a közelmúltban jelent meg CD-jük, amin saját gyűjtésű dalaikat éneklik. Ódor Dénes elmondta, hogy ez a találkozó nem zsűri előtt zajlik, a közönség tapsa “csupán” a díj, s önmaguk örömére és a közönség szórakoztatására zenélnek, táncolnak a fellépő asszonykórusok és óvodás, iskolás csoportok.

Neves közéleti személyiségek is helyet foglaltak a közönség soraiban. Bauer Károly, Szentgotthárd polgármestere rövid köszöntőjében kiemelte, a kulturális rendezvény jó alkalom az emberi kapcsolatok erősítésére. Zielbauer György, a Német Kisebbségi Önkormányzatok Vas-Zala Megyei Szövetsége elnöke az ünnepséget megnyitó beszédében visszatekintett a szövetség elmúlt tíz évére, felidézte az eltelt időszak jelentős eseményeit, többek között a hagyománnyá váló Heimattreffen létrejöttét.

Ünnepi köszöntőt Heinek Ottó, a Német Kisebbségi Önkormányzatok országos elnöke mondott. A nemzetiségi nyelv, a kultúra ápolását, a kisebbségi identitás erősítését hangsúlyozta beszédében. Az országban működő német kultúrcsoportok sokat tesznek hagyományaik, nemzetiségi tudatuk megőrzéséért, anyanyelvük ápolásáért, kultúrájuk terjesztéséért.

Az idei Heimattreffen is jó alkalom volt a bemutatkozásra, a hagyományok őrzésére. A népes közönség előtt tizenöt nemzetiségi csoport lépett fel. Az óvodás korúaktól a nyugdíjasokig minden korosztály képviseltette magát a színpadon.

A vendéglátó Rábafüzesi Német Asszonykórus nyitotta meg az ünnepi műsort, s a rábafüzesi és szentgotthárdi iskolások bemutatkozása zárta. A kulturális találkozón a Zala megyei Szepetnekről, s Vas megyéből 11 községből, városból érkeztek szereplő csoportok. Jövőre Bük lesz a találkozó színhelye.

Molnár P.

GOTTHÁRDI SIKER VESZPRÉMBEN

Immáron hatodik éve rendezik meg Veszprémben a Csermák Antal Zeneiskolában a Rézfúvós Kamaraegyüttesek Nyugat-dunántúli Találkozóját. A rendezvény mindig Gizella-napkor van, szerves része a veszprémi Csermák-, és Gizella-napoknak, ez évben május 7-én került rá sor. A Takács Jenő Zeneiskola növendékei ötödik éve vesznek részt e rangos megmérettetésen, ahol más kamaracsoportokkal együtt mutathatják be tudásukat a többieknek és a háromtagú szakmai zsűrinek, amely a legtetszetősebb produkciókat különdíjjal jutalmazza.

Idén városunk zeneiskolája két kamaracsoporttal képviseltette magát Veszprémben, a régóta együtt muzsikáló rézfúvós hetessel és a fél éve dolgozó kürt-kvartettel. Növendékeink derekasan megállták helyüket az igen erős mezőnyben, szépen szerepeltek. A rézfúvós hetes beleadott apait-anyait, műsoruk remekül “durrant el”. A zsűri a Takács Jenő Zeneiskola rézfúvós hetesét Veszprém megyei jogú város Önkormányzatának különdíjával jutalmazta és a szakmai értékelésen elismerőleg nyilatkozott a gotthárdi növendékekről.

- Lendvai Ferenc-

 

VÉGZŐSÖK HANGVERSENYE

Rendhagyó és egyben hagyományteremtő koncertre került sor május 30-án a Takács Jenő Zeneiskola nagytermében 18.00 órakor. Első ízben került megrendezésre azon növendékek hangversenye, akik befejezték zeneiskolai tanulmányaikat. Érezhető volt a megilletődöttség mind a növendékek, mind a műsorvezető Csukly Gergely igazgató részéről. A hangversenyt a városi televízió is rögzítette. A búcsúzó növendékek szépen muzsikáltak, bensőséges hangulatban zajlott le a koncert. Katonai nyelven szólva a “leszerelő állományt” Csukly Gergely igazgató és Baranyai Tibor a Diákönkormányzat elnöke búcsúztatta. Az igazgató úr megköszönte sokéves munkájukat és arra kérte őket, hogy a muzsikálást lehetőség szerint folytassák tovább akár a város amatőr művészeti csoportjaiban, avagy ott, ahová a továbbtanulás folytán kerülnek. A Takács Jenő Zeneiskola első ilyen hangversenyének búcsúzó résztvevői voltak: Sömenek Tímea, Aknay Zsuzsanna, Molnár Katinka, Molnár Orsolya, Nagy Edina, Benke Kornélia, Hován Kinga, Jójárt Orsolya, Gáspár Drágica, Juhász Júlia, Sipos Viktória, Takács Adrienn, Korom Aletta, Vadász Viola, Völker Dóra, Házi Melinda, Nagy Edina, Láng Andrea. Vendégként közreműködtek: Kocsis Tamás és Herczeg Erzsébet.

