Gotthárdi Hírek 2000.05.25.

Címoldal

Ballagás 2001.

Május 12-én ballagtak városunk végzős középiskolásai. Írásunk a 4. oldalon.

Cirkusz volt Szentgotthárdon

Három hete városunkban vendégszerepelt az Eötvös Cirkusz. Az előadások hangulatát idézi fel Tóth Csaba fotója.

krokogyil   artisták

 

Termálpark épül Szentgotthárdon

Évek óta napirenden lévő ügy az uszoda, rekreációs központ építése városunkban. Több elképzelés, különféle vélemények láttak napvilágot a tervekről. Május 17-én az önkormányzat és a befektetők sajtótájékoztató keretében ismertették a részletes terveket. 3. oldal

A racionalizálási program hatásai a középiskolákban

Az önkormányzat megszorító intézkedései érzékenyen érintették a város középiskoláit. A Vörösmarty Mihály Gimnázium dologi és bérkiadását 5,4 millió, a III. Béla Szakképző Iskoláét pedig 6,7 millió forinttal csökkentette a képviselő-testület. A döntés hatásairól kérdeztük Enzsel István gimnázium- és Bedics Sándor szakképző iskolai igazgatót, akiktől azt is megtudtuk, vajon okozott-e számukra dilemmát az a paradox helyzet, hogy képviselőként támogatták az intézményi elvonásokat. 4. oldal

 

Racionalizálni a feketemunkát

A Munka Törvénykönyve egyike a legmagasabb rendű jogszabályoknak, az ún. alaptörvények közé tartozik. A rendszerváltás után éppen a munka szabályozásáról szóló alaptörvény ment át a legérdekesebb metamorfózison. Az eufóriában nagyon sok olyan részét módosították, törölték, ami a régi szocialista szabályozással függött össze. Jó magyar virtus szerint kicsit a ló túlsó oldalára is átestünk. Ilyen például a szakszervezetek szerepének nullifikálása a fordulat után. Nagyon sok külföldi befektető cég keresztül tudta vinni az EU-ban szokásos munkajogi előírásokkal ellentétben, hogy nagy vállalatok létrejöhessenek szakszervezet nélkül. Azzal indítottak, hogy a szokásos szakszervezeti “cirkusz”, a beleszólás joga itt nem volt leszabályozva. 5. oldal

 

A tartalomból:


1. Gotthárdiak képviselik Vas megyét
2. Tájékoztató a PHARE-programokról
3. Heimattreffen Rábafüzesen
4. Az úr vadászni jár
5. Egy kórustalálkozó kapcsán

 

Rendőrségi hírek

Merész sofőrök I. Április 30-án a Szentgotthárd és Máriaújfalu közötti útszakaszon történt személyi sérüléssel járó közlekedési baleset. Egy szentgotthárdi nő Daewoo személygépkocsijával Szentgotthárd felől Magyarlak irányába haladt. Haladása során letért a jobb oldali útpadkára, majd az ott lévő patakhíd betonoszlopának ütközött. A baleset következtében a gépkocsit vezető hölgy súlyos, míg két utasa könnyű sérüléseket szenvedett. Az anyagi kár 200.000,- Ft.

Merész sofőrök II. Május 1-jén két anyagi káros baleset is történt régiónkban. Magyarlakon egy szentgotthárdi férfi közlekedett egy a kezelésére bízott személygépkocsival. Haladása során elvesztette a jármű feletti uralmát, és a Kossuth utca 59. számú ház kerítésének ütközött. Személyi sérülés nem történt, az anyagi kár 400.000,- Ft.

Merész sofőrök III. Szentgotthárdon egy hajósi lakos személygépkocsijával a Széll Kálmán tér 10. számú épület előtti útszakaszon megelőzte az előtte haladó gépkocsit, majd a forgalmi sávba való visszatéréskor hátranézett, és eközben a Posta épülete előtt várakozó osztrák állampolgár tulajdonát képező személygépkocsiba rohant. Személyi sérülés nem történt, az anyagi kár 400.000,- Ft.

Műkedvelő. Május 2-án Szakonyfaluban egy több éve üresen álló lakóházban járt hívatlan látogató, aki a házból egy kb. 200 éves képet emelt el megközelítőleg 200.000,- Ft értékben.

Biciklikedvelő. Május 4-én a József Attila út egyik lakóházából lopott el ismeretlen tettes egy 20.000,- Ft értékű kerékpárt. Ugyanaznap a Hunyadi út egyik lakóházának udvaráról is elvittek egy Mountain Bike kerékpárt.

Merész sofőrök IV. Május 9-én egy osztrák állampolgár közlekedett gépkocsijával Szentgotthárd felől a 8-as számú főút irányába. A 8-as számú főút kereszteződéséhez érve figyelmetlenül hajtott rá a védett útvonalra, és összeütközött a rábafüzesi határátkelő irányából érkező, szentgotthárdi lakos által vezetett személygépkocsival. A balesetben személyi sérülés nem történt, az anyagi kár a két gépkocsiban 700.000,- Ft.

Esélyegyenlőség. Május 14. Szentgotthárd-Jakabháza egyik étterméből riasztották a rendőrséget a kora esti órákban, hogy az étterem előtt a parkolóban 3–4 személy tettleg bántalmaz egy férfit. A kiérkező rendőrök már csak az osztrák sértettet találták a helyszínen, aki elmondta, hogy minden előzmény nélkül 5 ismeretlen férfi bántalmazni kezdte. Elmondása szerint üzleti megbeszélésre érkezett a vendéglőbe. Az elsődleges megállapítás szerint a bántalmazás következtében keletkezett sérülései 8 napon túl gyógyulóak. Az ismeretlen tettesekkel szemben a nyomozást a rendőrség megkezdte.

Jegyzet

Nos, úgy tűnik, rendeződtek az erőviszonyok a nagypolitikában. Immáron csak két miniszterelnök-jelöltünk van, Orbán Viktor, aki harmadik éve gyakorolja ezt a szakmát, valamint Medgyessy Péter kétszeres ex-pénzügyér. Érdekes kérdés lehet, mennyiben fogja befolyásolni az ő személyük szavazatunkat jövő májusban, és mennyiben fog dönteni a politikai hovatartozás kérdése. A két nagy politikai erőnek tulajdonképpen nem túl sok mindenben különbözik a programja, persze, ez így természetes, hiszen gondjainkra nem létezik x számú megoldás, a különbség csupán az apró dolgokban mutatkozik meg.

Tulajdonképpen mindkét jelöltnek vannak előnyös és hátrányos tulajdonságai. Ha Medgyessyt nézzük, előnyére válhat a szakértelem, nemhiába kapta meg a legmagasabb francia kitüntetést. Hátránya viszont, hogy túlságosan kötődik az “átkos” állampártjához. Orbán – úgy tűnik – mindenhez ért, viszont néha kitűnik felületessége, arroganciája. Nála az igazi hátrány abban lehet, hogy sokan emlékeznek ideológiai és programbeli pálfordulására. Érdekes meccs lesz, igazán a PR-munka fog dönteni, ami igazán Orbánnak áll jól, ő megy el kolbászt tölteni, focizni, ő fogadja a “kisembereket” dolgozószobájában, kíséri a gyerekeket a parlamentben. Ez Medgyessynek nem igazán megy, és valljuk be, nem is állna jól neki. De úgy érzem, a küzdelmet nem mi fogjuk eldönteni, nekünk más, sokkal fontosabb feladatunk van. Most nem a helyhatósági választásokra gondolok (arra is gondolhatnék éppenséggel), hanem egy furcsa, akár tragikusnak is nevezhető tényre.

