Gotthárdi Hírek 2002.február 4.

Hírek

A hivatal az előző hónapban 3 lakóház-építési és 1 használatbavételi engedélyt adott ki.

Megtörtént a Deák F. u. 14. sz. alatti szociális bérlakások műszaki átadása. Az ünnepélyes átadásra február 7-én került sor.

Elkezdődtek a Városi Könyvtár átalakítási, felújítási munkálatai. A kivitelezésre benyújtott pályázatok közül a Közbeszerzési Munkacsoport a Közszolgáltató Vállalatot hirdette ki nyertesnek.

Rendőrségi hírek

Drága mozizás. Január 28-án a mozi épülete mellől lopott el ismeretlen tettes 18.10 és 20.40 óra közötti időben egy Mountain Bike kerékpárt, amíg tulajdonosa egy filmet nézett meg a moziban. A lopással 18.500,- Ft kárt okozott az elkövető.

Biliárd. Január 30-án 07.45 órakor a Kossuth úton egy diósdi férfi egy kapubejáratból kívánt balra nagy ívben kikanyarodni a Széll Kálmán tér irányába. A balra kanyarodást megkezdte és eközben összeütközött az
úton a Széll Kálmán tér irányából a Kertvárosi út irányába köz
lekedő helyi lakos által vezetett személygépkocsival. Személyi sérülés nem történt, az anyagi kár 400.000,- Ft.

Jegyzet

Érdekes levelet hozott a minap a postás. A feladó az Országgyűlés Hivatalának Általános Igazgatási Főosztálya volt, a levelet a főosztályvezető személyesen írta alá. Amikor kezembe vettem, megbizsergett a szívem, hiába, ennyit tesz, ha valaki a tollforgatók nem könnyű pályáját választja. A meglepetések és ritka kellemes pillanatok tovább folytatódtak. A levélben a főosztályvezető elnézést kér tőlem (!) azért, hogy egyik országgyűlési képviselőnk karácsonyi és újévi üdvözlőlapját megkésve kaptam meg. A hiba (!) indoklásául felhozza, hogy decemberben a kimenő és beérkező küldemények száma többszörösére emelkedik az országgyűlési irodaházban, valamint azt, hogy meghibásodott a hivatal egyik bérmentesítő gépe, ezért fordulhatott elő a fentiekben említett malőr.

Be kell vallanom, nem emlékeztem arra, hogy valóban késve kaptam-e meg az üdvözlőlapokat, hiszen – nem csak az országgyűlési hivatalban, hanem – egy kis vidéki folyóirat szerkesztőségében is megemelkedik ünnepek előtt a kimenő és bejövő küldemények száma. Igaz, bérmentesítő gépünk nincs, ennek egyenes következménye, hogy meg sem hibásodhatott az.

Az ünnepi jókívánságok persze jól esnek mindenkinek, még ha hivatalból küldik is azokat. De az is nyilvánvaló, hogy nem várjuk el senkitől, főként nem azoktól, akik a törvényhozás bokros teendőivel vannak elfoglalva. A levélből valószínűsíthető, hogy jó néhányan vagyunk, akik késve kapták meg az üdvözlőlapot, és most íróasztalukon fekszik e bocsánatkérő levél. Ennek következménye az is, hogy ezekhez a levelekhez időt, energiát kellett fordítani, pénzbe is került, amit – talán kissé demagóg megjegyzéssel – fontosabb dolgokra is fel lehetett volna használni.

Igazán nem is értettem az egész eljárás indokait, amíg rá nem néztem a naptárra. Bizony, 2002 van, ami, ugye, választási év…

- igor -

 

 

A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság közleménye

A Blikk című napilap a 2001. december 27 -i számában, "Elfogták a körmendi gyilkosság tettesét?" címmel megjelent cikkében több valótlan tényállítást közölt a három és fél éve H. Zsófika sérelmére elkövetett
emberöléssel összefüggésben.
Ugyanezen a napon a szerkesztőségtől helyreigazítást kértünk, amit a törvénybe
n megállapított határidőig nem teljesítettek.
Ezt követően a Pesti Központi Kerületi Bíróságon keresettel éltünk, melyben kértük, hogy a napilapot kötelezzék helyreigazító közlemény megjelentetésére.
A bíróság 2002. január 28 -án megtartott I. fokú tárgyal
ásán keresetünknek helyt adva az újságot nem jogerős ítélettel sajtóhelyreigazító közlemény megtételére kötelezte.

