Gotthárdi Hírek 2001.május 1.

Hírek

Április 1-jétől 8 fő, április 17-től további egy fő munkanélküliek jövedelempótló támogatásában részesülő közhasznú foglalkoztatását kezdték meg.

Az önkormányzat tulajdonát képző, a Hársas-tó szú károsítással fertőzött területéről ismeretlen tettes a kitermelésre tervezett fatömeg (kb. 8 m3) 90 %-át kitermelte és elszállította. Az erdőgazdálkodó a feljelentést megtette.

Április 19-én ülésezett a tisztségviselőkből és a bizottsági elnökökből álló grémium, amely elosztotta a civil szervezetek részére rendelkezésre álló 3 millió Ft-ot. Az összegből 29 civil szervezet részesült támogatásban.

A vasútállomás korszerűsítési munkái során a töltésanyag cseréjét végző teherautók nagymértékben károsították a Malom utcát. Mivel a beruházás a Phare és a MÁV közös finanszírozásában történt, a MÁV az utca helyreállítási munkáit április 17-ével megkezdte. A befejezés várható ideje május első hete.

Rendőrségi hírek

Április 16. Szentgotthárdon is feltörtek egy Arany János utcában parkoló személygépkocsit, amiből bankkártyát, személyes iratokat és 21.000,- Ft-ot vittek el.

Április 17. Szentgotthárdon az egyik ABC elől lopott el ismeretlen tettes egy Mountain Bike kerékpárt. A kár: 15.000,- Ft.

Április 19. Szentgotthárdon a Füzesi úton lévő Volán telephelyen csapoltak meg több ott várakozó tehergépkocsit. A teherautók üzemanyagtankjából összesen 280 liter gázolajat loptak el kb. 56.000,- Ft értékben.

Jegyzet

Igen, igen…

Ügydöntő népszavazást kezdeményez a legnagyobb ellenzéki párt. Az MSZP négy kérdésre vár véleményt a lakosságtól. Vagy inkább leendő választóitól? A referendum óhatatlanul felidézi bennünk a rendszerváltás-korabeli négy igenes szavazást. Akkor az SZDSZ állt a nép elé és szavaztatta meg sikeresen, most a szocialisták aratnák le a babérokat. A hasonlatosság kézenfekvő, egyben bizarr. A szabaddemokraták eldöntendő kérdései anno, az MSZMP, vagyis a hajdani uralkodó párt hatalmának csorbítását célozták. Tehát az ellen a vörös párt ellen irányultak, amely aztán szempillantásnyi idő alatt rózsaszínűvé fakulva lépett az új parlament színpadára, s amely párt cirka négy esztendő elteltével politikai partnerséget ajánlott a szabaddemokratáknak. Az MSZP legújabb “húzása” csak nem azt sejteti, hogy immáron szellemi társa is kíván lenni a gerincbántalmaiból épp hogy lábadozó SZDSZ-nek?

Bármi is a referendum célja – mert népszerű problémákat vet fel –, sikere garantált. A legnagyobb előnye e népszavazásos módszernek az, hogy 2-3 egyértelműen megválaszolható (naná, hogy igen!) kérdés közé mindig elbújtatható egy olyan, ami önmagában nem állná ki a többségi próbát. A két párt ötletét ezért helyi, önkormányzati szinten is kamatoztathatná. Szentgotthárdon például, ha lennének alapszervezeteik, ilyesféle kérdésekkel állíthatnák soraikba a gyanútlan polgárokat:

1. Ugye, tetszene Önnek, ha töretlen dinamizmussal fejlődne szeretett városunk, Szentgotthárd?

2. Ugye, Ön is úgy gondolja, hogy török és német hadak soha többé ne dúlják a város szent földjét?

3. Ugye, Ön is szép, okos és gazdag gotthárdi polgár szeretne lenni?

4. Ugye, ránk szavaz a közelgő választásokon!?

Ugye, értik?

-rápli-

 

 

Szentgotthárd tűzvédelmi helyzete

A körmendi tűzoltóságon tartott állománygyűlésen ismertették a szakemberek a város és környéke tűzvédelmi helyzetét és beszámoltak a tűzoltóság 2000. évi tevékenységéről is.

Az elmúlt évben Szentgotthárd közigazgatási területén belül 15 tűzeset történt – hangzott el a beszámolón. Ebből kár nélküli tűzeset 10, kárral járó tűzeset 4 volt, a keletkezett tűzkár 1 millió 30 ezer forint volt. A városkörnyéken 18 tűzesetet jelentettek, ebből kár nélküli 13 volt, az 5 kárral járó tűzesetben a kár 4 millió 970 ezer forintot tett ki.

A tűzoltóság tevékenységéről elmondták, hogy a körmendi tűzoltóság segítséget nyújtott a tavaly Farkasfán megrendezett tűzoltóverseny lebonyolításához. A fejlesztésekről elhangzott, hogy tavaly készenléti szolgálatba állítottak egy Mercedes TLF típusú gépjármű-fecskendőt, és üzembe helyeztek egy tűzjelző központot, amelyre Szentgotthárd rákapcsolási lehetősége is biztosított.

A beszámoló értékelése szerint a tűzvédelmi szakhatósági vélemények elkészítése és az eljáró hatóságok együttműködése zökkenőmentes volt. A szentgotthárdi polgármesteri hivatal jelenlévő képviselői kérték, hogy a jövőben a tűzoltóság lakosságot érintő tevékenységéről a helyi médián keresztül adjon tájékoztatást.

Kidöntött lámpaoszlop

A főtéri felújítás az ismert okok miatt jó féléves késében van. Az utóbbi időben újra indultak, felgyorsultak a munkálatok. Viszont sem a szűkös határidő, sem a kivitelező-váltás sem indokolja a pazarló, figyelmetlen munkavégzést. A fotón látható lámpaoszlopot a gyógyszertár mellől döntötték ki, mint látható, nem éppen kíméletes módon. Egy ilyen oszlop értéke kb, félmillió Ft. Talán ilyen gazdagok vagyunk?

Politikai csatározások áldozata a város

Városrészi önkormányzati beszámoló

Hagyomány már, hogy év elején az önkormányzat a városrészeken beszámolót tart, amelyben értékeli az elmúlt év történéseit és ismerteti az aktuális programokat. A tapasztalatok szerint a városrészeken nagyobb az érdeklődés, mint a belvárosban, ez megmutatkozott április 20-án a Színház aulájába meghirdetett rendezvényen is, mivel a hivatalból megjelenteken kívül alig néhány ember jött el meghallgatni a beszámolót.

Bauer Károly polgármester első mondataiban meglepetésének adott hangot a csekély érdeklődés miatt, mondván, vagy nem jól kommunikál az önkormányzat, vagy jól működik a városi média, vagy nem érdekli az embereket a beszámoló. Mint mondta, úgy tűnik, hogy a városrészeken nagyobb az összetartó erő, mint a belvárosban.

Az elmúlt év problémái közül kiemelte, hogy fogy a lakosság lélekszáma. Míg 1985-ben úgy látszott, hogy 2000-re 10 ezer fölé emelkedik a város lakóinak száma, mostanra 9000 alá csökkent ez a szám. Az ok az, hogy a halálozások száma kétszer annyi, mint a születéseké, de ez a tendencia nem csupán a városra, hanem az egész országra érvényes.

Pozitívumként jelentkezik, hogy 5,4 %-ra csökkent a munkanélküliségi ráta, ez az arány már kezelhető, és ez azt is jelenti, hogy a foglalkoztatási feszültségek megszűnőben vannak.

Az önkormányzati tevékenységről Bauer Károly elmondta, hogy a hivatal betölti funkcióját, tavaly az intézmények is zökkenőmentesen működtek. Nem gyengült a viszonylag erős szociális háló, az idén is mintegy 40-50 milliót fordít támogatásokra az önkormányzat.

– Az oktatási intézmények alapvetően rendben vannak – jelentette ki a polgármester. Megemlítette a III. Béla Szakképző Iskola gyakorlati oktatásának megvalósítását, a szakorvosi rendelő 170 milliós fejlesztést. Hangsúlyozta, hogy kevés ekkora városban van ilyen nagyságrendű szakorvosi ellátás, mint nálunk. A háziorvosi ellátásban az idén két praxist értékesítenek a háziorvosok, ezzel valószínűleg megszűnik a sokat bírált helyettesítési rendszer.

A közművelődés helyzetéről elmondta, hogy elmaradások vannak a fejlesztés terén, főként a Művelődés Házában, a könyvtár felújítását azonban folytatni kell. A mozi a leglátogatottabbak közé tartozik a megyében, kiemelkedő színvonalú a technikai berendezés, a régóta szükséges székcseréhez azonban nincs fedezet.

– Az önkormányzati tevékenységet nagy mértékben befolyásolja, hogy a város a kormány és Budapest közti politikai csatározás áldozata lett – célzott Bauer Károly az adóerő-képesség miatti elvonásokra. Hangsúlyozta viszont, nem szabad, hogy a beruházási tendencia visszaessen. Megemlítette az árvízvédelmi töltés építését, a Kossuth u. és a Széll Kálmán tér felújítását, amely a kivitelező csődhelyzete miatt szenvedett óriási csúszást. Ismertette az Ipari Park kft. helyzetét, hangsúlyozva a tulajdonosváltást, az önkormányzat ebben az évben az infrastrukturális fejlesztéseket 60-70 millió forinttal támogatja.

A jövővel kapcsolatban a polgármester elmondta, hogy hatékonyabban kell kezelni a meglévő eszközöket, a szorító anyagi helyzet miatt nem terveznek kényszerítő lépéseket. A tervezett élményfürdővel kapcsolatban megemlítette, hogy május 17-én sajtótájékoztató keretében ismertetik a konkrét terveket.