Az elmúlt három választáskor városunk nem tudott felmutatni egyetlen hiteles országgyűlési képviselő-jelöltet sem. Szombathelyi erdész, vasvári polgármester, hát….tapasztalatainkból tudjuk, mennyire voltak ők szerencsés választások. Ha jobban belegondolunk, az adatok ismeretében Szentgotthárd szavazópolgárai, Körmend, Vasvár és a nem Gotthárd környéki települések szavazatai nélkül is be tudnak juttatni egy embert a parlamentbe. Csak meg kellene egyszer egyezni, hogy mindannyian egy jelöltet támogassunk, és kész.

Erre kellene törekedni, Viktor és Péter meg elintézik a dolgot egymás között.

- igor -

 

Gotthárdiak képviselik Vas megyét

Május 8-án rendezték meg a megyei Katasztrófavédelmi Ifjúsági Versenyt Szombathelyen, a tűzoltóság Petőfi-telepen lévő gyakorlópályáján. A versenyen a selejtezőkből bejutott 3 középiskolás és 9 általános iskolás csapat vett részt, és érkezett Szlovéniából is két csapat.

A középiskolások versenyét a szentgotthárdi Vörösmarty Mihály Gimnázium csapata nyerte meg, így ők képviselik Vas megyét az országos versenyen, melyet május végén rendeznek meg a főváros környékén. A csapat felkészítő tanára Somogyi Péter.

Az általános iskolai korcsoportban a rábapatyi Általános Iskola csapata végzett az első helyen.

Az ÁNTSZ Körmendi Városi Intézetének tájékoztatója

A ragadós száj- és körömfájás (aphtae epizooticae) humán előfordulása rendkívül ritka, azonban az esetleges előfordulás esetén a beteget el kell különíteni, környezetében folyamatos és záró fertőtlenítést kell végezni, valamint értesíteni kell a területileg illetékes hatósági állatorvost.

A betegség kórokozója a száj- és körömfájás vírusa (Picornaviridae család, Aphtovírus nemzetség). A fertőzés forrásai a beteg hasított patájú állatok, szarvasmarha, sertés, bivaly, juh, kecske. A vírus az állatokkal való közvetlen érintkezés, fertőzött takarmány, tej- és tejtermékek, tárgyak, váladék, vizelet, széklet, nyál útján terjed. Az emberi megbetegedés igen ritka.

A betegség fontosabb tünetei: láz és fejfájás, a szájnyálkahártya vörös, rajta kendermag, borsó nagyságú hólyagok, kezdetben tiszta, később tejszerűen zavaros tartalommal, nyálfolyás, nehéz nyelés. Gyakran az ajkon, a tenyéren, a talpon és a körömágyak mentén is vannak hólyagok. Lappangási idő 3–7 nap, ritkán több.

A fertőzőképesség a lappangási idő végétől a klinikai gyógyulásig tart. A vírus beszáradva hónapokig fertőzőképes maradhat.

Teendők a betegség előfordulásakor:

Nem bejelentendő, de az esetlegesen előforduló emberi megbetegedés esetén a területileg illetékes hatósági állatorvost értesíteni kell. A betegeket el kell különíteni, folyamatos és záró fertőtlenítés szükséges. Elsősorban a váladékokat és az ezekkel szennyezett anyagokat kell fertőtleníteni. Járványügyi laboratóriumi vizsgálat a FM Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Szolgálattal történt előzetes megbeszélés alapján igénybe vehető.

A megelőzésben fontos az általános egészségügyi rendszabályok betartása, a fertőzött állatállomány megfelelő kezelése az állategészségügyi előírások alapján. A veszélyeztetett állományt gondozó személyek részére megfelelő védőfelszerelést kell biztosítani: vastag gumikesztyű, egyszer használatos védőruha, mely a munkák végeztével elégetésre kerül, fertőtleníthető gumicsizma, többrétegű szájkendő. A munkálatok végén tisztasági fürdőt kell venni, és a tárgyakat, eszközöket fertőtleníteni kell.

Önkormányzati rendelet

Rendeletmódosítás a temető létesítmények vállalkozók részéről történő igénybevételének díjáról

A vállalkozók részére felszámításra kerülő szolgáltatási díjak:

Ravatal 5.000 Ft

Díszvilágítás, szőnyeg, örökláng (2 db), gyászzene, mikrofonhasználat 1.500 Ft

Sírásás 8.000 Ft

Sírmélyítés 3.500 Ft

Exhumálás 5.000 Ft

Hűtési díj naponta 1.300 Ft

Temetés alatti felügyelet (2 óra) 2.000 Ft

Koszorú leszedés, elszállítás 2.000 Ft

Urna (sírgödörásás) sírba temetés 2.000 Ft

Ügyintézés 3.000 Ft

Elhunyt átvétele 2.000 Ft

Harangozás 1.000 Ft

Hantolás I.-es sír 2.000 Ft

II-es sír 2.800 Ft

Keretbeásás 2.200 Ft

Szombat-vasárnap és munkaszüneti napokon:

- sírásás + 100 %

- temetés felügyelet + 100 %

“Segíts az állatokon!” jótékonysági akció

Guiness-rekordra készül a Magyar Posta

A Magyar Posta immár 5. esztendeje indítja jótékonysági akcióját, amelyet a “Földrészek állatai” bélyegsorozat kibocsátásához kapcsolódóan hirdet meg. A jótékonysági program keretében a Posta az ország több állatkertjének lakóját támogatja. Az idei akcióval az ország számos állatkertjén kíván segíteni, valamint örökbe fogadja Vandorabo-t, a két és fél hónapos zebrakölyköt, aki a Fővárosi Állat- és Növénykert lakója.

Az állatkertben élő álatokat a postákon kapható 100 Ft-os bélyegcsomagok megvásárlásával támogathatja a nagyközönség. A Magyar Posta Rt. Soproni Igazgatósága ebben az évben a veszprémi Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark Szolgáltató Kht.-t támogatja. Mint ismeretes, a veszélyes állatok tartására vonatkozó jogszabály 2001. augusztus 1-jén lép hatályba. A rendelet olyan feltételeket határoz meg, amelyeket nem, vagy csak nagyon nehezen tudnak az állatkertek, vadasparkok pénzügyi segítség nélkül teljesíteni. Veszprémben a vadaspark medvéi kerültek veszélybe. A bélyegcsomagok megvásárlásából összegyűlt pénzösszeget jelképesen október 6-án, az Állatok világnapján adják át a veszprémi Növény- és Vadaspark igazgatójának.

Az idei jótékonysági akciót kiterjesztik egy Guiness-rekord kísérletre is, amelybe az általános- és középiskolák tanulóit is bevonják. A kísérlet lényege, hogy a Posta használt bélyegek mozaikszerű felragasztásával 30 m2-es óriás bélyeget készít el, amely pávát ábrázol majd. Eredeti bélyegek mozaikszerű felragasztásával készült már kép, amelynek bejegyzett rekordja 18 m2. A teljes képet az októberi Postai Világnapon állítják ki, és mutatják be a nagyközönségnek.

Tájékoztató a Phare CBC beruházások állásáról

Az április 26-i képviselő-testületi ülésen hallgatták meg a Phare CBC beruházások állásáról szóló beszámolót. A 2000. évben az önkormányzat az 1996–97-es Phare támogatások felhasználására vonatkozóan 7 projekt kivitelezési munkáira kötött szerződést.

