Gotthárdi Hírek 2001.március 23.

Címoldal:

1848. március 15-ére emlékeztünk

Kissé hűvös, de napos idő köszöntötte az idén március 15-ét, nemzeti ünnepünket. A délelőtt megrendezett ünnepség koszorúzással kezdődött, majd a Színházban ünnepi műsorral folytatódott, melynek szónoka Németh Zsolt országgyűlési képviselő volt.

Délelőtt 10 órakor a Hősök Emlékművénél helyezték el koszorúikat az önkormányzat, az intézmények, a rendvédelmi szervek, a pártok és a civil szervezetek képviselői. 3. oldal

Helyreigazítás

Március 2-i számunkban technikai hiba miatt a címoldalon a Viniczay Tibor alpolgármesterrel készült interjúból közöltünk rövid részletet, míg az interjút anyagtorlódás miatt mostani számunkban jelentetjük meg. A sajnálatos tévedésért Olvasóink és az érintettek elnézését kérjük.

Tíz éves a Porabje

A Porabje c. szlovén nyelvű újság 1991. február 14-én került ki először a nyomdából, 700 példányszámban, 6 oldalon jutott el a családokhoz. A magyarországi szlovének lapja 10. születésnapját ünnepelve ma már 1250 példányszámban, 8 oldallal jelentkezik.

Az 1990-ben megalakult Magyarországi Szlovének Szövetségének egyik célkitűzése valósult meg a szlovének lapjának létrejöttével.

Arany János szavalóverseny

Március 2-án, Arany János születésnapján rendezte meg a költő nevét viselő iskola szavalóversenyét a Színházban. Hagyomány már a városban, hogy Arany János születésnapjáról ily módon emlékeznek meg.

Takács Tiborné köszöntőjében Sütő Andrást idézte, aki a Toldi szavaiban az “erdőzúgást” érezte. Arany költészete minden korban aktuális, s útravalóul szolgálhat az ifjúságnak. 2. oldal

 

Lemez, koncert, ilyesmik….

Ott kezdeném, hogy – köszönhetően egy országos tehetségkutató megnyerésének – lehetőséget kaptunk arra, hogy egy jobb stúdióban rögzíthessünk néhány dalt. Mi azonban úgy döntöttünk, hogy inkább kipótoljuk a stúdióidőt, és egy teljes nagylemezt veszünk fel. Köszönhetően a Képviselő-testület anyagi támogatásának – ezt a nemes gesztust ezúton is köszönjük –, a zenekar számára még vállalható anyagi terhet jelentettek a felmerülő költségek. A kész lemezanyag birtokában sikerült megállapodni egy rockzenei kiadóval, így a továbbiakban ők gondozzák a lemezt. 7. oldal

 

Rendőrségi hírek

Éhes betörő. Szentgotthárdon egy pincerekeszt törtek fel február 26-án a Mártírok utca egyik lakóházában. A pincerekeszben lévő hűtőládát dézsmálta meg az elkövető. Fagyasztott húsokat és gyümölcsöt vitt magával. A kár kb. 8.500,- Ft.

Sportbarát. Rábatótfaluban a focipálya mögötti területről vitt el egy Mountain Bike kerékpárt ismeretlen elkövető a febr. 26-án a délutáni órákban. A kár 10.000,- Ft.

Pénzéhes betörő. Besurranó tolvaj járt 27-én Szentgotthárdon egy idős ember lakásában. A szobából 55.000,- Ft-tal távozott.

Gyorshajtás Trabanttal. Március 3-án a József Attila utcában egy Trabant személygépkocsi az egyik ház falának ütközött és kigyulladt. Egy rönöki fiatalember vezette a gépkocsit. Egy jobbra ívelő kanyarban sodródott ki a gépkocsijával, és ennek következtében ütközött a falnak. Személyi sérülés nem történt, a tüzet a helyi tűzoltók eloltották. A gépkocsi vezetőjénél ittasság gyanúja merült fel.

Játékszenvedély. Március 8-án egy vendéglátó egységben járt betörő az éjszaka folyamán. Az ott lévő játékautomatákat megrongálta, és az üzletből készpénzt, szeszesitalt tulajdonított el. A lopással 201.000,-Ft; a rongálással 250.000,- Ft kárt okozott.

Iskolába mobillal. Szentgotthárdon az egyik oktatási intézmény tornatermi öltözőjében járt tolvaj. Egy tanuló mobiltelefonját vitte el 34.400,- Ft értékben.

Mozgalmas éjszaka. Március 9-én az éjszaka folyamán egy kereskedelmi kft. Skoda Pick-up gépkocsiját lopta el ismeretlen tettes az egyik lakóház udvaráról.

 

 

Jegyzet

Időtlen idők óta hallani a város különböző rendű és rangú vezetőinek szájából, hogy Szentgotthárdnak óriási lemaradása van kulturális téren, hogy évtizedek óta felújításokra, fejlesztésekre várnak a művelődési intézmények, jogosak a kívánalmak, de hát …. a pénzügyi lehetőségek szűkösek, a kultúra manapság kompromisszumok áldozata, és így tovább.

Érző ember szinte meghatódik, ha átéli, ahogyan szavaikban kultúrabarát döntéshozók önkritikát gyakorolnak az egyes művelődési területek halmozott megnyomorítását követően. A tudásért, műveltségért, humánumért dolgozó mazochisták olykor észérveiket is képesek sutba vágni a pátosz, a magasabb érdekek nevében. Az egészségügyiek mellett ők azok, akiket hosszú évek óta “hülyére vesznek” országos és helyi vonatkozásban egyaránt, mert a hatalom kihasználja intellektusukból fakadó toleranciájukat, lelkiismeretüket. S bár számos területen tapasztalják tízmilliók vérlázítóan nagyvonalú elherdálását, tűrnek rendületlenül, hogy legalább az a kevéske megmaradjon ifjúság-nevelésre, kulturális értékek ápolására és egyéb, “nem jövedelmező” célokra. Ha ilyen hosszú ideje szó nélkül elfogadják az alamizsnát s a mellébeszélést, ha már ők is beletörődnek abba, amit sok illetékes gondol a humán szféráról, művelődésről, oktatásról, csak politikusként nem meri kimondani – hogy ti. nem hoz közvetlen nyereséget, következésképpen felesleges pénzfecsérlés –, akkor vajon nemes hivatásukhoz méltók-e, vagy csak többre nem érdemes balekok?

-ráró-

 

Hulladékszállítási díj

A képviselő-testület a települési szilárd hulladék összegyűjtését, elszállítását és ártalommentes elhelyezését biztosító helyi közszolgáltatásról szóló rendeletét az alábbiak szerint módosítja:

A háztartási hulladék elszállításának díja:

1.100.- Ft/fő/év.

A díj a 12 %-os Áfá-t nem tartalmazza.

A rendeletmódosítás 2001. március 1-jén lépett hatályba.

Tisztelt Erdőtulajdonosok!

Az erdőről és az erdő védelméről szóló 1996. évi LIV. tv. 13. §-ának (2), (4) bekezdése, valamint a végrehatására kiadott 29/1997.(IV.30.) 14.§-ában és 19.§-ának (1), (2) bekezdésében biztosított jogkörömben a következőkre hívom fel a település erdőtulajdonosainak figyelmét.

1. Az Állami Erdészeti Szolgálat Szombathelyi Igazgatósága mint területileg illetékes erdészeti hatóság az Evt. 13. §.(2) alapján kötelezi az erdőtulajdonosokat, hogy a településhatárban egyéni tulajdonban lévő erdőművelési ágú földrészletek tulajdonosai a Vhr. 16. §. alapján kérelmezhetik egyéni erdőgazdálkodóként történő nyilvántartásba vételüket.

Amennyiben a természetben összefüggő erdőterületnek több tulajdonosa van, a Vhr. 14. §. alapján társult erdőgazdálkodást kell megvalósítania, s ily módon kell gondoskodni az erdőgazdálkodó személyéről.

A tv. 13. § (4) bekezdésének b) pontja alkalmazásában a tulajdonosoknak az erdő védelmével, valamint fenntartásával kapcsolatos kötelezettségei különösen:

a) az erdő őrzéséről,

b) a károsító hatások és káros tevékenységek elleni védekezésről,

c) a bekövetkezett károsítások megszüntetéséről és hatásainak felszámolásáról, valamint

d) az erdő szakszerű felújításáról és neveléséről való gondoskodás.