-szilágyi-

Testületi ülésről jelentjük

A megszokottakhoz képest kevés téma szerepelt a képviselő-testület április 26-i ülésének napirendjén. Ennek megfelelően alig két óra alatt végeztek is képviselőink az ügysorozat tárgyalásával.

Bauer Károly polgármester távolléte miatt Viniczay Tibor alpolgármester vezetésével kezdődött a képviselő-testület soros ülése. Vita és hozzászólás nélkül fogadták el a két ülés között történt eseményekről szóló beszámolót, majd a Phare beruházások állásáról szóló beszámolót tárgyalták. A napirend közben Frank Róbert szentgotthárdi lakos kért szót, és a Széll Kálmán téri felújításokkal kapcsolatban, a tervezett és épülő kerékpárút nyomvonalát kifogásolta. Mint mondta, a nyomvonalat egyszerűbben is meg lehetett volna oldani, balesetveszélyes helyzetet teremt, hogy a kerékpárút a városháza előtt és a gimnázium előtt is keresztezi az úttestet. Viniczay Tibor válaszában elmondta, az építkezést másfél éves előkészítő munka előzte meg, a tervek megkapták a Közlekedésfelügyeleti Hivatal jóváhagyását, azokon a jelenlegi szakaszban már nem lehet változtatni, ennek ellenére több képviselő is kifejezte a hozzászólással azonos véleményét.

Elfogadta a testület a temetkezési rendről szóló rendelet módosítását, majd döntöttek arról, hogy további tíz éves időtartamra kegyeleti közszolgáltatási szerződét kötnek a Vas Megyei Temetkezési Vállalattal. Hosszabb vitát hozott a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat munkaruha-ellátási kérelme. Dömötör Sándor, az Egészségügyi és Szociális Bizottság elnöke arra figyelmeztetett, hogy törvény írja elő a személyes gondoskodást körébe tartozó feladatokat ellátó dolgozók munkaruha-ellátását, ennek ellenére az összeget nem tartalmazza az éves költségvetés. Pochán Miklós, a Pénzügyi Bizottság elnöke emlékeztette a képviselőket, hogy az önkormányzati törvény értelmében a kormányzatnak kell biztosítani a kötelező feladatokhoz szükséges fedezetet, Szentgotthárd pedig ezeket az összegeket nem kapja meg. Tóth Károly képviselő a vita kapcsán megjegyezte, nem túlzás-e három fővel működő intézményt önálló szervezetként fenntartani, javaslatot nyújtott be, hogy vizsgálják meg, lehetséges-e a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat Gondozási Központhoz csatolása. Dr. Lakosy György és Mikos Imre képviselők a törvény betartására hívták fel a figyelmet, Kocsis Judit, a pénzügyi iroda vezetője szerint a pozitív elbírálás lavinát fog elindítani az intézmények körében. Végül a kérelmet elutasító határozati javaslat nem kapott többséget, Viniczay Tibor javasolta, hogy a következő ülésre a jegyző és a Szolgálat vezetője vizsgálják meg, miért nem szerepelt az intézmény költségvetésében a munkaruha-térítés összege.

Megtárgyalta és elfogadta a testület a fizetőparkolók kialakításáról szóló előterjesztést, a végleges rendelet a következő ülésen kerül a testület elé. Forráshiány miatt elutasították a Vas Megyei Védelmi Bizottság és a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kérvényét, amelyben Beregsurány község támogatásához kértek egymillió forintot. Hozzájárulásukat adták a képviselők a Vogel & Noot Niemeyer Kft. festő-szárító berendezésének létesítéséhez, majd közterület elnevezés módosításáról és közterület név megszüntetéséről döntöttek.

Két pályázat támogatásáról is döntött a testület. A kolostorépület felújításának pályázatához 3 millió 200 ezer Ft, a könyvtár további felújításának pályázatához 15 millió Ft saját erőt rendeltek hozzá.

Az ülés végén érdekes és eddig példátlan előterjesztés került a testület elé. A Szentgotthárdi Sportegyesület az utánpótlás-nevelés területén tevékenykedők első félévi munkájához kért 130 ezer Ft támogatást. Viniczay Tibor alpolgármester egy havi tiszteletdíját és költségtérítését (amely közterhekkel együtt kerekítve 130 ezer Ft) felajánlotta az egyesület javára. A felajánlással a képviselő-testület egyetértett.

Az ülésen elfogadott rendeleteket következő számunkban közöljük részletesen.

 

 

 

Átmeneti szociális segély

Szentgotthárd város Polgármesteri Hivatala 2001/2001. évi általános és középiskolai tanévkezdés családokat terhelő kiadásainak csökkentésére – egyéni kérelmek alapján – a helyi szociális rendelet szerint átmeneti szociális segélyt nyújt.

A kérelmeket 2001. május 11-ig lehet benyújtani.

A kérelem benyújtásához szükséges nyomtatványok a Polgármesteri Hivatal Hatósági és Okmányiroda földszint 8. sz. helyiségében (Szociálpolitikai Csoport) átvehetők, ill. beadhatók.

Az átmeneti szociális segélyre való jogosultság megállapításánál irányadó jövedelmi értékhatár (nettó):

2 fő közös háztartásban élő családtag esetében: 28.381.- Ft/hó

3 fő közös háztartásban élő családtag esetében: 26.550.- Ft/hó

4 vagy ennél több fő közös háztartásban élő családtag esetében: 24.719.- Ft/hó

Csanaki Eszter irodavezető

Katasztrófavédelmi verseny

Katasztrófavédelmi Körzeti Ifjúsági Versenyt rendeztek április 27-én a máriaújfalui Hársas-tónál. A versenyen Szentgotthárd, Vasvár és Körmend ifjúsági csapatai vettek részt.

A verseny eredménye:

Általános iskolák:

1. Gersekarát

2. Somogyi Béla Ált. Iskola, Körmend

3. Kardos László Ált. Iskola, Vasvár

Középiskolák:

1. III. Béla Szakképző Iskola és Vörösmarty M. Gimnázium közös csapata, Szentgotthárd

2. Mágenheim Ádám Szakközépiskola, Gersekarát

3. III. Béla Szakképző Iskola, Szentgotthárd

Színházművészeti Fesztivál

A Soltis Lajos Alternatív Színház az idén is megrendezi a IV. Rendezőket és Színjátszókat Képző Nemzetközi Táborát, valamint a rendezvényhez kapcsolódóan I. Nemzetközi Színházművészeti Fesztiválját.

A rendezvény helyszíne és időpontja: Celldömölk, 2001. július 25. – augusztus 4.

A táborban az általános színházi ismeretek tanításán túl – beszéd, mozgás, mesterség – folytatják színház- és drámatörténeti kurzusaikat is.

A tábor szakmai vezetője Solténszky Tibor, a Magyar Rádió Rádiószínházának dramaturgja, a Magyar Színjátékos Szövetség elnöke. A kurzuson a zalaegerszegi, a veszprémi, a sepsiszentgyörgyi színházak művészei, a beregszászi Magyar Nemzeti Színház rendezője, a Soproni Egyetem, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanárai oktatnak.

A tábort és a fesztivált a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Magyarországi Soros Alapítvány támogatja.

A részvételi díj 20.000 Ft, amely részben fedezi a képzés, valamint a szállás és étkezés költségeit.

A táborhoz kapcsolódóan idén első alkalommal Színházművészeti Fesztivált is rendeznek, amely határon belüli és túli hivatásos és alternatív társulatok színházszakmailag értékes, kiemelkedő produkcióiból tevődik össze, a tábor esti programjait képezve.

A tábor kurzusaira személyesen vagy írásban lehet jelentkezni a színház titkárságán:

Soltis Lajos Alternatív Színház, 9500 Celldömölk, Géfin tér 1. Tel./fax: 06-95-424-500; 06-30-98-63-859. E-mail: sitkeiszinkor@netposta.hu

Jelentkezési határidő 2001. május 7., ekkor kell befizetni az első, 10.000 Ft-os részletet is.

Megfelelő létszámú felső tagozatos általános iskolás jelentkezése esetén gyermekcsoportot is indítanak, kizárólag nappali ellátással.

Pályázati felhívás

A Vas Megyei Közgyűlés Közművelődési és Ifjúsági Bizottsága és a Vas Népe szerkesztősége pályázatot hirdet a kábítószer-ellenes tevékenységgel összefüggő prevenciós, illetve a drogfogyasztás káros hatásait bemutató munkák elkészítésére. Az együttműködő partnerek rá kívánják irányítani a figyelmet e súlyos, a fiatalokat érintő problémára, valamint megerősíteni azon pozitív mintákat, bemutatni olyan életutakat, szakmai programokat és tapasztalatokat, amelyek alternatívát kínálhatnak, illetve élményszerű isnereteket nyújthatnak a drog elleni küzdelemben.

Lehetséges pályázati témakörök?

- a gyógyult betegek, családjaik, barátaik élményszerű beszámolói

- a témakörrel összefüggő esettörténetek leírása

- a saját kortárssegítő tevékenység tapasztalatainak összegzése

- öntevékeny civil szervezetek, gyermek és ifjúsági közösségek, klubok egészségfejlesztő munkájának, erőfeszítéseinek, eredményeinek publikációja

- a gyermek és ifjúsági korosztálynak szóló, a szabadidő hasznos eltöltésére irányuló, alternatívát kínáló rendezvények ismertetése

- a nevelési-oktatási intézményekben, a gyermek és ifjúságvédelmi alap és szakellátás rendszerében megvalósított, vagy megvalósítható drogprevenciós szakmai programok bemutatása.

Pályázatot nyújthat be minden Vas megyében élő, működő, tevékenykedő természetes és jogi személy.