A 7 projektből 5 határidőre befejeződött, a műszaki átadások megtörténtek. Ezek:

1. Az Ipari Park környezet- és árvízvédelmi munkák:

Vállalkozási szerződés szerinti nettó bekerülési költség: 61 millió 748 ezer 766 Ft

Önkormányzati saját erő: 1 millió 152 ezer 606 Ft

2. Ipari Park II fázis területbevédés:

Vállalkozási szerződés szerinti nettó bekerülési költség: 48 millió 107 ezer 566 Ft

Önkormányzati saját erő: -

3. Ipari Park III. ütem, Május 1. u. átépítése:

Vállalkozási szerződés szerinti nettó bekerülési költség: 15 millió 143 ezer 670 Ft

Önkormányzati saját erő: -

4. Ipari Park III. ütem, Kossuth L. u. korszerűsítése:

Vállalkozási szerződés szerinti nettó bekerülési költség: 69 millió 574 ezer 675 Ft

Önkormányzati saját erő: -

5. a III. Béla Szakképző Iskola tanműhely építése:

Vállalkozási szerződés szerinti nettó bekerülési költség: 261 millió 629 ezer 779 Ft

Önkormányzati saját erő: 58 millió 297 ezer 844 Ft

Az Ipari Park III. ütem, Széll Kálmán tér átépítése, és az Ipari Park II. fázis, utak és közműhálózatok kivitelezése a Betonútépítő Rt. lemaradása miatt folyamatos lemaradást mutatott, és a téli időszak beálltával a cég a munkálatokat befejezetlenül hagyva elvonult Szentgotthárdról.

A fenti két projekt kivitelezési költségeihez 161 millió 39 ezer 75 Ft, illetve 266 millió 79 ezer 284 Ft támogatást biztosított az Európai Unió Bizottsága azzal, hogy a támogatás összegét 2000. december 31-ig fel kell használni. A támogatások felhasználása a jelzett időpontig megtörtént, majd 2001. január 12-én a Betonútépítő Rt. levélben értesítette az önkormányzatot, hogy az Rt. a nehéz likviditási helyzetre tekintettel csődeljárási kérelmet terjesztett be a bírósághoz, ám kijelentették, hogy “a megbízók felé korábban vállalt munkavégzési kötelezettségeiknek a jövőben is maradéktalanul eleget tesznek”.

Ennek ellenére 2001 első negyedévében a kivitelezési munkák befejezése érdekében semmilyen intézkedés nem történt. A fentiekre való tekintettel az önkormányzat a Betonútépítő Rt.-vel kötött vállalkozási szerződéseket megszüntette.

Attól eltekintve, hogy az Ipari Park III. ütem (Széll Kálmán tér) kivitelezési munkáira 161 millió 39 ezer 75 Ft, az Ipari Park II. fázis kivitelezési munkáira 266 millió 79 ezer 284 Ft Phare támogatás kifizetésre került, az önkormányzat és az FVM Területfejlesztési Phare Programirányító Iroda között létrejött támogatási szerződés szerint a beruházások megvalósításához rendelkezésre áll nettó 32 millió 822 ezer 500 Ft központi támogatás, valamint 54 millió 620 ezer 207 Ft saját erő, azaz összesen 87 millió 442 ezer 707 Ft.

Ezen összeg felhasználásával a tervek szerint a Széll Kálmán téri beruházás május 15-ig, az Ipari Park kivitelezési munkák június 15-ig befejeződnek. Ennek érdekében a Hoffmann Rt.-vel született megállapodás.

Szociális bérlakások épülnek

Az épülő szociális bérlakások alapkőletételére került sor május 17-én a Deák Ferenc út 14. sz. alatt. Az alapkövet Glattfelder Béla, a Gazdasági Minisztérium politikai államtitkára helyezte el.

Az elmúlt tíz évben 50 %-kal csökkent az önkormányzati tulajdonú bérlakások száma városunkban, így Bauer Károly polgármester szavait idézve: “Egy alapkőletétel fejlődést jelent.”

A kormány a tavalyi évben erőfeszítéseket tett a magánerős lakásépítés megsegítésére, aminek következtében kétszeresére nőtt az építési kedv. Figyelembe véve azonban, hogy sokan nem hitelképesek, pályázat útján elnyerhető állami támogatással teszik lehetővé az önkormányzatoknak bérlakások építését. Erre 20 éve nem volt példa.

Ennek eredményeként épülhet meg a Deák Ferenc úti 11 bérlakás, melynek összköltségvetése 67 millió forint. Ebből 70 % állami támogatást, azaz 47 millió forintot biztosít a gazdasági minisztérium. Az önkormányzat 14 millió forinttal és a 6 millió forint értékű telekkel járul hozzá az építkezéshez.

Glattfelder Béla államtitkár beszédében elmondta, a város sikeres pályázatának két oka volt. Az egyik, hogy megfelelt a kiírt feltételeknek, ez a pénz jó helyre jött, jó célt szolgál. A másik, hogy Bebes István országgyűlési képviselő olyan aktivitással lobbizott az ügy érdekében, hogy a hivatalban nemcsak a munka, hanem az élet menetét is veszélyeztette, így nagy megkönnyebbülés volt, mikor lezárult az elbírálás. Végezetül kifejezte abbéli reményét, olyan családok laknak majd a megépült lakásokban, akik a város életében hasznos tevékenységet végeznek.

Termálpark épül Szentgotthárdon

Évek óta napirenden lévő ügy az uszoda, rekreációs központ építése városunkban. Több elképzelés, különféle vélemények láttak napvilágot a tervekről. Május 17-én az önkormányzat és a befektetők sajtótájékoztató keretében ismertették a részletes terveket.

A sajtótájékoztatót megtisztelte jelenlétével Glattfelder Béla, a Gazdasági Minisztérium politikai államtitkára és Bebes István országgyűlési képviselő is. A protokoll után Bauer Károly polgármester köszöntötte a jelenlévőket, röviden ismertetve városunk utolsó tíz évének történetét. Elmondta, hogy az ipar fejlesztése mellett nagy elmaradásunk van az idegenforgalom területén, ezért jelentős lépés, igazi mérföldkő a város életében a termálpark beruházás.

A köszöntő után Viniczay Tibor alpolgármester adott vetítéssel egybekötött, látványos és meggyőző hangvételű tájékoztatást a projektről. Elmondta, hogy a kezdeti uszoda-elképzelést fel kellett adni, mert az uszoda csak mintegy évi 30-40 milliós ráfizetéssel működhetett volna, és befektetőket sem sikerült sokáig találni. Másfél évvel ezelőtt jelentkezett a jelenlegi befektető, akivel több tanulmányutat tettek, végül Hollandiában találták meg az a termálparkot, amely mind az önkormányzat, mind a befektetők érdeklődését felkeltette. Az előkészítő munkák után tavaly októberben alakult meg a Termálfürdő Kft., és a Termálhotel Kft., melyeknek az önkormányzat és a befektető cég a tulajdonosai. Több hónapos tervezés után készültek el a végleges tervek. (Lásd keretes írásunkat).

A finanszírozás alapvetően négy részből tevődik össze, az önkormányzat a területtel, a termálkúttal és 300 millió forint készpénzzel vesz részt a beruházásban, a fennmaradó összegeket a befektető, a Széchenyi-tervből remélt támogatás és bankkölcsönök fedezik. A jelenlegi állapotról Viniczay Tibor elmondta, hogy az önkormányzat és a befektető tőkéje rendelkezésre áll, a Széchenyi-terv pályázatát június végéig elbírálják, a banki kölcsönre konkrét ígérvénnyel rendelkeznek. Amennyiben a pályázat sikeres lesz, azonnal indulhat a munka, a munkálatokat két éven belül kívánják befejezni. A kivitelező céget (cégeket) közbeszerzési eljárás keretében választják ki.

Glattfelder Béla államtitkár a Széchenyi-terv kapcsán kifejtette, hogy naponta több száz pályázat érkezik a minisztériumhoz, a termálfürdő terven belül eddig Hajdúszoboszló és Sárvár 1–1 milliárd, Zalaegerszeg 600 millió támogatást kapott. A termálfürdő elképzelést az államtitkár versenyképesnek nevezte, de információk hiányában konkrét ígéretet nem tudott tenni.