Vhr. 15. §.(1) Az erdőterület erdőbirtokossági társulat használatába adása külön jogszabályban meghatározott módon, más erdőgazdálkodó használatába, haszonbérletébe adása és az erdőgazdálkodó megbízása pedig írásba foglalt szerződés szerint történik.

2. Az erdőgazdálkodó személyéről való gondoskodás, mint erdőgazdálkodási tevékenység feltételének határidejét 2001. április 30. napjában állapítja meg.

Bővebb felvilágosítás: ÁESZ Szombathelyi Igazgatóság

9700 Szombathely, Batthyány tér 2. Ügyfélfogadás: hétfő 8-12, 13-16 óra

Telefon: 94/512-982, -988

Szkalák Gyula igazgató

Állami Erdészeti Szolgálat

Szombathelyi Igazgatósága

Meghívó

A szombathelyi Péterfy Sándor Középiskolai Kollégium fennállásának 25. évfordulóját ünnepli, jubileumi rendezvénnyel és műsorral emlékezik az eltelt évekre.

Ezúton szeretettel hívja volt diákjait is minden érdeklődőt 2001. április 10-én, kedden jubileumi programjaira.

12.00 – 13.00 Emlékműsor az MMIK színháztermében

(Vendégek: Környei László, az Oktatási Minisztérium közoktatási helyettes államtitkára, dr. Szabó Gábor, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere, Markó Péter, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke)

13.30 – Régi diákok kötetlen beszélgetése a kollégiumban (Szombathely, Magyar u. 2.)

“Kétszer ad, ki gyorsan ad!”

A felső-tiszai árvíz sújtotta területekre a szombathelyi Egyházmegyei Karitász eddig két gyorssegélyt juttatott el.

A szervezet szentgotthárdi munkatársai az oktatási intézményekben – a tanulók és a dolgozók körében – gyűjtést kezdeményeztek. Az összegyűlt 152 ezer Ft-ból vásárolt élelmiszer célba ért, Lónya, Gulács, Csaroda és Tarpa bajba jutott lakosai kapták. Az adományozók a gyors segítséggel eleget tettek a címben megfogalmazott kérésnek.

Továbbra is kérjük a szentgotthárdiakat, hogy nagylelkű adományaikkal cselekvően azonosuljanak a bajba jutottakkal.

Plébániai Karitász

“Március 15-e magyarságunk azonosító szimbóluma”

1848. március 15-ére emlékeztünk

Kissé hűvös, de napos idő köszöntötte az idén március 15-ét, nemzeti ünnepünket. A délelőtt megrendezett ünnepség koszorúzással kezdődött, majd a Színházban ünnepi műsorral folytatódott, melynek szónoka Németh Zsolt országgyűlési képviselő volt.

Délelőtt 10 órakor a Hősök Emlékművénél helyezték el koszorúikat az önkormányzat, az intézmények, a rendvédelmi szervek, a pártok és civil szervezetek képviselői. A rövid és méltóságteljes tiszteletadás után az ünneplők a Színházba vonultak, ahol Huszár Gábor képviselő, a Széchenyi István Általános Iskola igazgatója köszöntötte a megjelenteket.

Németh Zsolt, választókerületünk országgyűlési képviselője ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy ma a millennium évében, 1000 éves államiságunk részeként ünnepeljük az 1848-as forradalmat. - Március 15-e, és alapjában véve a forradalmak időpontja egybeesik a természet megújulásával, a tavasz, az újrakezdés üzenetét hordozza - mondotta a képviselő. - 1848-ban egy kivételes nagy nemzedék formálta át országunkat, megváltoztatva egy megcsontosodott társadalmi rendszert, eltörölve a feudális kiváltságokat, átvéve az akkori modern Európa normáit - emlékeztetett Németh Zsolt. Az országgyűlés jegyzője kiemelte, hogy 1848 morálisan megalapozott üzenetéhez mindig vissza lehetett, vissza kellett fordulni, így történt ez 1956-ban és 1989–90-ben is. Minden forradalomban főszereplő volt az ifjúság, amely markáns szerepet játszott a legutóbbi rendszerváltáskor is.

A 156 évvel ezelőtti, és mai események között párhuzamot vonva Németh Zsolt hangsúlyozta, hogy az akkori radikális ifjúság és liberális nemesség között legalább akkora ellentétek voltak, mint amit a mai politikai életben tapasztalhatunk. Igaz ugyan, hogy a szabadságharc elbukott, de a forradalom törvényeit soha nem vonták vissza, a kiegyezés után kialakulóban volt a polgári társadalom.

- Március 15-e szimbólum, magyarságunk azonosító szimbóluma, amely ma is kell, hogy formáljon minket - jelentette ki beszéde végén Németh Zsolt országgyűlési képviselő.

Az ünnepség második részében a Széchenyi István Általános Iskola diákjai köszöntötték színvonalas műsorral nemzeti ünnepünket.

A racionalizálási program nem a beruházásokat segíti

Beszélgetés Viniczay Tibor alpolgármesterrel

A racionalizálási program ismeretében felmerül a kérdés, milyen beruházásokra kerülhet sor az elkövetkező évben, években. A program hatásairól, az uszodaépítésről, távlati programokról, a főtéri építkezésről beszélgettünk Viniczay Tibor területfejlesztési alpolgármesterrel.

- Milyen fő célt szolgál a racionalizálási program?

- Alapjában véve azt a célt szolgálja, hogy a városi költségvetés az intézmények működését önmagában tudja finanszírozni. Tehát első lépcsőben – amit most mi racionalizálási programnak nevezünk – nem a beruházások elősegítése jött szóba, hanem az önmagában hiányos költségvetésünk kipótlása, és az intézményeink működésének biztosítása volt a cél. Viszont az önkormányzatnak nem csak az intézmények működtetése a feladata, hanem a folyamatos fejlesztés, a beruházási, idegenforgalmi, gazdasági, kulturális feladatok ellátása is. Én bízom abban, hogy sikerül egy három-négy éves programban olyan rendszert kialakítani, amivel az intézményeink működését korszerűsítve tudunk pénzalapokat teremteni ahhoz, hogy pályázhassunk új beruházási programokra. A következő időszakban nem látom annak lehetőségét, hogy saját erőből akkora beruházásokat leszünk képesek végrehajtani, mint a megelőző 5-6 évben, viszont akkor, amikor az országmenedzselés a pályázati rendszer felé tendál, szükség van olyan alapok képzésére, amelyeket ún. saját erőként vesznek figyelembe. Ezeket a saját erőket saját magunknak kell kitermelni, tehát a 2001-2002-es racionalizálási program arra lesz jó, hogy az intézményeink finanszírozhatóságát megvalósíthassuk. Reményeim szerint 2001-ben már talán, de 2002-ben több mint valószínű, ezzel a rendszerrel már tudunk olyan alapokat képezni, amelyekkel a kisebb vagy közepes nagyságrendű beruházásainkhoz szükséges saját erőt előteremthetjük.

- A racionalizálási programot abból a megközelítésből is több kritika érte, hogy rossz volt a tájékoztatás, nem működött a kommunikáció a városvezetés és az érintettek között.

- Igen, elkövettünk egy óriási hibát, és én elnézést kérek azoktól, akiket nem tájékoztattunk tökéletesen. Akiket félretájékoztatnak, azok mindig okot adhatnak arra, hogy nem megismerve igazán a probléma megoldását, rosszul ítéljenek meg egy intézkedést. Miről is van szó? Ezeket a változtatásokat legelőször saját magunkkal kellett elfogadtatnunk. A testület egy olyan irányító szervezet, amelyben a demokratikus döntés dominál. Tizenhatan vagyunk, és minél több emberrel, ágazatvezetővel, a társadalom több oldalán szereplő személlyel kell elfogadtatni az önmagában népszerűtlen döntéseket, annál valószínűbb, hogy ezek az emberek a saját választóikkal szemben ezeket nehezen vállalják fel. El voltunk foglalva azzal, hogy saját magunkat igyekeztünk meggyőzni, hogy igen, erre szükségünk van, ezeket a lépéséket meg kell tenni. Közben elkövettük azt a hibát, hogy az intézményvezetőkön kívül nem tájékoztattuk a lakosságot, nem tájékoztattuk az érintetteket. Az intézményvezetők nagy része megértette a problémát, volt olyan, aki nagyon nehezményezte, de elfogadta és végrehajtotta. Nem volt tökéletes az előkészítés például a bölcsőde esetében sem. Az intézmény vezetője nem tudta elfogadni a racionalizálási programot, nem a valóságnak megfelelően tájékoztatta saját kollégáit és a szülőket sem. Szó nem volt arról, hogy be akarjuk zárni a bölcsödét, hogy a gyerekeket az utcára akarjuk tenni. Magyarországon több száz olyan önkormányzat van, ahol nincs bölcsőde, de nálunk ennek az intézménynek a fenntartása továbbra sem lehet kérdéses! Akkor viszont, amikor évek óta folyamatosan emelkedik egy intézmény önkormányzati finanszírozása, a másik oldalról az összes pénzügyi támogatást elvonják tőlünk, valamit tennünk kellett. Hibás lépésnek tartom azt is, hogy iskolai fogadóórára érkező szülőket a tornaterembe “terelve” arról tájékoztatják, hogy a gyerekek nem mehetnek táborba a nyáron, és nem vehetnek részt különböző kiegészítő foglalkozásokon a testület döntésének következtében. Miért? Miért a gyerekeken akarjuk elverni a port? Mutassuk már meg a szülőknek az iskolák részletes költségvetését, hogy mire fordítják az önkormányzat támogatását! Biztos vagyok benne, hogy nem a gyerekek táborozását kellene megszüntetni!