A pályázatokat a kiírók által felkért – szakemberekből álló – eseti bizottság bírálja el. A legjobb pályaművek pénzdíjazásban részesülnek (I. díj: 100 ezer Ft, II. díj: 80 ezer Ft, III. díj: 60 ezer Ft9, továbbá az arra érdemes írások – szerkesztett formában – megjelennek a Vas Népében is.

A pályamű terjedelme az öt gépelt oldalt nem haladhatja meg. A pályázatokat 2001. május 31-ig a Vas Megyei Közgyűlés Közművelődési és Ifjúsági Bizottságához a Művelődési és Sport Titkárságnak címezve (9700 Szombathely, Berzsenyi D. tér 1.) kell benyújtani három példányban. A borítékon kérjük feltüntetni: “Nem kell a drog!” A pályaműveket jeligével kell ellátni és lezárt borítékban kérjük mellékelni a pályázó nevét, levelezési címét, telefonszámát. Kedvező döntés esetén támogatási szerződés megkötésére kerül sor. A kiíró felek a kéziratot nem őrzik meg és nem küldök vissza, a megjelentetés és a további felhasználás jogát – beleértve a szöveg lerövidítését is – fenntartják maguknak.

 

Önkormányzati rendeletek

A lakások bérletéről szóló rendelet

A rendelet hatálya a Szentgotthárd Város Önkormányzata tulajdonában álló lakásokra, továbbá a központi költségvetési előirányzatból biztosított lakáscélú támogatással megvalósuló bérlakásokra terjed ki.

- Lakást csak meghatározott időre, legfeljebb öt évi időtartamra lehet bérbe adni. A bérleti szerződés a feltételek fennállása esetén újabb öt évre meghosszabbítható.

- Munkakörhöz kapcsolódóan lakás az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatában kötelezően és önként vállalt feladatainak ellátásához szükséges, az önkormányzat intézményei keretein belül, valamint az egészségügyi alapellátásban és szakorvosi ellátásban dolgozók részére, és a rendőrség alkalmazásában lévő szakemberek elhelyezéséhez adható bérbe. A munkakör fennállásáig feltétellel kell megkötni azokat a lakásbérleti szerződéseket, melyek esetben a bérbeadás a bérlő munkaköre ellátásának elősegítése érdekében jön létre.

- A nem szociális és nem munkakörhöz kapcsolódóan bérbe adott lakásokat piaci viszonyok szerint lehet bérbe adni.

- A szociális helyzete alapján adható bérbe az önkormányzati lakás annak, aki:

1. a, - nagykorú, cselekvőképes magyar állampolgár és Szentgotthárdon legalább 5 éve bejelentett lakóhellyel, vagy tartózkodási engedéllyel rendelkezik és életvitelszerűen itt él.

b. - akinek a családjában – a vele együtt költöző családtagokat számítva – az egy főre jutó havi nettó átlagjövedelem nem haladja meg a mindenkori sajátjogú öregségi nyugdíjminimum kétszeresét.

c, - aki és a vele együtt költöző családtagok – a jövedelmi viszonyoktól függetlenül – ingatlannal vagy nagy értékű személygépkocsival nem rendelkeznek, kivéve a külterületi és a haszonélvezettel terhelt ingatlant.

Ez a kizáró ok csak akkor alkalmazható, ha a vagyontárgyak együttes értéke a 2 millió forintot meghaladja.

2. A jövedelmi határok mértékétől egyedülálló személyek, 35 év alatti fiatal házasok, gyermeküket egyedül nevelők és nyugdíjasok esetében 25 %-kal el lehet térni. Az elbírálás során előnyben kell részesíteni a régebb óta Szentgotthárdon lakókat.

3. A szociális helyzet alapján legfeljebb az alábbi méretű lakás adható bérbe:

- 1 – 3 fő esetén maximum 2 szobás,

- 4 – 6 fő esetén maximum 3 szobás,

- minden további költöző esetén további fél szoba.

A lakásbérleti rendelet további részleteiről a Polgármesteri Hivatalban lehet érdeklődni.

A lakbérekről szóló rendelet

A rendelet alapján a havi lakbér általános mértéke 80 Ft/m2, amely összeget az alábbi bekezdések szerinti korrekciókkal kell módosítani:

A lakás elhelyezkedése szerint:

- városközpontban 10 %-kal,

- városközpont közvetlen környezetében 5 %-kal,

- családi házas környezetben 15 %-kal növelni kell,

- a csatolt településrészeken korrekció nem alkalmazható.

A lakbér általános mértékét a fűtési mód miatt

- lakásonkénti gázkazános központi fűtésnél 30 %-kal

- gázkonvektoros fűtésnél 25 %-kal

- távfűtésnél 20 %-kal növelni kell,

- a hagyományos fűtési lakásoknál korrekció nem alkalmazható.

- A lakbér általános mértékét 15 éven belül épített, vagy teljes felújításban részesült lakások esetén 30 %-kal növelni kell.

- A félkomfortos lakások lakbére az általános mérték 40 %-a.

- A komfort nélküli lakások lakbére az általános mérték 25 %-a.

- A szükséglakások lakbére az általános mérték 15 %-a.

- A munkakörhöz kapcsolódó lakás bérleti díja a bérbeadástól számított 5 évig a mindenkori általános lakbér korrekciókkal számított mértékével azonos.

- A munkakörhöz kapcsolódó lakás bérleti díja a bérbeadástól számított 6. évtől kezdve a mindenkori általános lakbér korrekciókkal számított mértékének 4-szeres összegével azonos.

- A piaci viszonyok szerint bérbeadott lakás bérleti díja a mindenkori általános lakbér korrekciókkal számított mértékének 8-szoros összegével azonos.

- A lakások lakbérét az egyes korrekciók összegzésével kell számítani.

50 m2-es alapterületű lakás havi bérleti díjának bemutatása:

15 éven belül épült lakás:

Távfűtésű lakás

Városközpontban: 6400 Ft/hó

Városközpontot közvetlenül övező terület: 6200 Ft/hó

Családi házas lakóterület: 6600 Ft/hó

Központi fűtés lakásonkénti gázkazánnal

Városközpontban: 6800 Ft/hó

Városközpontot közvetlenül övező terület: 6600 Ft/hó

Családi házas lakóterület: 7000 Ft/hó

Gázkonvektoros fűtés:

Városközpontban: 6600 Ft/hó

Városközpontot közvetlenül övező terület: 6400 Ft/hó

Családi házas lakóterület: 6800 Ft/hó

Hagyományos fűtésű komfortos lakás:

Városközpontban: 5800 Ft/hó

Városközpontot közvetlenül övező terület: 5400 Ft/hó

Családi házas lakóterület: 5800 Ft/hó

 

15 éven túl épült lakás:

Távfűtésű lakás

Városközpontban: 5200 Ft/hó

Városközpontot közvetlenül övező terület: 5000 Ft/hó

Családi házas lakóterület: 5400 Ft/hó

Központi fűtés lakásonkénti gázkazánnal

Városközpontban: 5600 Ft/hó

Városközpontot közvetlenül övező terület: 5400 Ft/hó

Családi házas lakóterület: 6250 Ft/hó

Gázkonvektoros fűtés:

Városközpontban: 5400 Ft/hó

Városközpontot közvetlenül övező terület: 5200 Ft/hó

Családi házas lakóterület: 5600 Ft/hó

Hagyományos fűtésű komfortos lakás:

Városközpontban: 4400 Ft/hó

Városközpontot közvetlenül övező terület: 4200 Ft/hó

Családi házas lakóterület: 4600 Ft/hó

Félkomfortos lakás egységesen

Városközpontban: 2200 Ft/hó

Városközpontot közvetlenül övező terület: 1800 Ft/hó

Családi házas lakóterület: 2200 Ft/hó

Komfort nélküli lakás egységesen:

1000 Ft/hó

Az Idősek Otthona intézményi térítési díjairól szóló rendelet:

2001. évi térítési díjak:

Étkeztetés: 292 Ft/nap

Házi segítségnyújtás: 450 Ft/óra

Nappali Idősek Klubja:

Reggeli: 56 Ft/nap

Ebéd: 292 Ft/nap

Idősek Átmeneti Gondozóháza:

Napi díj: 270 Ft

Havi díj: 8100 Ft

Gerjesztett indulatok

A Nemzeti Park önálló szervezet

Előző számunkban megjelent, az őrségi Natúrparkról és Nemzeti Parkról szóló interjúnk után lapunkat megkereste Kiszely Kálmán, a Nemzeti Parki kezdeményezés elindítója. Mint mondotta, írásunkban néhány tárgyi tévedés is van, és szeretné véleményét nyilvánosságra hozni. Annak ellenére, hogy a Nemzeti Park kérdése eldőlni látszik, a környezetvédelmi miniszter szombathelyi látogatásakor tényként beszélt a Nemzeti Park megalakításáról, a különböző vélemények érdekesek lehetnek a laikusok számára is.

Miért olyan érdekes a természetvédőknek az Őrség és a Vendvidék?