Dr. Szilágyi János, a befektető jogi képviselője elmondta, hogy a beruházás összköltsége 3,6 milliárd forint, ezek az árak 6 hónapon belüli munkakezdés esetén érvényesek. A gazdasági számítások szerint 9–12 év a megtérülési idő. A komplexum befogadóképessége 1200 fő lesz, ennek is köszönhető, hogy az eredeti projekten kívül jelentkeztek már további befektetők, akik a termálpark melletti területen szeretnének szállodákat, éttermeket, egyéb kiszolgáló létesítményeket építeni. Hangsúlyozta, a beruházást csak akkor kezdik el, ha a finanszírozáshoz szükséges összes költség rendelkezésre áll.

A sajtótájékoztató után, a délutáni órákban a város lakóinak, a megjelent mintegy 120 érdeklődőnek mutatták be a terveket.

Viniczay   Viniczay   Nem tudom, kik ők.

A termálpark

A 10 hektáron tervezett projekt alapvetően három részből áll. Elsőként az élménycentrum fedett vízi parkja készül el, várhatóan 2002 őszére. A parktól függetlenül is igénybe vehető majd a 25x16,5x2 méteres úszómedence, a változó vízmélységű tanmedence és a sportcentrum.

Az élményparkban alapvetően trópusi hangulat uralkodik majd. Az előcsarnokban egy afrikai falu várja a látogatókat, pálmákkal, díszmadarakkal. A parkot, mint egy dzsungelt, az őrült folyó szeli majd át. Az élménymedencében kis sziget, sodrófolyosó, öleiben bugyborékoló víz, barlang, látványos vízesés látható. Természetes tóhoz hasonlít a rugalmas burkolatú gyermekmedence biztonságos csúszdáival, mászókáival, kalózvárával. A masszázsmedencék a fúvókákból kitörő vízzel és levegővel frissítenek. A szaunázókat hideg merülő medence, a csúszdázókat csobbanó medence várja. A 100 méternél is hosszabb fekete lyuk csúszda a Rába fölé is kirepíti a bátrabbakat, mielőtt átlátszó fala sötétre váltana. Lesz még szivárvány- és kanyarcsúszda is.

Az utak, ösvények borítása speciális, mezítlábas közlekedésre alkalmas. A sportcentrumban fallabda-, strandröplabda-, tenisz-, kosárlabda-, minigolf-, kispályás labdarúgó-pályák, asztalitenisz és fitness várja a sportszeretőket.

Az Egészéges életmód központban szakavatott személyzet, orvosok, asszisztensek, masszőrök, kozmetikusok, fodrászok, természetgyógyászok segítik a látogatókat.

A későbbiekben épül fel a száz szobás Termálhotel, tágas, légkondicionált szobáival, 400 férőhelyes konferenciatermével, kisebb tárgyalóival. Harmadik lépcsőben készül el az üdülőfalu.

A racionalizálási program hatásai a középiskolákban

Az önkormányzat megszorító intézkedései érzékenyen érintették a város középiskoláit. A Vörösmarty Mihály Gimnázium dologi és bérkiadását 5,4 millió, a III. Béla Szakképző Iskoláét pedig 6,7 millió forinttal csökkentette a képviselő-testület. A döntés hatásairól kérdeztük Enzsel István gimnázium- és Bedics Sándor szakképző iskolai igazgatót, akiktől azt is megtudtuk, vajon okozott-e számukra dilemmát az a paradox helyzet, hogy képviselőként támogatták az intézményi elvonásokat.

Hány dolgozót kellett elbocsátaniuk?

E. I.: – Négy fő technikai dolgozót érintett az elbocsátás a gimnázium és kollégiuma vonatkozásában, de közvetve azokat is, akiknek át kell vennie a megszűnt munkaköröket. Gyakorlatilag csaknem mindenkit érint a nem kötelező pótlékok 50 %-os csökkentése révén.

B. S.: – A szakképző iskolában az elvonás legnagyobb hányadát, 5,9 millió forintot a bérjellegű kiadás csökkentése teszi ki. Két technikai dolgozót és két oktatót kellett elbocsátani, ezen felül a túlórakeret 50 %-kal csökkent. Mindez együttesen nyolc álláshely megszüntetésének felel meg.

Az elbocsátásokkal a tervezett költségcsökkentésnek csak egy részét realizálják. Miként tudják a középiskolák kigazdálkodni a fennmaradó összeget?

E. I.: – Egy része úgy valósítható meg, hogy plusz bevételekre kell szert tennünk. Erre a kollégiumi szállásdíjak és terembérleti bevételek adnak lehetőséget. Másrészt az órahelyettesítésekért csak a legvégső esetben tudunk majd fizetni, az esetlegesen távollévő kollégák hiányát óracserével pótoljuk. Ezzel takarékossági lehetőségeink kimerültek.

B. S.: – Négy osztály helyett jövőre csak három osztályt tudunk indítani. Az átlagosan 35 fős osztályok oktatása aránytalanul nagy terhet ró a pedagógusokra. Eleve év közben is történtek már csoportösszevonások az intézményben, ennek eredményeként például 20 fős nyelvi csoportot működtetünk, ami az ideálisnál jóval nagyobb létszámot jelent. Jól jellemzi a dolgozók terheltségének növekedését, hogy a jövőben a korábbinál kisebb létszámú technikai személyzetnek kell a dupla területűre bővült iskolát kiszolgálnia.

Mint iskolaigazgatók, hogyan élték meg, hogy önkormányzati képviselőként nem tudták megakadályozni intézményük költségvetésének csorbítását?

E. I.: – Nehéz dilemma, hogy amikor a város talpon maradásáról van szó, hogyan szavaz az ember. Ilyenkor mindig a város érdekeit kell elsődlegesnek tekinteni.

B. S.: – Nehéz döntés volt. Az adott pillanatban nem láttam más kiutat, ezért fogadtam el ezt a – hangsúlyozom – politikai döntést. Az oktatási bizottságban korábban úgy gondoltuk, hogy az elvonás egy részét sikerül majd visszaszereznünk más forrásból. Ebben tévedtünk, hiba volt. Ha nem sürgetett volna bennünket ennyire az idő, szakmaibb döntést hozhattunk volna. Olyat, ami jobban figyelembe vette volna az iskolák feltétel-rendszerbeli különbözőségeit, és amelyben nem a pénzügyi egyenlősdi érvényesül. Szakmailag nehezen elviselhető számomra, hogy a racionalizálási program növeli a feszültséget tanár és tanár között, és az is, hogy például a kollégiumban a diákoknak kell mosogatniuk és takarítaniuk az elbocsátások miatt.

Éreznek-e tekintélyveszteséget pedagógus kollégáik előtt amiatt, hogy nem sikerült a szakma érdekeit hatékonyan képviselniük a testületben?

E. I.: – Nem, mert meggyőződésem, hogy a város jobb költségvetési kondíciók mellett szívesen adna nagyobb támogatást az iskoláknak, mint ahogy korábban is adott fejlesztésekre. Ezzel a döntéssel csupán a néhány évtizeddel korábbi hibás politikát korrigáltuk. Azt se feledjük, hogy a kormány – város ellentét következtében drasztikusan csökkent a település költségvetése. Véleményem szerint a szentgotthárdi gyerekek így is legalább olyan jó körülmények között tanulhatnak, mint más kisváros fiataljai.

B. S.: – Igen, érezhető a szakmabeliek elítélő véleménye. Elismerem, hogy a 400 főnyi közalkalmazotti gárda nagyobb része nem ért egyet az elvonásokkal, és komolyan bírálja a testületet, de tiszta a lelkiismeretem.

Várható-e további szigorítás az oktatási intézményeknél?

E. I.: – A két éves költségvetés elfogadásával biztosra vehető, hogy továbbra sem kapjuk meg a fejkvótát a kötelező alapellátásra. Ez azonban csak az önkormányzatra vonatkozik. Ha az iskola működtetését más szervezet végzi (kisebbségi önkormányzat, alapítvány, egyház), akkor megigényelheti, és meg is kapja a fejkvótát, az önkormányzat pedig az eddig nyújtott támogatást nyilvánvalóan nem vonja vissza.