Ökrös Attila r. őrnagy
mb. sajtóreferens

 

Baleset a jeges úton

Január 25-én, pénteken reggel 8 óra előtt néhány perccel anyagi káros baleset történt a Rózsa F. utcában. Egy osztrák állampolgár által vezetett személyautó egy jobbra ívelő kanyarban megcsúszott, a szemközti oldalon álló beton villanyoszlopnak, majd egy családi ház kerítésének ütközött. A sofőr sérülések nélkül megúszta a balesetet, a BMW azonban totálkáros lett, a villanyoszlop egyik lába kidőlt és a kerítésben is jelentős kár keletkezett. Az anyagi kár több millió forintra tehető.

Tájékoztató a választópolgárok számára

A Magyar Köztársaság elnöke a soron következő országgyűlési képviselő-választások

első fordulóját 2002. április 7. napjára

második fordulóját 2002. április 21. napjára

tűzte ki.

2002. február 4. és 8. között minden választójogosult értesítést kap arról, hogy a választók névjegyzékébe felvették. Az értesítő tartalmazza a szavazás pontos helyére és idejére vonatkozó információkat is. Aki nem kapja meg az értesítőt, a polgármesteri hivatalban február 6-13. között kifüggesztett névjegyzéken ellenőrizheti választójogosultságát. A névjegyzék módosítását a jegyzőtől lehet kérni, ugyancsak február 6. és 13. között.

A választáson jelöltet állítani az értesítővel együtt megkapott hivatalos ajánlószelvénnyel 2002. március 15-ig lehet a kitöltött ajánlószelvénynek a jelölt, illetőleg a jelölő szervezet képviselője részére történő átadásával. Az ajánlószelvényre a választópolgár rávezeti családi és utónevét, lakcímét, személyi azonosítóját (személyi szám), a jelöltnek ajánlott személy családi és utónevét, a párt(ok) nevét vagy azt, hogy “független jelölt”. Az ajánlószelvényt az ajánló választópolgárnak saját kezűleg alá kell írnia. Az ajánlás nem vonható vissza. Az ajánlásért előnyt kérni, illetőleg előnyt vagy annak ígéretét elfogadni tilos.

Helyi Választási Iroda

Beszéljük meg!

A Szentgotthárdi Választópolgárok Asztaltársasága (SZEVASZ) következő nyilvános fórumát február 11-én, hétfőn 18 órától tartja a Kolostor étteremben. A fórum az oktatásügy városi helyzetével foglalkozik, meghívott vendégek: Bauer Károly polgármester és Kollár Csaba alpolgármester. A SZEVASZ minden érdeklődőt szeretettel vár a Beszéljük meg! sorozat rendezvényére.

Bélyeggyűjtők, bélyegkedvelők!

A Városi Bélyeggyűjtő Kör szeretettel vár mindenkit, aki már gyűjtött bélyeget vagy kedvet érez a bélyeggyűjtés iránt. Ha szeretnél belépni közénk, akkor jelentkezz a Bélyeggyűjtő Kör vezetőjénél!

Domiter László

Tel.: 94/382-064

Önkormányzati finanszírozású az okmányiroda

A kétéves országos költségvetésről szóló törvény melléklete szerint városunk önkormányzatát az okmányirodai négy munkaállomás után 10 millió 552 ezer forint normatív támogatás illetné meg. A Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatala 2002. januári tájékoztatása szerint e normatív támogatásra tekintettel az önkormányzat birtokába ad egyes eszközöket, bútorokat, amelyek működtetése és karbantartási költsége az önkormányzatot terheli kb. 700 ezer forint értékben.

A normatív támogatást azonban az adóerő-képesség miatti központi elvonások miatt nem kapja meg az önkormányzat, így az okmányiroda működtetése teljes mértékben önkormányzati forrásból történik.

Testületi ülésről jelentjük

A képviselő-testület ez évi első ülésén elfogadták a város 2002. évre vonatkozó költségvetését, felülvizsgálták a parkolás-gazdálkodási rendeletet, döntöttek a Művelődés Háza és Színház igazgatójának kinevezéséről valamint több rendeletet módosítottak. Az ülést megtisztelte jelenlétével Bebes István országgyűlési képviselő is.