- A képviselő-testületben több intézményvezető is van. Feltűnő volt, hogy mindannyian megszavazták az őket is sújtó racionalizálási programot.

Egy képviselő és egy személyben iskolaigazgató, aki a saját testületében költségcsökkentésre, létszámleépítésre kényszerül, kénytelen elfogadni, mert ő ott elsődlegesen mint Szentgotthárd felesküdött képviselője, mint a város felelős vezetője ül. Megértették, ha ezt most nem lépjük meg, akkor már jövőre, vagy a következő testületnek megoldhatatlan problémát okozhatunk. Erre mondtam azt, hogy a saját kollégák meggyőzésével voltunk elfoglalva, és amikor láttuk, hogy megértették, nyugodtan hátradőltünk a székben, és nem tájékoztattuk a lakosságot.

- Térjünk vissza a beruházásokra. A legnagyobb terv az uszoda-látványfürdő építése. A közelmúltban ön lemondott a beruházóval közös, két kft. ügyvezetői tisztségéről. Mi volt ennek az oka, és hogyan látja most az uszoda megvalósulását?

- Egy félreértelmezett jogszabály, és egy névtelen feljelentés áll a dolgok hátterében. Nagyon sokat gondolkodtam azon, melyik tisztségemtől váljak meg, és azt hiszem, hogy alpolgármesterként többet tudok tenni ezért a városért, hiszen nagyon sok befejezetlen munkán dolgozom. De ebben a témában nem az én személyem a lényeg, hanem a lehetőség. Gondoljunk vissza egy kicsit az előző évekre. Megígértük kedves választóinknak, hogy megvizsgáljuk egy uszoda építésének lehetőségét. A választási előkészületek idején nem volt olyan képviselőjelölt, aki ne hangoztatta volna elhivatottságát az uszodaépítés mellett! Az első költségelemzések bizonyították, hogy ez a program 3-4oo millió Ft építési, és évi 25-3o millió Ft fenntartási költséget jelent. Már akkor is láttuk, hogy ezt így nem lehet elkezdeni, ezzel valóban csak terhet cipelnénk magunkkal, folyamatosan veszteséget termelve. Levehetetlen hátizsákként nyomta volna össze a költségvetésünket, hiszen most látjuk, amikor minden fillérért késhegyig menő vitákat folytatunk, hogy mit jelentene egy mai árakon már 4o milliós állandó kötelezettség. Hosszú ideig tartó, többlépcsős tárgyalássorozat eredményeként sikerült egy olyan élménypark megvalósítását előkészítenünk, amelynek része az uszoda is, és a befektető részvételével az üzemelés semmilyen terhet nem jelent a városnak, egy fillérünkbe sem kerül az objektum működtetése. Gondoljuk csak meg, milyen előnyöket hordozhat önmagában egy olyan projekt, ami Szentgotthárdnak csak nyereséget hoz a helyi adó, a munkahelyteremtés, az idegenforgalom terén egyaránt. Nagyobb lendületet kaphatunk, mint bármikor az előző nyolc évben! Ki szeretném hangsúlyozni, hogy igenis Szentgotthárdnak , a szentgotthárdiaknak építjük meg, hiszen gyermekeink itt fognak megtanulni a vízben is élni, magunknak sem árt a rendszeres úszás, és a nyugdíjasainknak sem kell Lentibe buszozni a kellemes fürdőzésért! Árgaranciával működik az uszoda használata, amely szerint a szentgotthárdiak, a szombathelyi és szegedi uszoda árának átlagáért léphetnek be. A beruházás több más, a melegvíz kedvező hatásait kiaknázó élmény és gyógyászati szolgáltatást tartalmaz, de erről majd legközelebb…

- Az utóbbi időben több híresztelés is lábra kapott az uszodával kapcsolatban. Nincs bankgarancia, csúszik a megvalósulás stb. Hogyan áll most pontosan az uszoda-látványfürdő ügye?

- Itt is látom, hogy kiemelten kell foglalkozni a tájékoztatással, hiszen ha ez nincs, kis helyen, kis társadalmi közösségben óhatatlanul elindulnak a valóságot sokszor nélkülöző, tényként közölt híresztelések. A decemberi testületi ülésen elhangzott, hogy eleget tettünk saját vállalásainknak, elvi építési engedéllyel rendelkezünk, a banktól komoly összegű hitelígérvényt kaptunk, a pályázatot pedig fel kellett újítanunk, mert a Széchenyi-terv január 1-jétől támogathat ilyen elképzeléseket. A jelenlegi időszak a tervezés időszaka, egy 1,7 milliárdos beruházás tervezése minimum három hónap, hiszen gyakorlatilag egy teljes városrész komplett tervezését jelenti. Számomra egyetlen kérdés van, és ez nem az, hogy megvalósul-e, hanem az, hogy mikor. Ígérem, ha a tervekkel kapcsolatban konkrétummal tudok szolgálni, a sajtót azonnal tájékoztatom.

- Úgy tűnik, a főtér rekonstrukciója is megállt. Mi a helyzet ezzel, mikorra várható a befejezés, ami azért is érdekes, mert jelenleg semmilyen munka sem történik a területen?

- A Phare-program keretében gyakorlatilag egy 140 milliós saját erővel sikerült a városba 1 milliárd forintos értéket hozni. A munkákat döntő részt az ország legnagyobb útépítő cége, a Nemzetközi Betonútépítő Rt. nyerte meg. Nekünk annyi kapcsolatunk volt a kivitelezővel, hogy a kétheti egyeztetéseken rendre elmondtuk a felmerült problémákat, többször lehívtuk a vállalat vezérigazgatóját, panaszleveleket írtunk a Phare-irodához. Többször jeleztük, hogy szerintünk a Betonútépítő Rt. alkalmatlan a munka elvégzésére, mivel a térségben annyi munkát nyertek el, hogy képtelenek ezt levezényelni, gondoljunk csak a tavaly nyári két hónapos leállásra. Mindezeket, sajnos, figyelmen kívül hagyták, és bekövetkezett, amire igazán senki nem számított, december 22-én a cég csődeljárást kért maga ellen. Ugyanakkor mi bent ragadtunk egy befejezetlen munkában, decemberben, januárban több alkalommal voltam Budapesten Pallay Tibor úrnál, a cég vezérigazgatójánál, akivel próbáltam valamilyen megoldást találni. Időközben a teljes vezérkar távozott a cégtől, de az új igazgatóval és a vagyonfelügyelővel dolgozunk azon, hogy a Hoffmann Rt.-t, aki a kettős körforgalmat építette, alvállalkozóként beengedjék a beruházásba. Februárban felmérettük, mennyi munka szükséges a befejezéshez, bízom abban, mire a cikk megjelenik, szerződéssel rendelkezünk, és májusra talán elfelejthetjük az összes kellemetlenséget.

Szilágyi József

Kiemelés: “Májusra talán elfelejthetjük az összes kellemetlenséget.”

 

Patkány a hivatal előtt

Úgy tűnik, a sokat emlegetett és mindenki által ismert kedvezőtlen költségvetés nem okozott igazán veszélyes helyzetet az önkormányzatnál. A mondás szerint a patkányok hagyják el először a süllyedő hajót. Nos, nekünk még van patkányunk, az alábbi felvételt a polgármesteri hivatal bejáratánál készítette fotósunk.

 

Tíz éves a Porabje

A Porabje c. szlovén nyelvű újság 1991. február 14-én került ki először a nyomdából, 700 példányszámban, 6 oldalon jutott el a családokhoz. A magyarországi szlovének lapja 10. születésnapját ünnepelve ma már 1250 példányszámban, 8 oldallal jelentkezik.