B. S.: – A pénzügyi bizottság szerint további szigorító lépésekre van szükség a következő évben. Én úgy látom, hogy racionalizálásra szükség lesz, de semmiképpen nem a humán szférától, az oktatástól és az egészségügytől kell elvonni pénzeket. Ezt nem fogom felvállalni.

- Rápli Róbert -

Az úr vadászni jár

Feydeau színdarabjait a Budaörsi Játékszín előadásában láthatta a szentgotthárdi közönség május 15-én a Színházban.

Georgest Feydeau az első világháború előtti idők népszerű francia színpadi szerzője volt. Bohózatait napjainkban is gyakran tűzik műsorukra a színházak. A klasszikus komédiák eszközeit használta Az úr vadászni jár című darabban is. A cselekmény fordulatait a személycserék és félreértések adták ebben az esetben is. A mulatságos helyzetek Szentgotthárdon is gyakran késztették tapsra a közönséget. Straub Dezső, Sztankay István vagy Schütz Ila neve becsalogatott a színházba bérleten kívüli látogatókat is.

Képeink a gotthárdi előadáson készültek.

Heimattreffen Rábafüzesen

Május 13-án Rábafüzesen tartották meg a Vas és a Zala megyei németek kulturális találkozóját. Tizenegyedik alkalommal került sor a Heimattreffen megrendezésére.

Meleg májusi délutánon több száz fős közönség előtt zajlott a rábafüzesi iskola udvarán a nemzetiségi program. Ódor Dénes, a helyi Német Kisebbségi Önkormányzat elnöke köszöntötte a résztvevőket. Bevezetőjében elmondta, a kulturális találkozó házigazdája, a Rábafüzesi Német Asszonykórus éppen 25 éves jubileumát ünnepli, s a közelmúltban jelent meg CD-jük, amin saját gyűjtésű dalaikat éneklik. Ódor Dénes elmondta, hogy ez a találkozó nem zsűri előtt zajlik, a közönség tapsa “csupán” a díj, s önmaguk örömére és a közönség szórakoztatására zenélnek, táncolnak a fellépő asszonykórusok és óvodás, iskolás csoportok.

Neves közéleti személyiségek is helyet foglaltak a közönség soraiban. Bauer Károly, Szentgotthárd polgármestere rövid köszöntőjében kiemelte, a kulturális rendezvény jó alkalom az emberi kapcsolatok erősítésére. Zielbauer György, a Német Kisebbségi Önkormányzatok Vas-Zala Megyei Szövetsége elnöke az ünnepséget megnyitó beszédében visszatekintett a szövetség elmúlt tíz évére, felidézte az eltelt időszak jelentős eseményeit, többek között a hagyománnyá váló Heimattreffen létrejöttét.

Ünnepi köszöntőt Heinek Ottó, a Német Kisebbségi Önkormányzatok országos elnöke mondott. A nemzetiségi nyelv, a kultúra ápolását, a kisebbségi identitás erősítését hangsúlyozta beszédében. Az országban működő német kultúrcsoportok sokat tesznek hagyományaik, nemzetiségi tudatuk megőrzéséért, anyanyelvük ápolásáért, kultúrájuk terjesztéséért.

Az idei Heimattreffen is jó alkalom volt a bemutatkozásra, a hagyományok őrzésére. A népes közönség előtt tizenöt nemzetiségi csoport lépett fel. Az óvodás korúaktól a nyugdíjasokig minden korosztály képviseltette magát a színpadon.

A vendéglátó Rábafüzesi Német Asszonykórus nyitota meg az ünnepi műsort, s a rábafüzesi és szentgotthárdi iskolások bemutatkozása zárta. A kulturális találkozón a Zala megyei Szepetnekről, s Vas megyéből 11 községből, városból érkeztek szereplő csoportok. Jövőre Bük lesz a találkozó székhelye.

Molnár P.

Anyák Napi műsor – kevés érdeklődő

Anyák napján, május 6-án az erdélyi Maros Művészegyüttes fergeteges műsorral érkezett Szentgotthárdra. Az “Egy más világ kapujában” címet viselő műsorukban láthattunk gyimesi és Küküllő menti táncokat, közöttük gyönyörködhettünk a magyarlapádi és magyarózdi táncokban, a pacalkai romántáncban és a szászcsávásdi cigánytáncban.

Az együttes 1956-ban alakult “Székely Népi Együttes” néven. Két tagozata működik: a magyar és a román, összesen 69 hivatásos taggal. Működési költségeik 75 %-át az állami támogatás fedezi az évi kötelező 75 előadás fejében. 1990-ben generációváltás következett az együttesben. Erre az időre tehető a nemzetközi kapcsolatok bővülése. Az azóta eltelt időben bejárták a világot, vendégszerepeltek többek között Japánban, Franciaországban, Hollandiában, Ausztriában. Évente több alkalommal turnéra érkeznek Szentgotthárdra. Mostani turnéjuk keretében 7 előadást tartotta Vas és Zala megyében.

Az együttes koreográfusai Sára Ferenc és Könczei Árpád; a zenekar vezetője: Moldován-Horváth István; a tánckar vezetői: Füzesi Albert és Domokos Zsuzsanna; igazgató: Iosif Titi Boanta.

A látványos koreográfiák, lelkes táncosok és zenészek, a csodálatos népviseletek a 27 nézőnél sokkal többet érdemeltek volna.

 

Czeizel Endre Szentgotthárdra jön

A közelmúltban jelent meg Czeizel Endre Költők, gének, titkok című könyve. Ebből az alkalomból az idei ünnepi könyvhéten a Városi Könyvtár író-olvasó találkozóra hívja a neves orvos-genetikust. Czeizel Endre az ötvenes évek végétől foglalkozik humángenetikával, az örökletes ártalmak megelőzésével kapcsolatos tevékenysége közismert, nevéhez fűződik a genetikai tanácsadás bevezetése. A 90-es évektől kivételes tehetségekkel, költői géniuszok géntérképével is foglalkozik, s ebben a témakörben is publikál.

Az ismert tudós 2001. június 15-én, pénteken, 16 órai kezdettel tart előadást a Színház aulájában, amelyre a könyvtár minden érdeklődőt szeretettel vár.

Czeizel Endre főbb művei:

A születendő gyermek védelmében (1974), Az öröklődés titkai (1976), Születésünk titkai (1977), Az orvos-genetikus szemével (1980), Egy orvosgenetikus etikai gondjai (1983), “Az élet él és élni akar” (1987), A kivételes tehetség hasznáról és káráról (1988), A csókok átka (1989), Ki viszi át a szerelmet (1989), A nagyság genetikája (1990), Családfa (1992), Az érték – még mindig – bennünk van (1994), Számadás a tálentomról (1995), Költők, gének, titkok (2000)

Nyár eleji hangversenyek

Győri Leánykar

A Takács Jenő Zeneiskola szervezésében három színvonalasnak ígérkező hangverseny hallhatnak a zeneszeretők. Május 25-én, pénteken 19 órakor a katolikus templomban lép fel a Győri Leánykar. Michael Hayd egyházi műveit szólaltatják meg Szabó Miklós karnagy vezetésével. A koncert különleges zenei csemegét ígér, hiszen a Győri Leánykar évtizedek óta az egyik legmagasabb színvonalon működő közép-európai kórus. Szakmai vezetőjük szentgotthárdi származású, a városból indulva jutott a szakma csúcsára, Kossuth-díjas, Liszt-díjas, Bartók–Pásztory Ditta díjas karmester. A város szülötte nemrég ünnepelte 70. születésnapját, hosszú előkészítés után most jött el az alkalom arra, hogy énekkarával szülővárosában is fellépjen. A hangverseny a millenniumi rendezvénysorozat keretében kerül megrendezésre.