Ünnepi pillanatokkal kezdődött a testületi ülés január 31-án. Bauer Károly polgármester a város elismerését adta át Varga Szilárdnak, aki az OKTV-n szerzett első helyezése után Magyarország, Vas megye, és Szentgotthárd képviseletében ezüst érmet szerzett a nemzetközi kémiai olimpián, Bombay-ban.

A rövid ünnepség után bemutatkozott a képviselőknek városunk rendőrőrsének új parancsnoka. Végvári János rendőr őrnagy megtiszteltetésnek, egyúttal hatalmas kihívásnak nevezte új megbízatását. Hangsúlyozta, hogy az őrs létszáma feltűnően hiányos, egyik legfontosabb feladata a létszám stabilizálása lesz. Ehhez kérte az önkormányzat segítségét, ugyanis a bővítés legnagyobb akadálya, hogy az új kollégák számára nem tudnak lakást biztosítani, egyúttal ígéretet tett arra, hogy a város közbiztonsága lényegesen javulni fog.

Tóth Károly a rendőrőrs épületének állaga és a technikai feltételek javítására kérdezett rá. Szabó Miklós körmendi rendőrkapitány elmondta, hogy a folyamat elindult, a belügyminisztérium elkülönítette a szükséges pénzösszeget.

Pochán Miklós örömét fejezte ki, hogy helyi szakembert neveztek ki az őrs élére, és képviselőtársai nevében is jókívánságait fejezte ki az új őrsparancsnoknak.

Harmadik fordulóban tárgyalta a testület a költségvetés koncepcióját. Bauer Károly polgármester hangsúlyozta, hogy minden lehetőséget számba vettek a tervezéskor, az ez évi bevételek 17,8 %-kal haladják meg a tavalyi értéket, további racionalizálással nem számolnak. A költségvetés beruházási fejezetében több pályázati összeget is terveztek, ezekből 125 millió forint támogatást remélnek. Pochán Miklós, a pénzügyi bizottság elnöke szerint alapos, átgondolt előkészítés zajlott a szakbizottságokban, a költségvetés megfelel a törvényi és szakmai előírásoknak. Tóth Károly saját véleményét hangsúlyozva elmondta, hiányoznak az elmúlt évek központi elvonásai miatt kieső összegek, a testület a ciklus végén nehéz szívvel áll majd a választópolgárok elé, noha az elmaradt fejlesztések, beruházások miatt nem a város vezetését terheli a felelősség.

Bebes István országgyűlési képviselő (Fidesz MPP) kiemelte, az elvonások ügyében nem a mai kormány hozta a döntést, rá csak a lebonyolítás feladata hárult. Véleménye szerint nem hátra, hanem előre kell figyelni, bíztatta a testületet, használjanak ki minden pályázati lehetőséget. A város 2002. évi költségvetését végül egyhangúan fogadták el a képviselők.

Meghallgatta a testület a parkolás-gazdálkodási rendszer működéséről szóló beszámolót is. Ebben elhangzott, hogy az ez évi bevételekből lehetőség lesz néhány parkolójegy-automata beszerzésére, de továbbra is működtetik a bizományosi értékesítési rendszert is. A beszámoló kapcsán több javaslat is érkezett, Kissné Köles Erika kérte, hogy a műszaki iroda a rendőrséggel közösen vizsgálja meg a felmerült problémákat, és tegyen javaslatot orvoslásukra. A javaslatot a képviselők támogatták.

Döntött a testület a Művelődés Háza és Színház igazgatói állására kiírt pályázatokról. A beosztásra Szepesiné Fuisz Erika jelenlegi igazgató és Sebestyén Dénes, a Ház kulturális menedzsere pályázott. Miután néhány képviselő elmondta véleményét, egyik és másik jelölt mellett letéve voksát, a testület 9 igen, 3 nem szavazattal és 1 tartózkodással továbbra is Szepesi Fuisz Erikának szavazott bizalmat.

Elbírálták a 2. háziorvosi körzet ellátására beérkezett pályázatokat is. A testület három pályázó közül dr. Sebők Aranka pélyázatát fogadta el, és őt bízta meg legkésőbb május 6-i kezdési határidővel a körzet ellátásával.