Az 1990-ben megalakult Magyarországi Szlovének Szövetségének egyik célkitűzése valósult meg a szlovének lapjának létrejöttével. Az anyanyelven történő tájékoztatás megvalósítása nem volt zökkenőmentes a 90-es évek változásai közepette, költségvetés hiányában, technikai nehézségek mellett egy ideig társadalmi munka eredményeként juthatott el az ingyenes kisebbségi közéleti lap az olvasókhoz, majd szlovéniai támogatás illetve a hazai Nemzetiségi és Etnikai Hivatal tette lehetővé a további terjesztést. Tartalmában a kisebbséget érintő aktualitások mellett helyi rendezvények, kezdeményezések, ismeretterjesztő, irodalomtörténeti, nyelvészeti sorozatok találhatók. Általános és középiskolai tanulók írásai is olvashatók a gyermekoldalon. A kéthetente megjelenő lap a Szentgotthárd környéki, szlovének lakta hét településre saját terjesztők által, az ország többi részére postai úton jut el. A muraszombati nyomdából kikerülő újság ettől az évtől már minden második alkalommal 12 oldallal jelentkezik. Főszerkesztője a kezdetektől Szukics Mariann, aki kérdésünkre elmondta, hogy hosszú távon hetilapként tervezik a megjelenést, ennek azonban feltétele lenne a fotós és a négy órában dolgozó titkárnő mellett egy fő újságíró felvétele is, ez azonban elsősorban anyagi kérdés.

H. M.

Fúvóskoncert negyedszer

Negyedik alkalommal invitálja a város Fúvószenekara színházi hangversenyre Szentgotthárd zeneszerető polgárait. Az estre 2001. április 7-én (szombaton) 18 órakor kerül sor a színházban. Az elmúlt évekhez hasonlóan a két részből álló műsor első felében a “komolyabb” művek kerülnek megszólaltatásra, a második részben pedig igazi szórakoztató showzenét hallhatunk a zenekar előadásában, Rápli Róbert karnagy vezényletével.

A műsor:

Gréts: Ünnepi induló

Purcell: Trumpet voluntary

Bach – Gounod: Ave Maria

A. Rubinstein: Kősziget

Ketelby: Perzsa vásár

Mancini – de Meij: Rózsaszín párduc

Mancini: Filmzenei egyveleg

Glenn Miller: Moonligh–serenade

Rodrigez: La cumparsita

Marquina: Spanyol cigánytánc

Piroska polka

Stolz: Olimpia induló

Belépőjegyek elővételben is vásárolhatók a Művelődés Házában 200,-, illetve 100,-Ft-ért.

Befejeződött a kamarazene sorozat

Nagy sikert aratott színházbéli műsorával március első hétfőjén a Gardénia Klarinétegyüttes. A győri kamaracsoport a Klarinét–zongora Kamarabérlet-sorozat “záróakkordjaként” lépett fel. A művésztanárokból álló együttes hangversenyén ízelítőt adott a zenetörténet csaknem összes műfajából. Mesterien, mondható, CD minőségben szólaltatták meg átirataikban Bach, Mozart, Debussy, Bartók, Gershwin és mások műveit, ékes bizonyítékaként annak, hogy ez a nem túl régi keletű, a bécsi klasszika korában elterjedt hangszer jóformán minden zenei stílus művészi interpretálására alkalmas, a régi zenétől a jazzig.

A közel száz fős közönség vastapsával háromszor hívta vissza a pódiumra a fiatal előadókat, akik nem fukarkodtak a könnyed hangvételű, népszerű ráadásszámokkal.

A koncert után a programsorozat szervező-főszereplői, Páliné Herczeg Anita és Rápli Róbert elmondták, sikeresnek érzik a kamarabérletet, mert az várakozáson felüli létszámú hallgatóságot vonzott, noha a kamarazene nem az a műfaj, aminek százakat kellene mozgósítani, ez nem is lehet célja. Inkább igényes, zeneileg műveltebb réteget-közönséget feltételező, intimebb, klubszerű előadásforma. Mint mondották, szeretnék, ha a jövőben mások is kedvet kapnának arra, hogy színvonalas muzsikájukkal kielégítsék a műfaj iránt érdeklődő gotthárdiak igényét.

 

Vöröskeresztes hírek

Klubnyitó

Január végén tartotta első összejövetelét a Diabétesz Klub. A hideg, szeles idő ellenére is megtöltöttük a Rákóczi úti klubhelyiséget, figyelemmel hallgatva dr. Czirfusz Szilvia orvos előadását a szemre “leselkedő” veszélyekről, a rendszeres kontroll jelentőségéről. Mivel a szem az a szervünk, ahol szabadon vizsgálható a vérerek állapota, időben ki lehet szűrni bizonyos betegségeket. Szánjunk évente csak pár órát a vizsgálatra, megelőzve így egy komolyabb szövődményt, nem várt kellemetlenséget. Biztosak lehetünk abban, hogy az előadás elérte célját: a klubtagok egy hónapon belül felkeresik a szemorvosi rendelőt.

A jelenlévők az est második felében megtárgyalták a 2001-es év munkatervét: kirándulások, szakmai előadások, ételkóstoló, termékbemutató stb. fogja keretezni a klub munkáját.

Soós Zoltán

1881-2001: “120 év az emberiség szolgálatában!”

Munkahelyi és lakóterületi vöröskeresztes titkárok februárban emlékeztek meg a Magyar Vöröskereszt megalakulásának 120 éves évfordulójáról. Csörnyi Zoltánné, a Vk. városi titkára rövid történeti áttekintésében említette, hogy a mindenkori történelmi, társadalmi változások folyamatosan alakították e humanitárius szervezet iránti igényeket és elvárásokat, jelentősen megnőtt a szociális ellátás, gondoskodás területén a szervezettel szemben támasztott karitatív közreműködés igénye. A megemlékezést követően a munkatervet ismertetve a jelen feladatiról beszélt, nagy szerepet szánva az ”Egészséges Élet” programsorozat és a drog-ellenes programok folytatására. Az értekezlet befejezéseként dr. Jáger Rita, a szombathelyi Vérellátó Állomás főorvosa tartott előadást.

- Hezsu -

Véradásból jeles!

A félévi bizonyítványosztás idején városunk véradói is jelesre vizsgáztak. Február 14-én Valentin-napi véradásra került sor a Művelődés Házában. A tervezett 100 véradóval szemben 145-en nyújtották karjukat véradásra. Legtöbben az Opel gyárból érkeztek, őket követték a III. Béla Szakképző Iskola pdagógusai és diákjai, valamint a Fővárosi Önkormányzat Pszichiátriai Betegek Otthonának dolgozói. Szép számmal jöttek a kaszagyárból, a Dometálból és a Vossenből. Petrovics Marianna és Seiler Miklósné 20. véradásukkal ünnepelték születésnapjukat. Örvendetes, hogy az ifjúsági vöröskeresztesek 22 fiatal első véradót is köszönthettek, akik közül 15-en voltak a szakképző iskola tanulói. A legfiatalabb köztük Bíró Csaba volt, aki alig egy hónapja töltötte be 18. életévét.

Véradósaink kérése viszont, hogy legközelebb a megszokott, barátságos és kedvelt Hanna doktorukat szeretnék látni az orvosi vizsgálóban. A kérést mindenképpen tolmácsoljuk a felettes szerveknek.

ági-

Felhívás!

A Magyar Vöröskereszt gyűjtést szervez az indiai földrengés károsultjainak megsegítésére. Számlaszám: MKB Rt. 10300002-20329725-00003285.

Ruhaosztás rászorulóknak

Március 27-30. között a Vk. irodájában nadrágok, pulóverek, szoknyák és gyermekruhák közül választhatnak igényeik szerint az érdeklődők.

Ugyanabban az időpontban kedvezményes konyharuha- és zoknivásárt is tartunk!

Természetjárók figyelem!

A tavaszi szünet első napján kerül sor a tavaszi gyalogtúrára. Jelentkezni lehet április 12-ig az iskolák IVK tanárelnökeinél, illetve a Városi Vöröskereszt irodájában.

 

CSALÁD-GYERMEK-IFJÚSÁG

A Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat rovata

Kedves fiatalok!

Szeretnétek egy jó csapat tagjai lenni?

Szabadidőtök kis részét velünk hasznosan eltölteni?

Információt, jó tanácsot, útravalót kapni mindenhez, ami érdekel benneteket?