Végzősök hangversenye

Május 30-án, szerdán 18 órai kezdettel kerül sor a zeneiskola végzős növendékeinek búcsúhangversenyére. A koncerttel az intézmény hagyományt szeretne teremteni, egyben lehetőséget adni arra, hogy a zenei tanulmányaikat befejező fiatalok méltóképpen búcsúzhassanak az iskolától és természetesen a közönségtől, hiszen a hangverseny nyilvános lesz.

A fellépő végzősök: Aknay Zsuzsanna, Benke Kornélia, Gáspár Drágica, Házi Melinda, Hován Kinga, Jójárt Orsolya, Juhász Júlia, Korom Aletta, Láng Andrea, Molnár Katinka, Molnár Orsolya, Nagy Edina, Sipos Viktória, Sömenek Tímea, Takács Adrienn, Vadász Viola, Völker Dóra.

Templomi koncert

Június 14-én, csütörtökön 18 órakor hangverseny lesz az evangélikus templomban. Fellép a Városi Vegyeskar Zleovszki Júlia vezényletével, valamint a zeneiskola kamaracsoportjai. Műsorukban klasszikus és egyházzenei műveket szólaltatnak meg.

Mindhárom koncert ingyenes, a szervezők és az előadók szeretettel várják az érdeklődőket.

 

Tantárgyi versenyek – eredmények

Az általános és középiskolai korosztály tanulói számára a tanév folyamán rendeznek tantárgyi versenyeket. Iskoláink tanulói rendszeresen és eredményesen szerepelnek ezen megmérettetéseken. Az alábbiakban az általános iskolák és a zeneiskola tanulóinak eredményeit ismerhetik meg.

Arany János Általános Iskola

A versenyek megyei fordulóiba jutott tanulók eredményei:

Bod Péter Könyvtárhasználati Verseny: Németh Eszter 5. helyezés, tanára Sáfár László

Biológia: Takács Szilvia 2. helyezés és Balázs Endre 6. helyezés

Zrínyi Ilona matematika verseny: Bánfi Miklós 7., Vass Ágnes 14. és Bartalis Kinga 19. helyezés

Arany János szavalóverseny országos döntője: Murányi Judit 2. helyezés, felkészítő tanára Kovács Lászlóné.

Megyei Atlétika verseny: Holczbauer Nóra 1. helyezés, tanára Kovács László

“Beszélni nehéz!” 4. anyanyelvi nap: Vass Ágnes vers kategóriában 1. helyezés és a Takács Szilvia, Sulics Nikolett, Németh Eszter összeállítású csapat a nyelvi játékok kategóriájában 1. helyezés, tanáruk Variné Trifusz Mária

Hevesy György kémia verseny: Bánfi Miklós 5. helyezés (továbbjutott az országos döntőre), tanára Unger Rudolf

Simonyi Zsigmond helyesírási verseny 1. forduló: Szalay Nikoletta 3. helyezés, tanára Takács Tiborné; Németh Eszter 3. helyezés, tanára: Variné Trifusz Mária

Öveges József fizika verseny: Bánfi Miklós megyei 1. helyezett - tanára Barankai Andrásné

Komplex (Eltérő Tantervű Tagozat): Horváth Eszter, Horváth Nikolett, Horváth Richárd, Racker Ferenc, megyei 6. helyezés, tanáruk Komáromi Józsefné

 

Széchenyi István Általános Iskola

Országos Serdülő Bajnokság Északi csoport: Női kézilabda csapat 5. helyezés, tanáruk Tóth Miklós

Diákolimpia megyei döntő: női kézilabda csapat 1. helyezés, tanáruk Tóth Miklós

Terematlétika megyei döntő, súlylökés: Borbély Gergő 3. helyezés, tanára Bartakovics Csaba

Területi Diákolimpia Kick-Box sportág Semi-Contakt versenyszám:

Dancsecs Gábor 2. helyezés, Dancsecs Bojána 3. helyezés, mindketten a Dinamica SE versenyzői

Megyei német nemzetiségi tantárgyi verseny: Czuczai Viola 4. helyezés, tanára Czuczainé Skaper Hilda

Zrínyi Ilona matematika verseny megyei döntője: Krányecz Csaba 9. helyezés, tanára Horváth Mária

Megyei Torna verseny:

Torna leány III-IV. korcsoport: leány torna csapat 4. helyezés, tanáruk Herczeg Katalin és Pappné Restás Csilla

Torna fiú I-II. korcsoport: fiú torna csapat 1. helyezés, tanáruk Hegyi József

Torna fiú III-IV. korcsoport: fiú tornacsapat 1. helyezés, tanáruk Hegyi József

Megyei sakk bajnokság: felsős sakk csapat 5. helyezés, tanáruk Horváth Imre

Sakk Olimpia: alsós fiú csapat 8. helyezés, alsós leány csapat 5. helyezés, felsős fiú csapat 3. helyezés, tanáruk Horváth Imre

Kossics József Körzeti Általános Iskola, Felsőszölnök

Megyei nemzetiségi német nyelvi tanulmányi verseny:

Barabás Tibor 7. oszt. 1. helyezés

Poór Szabina 8. oszt. 3. helyezés

 

 

Ballagás 2001.

A 2000-2001-es tanévben a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban egy nyolcosztályos és egy hagyományos tagozatú osztály végzett. Május12-énösszesen 36 végzős búcsúzott az iskolától. A III. Béla Szakképző Iskolában 35 szoftverüzemeltető és programozó, valamint 21 automatizálási technikus ballagott a május 12-i ünnepségen. Képeink a ballagási ünnepségen készültek.

Vösösmarty Migály Gimnázium ballagói   III. Béla Szakközép ballagói

Egy kórustalálkozó kapcsán ….

“ Mindig kék és mindig zöld

És mindig szép legyen a Föld!”

A sorok az Üzenet a Kék Bolygónak című, fennkölt mondandójú, fülbemászó kórusműből valók. Annak a csaknem kétszáznyi énekesnek, akik május 3-án a délutáni órákban közösen előadták e nyitószámot, bizonyára még többet jelentett a puszta szavaknál. Nemzetközi kórustalálkozónak adott otthont a Színház. Ide sereglettek a zömében iskoláskorú kóristák és persze a nem elhanyagolható létszámú közönség, így együttesen majdnem teltháznyian.

Minden jóérzésű ember örömmel tapasztalhatta, hogy az általános iskolás gyerekek milyen átéléssel, de legalábbis összpontosítással mutatták be a – minden bizonnyal hosszú heteken át tanult – műsorukat, magyar és külföldi zeneszerzők kórusdarabjait. Talán a millenniumi rendezvénysorozat, melynek része volt e találkozó is, felhívja a figyelmet arra a szomorú tényre, hogy nagyjából a rendszerváltás óta halódik az Éneklő Ifjúság sok évtizedes múltú mozgalma, pedig szükség volna rá, s hogy az ének és a zene lassan ismét “úri mulatsággá” válik, feledtetve azokat az időket, mikor a mindennapok részeseként boldogította és gazdagította sok ezernyi művelőjét. Akiknek keze alatt sorvadásnak indult az ének (lett légyen az törvényhozó vagy maradi szaktanár), nem tudhatják, hogy az ifjúság érzelmi fejlődésének, sőt, későbbi sikeres szocializációjának, érvényesülésének milyen fontos részét képezi az egymás rezdüléseire figyelő kollektív és önzetlen élményszerzés, a közös muzsikálás. Nem tudhatják, hogy a művészetek (és akár a sport) öröme, tapasztalata jellemformálóbb és a modern pszichológiai vizsgálatok szerint is hosszú távon hasznosíthatóbb, mint rengeteg bemagolt s feledésre ítélt lexikális áltudás, melynek terhe alatt manapság görnyednek az iskolások. A hetenkénti egy énekóra és jobb esetben a kóruspróba az alapokhoz is kevés. Ezért megbecsülendő a tisztességesen felkészült általános iskolai énekkarok munkája, így a májusi kórustalálkozó is; a zongora és gitárkísérettel színesített, változatos és haladó műsor-összeállítás (Széchenyi István Általános Iskola kórusa), a hangképzésre hallhatóan nagy súlyt fektető, több szólamban is tisztán csengő ének (Arany János Általános Iskola kórusa), valamint a több nyelven is tagadhatatlan átéléssel előadott lendvai 1. számú Kétnyelvű Általános Iskola kórusának hangversenye. És persze nem feledkezhetünk meg a felnőtt énekkarról sem. A Művelődés Háza és Színház Vegyeskara a hagyományőrző népdalfeldolgozások mellett sikeresen mutatta be dzsesszes stilizálású, könnyed programját.