- Lendvai Ferenc -

Arcképcsarnok: Kovács Tiborné

Kovács Tiborné 26 éve óvónő és soha, egyetlen pillanatra sem bánta meg, hogy ide sodorta az élet. Az elkövetkezendő 5 évre ismét őt nevezték ki a Szentgotthárdi Városi Óvoda és Tagóvodáinak élére. Beszél az óvodai nevelés fontosságáról, eredményekről, tervekről, a sikeres óvodai működés titkáról.

- Szentgotthárdon születtem, mindig itt éltem. A szentgotthárdi Vörösmarty Gimnáziumban érettségiztem, és gyermekorvos szerettem volna lenni. Nem sikerült a felvételim az orvosi egyetemre, és az élet közben úgy alakította sorsomat, hogy el is sodródtam az egészségügytől.1975-ben a kaszagyári óvodában kaptam lehetőséget arra, hogy képesítés nélküli óvónőként dolgozzam és mellette elvégezhessem az óvónőképző főiskolát.1978-ban kaptam meg a diplomámat.1982-ben megszüntették az üzem óvodáját és akkor kerültem jelenlegi munkahelyemre. Soha, egyetlen pillanatra sem bántam meg, hogy ide sodort az élet.

- Hogyan lett az intézmény vezetője?

1991-ben elődöm lemondott tisztségéről és hirtelen kellett valaki, aki átmenetileg elvállalja a vezetői teendőket és én voltam olyan bátor, hogy jelentkeztem a feladatra. Azon a nyáron ki is írta az akkori önkormányzat a pályázatot és 1991 őszétől látom el kinevezett óvodavezetőként a teendőket a Szentgotthárdi Városi Óvodában és Tagóvodáiban.

- Milyen változást jelentett ez a továbbiakban?

- Egészen más óvodavezetőként dolgozni, felnőttekért is felelősséget vállalni. Rajtam kívül 49 kolléganő dolgozik az intézményben, de ezentúl felelősséget vállalok a 300 kisgyermek neveléséért és fejlődésért is. Az én felelősségem, hogy ez az óvoda jól működjön, szakmailag megfelelőképpen biztosítsa minden gyermek óvodai nevelését és hogy a szülők is elégedettek legyenek a mi gyakorlatunkkal.

- Elismerik az óvodapedagógusok munkáját?

- Úgy érzem, hogy az óvodapedagógia nem kapja meg azt az elismerést, ami megilletné. Ez igaz az egész társadalomra, gondolok itt Magyarországra és igaz egy kicsit Szentgotthárdra is. Még mindig úgy érzik talán - ami jellemző volt a 90-es évek előtt, amikor sok gyerek volt egy csoportban -, hogy az óvoda azért van, hogy a gyerekekre ott felügyeljenek, vigyázzanak, amíg a szülők dolgoznak. Pedig ma már mást jelent, nem csoportokat fejlesztünk és nevelünk. Minden egyes kisgyermeket, akit ránk bíztak, külön-külön kell nevelnünk, és felelősséget vállalnunk azért, hogy 6-7 éves korára alkalmas legyen az iskolai életre és derűsen, otthonosan éljen itt az óvodában. Pszichológusok, tudósok igazolják, hogy amit az ember 3-6 éves kora között nem kap meg, az később behozhatatlan hátrány, mert ebben az időszakban alapozódik meg mindenkinek a személyisége, ekkor dől el, hogy milyen felnőtté válik. Ez a határtalan felelősség azt jelenti, hogy egész más szemmel kell, kellene vizsgálni az óvodapedagógusok munkáját. Az elismerést a szülőktől megkapjuk, de legeslegjobban a gyerekektől. Az ő szeretetük, a csillogó tekintetük kárpótol mindannyiunkat az elismerés hiányáért.