Hasznos információkhoz juthatsz és jól szórakozhatsz:

- Előadásokkal, beszélgetéssel, közös játékkal.

- 13-18 éves fiatalokat várunk!

- Szólj barátodnak, barátnődnek!

- Vár Téged az Ifjúsági Klub!

Helye: Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat, Szentgotthárd, Széll Kálmán tér 11.

Tel.: 94/380-874. (Polgármesteri Hivatal, fszt. 6. ajtó)

Találkozásunk időpontja: 2001. március 27. (kedd) 15.00 óra.

Baba-mama klub Szentgotthárdon

Városunkban “BABA-MAMA KLUB” kezdte meg működését a gyermekorvosi rendelő épületében, a tetőtérben. Hetente egy alkalommal, szerdán délután 15-től 17 óráig találkozhatnak azok a kismamák és kispapák, édesanyák és édesapák, akik egy olyan közösségben szeretnének eltölteni néhány órát, ahol egymással megoszthatják jól bevált, vagy kevésbé sikeres lépéseiket családi életük, a gyermeknevelés terén.

A beszélgetések, hasznos tanácsok, információk cseréje mellett gyermekeik is jól érzik magukat, kortársaikkal ismerkednek, játszanak. Ez elősegíti későbbi beilleszkedésüket a bölcsőde, óvoda közösségébe.

Amennyiben a klub tagjai igénylik, szakembereket hívunk, akik a szülőket érdeklő témákról tartanak előadást, lehetőséget biztosítanak kötetlen beszélgetésre.

Ha gyermeket vár, kisgyermeket nevel, szeretné hasznosan, kellemesen eltölteni délutánját egy olyan közösségben, amelynek tagjait is ugyanaz foglalkoztatja, mint Önt, akkor várjuk a Baba-mama klubba.

Adományok közvetítése

Kérjük, jelezze Szolgálatunk felé, amennyiben használható állapotban lévő 22-es, 23-as cipőt, tavaszi gyermekruhát, kabátot, tárcsás mosógépet, hűtőszekrényt, porszívót, 37-es, 38-as női cipőt, valamint női kerékpárt tud felajánlani.

Szolgálatunk két gyermekes család számára olcsó albérletet keres a városközpont közelében.

Szolgálatunk kínál háromfunkciós babakocsit.

Segítségüket a rászorulók nevében köszönjük!

 

Arany János szavalóverseny

Március 2-án, Arany János születésnapján rendezte meg a költő nevét viselő iskola szavalóversenyét a színházban. Hagyomány már a városban, hogy Arany János születésnapjáról ily módon emlékeznek meg.

Takács Tiborné köszöntőjében Sütő Andrást idézte, aki a Toldi szavaiban az “erdőzúgást” érezte. Arany költészete minden korban aktuális, s útravalóul szolgálhat az ifjúságnak. Az ünnepségen a névadóra a Letészem a lantot című versével emlékeztek. A szavalóverseny résztvevői azonban ezúttal XX. századi versekből választhatták előadásukat. A versenyben a szentgotthárdi iskolák mellett Apátistvánfalva, Felsőszölnök, Pankasz és Rátót iskoláiból érkezett felső tagozatosok vettek részt. Szabó Lőrinc, Weöres Sándor, Radnóti, Ady, Simon István, Babits Mihály, Tóth Árpád, József Attila, Márai Sándor, Juhász Gyula, Romhányi József és Márai Sándor versei hangzottak el. Tizenegy 5-6. osztályos, tizenhárom 7-8. osztályos gyerek versenyzett. A zsűriben helyet foglaló Szepesiné Fuisz Erika, Horváth Zsuzsanna és Bedics Sándor ítélete alapján az alábbi eredmény született:

5-6. osztály

1. helyezett: Tóth János (Vörösmarty Gimnázium), Vass Ágnes (Arany János Iskola)

3. helyezett: Viniczay Dóra (Arany János Iskola), Nyári József (Széchenyi Iskola)

7-8.osztály

1. helyezett: Takács Szilvia (Arany János Iskola)

2. helyezett: Ernst Péter (Vörösmarty Gimnázium)

3. helyezett: Mesics Katalin (Arany János Iskola)

A rendező Arany János Iskola alapítványa jóvoltából valamennyi versmondó oklevélben és ajándékban részesült.

Egy táj vallomása

Szépirodalmi antológia a nyugati végekről

Kötődés címmel múlt év decemberében jelent meg az Irodalmi Klub alkotóinak immár harmadik antológiája Csuk Ferenc, Máthé Andrea és Pápes Éva szerkesztésében, a művelődés háza és színház, valamint a városi könyvtár kiadásában. A kötet grafikáit Varga Andrea készítette.

Ez a 800 éves, patinás központtal, jelentős műemlékekkel, gyönyörű természeti környezettel rendelkező, a hármas határ, azaz Magyarország, Ausztria és Szlovénia érintkezési pontján fekvő Rába-pari városka az utóbbi időben arról nevezetes, hogy a nyugati tőke érdeklődése látványos fejlődést eredményezett, ipari parkja például átnyúlik az országhatáron is. A szlovén és a német kisebbség jelenléte ugyancsak további dinamizáló tényezőt jelent. Országosan azonban kevésbé ismert az a tény, hogy Szentgotthárdon évek óta mind eredményesebben működik az Irodalmi Klub, amelynek tagjai évenként szépirodalmi antológiával is jelentkeznek, decemberben látott napvilágot a Kötődés harmadik száma. Az ebben publikáló költők, írók munkássága nemcsak helyi érdeklődésre tarthat számot. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az antológia több szerzője a szombathelyi Írottkő Stúdió tagja, írásaik az Életünk című folyóirat Írottkő-mellékletében és más rangos fórumokon, különböző lapokban is megjelennek. Az évenként kiadott antológia tehát összegzésnek számít, alkalmat jelent a többi között arra is, hogy az alkotók munkásságának alakulása hosszabb távon is értékelhető legyen. A kiadó intézmények jó érzékkel ismerték fel az Irodalmi Klub, illetve a szépirodalmi antológia rendszeres megjelentetésének szerepét mindenekelőtt a város és környéke kulturális, ezen belül művészeti életének gazdagításában, a szülőföldhöz való kötődés, a lokálpatriotizmus megtartó erejének megerősítésében, a városi közösség formálásában. Egyúttal másoknak is példaként szolgálhatnak arra, hogy cselekvően támogassák a hasonló kezdeményezéseket.

Az immár harmadik szépirodalmi antológiában ezúttal tizenkét szerző versei, prózái láttak napvilágot, ígéretes összképet nyújtva. Kevés hasonló nagyságú város dicsekedhet azzal, hogy ennyi, kezdeményezésre kész, alkotó energiával rendelkező emberrel rendelkezik. A három szerkesztő öt ciklusba sorolta a verseket, illetve a két prózai írást. A válogatás és a szerkesztés gondos mérlegelésre vall. A kötet esztétikai megjelenése is igényes. Már itt megemlítendő a címlap és a hátsó borító grafikája. Varga Andreáról az elkövetkezendő időkben még bizonyára sokat hallunk majd. A szecessziós ízű grafikák nagy érzékenységet jeleznek.

“Reményeink szerint ez a kötet még az előzőeknél is személyesebbre sikeredett, így a lehető legmélyebbre ásva képes megmutatni az emberi lét valódi értelmét, a másikhoz való tartozás, kötődés fontosságát, s megtartó erejét” - írják a szerzők. Az Előszóban megfogalmazott szándéknak maradéktalanul megfelel az antológia. A versek az élménylíra és az intellektuális indíttatású költészet sajátos ötvözetét jelentik. Amihez még az is hozzátartozik, hogy a versbeszéd mindig összhangban van a művészi gondolattal.