Várjuk a folytatást!

-rápli-

Legalizálni a feketemunkát

Beszélgetés a Munka Törvénykönyve módosításáról

A közelmúltban nagy port vert fel politikai szinten is a Munka Törvénykönyvének módosítása. Sokan visszalépésként értékelik a parlament által elfogadott törvényt, a szakszervezetek is éles hangú kritikákat fogalmaztak meg. A módosításról Bátory Zsuzsanna jogásszal beszélgettünk.

Melyek a legfontosabb változások?

A Munka Törvénykönyve egyike a legmagasabb rendű jogszabályoknak, az ún. alaptörvények közé tartozik. A rendszerváltás után éppen a munka szabályozásáról szóló alaptörvény ment át a legérdekesebb metamorfózison. Az eufóriában nagyon sok olyan részét módosították, törölték, ami a régi szocialista szabályozással függött össze. Jó magyar virtus szerint kicsit a ló túlsó oldalára is átestünk. Ilyen például a szakszervezetek szerepének nullifikálása a fordulat után. Nagyon sok külföldi befektető cég keresztül tudta vinni az EU-ban szokásos munkajogi előírásokkal ellentétben, hogy nagy vállalatok létrejöhessenek szakszervezet nélkül. Azzal indítottak, hogy a szokásos szakszervezeti “cirkusz”, a beleszólás joga itt nem volt leszabályozva. Ettől a “ló túlsó oldalától” fokozatosan visszatértünk. Az a tény, hogy 1992-ben a XXII-es törvény végül is egy új Munka Törvénykönyvet hozott létre, ez a gazdasági életben betöltött fontosságát mutatja. Alig három évvel a változások után vissza szalonképesítettek, visszacsipegettek ebből a nagy túloldalra lendülésből, próbálták az egzakt jogi megfogalmazásokat, szabályozásokat a korábbi “átkos” Munka Törvénykönyvéből visszacsempészni. A szakemberek tudatában tulajdonképpen elég volt csak felmelegíteni a régit. Gondolok a munkaidőre, túlmunka-elrendelésre, szerződéskötésre, felmondásra, kártérítésre vonatkozó alaprendelkezésekre. Ezeket egy kis módosítással tovább kodifikálták. Éppen ezért ez az új módosítás, a 2001. évi XVI-os törvény egy nagyon kardinális kérdést érintett. Ahogyan a törvény preambuluma, címe is mutatja, a Munka Törvénykönyvének jogharmonizációs célú módosítása a feladata. Az emberek nagyon sokat hallanak az EU jogharmonizációról, és 80-90 %-uk nem is tudja, miért olyan fontos ez nekünk. Szerintem sokan még a fogalommal sincsenek tisztában, és egy agyonhallgatott fogalom ellentétes érzéseket vált belőlük. A módosítás legneuralgikusabb része a munkaidő, pihenőidő szabályozása. Ez srófolta fel a vitát, egyes demagógiára hajlamos politikai erők rögtön a munkavállalók jogainak csorbítását, kizsákmányolását, alacsonyabb sorba taszítását emlegették. Holott tudni kell, hogy ennek a törvénynek nagyon sok egyéb, fontos fejezete van.

Melyek ezek a fejezetek?

A törvény szövege azzal indul, hogy megfogalmazza, ha nem is szakszervezetek, hanem az üzemi tanácsok szerepét. Tehát a munkavállalók számára tájékoztatási, konzultálási, a gazdasági eseményekbe való beleszólási jogot biztosít. Ez szerintem a közvélemény 90-95 %-ának tudatában elsikkad. Ez eléggé egzakt szabályozást jelent, például a Magyarországon letelepedett külföldi vállalatok, vagy a külföldön munkát végző magyar vállalkozások esetében kitér arra, ha konfrontáció van az EU-s, illetve a korábbi magyar munkajogi előírások között, akkor melyiket hogyan lehet alkalmazni. Az a lényege a jogharmonizációnak, hogy a magyar szabályozások közeledjenek az EU-ban elfogadott normákhoz. A munkaviszony létesítésénél előírják például az írásos munkaszerződést. Az alkalmi munkavégzésnél lehetséges csak, például egy építkezésnél, hogy 30 napon belül hivatkozhat csak a munkavállaló a szóbeli munkaszerződésre. Vagy említhetném azokat a területeket, ahol hatósági engedély szükséges a munkavállaláshoz. Itt csak akkor érvényes a munkaszerződés, ha az engedély megléte után kötik meg azt. Ilyenek például a külföldi munkavállalások. Ezek az apróbb finomítások már az EU irányultságot tükrözik.

A legnagyobb vitát a munkaidő szabályozás kérdése okozta. Ez miben változott?

Ez érdekes, mert az EU-ban az ünnepi munkavégzés, aminek nálunk majdhogynem hagyományai vannak, szinte ismeretlen. Az ünnepeken a dolgozóknak a szakszervezet, illetve a munkavállalói védőoldal nem engedélyezte a munkavégzést, egészen a legutóbbi időkig. Erre szokták azt mondani, hogy Magyarországon túllőtt a szabályozás, itt többet engedtek meg. Tény és való, hogy a munkaidő szabályozásában eléggé egyértelműen fogalmaz a törvény. El lehet rendelni a túlmunkát, illetőleg a pihenőnapon végzett munkát is, de ugyanakkor egzakt módon meghatározza a fogalmakat. Korábban is voltak pótlékok, de a munkaidő szabályozása olyan volt, ha akart – ki merem mondani az ügyfeleim gyakorlatából –, a munkáltató elég jól kibújhatott bizonyos kötelezettségek alól. Most viszont meghatározza a törvény, hogy mi milyen munkaviszonynak számít. Mi a napi munka, heti munkaidő, stb. Ez a lépés mindenképpen pozitív. A legnagyobb vitát az okozta, hogy heti 48 órára felemelték a kötelezhető munkavégzést, ezt tartották visszalépésnek az eddigi 40-hez képest, főként, mivel az EU-ban azt tapasztaljuk, hogy a gazdasági folyamatok miatt csökkentik a munkaidőt. Ha figyelmesen megnézzük a szabályozást, azt látjuk, hogy a felemelt munkaidőkeret nem jelenti feltétlenül a munkaidő meghosszabbítását. Egyszerű olvasatban csak azt látni, hogy napi 12, heti 48 órát nem haladhatja meg a munkaidő. Nyilván ez nem úgy értendő, hogy a munkavállaló 24 nap alatt mindig napi 12 órát dolgozik. Ez csak egy egzakt felső keret. A korábbi Munka Törvénykönyvében nem volt ilyen plafon, előfordulhatott az, hogy napi 14 órát dolgoztattak valakivel. A törvény azt is részletesen szabályozza, hogy a munkavégzéshez milyen juttatás jár. Túlmunka, készenlét, műszakpótlék, ezek mind tételesen szabályozva vannak. Összességében ez a törvényi rendelkezés – ki merem mondani a munkavállalóra hátrányos nem lehet. Eddig inkább hátrányos volt, mert a munkáltató kibújhatott a kötelezettségei alól. Valahol ez annak a programnak a része, a minimálbéremeléssel együtt, hogy az európai munkabérekhez közelítsünk, persze attól még nagyon messze vagyunk, és sok a tennivaló, de valahol el kellett kezdeni ezt a szabályozást.