- Mennyire lehet megvalósítani azokat az elképzeléseket, amit célul tűz ki az óvodai vezetés?

- Szakmai szempontból magunkra hagyatkozhatunk, miénk a szakmai önállóság, ezt törvény deklarálja. Teljesen mi döntjük el, hogy mit akarunk megvalósítani a gyermekek nevelésében. Minden munkának vannak tárgyi feltételei, ezeket a feltételeket az önkormányzat biztosítja mint az intézmény fenntartója. Az elmúlt időszakban egy lassú, de felfelé tendáló fejlődés indult el az óvodában, ez az utóbbi 2-3 évben leállt. Igyekszünk pályázatokon is részt venni, de nagyon kevés azon pályázatok száma, amin óvodák is indulhatnak. Mi kevésnek is örülünk, 10-50-100 ezer forintból is sok mindent meg tudunk valósítani. Nem mondunk le soha egyetlen vágyunkról és elképzelésünkről sem. Ha úgy alakul félretesszük, és azt mondjuk, majd egyszer sikerülni fog.

- Milyen terveket szeretnének megvalósítani a jövőben?

- Hatalmas vágyunk az, hogy legyen egy tornaterme a Szentgotthárdi Városi Óvodának. Egyenlőre azonban úgy néz ki, csak vágy, holott ezt egy miniszteri rendelet írja elő, hogy 2003-ra mint minimum feltételt biztosítani kell Magyarország minden óvodájában. Szükséges lenne, mert az iskolai tornaórához hasonlóan a pici gyermek számára is fontos a mozgásfejlesztő foglalkozás. Ha nem tudunk kimenni az udvarra, bent kell elvégezni a feladatokat. Abban a csoportszobában, ahol a napi életüket élik, nem tudnak futni, mozogni, labdázni, hiszen a nagyobb tárgyakat nem lehet kivinni a helyiségből. Mindenképpen egészséges és célszerű lenne, ha az óvodások is megfelelő körülmények között fejlődhetnének mozgásukban abban az időben is, amikor nincs lehetőség kimenni a szabadba.

Szakmai szempontból másik hatalmas vágyam az, hogy minél előbb kidolgozzuk minőségfejlesztési, minőségbiztosítási rendszerünket. Büszkeséggel tölt el, hogy a mi óvodánk a Vas Megyei Pedagógiai Intézet bázis óvodája, ide a megye minden részéből jöhetnek hozzánk óvodapedagógusok tapasztalatcserére. A megyében még két óvodával együtt az úgynevezett COMENIUS 2000 közoktatási minőségfejlesztési program első modelljében pályázatot nyertünk. Az Oktatási Minisztérium írta ki, az ő támogatásával dolgozunk most már több mint egy éve a partnerközpontú működés kialakításán. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy minden, az óvodával kapcsolatba kerülő partner - legyen az gyermek, szülő, óvodai dolgozó - igényeihez, elvárásaihoz igazodó nevelési gyakorlatot folytassunk. Kísérleti óvodaként veszünk részt a minisztérium által kidolgozott minőségfejlesztési programban. Távlati célom, hogy innen tovább lépve a teljes körű minőségbiztosítási rendszert dolgozzuk ki az óvodában. Ha ez sikerül, akkor mindenféle szempontból alapokat nyerünk arra, hogy minden helyzetben úgy dolgozzunk, ami mindenki megelégedését kivívja, de elsősorban a gyermekek megelégedettségét szeretném elérni.

- Miben látja a titkát egy sikeresen működő óvodának?

- Legfontosabb a csapatszellem. Megtalálni a lehetőségeket arra, hogy a különböző csoportba járó gyerekek is minél többet legyenek együtt, olyan fórumokat szervezni, ahol pedagógusok sokat beszélgethetnek a közös teendőkről és keresni az alkalmakat a kötetlen együttlétekre is. Egy óvoda sikere nem egyéni teljesítményen múlik, hanem a csapatban való együtt munkálkodáson.

- Mire emlékszik vissza a legszívesebben?

- Talán a legnagyobb elégtételt adó eredmény, hogy 1995-ben, amikor sok kisgyermek jelentkezett az óvodába, sikerült elérnünk, hogy megkaptuk a szolgálati lakást óvodai csoportszobának. Szakmai szempontból a legkedvesebb emlékem, hogy az óvoda nevelőtestülete elkészítette magas színvonalú helyi nevelési programját. A másik, amikor sikerült meggyőznöm a kolléganőimet, hogy pályázzunk a COMENIUS 2000 programra és ott nyertünk is. Egyébként mindenre szívesen emlékszem vissza, még a nehézségekre sem gondolok “rossz szájízzel”. Mindig, minden mögött küzdés van és ha olykor negatív is a végeredmény, arra is jó szívvel gondolok.