Lukács Szilvia személyes indíttatású verseiből egyrészt sorsának vállalása tűnik ki, másrészt az a finom érzékenység, amely egy illat, egy álomi hangulat, vagy éppen a szél, az eső, a nap járása nyomán képes szólni a lét és a nemlét kérdéseiről. Csuk Ferenc munkásságában ezúttal a drámaiság Hangsúlyosabbá válása (Anyám, Stációk) kelti fel a figyelmet. A hiány növekedése a létezésbe való kapaszkodás megannyi emberi, költői változatával szolgálnak verseiben. Gergál Attila formagazdagságú, az indokolt szkepszist sem nélkülöző versei erőteljes intellektuális, sőt társadalmi érdeklődést is mutatnak, napjaink alapvető életérzését fejezik ki (Decemberi hideg, Vitte, amit hozott). Máthé Andrea versei már a felismert szükségszerűség különböző kérdésit is fölvetik, a valóság és a látszatvalóság, az ébrenlét és az álom, a jelen és az emlék összefüggéseit, a valósághoz való közelítés lehetséges változatait (Jó volna hazamenni, Zsoltár, Csak..., Hajnal). Racionalitása, amely a letisztult formában, a gondolati fegyelmezettségben nyilvánul meg, korántsem nélkülözi az érzelmi töltést, ami sajátos lebegést ad verseinek. Schneeflock Mária a hiányról, a rejtőző gondolatról, a szívhangok kattogásáról, Kósik Barbara a végtelenről és a csendről, az ember parány voltáról, s az ebből fakadó “félelemről”, Tóth Péter “fogaskerék-lét” elembertelenítő veszélyeiről, Nagy Károly ugyancsak az “egyenlét” monotóniájáról, Kovács Zoltán viszont a szerelem öröméről, Antal Zsuzsanna a tünékenység csodájának mibenlétéről szól verseiben.

A két prózaíró közül Pápes Éva a Brezda család nagy ünnepi összejövetele kapcsán hiteles képet rajzol napjaink jellemző folyamatairól, Dáme Katalin most inkább csak egy bájos életképet ad közre.

Gazdag költői képi világ, intellektuális komolyság tárul az olvasó elé a Kötődések harmadik számából. A szépirodalmi antológia érdemes a folytatásra.

Bódi Tóth Elemér

Ez az írás utánközlés, a szerző hozzájárulásával jelent meg. Az első közlés helye és ideje: Nógrád Megyei Hírlap 2001. jan. 23.

 

 

Lőjék le az öregeket?

A városháza folyosóján hangos vita hangjai szűrődnek ki az irodaajtón keresztül. Felháborodott, indulatos férfi lép ki az ajtón, és nem igazán finoman csukja be maga után. Meglátja a folyosón közlekedő tollforgatót, és szinte a saját maga véleményének igazolására fordul hozzá.

- Hülyének néznek ezek? - mondja felháborodva, izgatottságát erőteljes gesztusokkal jelezve. - Azt akarják, hogy 51 évesen, fájós derékkal az árokpartot sarlózzam?

A tollforgató nem akar állást foglalni, de a férfit sem kívánja megsérteni, ráadásul foglalkozásából adódóan érdekli a téma. Néhány gyors kérdéssel sikerül kideríteni, hogy a férfi 25 évet dolgozott motorfűrészesként, munkanélkülivé vált és közhasznú munkásként akarják foglalkoztatni.

- Adjanak olyan munkát, amihez értek! - mondja - Bármikor elmegyek fűrészesként dolgozni, de hogy szemetet szedjek, az árokpartot sarlózzam, azt nem!

Elkeseredetten legyint, majd visszafordul: - Azt mondják, öreg vagyok ahhoz, hogy új munkahelyet találjak. Nem kellünk már senkinek? Hívjanak akkor puskás embereket, és lőjék le az öregeket! - fordul meg, és lassan elindul a kijárat felé.

-igor-

LEMEZ, KONCERT, ILYESMIK...

Már a boltokban a Da Capo bemutatkozó lemeze

Lapunk hasábjain többször beszámoltunk a városunk legsikeresebb könnyűzenei együttesével történtekről. Most karrierjének eddigi legjelentősebb állomásához érkezett a szentgotthárdi fiatalok alkotta Da Capo, ugyanis megjelent, és az egész országban kapható a lemezboltokban az első nagylemezük. Ezen apropóból ültettem a mikrofon elé a zenekar tagjait: Nagy Norbertet (ének), Kozó Tamást (gitár), Csörnyi Róbertet (basszusgitár), Komáromi Györgyöt (szintetizátor) és Göllicz Lászlót (dob).

- Mivel folyamatosan figyeltük a veletek történteket, talán szükségtelen a bővebb visszatekintés, de az utóbbi fél évben történtekről be kellene számolnotok.

- Ott kezdeném, hogy – köszönhetően egy országos tehetségkutató megnyerésének – lehetőséget kaptunk arra, hogy egy jobb stúdióban rögzíthessünk néhány dalt. Mi azonban úgy döntöttünk, hogy inkább kipótoljuk a stúdióidőt, és egy teljes nagylemezt veszünk fel. Köszönhetően a Képviselő-testület anyagi támogatásának – ezt a nemes gesztust ezúton is köszönjük –, a zenekar számára még vállalható anyagi terhet jelentettek a felmerülő költségek. A kész lemezanyag birtokában sikerült megállapodni egy rockzenei kiadóval, így a továbbiakban ők gondozzák a lemezt.

- A lemez a Phaistos címre hallgat. Mit jelent ez a cím?

- A borítón egy ókori, máig megfejtetlen hieroglif jelekkel díszített kő, a phaistosi korong látható. Mint a borítón olvasható bevezetőből kiderül, ezt a korongot a lemezünk metaforájaként is értelmezhetjük. A mi korongba vésett zenei jeleinkre és a hallgató-befogadó talányaira utal.

- Hogyan csinálnál kedvet a lemez meghallgatásához valakinek, aki nem is hallott még rólatok?

- Úgy, hogy kösse be a biztonsági övet, haha! Komolyra fordítva: ez nem egy könnyen emészthető slágerzene, így aki élből a Dáridó Top 10 alapján válogatja a kedvenceit, az nagy ívben kerülje el. Szerintem változatos, összetett, dallamos heavy metalt játszunk, virtuóz zenei gondolatokkal, intelligens szövegekkel. Mi nem akarjuk kiszolgálni a divatok után rohanó közízlést, de alapvetően modern, mai rockzenét játszunk.

- Milyen további terveitek vannak?

- Az idei év a koncertezés jegyében telik, március-április-májusban országos turnét szerveztünk a szintén első lemezének megjelenése előtt álló Stonehenge zenekarral. A márciusi Metal Hammer kazettamellékletén szerepel a Pygmalion c. dalunk, április környékén pedig a Jelek mélyén c. dallal jelenik meg a Shock! rockmagazin cd-melléklete. Nyáron minél több fesztiválon akarunk játszani, majd október-novemberben még egy kört teszünk az országban. Idén rögzítünk egy dalt egy Iron Maiden tribute-lemezre, valamint gyűjtögetjük az ötleteket a következő lemezre, ami 2002 vége előtt biztosan nem jelenik meg.

- Hol láthatjuk a Da Capo-t legközelebb?

- Március 24-én, este 8 órától mutatjuk be a lemezünket a szentgotthárdi Színház nagytermében. A lemez dalai mellett játszunk feldolgozásokat, valamint elhangoznak régebbi dalok is. Ahogy eddig minden szentgotthárdi koncertünk, úgy ez is teljesen ingyenes lesz, és a helyszínen már biztosan megvásárolható lesz a cd és a kazetta.

Nagyszabású koncertre készülünk mind a színpadkép, mind a fény- és hangtechnika tekintetében, valamint több kamerával szeretnénk rögzíteni a koncertet.

Tantárgyi versenyek – eredmények

Az általános és középiskolai korosztály tanulói számára a tanév folyamán rendeznek tantárgyi versenyeket. Iskoláink tanulói rendszeresen és eredményesen szerepelnek ezeken a megmérettetéseken. Az alábbiakban a 2001. január-február hónapban véget ért eredményekkel ismertetnénk meg az újság olvasóit.

III. Béla Középiskolai Megyei Informatikai Verseny

A megye valamennyi középiskolájából a 11-12. évfolyam tanulói vehettek részt a két fordulóból álló versenyen. Az iskolák maximum 2, egyenként 3 fős csapattal nevezhettek. A felhívásra 21 csapat nevezése érkezett a megye minden részéből. Az első fordulót február 2-án rendezték meg, mely során egyéni, teszt-jellegű feladatlapot töltöttek ki a versenyzők. A 2. (gyakorlati fordulót) február 23-án rendezték meg, melyen az egyéni teszt alapján a legtöbb pontot elért 6 csapat vehetett részt. Az egyéni verseny helyezettjei:

1. Lócsi Levente, a celldömölki Berzsenyi Dániel Gimnázium tanulója

2. Mizda Gábor, a szentgotthárdi III. Béla Szakképző Iskola tanulója (felkészítő tanár: Sohár Attila)

3. Varga Szilárd, a szentgotthárdi Vörösmarty Mihály Gimnázium tanulója (felkészítő tanár: Joó Tamás)

A verseny 1. helyezettjének díja egy lapolvasó Scanner.