Megállapították a képviselők az idei évre érvényes víz- és szennyvízcsatorna szolgáltatási díjakat, majd módosították az önkormányzati lakások elidegenítésének szabályairól szóló rendeletet.

Elfogadták a Városi Könyvtár 2002-es munkatervét, döntöttek a Városi Bölcsőde és a Városi Óvoda nyári zárva tartásáról. A két intézmény július 15-től augusztus 5-ig tart nyári szünetet.

A testületi ülésen megalkotott rendeletekről következő számunkban olvashatnak részletesen.

- szilágyi -

 

 

Szentgotthárd Város 2002. évi költségvetése

A költségvetés tervezését alapvetően meghatározta, hogy ebben az évben az adóerő-képesség számítása miatt 353 millió 686 ezer forintot vonnak el a várostól. Az elvonás és a bevételi források beszűkülése miatt az önkormányzat továbbra is csak a minimális működőképességet tudja biztosítani. A működési kiadások így is a költségvetés 88,5 %-át jelentik.

A költségvetés elkészítésénél arra törekedtek, hogy hiányként csak a termálfürdő építésére szánt 100 milliós hitel maradjon a rendeletben.

A költségvetés fő számai (ezer Ft):

Bevételek:

Központilag szabályozott bevételek: 583.768

Jövedelem differenciálódásának mérséklése miatti elvonás: - 353.686

Társadalombiztosítási finanszírozás: 60.320

Intézményi bevételek: 227.186

Önkormányzatok sajátos bevételei: 1.113.042

Előző évi pénzmaradvány: 43.217

Hitelfelvétel: 100.000

Bevételek főösszege: 1.773.847

Kiadások:

Önálló költségvetési szervek működési, fenntartási kiadásai: 1.331.564

Tartalék: 92.640

Beruházási fejlesztési kiadások: 310.843

Intézményi felújítás: 38.800

Kiadások főösszege: 1.773.847.

A Pénzügyi Bizottság véleménye szerint a költségvetés jogi és számszaki szempontból megfelelő, alkalmas arra, hogy az önkormányzat 2002. évi gazdálkodását megalapozza.

Az állásfoglalás felhívja a képviselő-testület figyelmét arra, hogy a költségvetés betartása és betartatása nagyfokú fegyelmet követel, semmilyen mértékű lazaságot, a korábbiakban folytatott “osztogatási” gyakorlatot nem enged meg. Minden érintett intézményvezetőtől rendkívüli fegyelmet követel, tekintettel arra, hogy a bevlteli oldalon a központi források szerepe, a normatív támogatások a jövedelemdifferenciálódást kiegyenlítő elvonások miatt rendkívül alacsony, így a bevételi terveket maradéktalanul teljesíteni kell.

A nyilatkozat megfogalmazza, hogy haladéktalanul fel kell készülnie a képviselő-testületnek arra, hogy a következő éveket megalapozandó, teljes körűen áttekintse a város intézményi struktúráját, azt a létszámhoz és a feladatokhoz igazítsa. Nem vállalható fel a továbbiakban olyan feladatok finanszírozása, melyet az önkormányzati törvény nem kötelezően rendel a városi önkormányzat hatáskörébe, és lényegesen hatékonyabban kell kihasználni a különféle pályázati lehetőségekben rejlő források megszerzését.

A pénzügyi bizottság felhívta a képviselő-testület figyelmét arra, hogy költségvetési szempontból kritikus esztendő áll a város előtt, a költségvetés részleteinek maradéktalan betartására egész éven át kiemelt figyelmet kell fordítani, ellenkező esetben a város működése veszélybe kerülhet.

Felhívás

Szentgotthárd Város Önkormányzata tájékoztatja a Tisztelt Lakosságot, hogy a 2000. évi XLIII. törvény és Szentgotthárd Város Önkormányzati Képviselő-testületének 41/2001. (XI.29). számú rendelete alapján az alábbiak szerint változik a települési szilárd hulladék gyűjtése és elszállítása:

- A város területén a települési szilárd hulladék gyűjtését, szállítását és a szolgáltatási díj számlázását a Müllex-Körmend Kft. (Szolgáltató) végzi.