-Horváth Mónika-

 

Hyde Park helyett

Tisztelt N.-Farády Úr!

Engedje meg, kérem, hogy az előző számban megjelent cikkéhez fűzzek – esetenként mondatait idézve – néhány gondolatot.

Írását elolvasva arra a megállapításra jutottam, hogy nem a leendő termálpark iránti tetszése vagy nemtetszése íratta Önnel a sorokat, hanem puszta irigység. Irigység a vállalkozókra, akik számára – az Ön szavai szerint – zsíros üzlet a beruházás, az alpolgármester úrra – akinek a több éve tartó uszoda-ügyet érintő fáradalmai nélkül még csak nem is beszélhetnénk semmiféle parkról –, és irigység az “újgazdag polgárokra”. Sajnos, vagy nem sajnos, én sem tartozom közéjük, mégis örülök, hogy végre Valami megmozdult a városban, Valami talán lesz Szentgotthárd érdekében. A “remélt sok vendég” ugyanis – véleményem szerint – nemcsak a parkon belül szeretné majd eltölteni pihenésre szánt idejét, hanem kíváncsi lesz városunkra, az országban egyedülállóan csodálatos őrségi tájainkra. Ez pedig előbb-utóbb magával kell, hogy vonzza a kulturális élet fellendülését, amit talán mi “átlagemberek” is élvezni fogunk.

Az, hogy “az állandóan hangoztatott Széchenyi-terv” mennyire politikai célzatú, nem tudom, de azt gondolom, nem az. Az önkormányzat ugyanis éppen a kormánnyal való ellentétessége miatt kényszerül minimálisra csökkentett költségvetésből gazdálkodni. Ahogy a szavazáskor is titkos, hogy kire adja le voksát, úgy szerintem a közvéleményt sem érdekli különösebben, hogy Ön a Fidesszel szimpatizál-e, vagy valamelyik más párttal.

A zsarolás szó értelmével sem lehet igazán tisztában, ha azt az egyszerű következtető mondatot, hogy “ha nem lesz Széchenyi terv, nem lesz termálpark” ezzel a szóval illet. Ilyen alapon akár rágalomnak is nevezhető az Ön egyik aggályos kérdése, miszerint a park nem csupán pénzmosoda lesz-e. Tudtommal fekete pénz átmosásához nem szükségeltetik többmilliós beruházás.

Nem tudom, Ön mennyire volt jelen a fórumon, ott ugyanis a cikkében föltett kérdések mindegyikére megkaptuk a választ, többnyire a “messziről jött ügyvéd” jóvoltából.

telyek persze mindenkiben felmerülnek egy nagy volumenű beruházás kapcsán, de ne mindjárt a pesszimizmus bújjon ki belőlünk, hanem próbáljunk meg pozitívan közelíteni ahhoz, hogy kis városunk ezzel az óriási lehetőséggel bizony nagyot léphet a népszerűség és az elismertség lépcsőjén. Bízzunk benne, hogy a közeljövőben már nemcsak az Opel név, hanem valami MÁS miatt is büszkék lehetünk arra, hogy szentgotthárdiak vagyunk.

Édesanyaként is remélni tudom és akarom, hogy gyermekeink nyugodt, biztonságos környezetben tanuljanak úszni, élvezzék a sport örömét, a kultúra szépségét.

Bágerné Páli Barbara

A bor zárjegyről

A bor 2000. augusztus 1-je óta több évtized után ismét visszakerült a jövedéki termékek közé, melynek ellenőrzését az előállítástól a fogyasztásig a pénzügyőrség végzi. A törvényi szabályozás egyik fontos lépcsőfoka, mely egyúttal egy átmeneti időszak lezárását is jelenti a szabadforgalomba került bor zárjeggyel történő ellátása. A szentgotthárdi vámhivatalhoz több kérdés is érkezett az elmúlt időszakban e tárgykörben – többnyire a kiskereskedőktől –, melyek tisztázásához nyújt segítséget e tájékoztató. A nagykereskedő 2001. január 1-jétől csak zárjeggyel ellátott palackos (2 litert meg nem haladó kiszerelésű) és kannás (2 liternél nagyobb de 25 litert meg nem haladó kiszerelésű) bort szerezhet be. Az előző évi zárjegy nélküli készletét a nagykereskedő 2001. június 30-ig hozhatja forgalomba. A kiskereskedők a készleten lévő zárjegy nélküli palackos és kannás borokat szintén ez év június 30-ig hozhatják kereskedelmi forgalomba. Tekintettel a kannás bor eltarthatóságára, amely legfeljebb 2-3 hónap, és arra a tényre, hogy az adóraktárak ez év elejétől csak zárjeggyel ellátva forgalmazzák a bort, úgy ebben a kiszerelésben gyakorlatilag az átmeneti időszak végén már zárjegy nélküli kannás bor a kiskereskedők készletén nem található.