– Néhány éve minden fórumon elhangzott, hogy az Őrség és a Vendvidék természeti értékei olyan egyedülálló jégkorszaki maradványok, amelyekhez hasonló a Balti-tengerig nem található. Nem egyszerűen az Alpok nyúlványa, igaz, az Alpok elemei is megtalálhatók, de ennél jóval összetettebb a flóra és a fauna, gyakorlatilag három tartomány találkozása adja az értékét. Egyszerűen fajgazdagabb az alpesi növény és állatvilágnál. Ha összehasonlítjuk a Vendvidéket és az Őrséget a szomszédos ausztriai területekkel, akkor azt lehet mondani, hogy az ausztriai oldalon természetvédelmi szempontból romokban hever a környezet. A magas hegységektől egészen idáig elpusztult ez az értékes élővilág, és szigetszerűen csak itt maradt meg. A burgenlandi és stájerországi biológusok azt mondják, egész Kelet-Stájerország és Dél-Burgenland biocinozisa a magyarországi területről táplálkozik. Ezen kívül a mostani kutatások nyomán kiderült, hogy a Rába egész Európa egyik legértékesebb természetközeli folyója. Eddig a Loire-t és a Drávát tartották Európa két utolsó értékes folyójának, most ezt úgy kell módosítanunk, hogy a sorrend a Rába, a Dráva, a Tisza és a Loire. A másik a tájnak az értéke, a 90-es évek elején Orfalu, Kétvölgy, Felsőszölnök egyes részei, mint a János-hegy és a Kakas-domb 100 % eséllyel pályázhatott volna a világörökség részévé nyilváníttatásra, véleményem szerint a mai napig maradtak esélyei. Szomorú, hogy erre nem figyeltünk fel és ennek a valószínű oka az, hogy a természetvédelmi politikán belül, amivel egyébként nem értek egyet, etikátlannak tartom, egyes részek sikerét úgy érik el, hogy más hasonló értékes területekről vonnak el figyelmet, energiát, pénzt. Az Őrséget, Vendvidéket a Fertő-hansági Nemzeti Park alá rendelték, és miközben a Fertő-hansági Nemzeti Park most nyilváníttatja a világörökség részévé a saját területét, véleményem szerint szándékosan megfeledkezett arról, hogy Orfalu, Kétvölgy, Felsőszölnök ügyében egyáltalán lépéseket tegyen.

Milyen előnyt jelenthet a Nemzeti Park létrehozása?

– Szerintem nem az a valóságos kérdés, hogy legyen-e Nemzeti Park, hanem az, hogy továbbra is a Fertő-hansági Nemzeti Park vazallus területe legyen-e, aki ellenérdekelt az itteni természetvédelmi fejlesztésekben, hogy innen pénzeket, nemzetközi figyelmet vonjon el. Szerintem erre csak egyetlen egy válasz adható, az, hogy legyen önálló. Vannak olyan információim, hogy a Fertő-hansági Nemzeti Park a költségvetésből legalább 100 millió forintot kap évente, ehhez még nyer pályázatokon, kap a területvásárlásokért összesen mintegy félmilliárd forintot. Ebből az összegből a Fertő-hansági Nemzeti Parknál nagyobb Őrségre, ami ugyanolyan értékes terület, összesen 7 milliót költ. Elképzelhetjük, mennyivel más helyzet lenne, ha az Őrség, Vendvidék ugyanúgy önálló egység lenne.

A Nemzeti Parkkal szemben megnyilvánuló ellenérzések egyik oka az, hogy megint központilag döntenek egy területről, infrastruktúrát építenek ki, erre jelentős összegeket költenek, miközben a térségben lakók nem látják a dolog előnyeit, hátrányait.

– A jelenlegi állapot a legrosszabb. Gondoljunk bele, másfélszáz kilométerről irányítják a területet. Az őrségi természetvédelemre én is azt mondom, hogy a jelenlegi állapotában egy kafkai hivatal, senki sem tud igazán pontosan semmit semmiről. Én 1987 óta terepen természetvédelmi munkatárssal soha nem találkoztam, csak ha a lakásomon, Szakonyfaluban keresett fel. Mi, akik támogatjuk az elképzelést mindig is azt hangsúlyozzuk, hogy nem a tiltásokat és előírásokat kell előtérbe helyezni, népművelő jellegű Nemzeti Parkra van szükség. Tehát nem azt kell előírni, milyen házakat építsenek, hanem ezt el kell magyarázni, hogy az emberek maguk is megértsék, miről van szó. Ezt természetesen segíteni kell, akár építész munkatárssal aki segít megtervezni akár önköltési áron, akár ingyen. Véleményem szerint ez azért nem történt meg a mai napig, mert a Fertő-hansági Nemzeti Park ellenérdekelt, ezért is nincsenek információk a Nemzeti Parkról.

De ha nincsenek információk, az emberek hogyan álljanak bármelyik oldal mellé?

– Az a célja a Fertő-hansági Nemzeti Parknak, hogy az emberek ne értsék a kérdésfeltevést se, hogy inkább akár ellenérzések szülessenek. Tehát, ne akarjon leválni, kapják meg utána a pénzeket, és vattaterületként kezeljék. Most már annyit feszegettük az ügyet, hogy úgy tűnik, a Fertő-hansági Nemzeti Park szeretne megszabadulni a területtől, hiszen szinte botránnyá vált az ő számukra. Ezért vannak a hibás kérdésfeltevések. Az már egy másik kérdés, hogy egyesek politikai alapon ellenérzéseket keltenek, azért, hogy a különböző választások során ebből szavazatokat szerezhessenek.

A Nemzeti Park ügye eldöntött kérdésnek tűnik. Lesz-e most bármilyen érdekegyeztetés, információátadás?

– Az egyeztető tárgyalást a törvény előírja, tehát nem maradhat ki. Ez viszont nem jelenti azt, hogy ellenvélemény esetén nem lehet létrehozni, mert a Nemzeti Parkká nyilvánítás lehet akár nemzetközi érdek is, amire Magyarországot nemzetközi egyezmények kötelezhetik.

Akkor tisztázzuk, az előírások, szabályozók szigorodnak-e?

– Én nem értem, miért kerül ez a kérdés elő még mindig minden fórumon. A törvény ugyanazokat az előírásokat, tilalmakat, szabályokat írja elő a Nemzeti Park számára is, mint a tájvédelmi körzet számára. A kettő között nem a tilalmak számában vagy szigorában van a különbség, hanem a rangban, elismertségben. A tájvédelmi körzet önállótlan kategória, a Nemzeti Park önálló szervezet. Ez a lényeg, az egész értelme, hogy önálló legyen. Míg egy Natúrpark program 10-15 évre szól, addig, amíg adnak úniós pénzeket, addig a Nemzeti Park évszázadokra szóló kategória. Én azt is szeretném megkérdezni a Natúrparktól, hogy az eddig megkapott másfél milliárdból mennyit fordított az itt élők javára, mert ebből én semmit sem érzek. A vendvidéki polgármesterek például kisemmizve érzik magukat a Natúrparktól, amikor pénzeket kell pályázni, akkor statisztaként említik őket, amikor a pénzek elosztására kerül a sor, akkor kisemmizve érzik magukat. Ha a szennyvízprogramot nézzük, ez a “mindent vezessünk össze egy helyre, ott tisztítsuk” elképzelés Ausztriában már megbukott, csak helyi, növényi tisztítóműveket építenek. Ezt a régi, elavult technológiát villámgyorsan rá akarják sózni az itteni lakosságra, mert később már nem lehet. Ez a rendszer, köbméterre lebontva kb harmincszorosába kerül, mint a helyi tisztítóművek. Azért, mert nem a szennyvíztisztítás drága, hanem a csövek a drágák, a szennyvíz elvezetése a drága. Ugyanígy a gázprogramot is villámgyorsan megcsinálják, mert ha csatlakoztunk az EU-hoz, nem lehet, mert ez is elmaradott szerkezet. Később gyorsan fel fogják emelni az árát, mert az emberek nyilvánvalóan rákapcsolnak a rendszerre, ki vannak szolgáltatva, és utána a végtelenségig meg lehet emelni az árat. A Natúrpark érdekes módon ezeket az elavult technológiákat, elavult szerkezetet támogatja, amit – ismétlem – ha megcsinál, nincs visszaút. Most az erdő közepén, az Őrségben gázprogramot csinálnak. míg Ausztriában mindenütt a biomasszára, a faipari hulladékokra építik az energiaszolgáltatást.

Miért vannak ezek a nagy indulatok a nemzeti parki elképzelés kapcsán?

– Ez tényleg nagy kérdés, én úgy látom, hogy azért, mert vannak itt rendkívül domináns személyiségek, akik ha valamit kimondanak, utána foggal-körömmel ragaszkodnak a véleményükhöz. Már csak megszokásból is ragaszkodnak az elképzelésükhöz, minden követ megmozgatnak, és egyes politikusok, látva az ebben lévő lehetőségeket a választások során ezt ki is használják. Én pártonkívüli vagyok, viszont a közelmúltban két fideszes politikus Őriszentpéteren kijelentette, hogy a Nemzeti Park ügye erkölcsi, etikai kérdés. Úgy érzik, hogy el kell magukat kötelezniük akkor is, ha ennek következtében szavazatokat veszítenek. Ez a kijelentés szokatlan politikusok részéről, és ha a többi politikus is így állna ehhez a kérdéshez, akkor nem lennének ezek a gerjesztett indulatok. Én úgy gondolom, részben politikai okokból, részben személyes hiúságból gerjesztik ezeket az alaptalan indulatokat.

-szilágyi-

 

A bor zárjegyről

A bor 2000. augusztus 1-je óta több évtized után ismét visszakerült a jövedéki termékek közé, melynek ellenőrzését az előállítástól a fogyasztásig a pénzügyőrség végzi. A törvényi szabályozás egyik fontos lépcsőfoka, mely egyúttal egy átmeneti időszak lezárását is jelenti a szabadforgalomba került bor zárjeggyel történő ellátása. A szentgotthárdi vámhivatalhoz több kérdés is érkezett az elmúlt időszakban e tárgykörben – többnyire a kiskereskedőktől –, melyek tisztázásához nyújt segítséget e tájékoztató. A nagykereskedő 2001. január 1-jétől csak zárjeggyel ellátott palackos (2 litert meg nem haladó kiszerelésű) és kannás (2 liternél nagyobb de 25 litert meg nem haladó kiszerelésű) bort szerezhet be. Az előző évi zárjegy nélküli készletét a nagykereskedő 2001. június 30-ig hozhatja forgalomba. A kiskereskedők a készleten lévő zárjegy nélküli palackos és kannás borokat szintén ez év június 30-ig hozhatják kereskedelmi forgalomba. Tekintettel a kannás bor eltarthatóságára, amely legfeljebb 2-3 hónap és arra a tényre, hogy az adóraktárak ez év elejétől csak zárjeggyel ellátva forgalmazzák a bort, úgy ebben a kiszerelésben gyakorlatilag az átmeneti időszak végén már zárjegy nélküli kannás bor a kiskereskedők készletén nem található.