A csapatverseny végeredménye:

1. Vörösmarty Mihály Gimnázium. A csapat tagjai: Doncsecz Gábor, Kovács Róbert, Varga Szilárd. Felkészítő tanáruk: Joó Tamás

Megosztott 2. hely: Nagy Lajos Gimnázium Szombathely, valamint a III. Béla Szakképző Iskola. A csapat tagjai: Mizda Gábor, Tóth István, Puskás Gergely. Felkészítő tanáruk: Sohár Attila

A győztes csapat és felkészítő tanáruk díja egyhetes olaszországi nyaralás.

A versenyek helyezettjei értékes díjakban részesültek, melyek összértéke kb. 400.000.-Ft.

A szakmai zsűri elnöke: Héger István, a Vas Megyei Iparkamara elnöke volt.

Arany János Általános Iskola

A versenyek megyei fordulóiba jutott tanulók eredményei:

Bod Péter Könyvtárhasználati Verseny: Németh Eszter 5. helyezés (felkészítő tanár: Sáfár László)

Biológia: Takács Szilvia 2. helyezés és Balázs Endre 6. helyezés (felkészítő tanár: Hegyi Lászlóné)

Zrínyi Ilona matematika verseny: Bánfi Miklós 7. (felkészítő tanás: Barankai Andrásné), Vass Ágnes 14. (felkészítő tanár: Keserü Lajos) és Bartalis Kinga 19. helyezés (felkészítő tanár: Barankai Andrásné)

Arany János szavalóverseny országos döntője: Murányi Judit 2. helyezés (felkészítő tanár: Kovács Lászlóné), a versenyen még Márton Barbara és Somlai Krisztina képviselte az iskolát.

Vörösmarty Mihály Gimnázium

Implom József Helyesírási Verseny: Bartakovics Bianka megyei 5. helyezés és Németh Andrea 6. helyezés (felkészítő tanáruk: Molnár Marianna)

Megyei Történelemverseny: Hunyadi Beáta 4. helyezés (felkészítő tanár: Für Katalin)

OKTV német nyelv: Bartakovics Zsuzsanna területi verseny 14. helyezés (felkészítő tanár: Háklár Gáborné)

Zrínyi Ilona matemetika verseny: Németh Péter 10. helyezés (felkészítő tanár:Pintér Ferenc) és Láng Miklós 16. helyezés (felkészítő tanár: Medgyes Szilvia)

Gordiusz matematikaverseny: Mesics Bertold megyei 2. helyezés és Varga Szilárd megyei 3. helyezés (felkészítő tanáruk: Medgyes Szilvia)

Gratulálunk az elért eredményekhez, és további sok sikert kívánunk a tanulóknak és felkészítő tanáraiknak.

A Széchenyi István Általános Iskola, valamint a most is zajló versenyek eredményeiről a következő számunkban olvashatnak.

Tévé-néző: A jó öreg Columbo

Ki tudja miért, de a televíziónézők kedvence több évtizeden át ez a nyomozó, aki sajátos módon göngyölíti fel a bűneseteket, és talál rá azok elkövetőire. Valaha főműsoridőben izgulhattuk végig történeteit, mára a konkurencia meglehetősen késői időpontba kényszerítette, ráadásul a hét utolsó napján. Az évek elmúltával azonban semmit sem vesztett eredetiségéből, így érdemes ébren tartani magunkat, akkor is, ha a kereskedelmi televíziók okozta sorozat-mérgezés tünetei már megjelentek rajtunk.

Rendhagyó sorozatról van szó, hiszen a gyilkos kiléte nem ismeretlen a nézők előtt. Az epizódok nem bővelkednek látványos akciójelenetekben, hősünk is nagy ritkán kerül halálközelbe, hacsak nem hagyjuk figyelmen kívül az autónak túlzással nevezhető járgánya műszaki állapotát. A hölgyszereplők látványa sem indít el különösebb fantázia-lavinát a férfiagyban, elvégre a film elkészítése óta sokat változott a nőideál. És a divat. Ezt a fogalmat pedig végképp bűn olyasvalakivel egy lapon említeni, akit egy fakult ballonkabáton kívül más felöltőben még nem láthattunk. Évszaktól függetlenül.

Ha a felsorolásokból levonjuk a következtetéseket, joggal merül fel bennünk a kérdés: Tényleg, akkor miért szeretjük a Columbot? Netán Peter Falk lenyűgöző igényessége és megkérdőjelezhetetlen bája a titok nyitja?

Persze, ez még viccnek is rossz. Az viszont tény, hogy a nézőnek – s bár a kezdetektől tisztában van a bűnelkövető személyével – nagyon kis esélye van arra, hogy ráhibázzon az ügy megoldására. Valószínűleg ez teszi izgalmassá azt a másfél órát. Más, hasonló témájú filmsorozatokkal szemben itt nem az utolsó három percre marad a gonosz büntetése, hanem ez egy hosszan elhúzódó folyamat. Lelki úton kényszeríti megadásra ellenfeleit, mellőzve a legkisebb fizikai erőszakot is. E tekintetben mindenképpen egyedi alkotás, ez utóbbi nélkül ma már szinte elképzelhetetlen egy bűnügyi filmsorozat. A klasszikus elemek sem jellemzőek, pld. kábítószer, fegyvercsempészet, prostitúció vagy akár az emberrablás. Általában a pénz és az emberi hatalomvágy alkotta párhuzam adja a különálló történetek gerincét, feltupírozva jó értelemben vett humorral.

A legnyomósabb ok mégis kétségkívül Columbo személyisége, ami magában foglalja az egyszerűséget (külsőleg) és azt, ahogy a legbölcsebben adja elő a legostobábbat. Nincs ebben semmi rossz, ha egy okos hülyéskedik. Jobb, mint fordítva.

-totya-

Kutyavilág – jegyzet

Városunkban a közelmúltban két probléma is felmerült az ember legjobb barátjával kapcsolatban. Pontosabban az egyik nem új keletű, a vendéglátóegységekben, éttermekben felbukkanó négylábú már régóta szálka a város polgárainak szemében. Érthető módon. Természetesen ez nem valamiféle állatgyűlöletet jelent, a felelősségre vonható vétkes csakis az ember. Miért kell feltétlenül a család kedvencének jelen lenni egy éttermi étkezésen? Miért fontos felidézni egy középkori vacsora hangulatát, a már említett statisztákkal? Ennyire ragaszkodnak hozzájuk egyesek, vagy egyféle étvágygerjesztőként is alkalmazhatóak? Ezen kérdésekre nehéz lenne épkézláb választ adni, de a tények magukért beszélnek.

A kemény valutával érkező sógorok jó pár éve szabad kezet kaptak az éttermekben, de az élet más területein is találhatunk elkeserítő példákat. Ám, mivel ők alkotják a vendéglátói szféra fő bázisát, nem kifizetődő dolog ujjat húzni velük. Így a tulaj szempontjából ez még valahol érthető is, de be kellene látni, hogy vannak “egyéb” vendégek is. Persze, az “egyéb” jól tudja, hogy a pénz beszél, a kutya pedig ugat. Stílszerűen mondjuk azt, hogy egy kis maradékért.

Valószínűleg senki sem vágyik rá, hogy úszkáló kutyaszőrrel találkozzon a csontlevesében, vagy lábszármintát vegyen tőle egy kiéhezett véreb. Hadd ne fokozzam a lehetséges higiéniai kihágásokat, minden gazdi tudja, mire képes egy gyomorrontással küzdő eb.

A klasszikus védekezést, ami így szól: “nem bánt senkit, nyugodtan simogassa meg, minden nap fürdetjük… stb.” már halálosan unja minden épeszű ember. (Sőt, kutya is.) Egyébként ezzel nincs semmi baj, csupán a helyszín nem mindegy.

A másik jelentős probléma a kóbor kutyák számának jelentős növekedése Szentgotthárdon. Nem tudni, miért lesznek egyre többen, de a lakosság aggodalma ez ügyben is jogos. A gyermekeikért aggódó szülőkön és a védtelen nyugdíjasokon túl bárkit érhet kellemetlen meglepetés valamelyik kapualjban, vagy a nyílt utcán. A város peremkerületeiben nem újdonság ez, ám a belvárosi boltok előtt vadászó, kitaszított ex-kedvencek látványa szokatlan.