A kereskedő a még készleten lévő zárjegy nélküli bort (kannás, palackos) 2001. június 30-án köteles a forgalomból időlegesen kivonni és raktárhelyiségében (üzletében) az elkülönített tárolást biztosítani, valamint ezen termékekről leltárt felvenni. A leltárív egy példányát és az annak alapján összeállított zárjegymegrendelést 2001. július 6-ig a területileg illetékes vámhivatalnak meg kell küldeni. Szentgotthárd közigazgatási területén a szentgotthárdi vámhivatalnak (9955 Rábafüzes Pf.: 2.). A zárjegy megrendelésen fel kell tüntetni a megrendelő adatait (név, székhely, telephely, pénzforgalmi jelzőszám, adószám), az igényelt zárjegy mennyiségét darabban és a megrendelő aláírását, bélyegzőlenyomatát. A leltárívnek tartalmaznia kell a termék pontos megnevezését, mennyiségét, csomagolási egységenkénti darabszámát.

A kereskedő a terméket csak a külön e célra gyártott készletzárjeggyel ellátva hozhatja ismét forgalomba. A felleltározott és bejelentett készlethez szükséges mennyiségű készletzárjegyet a vámhivatal az – igénybejelentésnek minősülő – leltárív adatai, illetve a zárjegymegrendelés alapján, a felhelyezés időpontjában bocsátja a kereskedő rendelkezésére.

A készletzárjegyek felhelyezése – a vámhivatal képviselőjének jelenlétében jegyzőkönyv felvétele mellett – a kereskedő kötelezettsége, melyet legkésőbb 2001. szeptember 30-ig kell elvégezni.

A féléves átmeneti időszak lehetőséget biztosít a kereskedők számára, hogy a raktáron lévő zárjegy nélküli bor jövedéki termékeket forgalmazzák, ezzel is csökkentve a zárjeggyel el nem látott készletet, így június 30-án minél kisebb mennyiséget kell a forgalomból kivonni, majd szeptember 30-ig készletzárjeggyel ellátni. A készletzárjeggyel ellátott bor ezt követően korlátozás nélkül hozható forgalomba. A kiskereskedő a bor jövedéki terméket csak adóraktárból, egyszerűsített adóraktárból és nagykereskedőtől szerezheti be, melynek származását eredetét tudnia kell igazolni.

A jövedéki adótörvény ez év január elsején hatályba lépett módosítása már nem tartalmazza a borkimérést végzők nyilvántartás vezetési kötelezettségét.

A vendéglátó ipari üzlet eladóterének kiszolgálásra szolgáló részében – hasonlóan az egyéb jövedéki termékekhez – választékonként csak egy-egy bontott palackot, kannás bort lehet tartani. A kannás kiszerelésű szőlőbor kimérése az e célra kialakított (használt) kimérő edényből (eszközből), vagy közvetlenül a kannából italadagolón keresztül történhet. Természetesen bor is értékesíthető üzlethelyiségen kívül alkalmi rendezvényen a vámhatósághoz történt – három nappal korábbi – bejelentés alapján, ha ehhez az egyéb jogszabályokban meghatározott engedélyekkel is rendelkezik a kereskedő. Tilos szeszesitalt árusítani a sportlétesítmény területén a bajnoki, a kupa-, valamint a nemzetközi mérkőzések kezdetét megelőző egy órától a mérkőzés befejezését követő egy óráig terjedő időszakban.

Amennyiben a jövedéki termékek forgalmazásával kapcsolatban kérdés merül fel, úgy a vámhivatal jövedéki csoportja a hivatalos időben a 380-888-as telefonszámon vagy személyesen segítséget nyújt.

Dallos László

pénzügyőr törzszászlós