A kereskedő a még készleten lévő zárjegy nélküli bort (kannás, palackos) 2001. június 30-án köteles a forgalomból időlegesen kivonni és raktárhelyiségében (üzletében) az elkülönített tárolást biztosítani, valamint ezen termékekről leltárt felvenni. A leltárív egy példányát és az annak alapján összeállított zárjegymegrendelést 2001. július 6-ig a területileg illetékes vámhivatalnak meg kell küldeni. Szentgotthárd közigazgatási területén a szentgotthárdi vámhivatalnak (9955 Rábafüzes Pf.: 2.). A zárjegy megrendelésen fel kell tüntetni a megrendelő adatait (név, székhely, telephely, pénzforgalmi jelzőszám, adószám) az igényelt zárjegy mennyiségét darabban és a megrendelő aláírását, bélyegzőlenyomatát. A leltárívnek tartalmaznia kell a termék pontos megnevezését, mennyiségét, csomagolási egységenkénti darabszámát.

A kereskedő a terméket csak a külön e célra gyártott készletzárjeggyel ellátva hozhatja ismét forgalomba. A felleltározott és bejelentett készlethez szükséges mennyiségű készletzárjegyet a vámhivatal az – igénybejelentésnek minősülő – leltárív adatai, illetve a zárjegymegrendelés alapján, a felhelyezés időpontjában bocsátja a kereskedő rendelkezésére.

A készletzárjegyek felhelyezése - a vámhivatal képviselőjének jelenlétében jegyzőkönyv felvétele mellett - a kereskedő kötelezettsége, melyet legkésőbb 2001. szeptember 30-ig kell elvégezni.

A féléves átmeneti időszak lehetőséget biztosít a kereskedők számára, hogy a raktáron lévő zárjegy nélküli bor jövedéki termékeket forgalmazzák, ezzel is csökkentve a zárjeggyel el nem látott készletet, így június 30-án minél kisebb mennyiséget kell a forgalomból kivonni, majd szeptember 30-ig készletzárjeggyel ellátni. A készletzárjeggyel ellátott bor ezt követően korlátozás nélkül hozható forgalomba. A kiskereskedő a bor jövedéki terméket csak adóraktárból, egyszerűsített adóraktárból és nagykereskedőtől szerezheti be, melynek származását eredetét tudnia kell igazolni.

A jövedéki adótörvény ez év január elsején hatályba lépett módosítása már nem tartalmazza a borkimérést végzők nyilvántartás vezetési kötelezettségét.

A vendéglátó ipari üzlet eladóterének kiszolgálására szolgáló részében - hasonlóan az egyéb jövedéki termékekhez - választékonként csak egy-egy bontott palackot, kannás bort lehet tartani. A kannás kiszerelésű szőlőbor kimérése az e célra kialakított (használt) kimérő edényből (eszközből), vagy közvetlenül a kannából italadagolón keresztül történhet. Természetesen bor is értékesíthető üzlethelyiségen kívül alkalmi rendezvényen a vámhatósághoz történt - három nappal korábbi - bejelentés alapján, ha ehhez az egyéb jogszabályokban meghatározott engedélyekkel is rendelkezik a kereskedő. Tilos szeszesitalt árusítani a sportlétesítmény területén a bajnoki, a kupa-, valamint a nemzetközi mérkőzések kezdetét megelőző egy órától a mérkőzés befejezését követő egy óráig terjedő időszakban.

Amennyiben a jövedéki termékek forgalmazásával kapcsolatban kérdés merül fel, úgy a vámhivatal jövedéki csoportja a hivatalos időben a 380-888-as telefonszámon, vagy személyesen segítséget nyújt.

Dallos László

pénzügyőr törzszászlós

 

Tantárgyi versenyek – eredmények

Az általános és középiskolai korosztály tanulói számára a tanév folyamán rendeznek tantárgyi versenyeket. Iskoláink tanulói rendszeresen és eredményesen szerepelnek ezen megmérettetéseken. Az alábbiakban az általános iskolák és a zeneiskola tanulóinak eredményeit ismerhetik meg.

Arany János Általános Iskola

A versenyek megyei fordulóiba jutott tanulók eredményei:

Bod Péter Könyvtárhasználati Verseny: Németh Eszter 5. helyezés, tanára Sáfár László

Biológia: Takács Szilvia 2. helyezés és Balázs Endre 6. helyezés

Zrínyi Ilona matematika verseny: Bánfi Miklós 7., Vass Ágnes 14. és Bartalis Kinga 19. helyezés

Arany János szavalóverseny országos döntője: Murányi Judit 2. helyezés, a versenyen még Márton Barbara és Somlai Krisztina képviselte az iskolát, felkészítő tanáruk Kovács Lászlóné.

Megyei Atlétika verseny: Holczbauer Nóra 1. helyezés, tanára Kovács László

“Beszélni nehéz!” 4. anyanyelvi nap: Vass Ágnes vers kategóriában 1. helyezés és a Takács Szilvia, Sulics Nikolett, Németh Eszter összeállítású csapat a nyelvi játékok kategóriájában 1. helyezés, tanáruk Variné Trifusz Mária

Hevesy György kémia verseny: Bánfi Miklós 5. helyezés (továbbjutott az országos döntőre), tanára Unger Rudolf

Simonyi Zsigmond helyesírási verseny 1. forduló: Szalay Nikoletta 3. helyezés, tanára Takács Tiborné, Németh Eszter 3. helyezés, tanára: Variné Trifusz Mária

Öveges József fizika verseny: Bánfi Miklós megyei 1. helyezett - tanára Barankai Andrásné

Komplex (Eltérő Tantervű Tagozat): Horváth Eszter, Horváth Nikolett, Horváth Richárd, Racker Ferenc, megyei 6. Helyezés, tanáruk Komáromi Józsefné

 

Széchenyi István Általános Iskola

Országos Serdülő Bajnokság Északi csoport: Női kézilabda csapat 5. helyezés, tanáruk Tóth Miklós

Diákolimpia megyei döntő: női kézilabda csapat 1. helyezés, tanáruk Tóth Miklós

Terematlétika megyei döntő, súlylökés: Borbély Gergő 3. helyezés, tanára Bartakovics Csaba

Területi Diákolimpia Kick-Box sportág Semi-Contakt versenyszám:

Dancsecs Gábor 2. helyezés, Dancsecs Bojána 3. helyezés, mindketten a Dinamica SE versenyzői

Megyei német nemzetiségi tantárgyi verseny: Czuczai Viola 4. helyezés, tanára Czuczainé Skaper Hilda

Zrínyi Ilona matematika verseny megyei döntője: Krányecz Csaba 9. helyezés, tanára Horváth Mária

Megyei Torna verseny:

Torna leány III-IV. korcsoport: Leány torna csapat 4. helyezés, tanáruk Herczeg Katalin és Pappné Restás Csilla

Torna fiú I-II. korcsoport: Fiú torna csapat 1. helyezés, tanáruk Hegyi József

Torna fiú III-IV. korcsoport: fiú tornacsapat 1. helyezés, tanáruk Hegyi József

Megyei sakk bajnokság: Felsős sakk csapat 5. helyezés, tanáruk Horváth Imre

Sakk Olimpia: Alsós fiú csapat 8. helyezés, alsós leány csapat 5. helyezés, felsős fiú csapat 3. helyezés, tanáruk Horváth Imre

Kossics József Körzeti Általános Iskola, Felsőszölnök

Megyei nemzetiségi német nyelvi tanulmányi verseny:

Barabás Tibor 7. oszt. 1. helyezés

Poór Szabina 8. oszt. 3. Helyezés

Országos első helyezés

Varga Szilárd, a Vörösmarty Mihály Gimnázium tanulója kiemelkedő eredményt ért el a közelmúltban, az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen kémiából 1. helyezést ért el.

Szilárdnak nem ez első kiemelkedő eredménye, évek óta remek teljesítményt nyújt a különböző tanulmányi versenyeken. Álljon itt eredményeinek felsorolása:

1998/99-es tanév:

Irinyi János Kémiaverseny: országos 9., megyei 1. helyezés.

Eötvös Lóránd Megyei Fizikaverseny: 5. helyezés.

1999/2000-es tanév:

Kémia OKTV: 14. helyezés.

Diákolimpia: országos 7. helyezés.

Gordiusz Matematika Verseny: megyei 1. helyezés.

VegyÉsztorna Országos Kémiaverseny: 18. helyezés.

2000/2001-es tanév:

Kémia OKTV: 1. helyezés.

Bolyai János Megyei Középiskolás Matematika Verseny: 1. helyezés.

III. Béla Szakképző Iskola által hirdetett Informatika Verseny: csapat 1. helyezés, egyéni 3. helyezés.

Gordiusz Matematika Verseny: megyei 3. helyezés.

VegyÉsztorna Országos Kémiaverseny: 12. helyezés.

Szilárd Leo Országos Fizikaverseny – bejutott a döntőbe.

Az utóbbi verseny döntőjén Varga Szilárd nem tudott részt venni, mivel akkor volt a Diákolimpia selejtezője. A selejtező lapzártunkkor még tartott, így az eredményt nem ismerjük, a tét a Diákolimpia döntőjébe jutás, amelyet Izraelben rendeznek.

Szilárdnak gratulálunk, és további sok sikert kívánunk!