- Háztartásonként minimálisan 1 db 120 literes edény szállításának díját kell fizetni. Éves szinten 5.668 Ft/év+ÁFA (6.348 Ft/év). A számlázás félévenként történik, fizetési határidő az első félévben június 30., a második félévben december 31. A szolgáltató a számlával együtt küldi a befizetésre szolgáló postautalványt.

- A minimális szolgáltatástól eltérően háztartásonként több vagy nagyobb edény is igényelhető. Díjfizetés, külön szerződés alapján, a minimális szolgáltatás összegével arányosan kerül megállapításra.

- A 120 literes edények helyett a társasházak használhatnak közösen nagyobb űrméretű edényeket is.

- A szállítási napok változatlanok maradnak, kivétel a bio (szerves) hulladék szállítása, mely december, január, február, március hónapokban kéthetente (páratlan naptári héten hétfőn), egyébként heti egyszer történik.

- A Szolgáltató a következő hulladékfajtákat köteles elszállítani:

a) szerves (bio) hulladék (barna színű edény): ételmaradékok, különböző kerti hulladékok, pld.: lomb, fű, fanyesedék, fűrészpor.

b) vegyes hulladék (szürke vagy zöld színű edény): háztartásban keletkező, méreténél fogva gyűjtőedényben elhelyezhető bármilyen hulladék, pld.: csomagolóanyagok, feleslegessé vált tárgyak, eszközök, söpredék, por, hamu, üveg és fémtárgyak.

- A bio gyűjtőedény ürítését - amennyiben az szerves hulladékon kívül más hulladékot is tartalmaz - a Szolgáltató nem végzi el. A fenti hulladékfajta szállítása Rábafüzes, Rábatótfalu, Jakabháza, Máriaújfalu, Zsida, Zsidahegy, Farkasfa városrészeken nem igényelhető.

- Ha a szállítási nap munkaszüneti vagy ünnepnapra esik, a Szolgáltató köteles a szolgáltatást a következő munkanapokon elvégezni.

- A hulladékgyűjtő edényeket a Szolgáltató díjmentesen biztosítja a szerződés időtartama alatt.

- Hulladékgyűjtő zsákok kihelyezésére csak abban az esetben van lehetőség, ha a hulladékgyűjtés hagyományos hulladékgyűjtő tehergépkocsival nem végezhető el. Ezeken a területeken a gyűjtésre szolgáló zsákokat a Szolgáltató biztosítja.

- A gyűjtőedénnyel ellátott területen csak a “MÜLLEX” felirattal ellátott zsákok használhatók – az esetleges többlet hulladék kihelyezésére –, melyek a Müllex Kft. telephelyén beszerezhetők.

- Felhívjuk a figyelmet, hogy a hulladékszállítás közszolgáltatás, melynek igénybevétele a meghatározott minimális mértékig kötelező. A hulladékkezelési közszolgáltatás igénybevételéért az ingatlantulajdonost terhelő díjhátralék adók módjára behajtható köztartozás. (hgt. törvény 26.§ (1)

- A szociálisan rászorulók részére, külön kérelem alapján az önkormányzat, a szociális rendelete alapján támogatást nyújt.

További felvilágosítást az alábbi helyeken kaphatnak:

- Polgármesteri Hivatal Műszaki Iroda (Szentgotthárd Széll K. tér 11.) Tel.: 94/380-010/104

- Szállítással kapcsolatos felvilágosítás: Müllex-Körmend Kft. telephelye a Körmendről Egyházasrádócra vezető régi főút mellett. Tel.: 94/420-620.

- Számlázással kapcsolatos felvilágosítás: Müllex-Körmend Kft. ügyfélszolgálati irodája (Körmend Rákóczi u. 5. 1/1.) Tel.: 94/594-308.

Szentgotthárd, 2002. január 8.

Együttműködésüket előre is köszönjük.

Szentgotthárd Város Önkormányzata

 

Hulladékszállítással kapcsolatos támogatás igényléséről

Lakásfenntartási támogatás adható, ha az igénylő és a vele közös háztartásban élők 1 főre jutó jövedelme a nyugdíj minimum 200 %-át (40.200 Ft-ot) nem haladja meg és a lakásfenntartás költségei az igénylő és vele közös háztartásban élők havi összjövedelmének 35 %-át eléri vagy meghaladja.