A kritikák között elhangzott az áthelyezés, a másik telephelyen való munkavégzés kérdése is.

A régi szabályozásban is benne volt, hogy a munkáltató jogosult a munkavégzés helyét kijelölni. De míg korábban azt is tartalmazta, hogy az életkörülményeket is megváltoztathatják – ilyen, ha valakit Szentgotthárdról Nyíregyházára helyeznek át dolgozni –, ez most nincs benne a törvényben. Ezt a kiküldetés fogalma alatt szabályozzák. Tehát végleges életforma változtatást nem engedélyeznek, kivéve, ha beleegyezik a munkavállaló. Főként a nőkre, a terhes nőkre és a kisgyermekes anyákra állítottak be elég kemény korlátokat, őket másik helységben végzendő munkára nem kötelezhetik. Érdekes módon ebbe a körbe behozták a gyermekét egyedül nevelő apát is. Részletesen szabályozzák az időbeni korlátokat, az utazási kedvezményeket, stb. Annyiban változott, hogy nagyon cselesen behozták a munkaerő-kölcsönzés fogalmát, illetve a két munkáltató közötti megállapodást is. A munkaerő-kölcsönzés – vannak erre szakosodott cégek – azt jelenti, hogy olyan munkára vezényli a dolgozóit, ahol a fogadó munkáltató utasításai szerint kell dolgoznia, de a kirendelő cég állományában van. Ez lehet idénymunka, eseti munka, szezonmunka, erre lehet ez gazdasági áthidaló megoldás. A mezőgazdaságban például szokás volt, hogy novemberben, amikor elvégezték az őszi munkákat, munkanélkülire küldték a dolgozókat, tavasszal pedig újra felvették őket. Erre is megoldást kínál a munkaerő-kölcsönzés.

Az Ön véleménye szerint tehát pozitív ez a módosítás?

Igen, hiszen egyértelműen tisztázza a fogalmakat, a munkaidő kérdésében pedig legalább megnevezi a felső plafont, ami eddig nem történt meg. Még szeretném megemlíteni a minimálbér-emelést. Az a tapasztalatunk, hogy itt, Szentgotthárdon és környékén a vállalkozóknál igazán megoldhatatlan problémát nem jelentett. Szerintem ezzel és a mostani módosítással is az a kormány célja, hogy a feketemunka egy részét legalizálja.

Szilágyi József

A bor zárjegyről

A bor 2000. augusztus 1-je óta több évtized után ismét visszakerült a jövedéki termékek közé, melynek ellenőrzését az előállítástól a fogyasztásig a pénzügyőrség végzi. A törvényi szabályozás egyik fontos lépcsőfoka, mely egyúttal egy átmeneti időszak lezárását is jelenti a szabadforgalomba került bor zárjeggyel történő ellátása. A szentgotthárdi vámhivatalhoz több kérdés is érkezett az elmúlt időszakban e tárgykörben – többnyire a kiskereskedőktől –, melyek tisztázásához nyújt segítséget e tájékoztató. A nagykereskedő 2001. január 1-jétől csak zárjeggyel ellátott palackos (2 litert meg nem haladó kiszerelésű) és kannás (2 liternél nagyobb de 25 litert meg nem haladó kiszerelésű) bort szerezhet be. Az előző évi zárjegy nélküli készletét a nagykereskedő 2001. június 30-ig hozhatja forgalomba. A kiskereskedők a készleten lévő zárjegy nélküli palackos és kannás borokat szintén ez év június 30-ig hozhatják kereskedelmi forgalomba. Tekintettel a kannás bor eltarthatóságára, amely legfeljebb 2-3 hónap és arra a tényre, hogy az adóraktárak ez év elejétől csak zárjeggyel ellátva forgalmazzák a bort, úgy ebben a kiszerelésben gyakorlatilag az átmeneti időszak végén már zárjegy nélküli kannás bor a kiskereskedők készletén nem található.

A kereskedő a még készleten lévő zárjegy nélküli bort (kannás, palackos) 2001. június 30-án köteles a forgalomból időlegesen kivonni és raktárhelyiségében (üzletében) az elkülönített tárolást biztosítani, valamint ezen termékekről leltárt felvenni. A leltárív egy példányát és az annak alapján összeállított zárjegymegrendelést 2001. július 6-ig a területileg illetékes vámhivatalnak meg kell küldeni. Szentgotthárd közigazgatási területén a szentgotthárdi vámhivatalnak (9955 Rábafüzes Pf.: 2.). A zárjegy megrendelésen fel kell tüntetni a megrendelő adatait (név, székhely, telephely, pénzforgalmi jelzőszám, adószám) az igényelt zárjegy mennyiségét darabban és a megrendelő aláírását, bélyegzőlenyomatát. A leltárívnek tartalmaznia kell a termék pontos megnevezését, mennyiségét, csomagolási egységenkénti darabszámát.

A kereskedő a terméket csak a külön e célra gyártott készletzárjeggyel ellátva hozhatja ismét forgalomba. A felleltározott és bejelentett készlethez szükséges mennyiségű készletzárjegyet a vámhivatal az - igénybejelentésnek minősülő - leltárív adatai, illetve a zárjegymegrendelés alapján, a felhelyezés időpontjában bocsátja a kereskedő rendelkezésére.

A készletzárjegyek felhelyezése – a vámhivatal képviselőjének jelenlétében jegyzőkönyv felvétele mellett – a kereskedő kötelezettsége, melyet legkésőbb 2001. szeptember 30-ig kell elvégezni.

A féléves átmeneti időszak lehetőséget biztosít a kereskedők számára, hogy a raktáron lévő zárjegy nélküli bor jövedéki termékeket forgalmazzák, ezzel is csökkentve a zárjeggyel el nem látott készletet, így június 30-án minél kisebb mennyiséget kell a forgalomból kivonni, majd szeptember 30-ig készletzárjeggyel ellátni. A készletzárjeggyel ellátott bor ezt követően korlátozás nélkül hozható forgalomba. A kiskereskedő a bor jövedéki terméket csak adóraktárból, egyszerűsített adóraktárból és nagykereskedőtől szerezheti be, melynek származását eredetét tudnia kell igazolni.

A jövedéki adótörvény ez év január elsején hatályba lépett módosítása már nem tartalmazza a borkimérést végzők nyilvántartás vezetési kötelezettségét.

A vendéglátó ipari üzlet eladóterének kiszolgálására szolgáló részében – hasonlóan az egyéb jövedéki termékekhez – választékonként csak egy-egy bontott palackot, kannás bort lehet tartani. A kannás kiszerelésű szőlőbor kimérése az e célra kialakított (használt) kimérő edényből (eszközből), vagy közvetlenül a kannából italadagolón keresztül történhet. Természetesen bor is értékesíthető üzlethelyiségen kívül alkalmi rendezvényen a vámhatósághoz történt – három nappal korábbi – bejelentés alapján, ha ehhez az egyéb jogszabályokban meghatározott engedélyekkel is rendelkezik a kereskedő. Tilos szeszesitalt árusítani a sportlétesítmény területén a bajnoki, a kupa-, valamint a nemzetközi mérkőzések kezdetét megelőző egy órától a mérkőzés befejezését követő egy óráig terjedő időszakban.

Amennyiben a jövedéki termékek forgalmazásával kapcsolatban kérdés merül fel, úgy a vámhivatal jövedéki csoportja a hivatalos időben a 380-888-as telefonszámon, vagy személyesen segítséget nyújt.

Dallos László

pénzügyőr törzszászlós