Első ízben Szentgotthárdon

Egy új színházi társulat mutatkozott be 2001. április 25-én Szentgotthárdon. A Weöres Sándor Regionális Színházi program keretében Moliére: Tartuffe című klasszikus darabját mutatták be. A programról és az együttesről Pataki András, a társulat vezetője adott tájékoztatást. A Weöres Sándor Regionális Színházi program magyarországi székhelye Szarvas, melyhez csatlakozott a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A program célja az eurorégiós együttműködések kialakítása, utat nyit a jelenlegi kőszínházi struktúrától eltérő modellnek, mely az arra fogadóképes vidéki településeket látja el igényes színházi élménnyel. A társulat ún. staggione rendszerben működik, melynek lényege, hogy adott produkcióra szerződnek az előadók.

Az együttes a társulatoknak járó színházi fejkvótát 2003-tól kapja majd meg az államtól.

Céljuk, hogy megfizethető árakkal, jó képességű színészekkel nyújtsanak színvonalas produkciókat. Egyes darabok előadói közt országosan ismert színészek nevére bukkanhatunk, pl. Bánffy György, Kézdi György, Bitskey, Lukács.

A darabok kiválasztásánál arra törekednek, hogy ne menjenek el a kommersz műfajok irányába.

A repertoárban szerepelnek stúdió- és iskolaszínházi előadások is, melyeket igény szerint drámaórával kötnek egybe.

 

A költészet napja

Április 10-én, a költészet napja előestéjén irodalmi összeállítással emlékezett meg a TIT és a Művelődés Háza József Attila születésnapjáról. A most már harmadik alkalommal megrendezett közös műsorban “Nagyon fáj” címmel József Attila-versek és megzenésített művek hangzottak el Joós Tamás, Samu Gabriella és Prikazovics Ferenc előadásában.

A Színház aulájában megrendezett műsorral a Művelődés Háza hagyományt szeretne teremteni a város verskedvelő közönsége számára.

A világhírű Eötvös Cirkusz Szentgotthárdon

Május 9-én és 10-én a Várkertben mutatja be műsorát az Eötvös Cirkusz. A cirkusz alapítója Eötvös Gábor Jászai-díjas Érdemes Művész, akit a közönség a “Van mááásik!” zenebohóc számából ismerhet igazán. Az 50 fős társulat műsorának művészi színvonalát az is tanúsítja, hogy a cirkuszt már 7. éve az UNICEF támogatja.

A 120 perces műsorban többek között fellép a Picárd-család, akik légtornász macacó majom-idomításukkal megnyerték a párizsi Cirkuszfesztivált. Közreműködnek az 50 éves jubileumát ünneplő Állami Artistaképző Intézet végzős növendékei, break akrobaták, zsonglőrök. Láthatunk Mississippi-aligátorokat, tigris-pitonokat, egzotikus állatokat. Az Eötvös család legfiatalabb tagjain, Chilyn és Lórándon kívül fellép a két bohóc, Joe és Jonny, valamint ebben az évben más híres magyar cirkusz dinasztiák is szerepelnek a műsorban. Minden előadás tartogat külön meglepetést is.

Az Eötvös Cirkusz fűtött nézőtérrel várja vendégeit a szentgotthárdi Várkertben május 9-én, szerdán 18.00, május 10-én, csütörtökön 15.00 és 18.00 órakor. Pénztárnyitás délelőtt 10 órakor. Jegyek elővételben is kaphatók a pénztárban, vagy telefonon megrendelhetők a 06-30-222-42-98-as telefonszámon.

Az előadásokat a Gotthárdi Hírek is támogatja, az első 15 olvasónk, aki a fenti írást behozza szerkesztőségünkbe (Széll Kálmán tér 11., Polgármesteri Hivatal, földszint 3.), két személyre szóló, bármely előadásra érvényes, két személyre szóló tiszteletjegyet kap.

(x)

A racionalizálási program hatásai az általános iskolákban

Mindkét általános iskola megszorító intézkedésekre kényszerül a 2001. évi költségvetési támogatás csökkentése miatt. Az elvonás érinti az egész évet, de leginkább szeptemberben érződik majd a pénzhiány. A Széchenyi István Általános Iskola bérbeadással, az Arany János Általános Iskola pályázatokkal próbálja kiegészíteni a bevételeit.

A Széchenyi Általános Iskola éves költségvetése 7 millió forinttal kevesebb az idei évben. Itt volt a legmagasabb az elvonás. Huszár Gábor iskolaigazgató elmondta, ennek következtében tanulószoba-összevonásra kényszerül az intézmény. Az 506 diák közül jelenleg 269 napközis van. A 11 csoportban 22 fős az átlaglétszám, ami eleve magas, és az összevonás következtében tovább növekszik. Megszüntetik a felsős napközis csoportot, ez 20 diákot érint, akik közül sok a bejáró. Az ő felügyeletüket nem tudja majd vállalni az iskola.

A személyzeti létszámot 3 fővel csökkentették. A határozott ideig kinevezett pedagógus munkakört betöltő személyektől váltak meg és egy konyhai dolgozó nyugdíjazásával oldódott meg a létszámcsökkentés kényszere.

A túlórák kifizetésének 50 %-os csökkentése miatt megoldást kell találni a szakkörök, képességfejlesztés, korrepetálás lehetőségeire. Felvetődött, hogy a szakkörökben való részvételért a későbbiekben a szülőknek fizetni kell, az egyéb elengedhetetlen foglalkozásokért pedig a pedagógusok nem kapnak túlóradíjat.

A rendelkezésre álló költségvetést egy millió forinttal meg kellett növelni az intézménynek, amelyet helyiség bérbeadásával és a nyári táboroztatásból származó bevételből próbálnak fedezni majd.

Az Arany János Általános Iskolát Kovács Jánosné igazgató szerint legérzékenyebben az érinti, hogy a 6,5 millió forintos elvonás miatt a betervezett túlóráknak csak a 35 %-át kapják meg. Ez csak a tantervi túlórákat fedezi. A szakköri órákat a kötelező óraszám keretében tartják, mivel szeptembertől lehetőség van a nevelők óraszámát 20-ról 22-re emelni.

Hiányzás esetén összevonásokkal oldják meg a szakos helyettesítést.

A jelen anyagi lehetőségek mellett nem lenne mód a tanulók nyári táborozására, ennek feltételeit pályázat segítségével próbálják megteremteni.

4 fővel csökkentik a személyzet létszámát. 3 pedagógus előrehozott öregségi nyugdíjba megy, de óraadóként szükség szerint besegítenek majd az oktatásba. Megszűnik egy technikai dolgozó munkaviszonya is.

Az intézmény pályázatok útján próbálja kiegészíteni bevételeit. Szeptembertől összesen 29 pályázatot küldtek el, ebből eddig 7 jött vissza, amellyel 700 ezer forinthoz jutott az iskola.

Változatlanul folyik a tehetséggondozás, a pedagógusok ezt díjazás nélkül végzik a továbbiakban.

Az 1961-ben átadott, – jelenleg 428 diákot oktató – iskolában felújítási, dologi fejlesztésre is szükség lenne, erre azonban egyelőre nincs kilátás.

Mindkét intézményvezető kifejezte törekvését, hogy a diákoknak a racionalizálási program következményei ne legyenek érezhetőek.

Racionalizálási program a Takács Jenő Zeneiskolában

A racionalizálási program következtében szinte kivétel nélkül minden intézményben átszervezésekre van szükség. A Takács Jenő Zeneiskolában nem sok mindent lehetett már racionalizálni.

– Szentgotthárd Város Önkormányzatának racionalizálási törekvései a Takács Jenő Zeneiskolát is érintették, 650.000.- Ft került elvonásra az intézmény költségvetéséből. Mivel ez az összeg a Zeneiskola dologi kiadásainak mintegy 20 %-át jelenti, az elvonást a Zeneiskola költségvetésében “szétterítve” jelenítettük meg, a beszerzések, a túlórakeret szűkítésével, illetve többletbevétel vállalásával. A megszorítás a szakmai munkát teszi nehezebbé, reméljük pályázatok útján sikerül enyhíteni az intézkedés hatásait. – mondta Csukly Gergely igazgató.

Lendvai Ferenc

A Csongor és Tünde Lendván

Tavaly december 1-jén gimnáziumunk frissen megalakult színjátszó csoportja a Csongor és Tünde előadásával tisztelgett névadója előtt. Iskolánk és a Lendvai Kétnyelvű Középiskola között már évek óta baráti kapcsolat áll fenn. A ünnepre vendégeket vártunk Szlovéniából. Az iskola igazgatója, magyartanárai, a diákság képviseletében két lány tisztelte meg jelenlétével az ünnepséget. Megtekintették az előadást, és a véleményük az volt, hogy ezt a lendvai diákoknak is látniuk kell. Így kaptunk meghívást Lendvára.

Április 6-án kora reggel indultunk. Technikusunkra – Virányi Balázsra – nagy munka várt: az előadáshoz szükséges kellékek tömkelege várt bepakolásra. Szerencsére segítségünkre siettek Balga – Hegyi Laci – szülei, akiknek a buszában Szlovéniába utaztak az előadás nélkülözhetetlen díszletei is.

Lendván utunkat rögtön a mozi felé vettük, hiszen ott került sor az előadásra. Ránk, diákokra már csak apróbb feladatok vártak; a színpad, a díszletek, a világosítás a műszaki szakember munkája volt. A szereplők izgalmukat próbálták leküzdeni, segített a közös éneklés. Az előadás a többségnek tetszett, hiszen a taps mindent elárult.

Finom ebéd várt ránk, majd utolsó programként várlátogatás. Késő délután már zötyögtünk is hazafelé.

Mondhatom, talán mindenki nevében, aki ott volt, hogy köszönjük, amiért ilyen jól éreztük magunkat.

Sulics Zsuzsanna

Vörösmarty Mihály Gimnázium 10.b.