Ezek a szerencsétlenül járt kutyák épp ellentétes helyzetben vannak étterem-látogató fajtársaikkal szemben, ám az emberi felelőtlenség itt is nyilvánvaló. Épp ezért kell, hogy legyen olyan illetékes, akinek hatáskörébe tartozik az egyik vagy másik probléma megoldása. Addig a toleráns ember mást nem tehet, csak “ugathat”, mint ebek a holdra.

totya-

 

Arcképcsarnok: Szepesiné Fuisz Erika

Szepesiné Fuisz Erika szülőfalujában, Rábafüzesen kezdte pályáját, később lelkesen folytatta Szentgotthárdon. Beszélgetésünkben többek között szóba került a városi Művelődési Ház állagának problémája, a kultúra helyzete napjainkban.

- Rábafüzesen születtem, az általános iskolát ott végeztem el, ahol szerencsémre tanított a nagy hírű Gál Ferusz József, aki akkori tevékenységével nagyban közreműködött pályaválasztásomban. Szentgotthárdon érettségiztem és ezalatt a pár év alatt tagja voltam egy amatőr színészeti mozgalomnak, és a rábafüzesi fiatalokból alakítottunk egy tánccsoportot. Beiskoláztak táncoktatói tanfolyamra, úgyhogy még passzusom is volt erről. Sikeresek voltunk, és úgy gondoltam, lehet ez életcélom is.

Hű maradtam önmagamhoz, mert a szombathelyi tanárképző főiskolán a könyvtár–népművelő szakon folytattam tanulmányaimat. Kaptam egy ajánlatot a kultúrházból, hogy a gyakorlati időmben dolgozzam náluk napi nyolc órát. Az iskola elvégzés után felkértek, hogy menjek főállásba. Ketten voltunk az igazgató úrral. Nagyon sok munka zúdult a nyakamba, minden munkaterülettel foglalkoznom kellett. Tizenhat évi munka után megkeresett a gimnázium igazgatónője, hogy könyvtáros állás üresedett meg, és szeretné, ha elvállalnám. Egy hónap gondolkodási idő után elvállaltam a felajánlott állást. Én könyvtárral igazán nem is foglalkoztam előtte, egy kicsit tartottam tőle, de könnyen beilleszkedtem, a diákok is gyorsan megszerettek. Aztán tovább folytattam nagy szeretettel – a könyvtárosi munkám mellett – kulturális tevékenységemet is. Nem volt haszontalan ez a tizenhárom év a gimnáziumban, egy más, érdekes munkaterülettel ismerkedhettem meg, és teljesen más korosztállyal foglalkozhattam nap mint nap. 1997-ben megkerestek, hogy nem vállalnám-e el a Művelődési Ház és Színház igazgatóságát. Első kérésre nemet mondtam, és úgy gondoltam, a gimnáziumból fogok nyugdíjba menni. Aztán többszöri megkeresés után beadtam a pályázatomat. Tudtam, milyen körülmények között működik a művelődési ház, ezzel szemben fenntartásaim is voltak, de különféle ígéreteket kaptam ez ügyben.

- Úgy tudom, pár évvel ezelőtt szó volt a Művelődési Ház felújításáról.

- Elhittem az ígéreteket. Négy éve vagyok itt, és semmi sem történt, pedig mindenki tudja, milyen állapotban van az épület. 1998-ban volt egy elképzelés, hogy teljesen felújítják a Házat, sőt kétféle terv született. Az egyik az épület felújítása volt, amely 300 millió forintba került volna, a másik arról szólt, hogy bővítik az épületet az udvar felé, és ott kapna helyet a Városi Könyvtár. Ez 500 millió forintba került volna. El is készültek a tervek, amivel a minisztériumba beküldött pályázat útján próbáltunk pénzhez jutni a megvalósítás reményében, ezzel azonban, sajnos, nem nyertünk. Én is tudom, hogy önerőből ez nem valósítható meg, nagyon remélem, hogy ez a terv nem veszett el, és a jövőben sor kerül a felújításra.

- Ebben az állapotban hogyan tud működni, “élni” a Művelődési Ház?

- Nincs olyan helyünk, ahol fogadni tudnánk civil szervezeteket. Nincs rendes berendezésünk (sörpadok, szakadt programszékek állnak rendelkezésünkre), és a túloldalon van a legnormálisabb termünk, amit nem tudunk befűteni a kémény korszerűtlensége miatt, visszadől a füst (volt két olajradiátorunk, de azok elromlottak). Az irodáinkban az ablakok szigetelésének hiánya miatt kiszökik a meleg. Van olyan csoport, aki azért ment el tőlünk, mert kulturáltabb környezetben szeretné eltölteni a kedvtelésre szánt idejét. Nagy előrelépést jelentett a tavaly nyári festés húsz év után. Sajnos, olyan híreket kaptam, hogy az idén sem lesz korszerűsítve a fűtés. A berendezés felújításához van egy pályázati lehetőségünk, az év második felében tudjuk meg az eredményét.

- Hogyan látja a kultúra helyzetét helyi, illetve országos szinten?

- Sok szakmai összejövetelen, konferencián vettem részt, és természetesen mindenhol előjön, hogyan tovább, mi a teendő? Az az igazság, megoszlik a szakma véleménye erről, mert szerintem a válasz abban rejlik, hogy teljesen másképp képezték régen a szakembereket, mint most a menedzsertípusú képzéseken a résztvevőket. Régen azt vallottuk, minél több embert vonjunk be a kulturális tevékenységbe és ez működött is, teljesen normális volt. Az újfajta koncepció arról szól, hogy kis csoportokban képzik és átképzik a szakembereket. Én azt hiszem, hogy országos szinten is már így működik, hogy nem a tömegeket vonzó, nagy kulturális tevékenység a lényeg, hanem a kiscsoportos. Úgy gondolom, ez lesz a jövő a művelődés területén, mi is így működünk, hiszen ezt támasztják alá a tanfolyamsorozataink is.

- Milyen amatőr művészeti csoportokat foglalkoztat jelenleg a művelődési ház?

- Csoportjainknál folyamatos fejlődéseket tapasztalhatunk, mint például a fúvószenekarnál Amikor idejöttem, tizenheten voltak, jelenleg 43 a bejegyzett taglétszám. (A zeneiskola folyamatosan biztosítja az utánpótlást.) Nagyon jól működik az énekkarunk, ami régi hagyományokkal rendelkezik, bár a férfi szólamokkal gondjaink vannak, kevés van belőlük. Tehát, aki tud és szeret énekelni (és férfi), szeretettel várjuk, mivel a hagyományt folytatni szeretnénk. A harmadik nagy csoport a mazsorett, ahol óvodásoktól nagylányokig találhatók résztvevők. Hozzánk tartozik a Rábafüzesi Nemzetiségi Asszonykórus, ők a maguk területén tevékenykednek, fellépnek a nemzetiségi rendezvényeken. Csoportjaink, és a városban már hagyományként működő rendezvényeink finanszírozásával gondjaink vannak. Pályázatokkal próbálkozunk, és szponzorokat gyűjtünk (a tavalyi évben 900 ezer forintot kaptunk a támogatóinktól). Az önkormányzat felé jeleztem, hogy a kiemelt, nagy rendezvényeket valami más módon kellene támogatni, erre kaptam ígéreteket. Elkészült a város közművelődési terve, amit a testületi ülés hagy majd jóvá, és az első pontban szerepel a rendezvények támogatása.

- Milyen a képviselő-testület viszonya a kultúrához?

- Minden választás előtt, a kampány során elejtenek olyan ígéreteket, amelyek a kulturális intézményekre is vonatkoznak. Senkit sem szeretnék megbántani ezzel, de amikor odakerülnek, mintha erről megfeledkeznének. Ezt én is rossz néven veszem, a következményeit érzem is a saját bőrömön. Sokan elmondják, hogy ilyen dinamikusan fejlődő, határ menti kisvárosban hogyan engedhetik meg a közművelődés ilyen állapotát. Két éve a pénzhiányra hivatkozva nálunk nem történik semmi. Pedig amikor volt pénze a városnak, akkor kellett volna megtenni ezeket a lépéséket. Az egy nagyon jó dolog volt, hogy 1998-ban elkészítettük azt a pályázatot – amiről már korábban is beszéltem –, és elindult valami. Nem tudom, ha nyertünk volna, az önrészt tudtuk volna-e biztosítani. Nem vagyok benne biztos, mert akkor ez egy hatalmas bukfenc lett volna. Megint a pénzhiányhoz lyukadtam ki, ha kicsit ad magára ez a város, akkor ezt nem szabad ennyiben hagyni, arról nem is beszélve, hogy a közművelődés működtetése kötelező önkormányzati feladat.

- Bedi Lívia –