 

 

A Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat hírei

Baba-mama klub Szentgotthárdon

Városunkban “BABA-MAMA KLUB” kezdte meg működését a gyermekorvosi rendelő épületében, a tetőtérben. Hetente egy alkalommal, szerdán délután 15.00-től 17.00 óráig találkozhatnak azok a kismamák és kispapák, édesanyák és édesapák, akik egy olyan közösségben szeretnének eltölteni néhány órát, ahol egymással megoszthatják jól bevált, vagy kevésbé sikeres lépéseiket családi életük, a gyermeknevelés terén.

A beszélgetések, hasznos tanácsok, információk cseréje mellett gyermekeik is jól érzik magukat, kortársaikkal ismerkednek, játszanak. Ez elősegíti későbbi beilleszkedésüket a bölcsőde, óvoda közösségébe.

Amennyiben a klub tagjai igénylik, szakembereket hívunk, akik a szülőket érdeklő témákról tartanak előadást, lehetőséget biztosítanak kötetlen beszélgetésre.

Ha gyermeket vár, kisgyermeket nevel, szeretné hasznosan, kellemesen eltölteni délutánját egy olyan közösségben, amelynek tagjait is ugyanaz foglalkoztatja, mint Önt, akkor várjuk a Baba-mama klubba.

Következő összejövetelünk 2001. május 9., vendég Domján Ildikó. A program témája a gyermeknevelés és egészséges életmód legfontosabb alapelvei.

A témához kapcsolódó könyvek bemutatására, ismertetésére is sor kerül.

Adományok közvetítése

Kérjük, jelezze Szolgálatunknak, amennyiben használható állapotban lévő 22-es, 23-as cipőt, tavaszi gyermekruhát, kabátot, tárcsás mosógépet, hűtőszekrényt, porszívót, 37-es, 38-as női cipőt, valamint kerékpárra gyerekülést tud felajánlani.

Szolgálatunk két gyermekes család számára olcsó albérletet keres a városközpont közelében.

Szolgálatunk kínál háromfunkciós babakocsit.

Segítségüket a rászorulók nevében köszönjük!

 

Marhajó!

A minap felröppent hír szerint a száj- és körömfájást elkapta egy gyanútlan nyugat-európai embertársunk. (A marha! – a szerk.) Azt mondják, hogy a rettegett kór emberre veszélytelen. Mi van, ha mégsem? Mi lenne akkor, ha a kétlábúak tömeges megfertőződése arra késztetné a hatóságokat, hogy eddigi intézkedéseik mintájára ezrével vonszolják mészárszékre a megbetegedett áldozatokat? Jeanne d'Arc mártíromsága eltörpülne a sokszázezer marha, akarom mondani ember halálához képest. A sötét középkor eretnekégetése csak humanitárius beavatkozásnak tűnne az eljövendő tömegmészárlás tükrében. S ha a vágóhidak nem bírnák már a terhelést (mint Angliában), hát kiéheztetnék a szerencsétlen polgártársakat. Végül is évezredek óta ünnepeljük a módszert! A háborúk a civilizáció vágóhídjai, a betegek, az éhen vesző nyomorultak pedig a civilizáció áldozatai. Állati jövőkép! Marhajó!

-ráró-

Arcképcsarnok: Dr. Gömbös Sándor

Dr. Gömbös Sándor néhány éve érkezett városunkba. A szállodaipari szakember megvásárolta a volt “Narancsos-ház”-at, amelyből éttermet, panziót alakított ki. Dr. Gömbös Sándor tevékenyen részt vesz a város közéletében, elnöke a Vállalkozók Egyesületének. Beszélgetésünk alatt elmesélte életét, beszélt szentgotthárdi tapasztalatairól, megosztotta velünk véleményét a város idegenforgalmáról, vezetéséről.

1939-ben születtem, nős vagyok, egy fiam van, feleségem tanárnő volt. A fiam most szakvizsgázik a Vas Megyei Bíróságon. Elég színes életpályát futottam be, berepülő hadmérnök-pilótának készültem, de nem vettek fel a II. Rákóczi Ferenc katonai iskolába. Bár a tudásom, adottságaim alapjána legjobbak között voltam, az akkori megítélés szerint nem megfelelő nevet viseltem. Közben édesapámat az ÁVO koholt vádakkal előállította és családom egy részét kitelepítették a Hortobágyra. Édesapám a különböző inzultusok következtében 42 éves korában meghalt. Én a 16 éves, csalódott, apa nélkül maradt fiú úgy gondoltam, hogy disszidálok. Hét társammal együtt 1955-ben nekimentünk a határnak, őket elfogták, én megszöktem. Több heti bujkálás után aztán engem is elfogtak, 56 tavaszán népbíróság elé állítottak. Az ítéletben az is szerepelt, hogy kizárnak az ország összes középiskolájából. Az 56-os forradalom után a margitszigeti Nagyszállóban lettem felszolgáló ipari-tanuló. Tanulmányi eredményeim alapján én nyertem el elsőként Magyarországon “A Szakma Ifjú Mestere” címet, és 1959-ben már a Nagyszálló titkára voltam. Gyorsan haladtam a szállodaipari ranglétrán, húsz évesen az újonnan épült kecskeméti Aranyhomok Szálloda igazgatója lettem. Közben dolgoztam a kormány protokollfőnökségén is, majd Kecskeméten létrehoztam az első Bugac-turizmus programot. Ez majdnem az állásomba került, mert a pártbizottság szerint a “magyar puszta nyomorát” hirdettem a “vas és acél országa” helyett. Mindeközbe elvégeztem az Állam- és Jogtudományi Egyetemet. Ezidőben Vas megyében elindult egy idegenforgalmi fejlesztés. Volt itt egy nagyszerű megyei elnök, dr. Gonda György, aki engem hazahívott. Én jöttem, és felépítettem fel a szombathelyi Hotel Claudiust és átépítettem a Hotel Isist. Hogy a Savaria Nagyszálló épülete megmaradt, az jórész nekem köszönhető, mert az illetékesek bontásra ítélték. Mi átvettük a Vendéglátó Vállalattól, nagyon nagy nehézségek árán pénzt szereztem a felújításhoz. Így sikerült megőrizni Szombathely egyik legszebb, patinás épületét. Közben elkezdtük a bükfürdői fejlesztést, majd egy rövid ideig minisztériumi utasításra dolgoztam – akkor már osztrák program alapján – Sopronban, illetve megnyitottam a nyíregyházi Szabolcs Hotelt. Aztán a budapesti Hiltonbakaptam ajánlatot, amit azonban nem fogadtam el, mert olyan feladatokat is meg kellett volna oldani, amelyeket nem vállaltam. 1984-ben új feladatot kaptam. Tihany az ország egyik idegenforgalmi központja volt, az ottani HungarHotels komplexum lepusztult, az országnak nem volt pénze a helyreállításra. Így oda jutottunk, hogy még a kommunista időben létrehoztunk egy részvénytársaságot, osztrák, dán, magyar tulajdonosokkal, és nyugati tőkéből felépítettük az ország egyetlen üdülőfaluját és legnagyobb idegenforgalmi objektumát. Ennek lettem az elnök-vezérigazgatója, később egyik résztulajdonosa. Mellette számtalan kisebb üzletet építettem. Tulajdonképpen a szakmámban mindent elértem, amit egy ember elérhet. Elégedett ember vagyok, bár ez egy egészen más szakma, mint amire eredetileg vágytam. Megtanultam a vendég tiszteletét, megtanultam a szó nemes értelmében szolgálni. Ez a szakma erről szól. Számtalan tanítványom van, akik ma igazgatók és más magas beosztású szakemberek. Többször mondtam nekik, kicsit talán tréfásan is, hogy aki nem tud szolgálni, az legyen inkább vendég. Bejártam sok országot, nagyon sokat tanultam és nagyon-nagyon sokat dolgoztam.

Hogyan került Szentgotthárdra?

Az egész famíliám őrségi, ide mindig is hazavágytam. Ezért döntöttünk úgy, hogy itt telepedünk le. Azért vásároltam meg ezt a város közepén hosszú évek óta romosan álló épületet, hogy itt töltsük el nyugdíjas éveinket, illetve, hogy a fiam, unokáim is itt tudjanak élni. Az Őrségben van egy nagyon szép kis parasztházunk nagy gyümölcsössel, ott nagyon szeretek dolgozgatni. Szerettem volna a városnak segíteni több mindenben, ez azonban nem sikerült teljesen. Hogy ebben ki mennyire hibás,az egy külön beszélgetés témája lehetne.

Ön a közelmúltban egyszer kijelentette, hogy aki Szentgotthárdon kritikai hangvétellel fogalmaz, azt ellenségként kezelik. Mi volt ennek a kijelentésnek az előzménye?

Nézze, én egy olyan helyről kerültem ide, ahol a rendszerváltás után a demokrácia kőkeményen élt, legalábbis az a része, hogy egy-egy falugyűlés parázslott a hozzászólásoktól, az elszabadult indulatokat néha rendőri segédlettel tartották féken. Nem állítom, hogy ez a jó. De azt sem, hogy az a jó, ami Szentgotthárdon van. Én nagyon nagy bajnak tartom, hogy nincsenek pártok. Egy demokráciában a többpártrendszer alapján gyakorolják a hatalmat és a hatalom feletti ellenőrzést is. Úgy érzem, ez a helyzet itt egy kicsit hibás, nem tudom, hogy a rendszerváltást itt hogyan kell értelmezni. Ezt nem bántó, hanem segítő szándékkal mondom, és sajnálom, hogy szavaimat másként értelmezik. Az elmúlt három évben sok embert megismertem a városban, sok barátom van. Azt tudom mondani, ez egy kedves város, az emberek barátságosak, és szeretettel fogadtak. Ám van egy érdekes megfigyelésem. Sok embernek van véleménye a körülötte zajló eseményekről, de ezt csak csendben egymás között mondják el. Próbáltam magyarázatot találni az okára. Miután itt, a nyugati határon az emberek az elmúlt ötven év alatt itt sokkal elzártabban éltek, mint az ország más területein és fokozottan működtek a felderítők, a III/III-asok, az emberekben még mindig benne van az az érzés, hogy ha nem szólok, abból nem lehet baj. Ez biztosan hátráltatja, hogy egy nyílt demokrácia alakuljon ki. A Vállalkozók Egyesületének ülésén is azt látom, hogy sok indulat van az emberekben, de nagyon félve fogalmazzák meg. Félreértés ne essék, sem az egyesület, sem én nem akarjuk a meglévő hatalmat felborítani. Mi úgy gondoltuk, hogy ahol lehet, segítsünk egymáson. Én azt szoktam meg, hogyha valakinek ellenvéleménye van, akkor leülünk, és megtárgyaljuk. Úgy gondolom, ez a demokrácia alapja.

A közelmúltban Önt egy magas beosztású tisztviselő sértődött embernek nevezte, azzal indokolva, hogy Önnek nem sikerült minden elképzelését megvalósítania itt, Szentgotthárdon.

Nem vagyok sértődött és sértődékeny ember. Ha valaki 35 éven át első vezetőként dolgozik, az biztosan megtanulja, hogy az élet nem sértődésekből áll, és aki sértődik, az elbukik. Számtalan pofont kaptam az élettől, mindig felálltam, nem nyalogattam a sebeimet. Ez a szemlélet tőlem távol áll. Az tény, hogy voltak Szentgotthárddal kapcsolatban elképzeléseim. Úgy gondoltam, hogy nyugdíjas éveimre idejövök, azt az élettapasztalatot, kapcsolatrendszert, amelyet összegyűjtöttem, próbálom a közösség javára segítségként felajánlani, ha ezt igénylik. Nem mondhatnám, hogy látszatra nem voltak nyitottak, de gyakorlatilag olyan időhúzó taktikával találtam magam szemben, amely az én szemléletemtől idegen. Nincs arra szükségem, hogy olyan szekérre próbáljak felkapaszkodni, amely engem nem akar felvenni. Én nem sértődött ember vagyok, egyszerűen megértettem, hogy nem tartanak igényt a segítségemre. Kezdeményeztem egy-két vezetőnek, hogy beszéljük ezt meg, ígéretet is kaptam rá, nem valósult meg, nem az én hibámból. A Vállalkozók Egyesületét azért hoztuk létre, mert úgy gondoltuk, szükség van egy olyan szervezetre, amely összefogja a kis tőkével rendelkező boltosok, iparosok és más vállalkozók csoportját, védi az érdekeit, ha valami baj van, és segít talpon maradni. Szentgotthárd jövőjével kapcsolatban pedig az a véleményem, - ezt évek óta hangoztatom – hogy a körülmények alakulását figyelve hosszú távon nem lehet a bevásárló-turizmusra építeni.

Ezt már hivatalosan is látják, elismerik, sőt programokat is alkottak ennek a kezelésére.

– Igen, de én már jó néhány éve hangoztatom ezt minden olyan fórumon, ahol tenni lehetett volna valamit. Azt senki nem mondta, hogy nincs igazam, de ennél több nem történt. Legfeljebb annyi, hogy négy évet már elvesztegettünk. Megalakult egy idegenforgalmi bizottság, amelynek én a vezetője voltam. Letettünk egy anyagot az önkormányzat asztalára, amit köszönettel elfogadtak, jónak tartották. Azóta ebben az ügyben engem senki meg nem keresett, ezzel semmi nem történt. Szóval, ezt az “Ej, ráérünk arra még”-et nagyon nehezen tudom megérteni. Évek óta mondom, hogy Szentgotthárdon nyelveket tudó szakemberekre van szükség. Az itt megvalósítandó uszodához a masszőrtől az úszómesterig, a felszolgálótól, a portásig számtalan jól képzett emberre van szükség, aki a nemzetközi idegenforgalom feladatainak meg tud felelni. Nekünk Loipesdorf, Sárvár, Bükfürdő lesz a konkurenciánk. Úgy ítélem meg, hogy ehhez Szentgotthárdon jelenleg nincs meg a megfelelő gárda, és nem tesznek semmit az érdekében. A közelmúltban megkeresett engem a gimnázium igazgatója, hogy hostess-tanfolyamot akarnak indítani, és felkértek, hogy vállaljak itt oktatást. Erről az a véleményem, hogy ez nem jó döntés, mert ide jól képzett szakács, felszolgáló, szállodaportás, masszőr kell, és legfeljebb egy - két hostess. Szóval, nem értem ezeket a dolgokat, ennek hangot is adok, és talán ezek miatt vélik, azt, hogy sértődött vagyok. Vannak észrevételeim, mint bármely embernek. Ha erre valaki kíváncsi, készséggel elmondom, ha nem, azt is tudomásul veszem, és más irányú elfoglaltságot keresek magamnak, máshol próbálok tenni valamit. Nincs szükségem állásra, nincs szükségem hatalomra. Életem során annyit dolgoztam, amennyiből idős koromban meg tudok élni.

Mi a véleménye az uszodaprogramról?

- Az előbb elmondottakon túl csak annyi, hogy rendkívüli mértékben szeretném, hogy megvalósuljon. Ez a városban nagyon sok embernek, az egész városnak érdeke. Ezért nagyon megrázott az a kijelentés, melyet az egyik vezető tett. Eszerint a lényeg az, hogy meglegyen az objektum, hogy aztán, hogy mi történik, az már nem a mi dolgunk. Pedig, ha a város ebből hosszú távon profitálni akar, akkor bennünket igenis kell, hogy érdekeljen, hogy mi történik. Az sem mindegy, hogy a város az objektumot 300 millió forinttal, a földterülettel, a kúttal támogatja. Mi odaadunk egy csomó pénzt, gondolom azért, hogy ez a pénz dolgozzék a város lakóinak az érdekében, hiszen ez az adófizetők pénze. Ha ez az objektum rosszul fog működni, ezt a pénzt elveszítjük.

Milyen tervei vannak a jövőben?

– Nagy várakozással és kritikus szemmel figyelem, mi történik a városban. Ha a fejlődés nem olyan, ahol én is megvalósíthatom az elképzeléseimet, akkor a családommal együtt el fogjuk hagyni Szentgotthárdot, úgy ahogy az utóbbi időben nem egy vállalkozó ment el, vagy fontolgatja a távozást. Nem szívesen mondom ezt, hiszen végleges letelepedési helynek választottuk ezt a várost, de minden ember igyekszik ott élni, ahol jól érzi magát.

Változatos programok

A Szentgotthárdi Sportbarátok Egyesülete már javában készül az idei rendezvénysorozatra. A tavalyi évről és az idei tervekről kérdeztük Kőszegi Évát.

Hogyan értékeled az elmúlt évet?

– Az egyesület tevékenységét sikeresnek ítéljük, mert versenyeinken és rendezvényeinken évről évre egyre többen vesznek részt, és a városban jó visszhangja van az eseményeknek. A sikert például az is mutatja, hogy tavaly a rossz idő miatt az úszóversenyt két alkalommal is le kellett halasztanunk, hetekkel később már úgy gondoltuk, kifutunk az időből, ezért törölni akartuk ezt a versenyt. Azonban az érdeklődők naponta kerestek telefonon, olyan nagy volt a nyomás, hogy végül – további egy halasztást követően – mégis megtartottuk az egyébként már több éves hagyománnyal rendelkező úszóversenyt.

Lesznek-e változások az elmúlt évi programokhoz képest?

– Igen, elhagyjuk a túrákat, mégpedig azért, mert túrákat más szervezetek és iskolák is szerveznek, és a túl sok, egy időben rendezett program kioltja egymást. A másik változás az, hogy ebben az évben nem lesz pontverseny, de a rendezvényeken elért eredményeket ezúttal is összesíteni fogjuk, és az év végén egy záróbuli keretében a legjobbakat most is megajándékozzuk.

Milyen programok lesznek az idén?

– A szokásos és a legnagyobb közönséget vonzó Fut a Gotthárd versennyel kezdünk június 16-án. A versenyt a Szentgotthárdi Ifjúság Napjával egyidőben, az egész napos esemény részeként rendezzük meg. Hogy még színesebb legyen a kínálatunk, ugyanekkor kerékpáros ügyességi versenyt és “mini dili triatlont” is rendezünk. E két utóbbi versenyen a feladatok tréfásak lesznek, inkább az ügyesség, mint a gyorsaság lesz a döntő. Az úszóverseny július 14-én a Hársas-tavon lesz, a szintén sikeres és nagyszámú versenyzőt vonzó triatlonra augusztus 25-én kerül sor, az őszi Fut a Gotthárdot pedig szeptember 29-én rendezzük. A túrák közül megtartjuk a tavaly nagyon nagy sikerrel rendezett egész napos Lipa kerékpártúrát szeptember 8-án. Ezzel a túrával szeretnénk hagyományt teremteni, minden évben más-más útvonalon megrendezni, és egyúttal nemzetközivé tenni, ezért még nagyobb hírverést csinálunk az eseménynek Ausztriában és Szlovéniában is. Ebben az évben még ugyanazon az útvonalon megyünk, mint tavaly, de már megvan a jövő évi túra új útvonala is. Az évadzáró bulit decemberre tervezzük. Az idei programot már postáztuk az elmúlt évek résztvevőinek, de most is teszünk ki plakátokat a városban, és a Gotthárdi Híreken és a városi tv-n keresztül mindenki folyamatosan értesülhet a versenyekről. A 06-209-319-886-os telefonszámon pedig személyesen is lehet érdeklődni. Mindenkit szeretettel várunk!