Lakásfenntartási költségnek minősül:

1. Lakbér vagy albérleti díj

2. Fűtésköltség

3. Lakáscélú hitel törlesztés

4. Víz- és csatornadíj

5. Szemétszállítási díj

6. Villanyköltség

7. Közös költség

8. Lakáskarbantartási költség (alapvető létszükségletet biztosító karbantartás)

9. Nem fűtés célú gázfogyasztás (gázpalack)

A támogatás mértéke 1000-5000 Ft/hó lehet.

Átmeneti segély nyújtható, ha az igénylő és vele közös háztartásban élők jövedelme a mindenkori öregségi nyugdíj gyermeket nem nevelő háztartásban

- egyedül álló esetén a 131 %-át (26.331 Ft)

- 2 vagy több fős háztartásban 147 %-át (29.547 Ft)

gyermeket nevelő családban

- 2 fős háztartásban 147 %-át (29.547 Ft)

- 3 fős háztartásban 126 %-át (25.326 Ft)

- 5 vagy több fős háztartásban 120 %-át (24.120 Ft)

nem haladja meg.

Az átmeneti segély összege a nyugdíjminimum 80 %-a (16.080 Ft).

A hulladékszállításról szóló 41/2001.(XI.29.) sz. ÖKT. rendelet alapján nem kell hulladékszállítási díjat fizetni annak a háztartásnak, ahol az 1 főre jutó jövedelem a 16.080 Ft-ot nem haladja meg.

 

Beszéljük meg!

Fórum a sporthelyzetről

A Szentgotthárdi Választópolgárok Asztaltársasága január 16-án tartotta negyedik fórumát a Kolostor étteremben. Ezúttal a város és a városkörnyék sportegyesületeinek helyzete, a képviselő-testület sportkoncepciója került terítékre. Meghívott vendégek a sportegyesületek vezetői, valamint Bedics Sándor sportbizottsági elnök és dr. Antal Sándor irodavezető voltak.

A műsorvezető Kovács László elsőként Bedics Sándor bizottsági elnököt kérdezte az önkormányzat sporttal kapcsolatos feladatairól. - Törvény fogalmazza meg minden önkormányzat támogatói feladatát - mondta az elnök. Hangsúlyozta, hogy ez nem fenntartói feladatot jelent. A sportbizottság feladata a benyújtott kérelmek alapján az egyesületek és a diáksport támogatása, amiről a koncepcióban megfogalmazott elvek alapján dönt a bizottság.

Dr. Antal Sándor irodavezető az 1997-ben elfogadott sportkoncepció alapelveit ismertette. Ennek értelmében a kiemelten támogatandó sportágak között a labdarúgás, a támogatandó sportágak között a kézilabda, a sakk, a teke és a kosárlabda szerepel. Utóbb ez a sportág kikerült a koncepció támogatási köréből. A versenysport-tevékenységet az önkormányzat a költségvetés sportcélokra fordítható része 80 %-ával támogatja. Az egyéb sporttevékenység között szereplő iskolai testnevelés és sport finanszírozására 10 %-ot fordítanak, s 5-5 %-ban részesül a támogatásból a szabadidősport és a tehetséggondozás. A teljes összeg 1997-ben a költségvetés 3 %-a volt, azóta folyamatosan csökken. 2001-ben 1,5 %, azaz 17,9 millió forint, 2002-ben 19,5 millió forint jut sporttámogatásra, s ezen felül a labdarúgás támogatásához további 5 milliót szavaztak meg az NB III-ba kerülés miatt.

A továbbiakban a sportegyesületek és klubok vezetői számoltak be tevékenységükről. Kovács Endre, a rábafüzesi sportklub elnöke elmondta, hogy a csapat a megyei II. osztály élén áll, s felvetette, hogy aránytalanul osztották el a kis csapatok között a támogatást.

Németh Sándor, a Kézilabda Egyesület elnöke is anyagi gondokról számolt be. (1984-ben a kézilabda szakosztály kivált a városi sportegyesületből, azóta önállóak.) Az utóbbi években nagy összegeket emészt fel a terembérlet és az utaztatás, hiszen távoli városokban kell játszaniuk.

Rózsavölgyi László, a Városi Sportegyesület három szakosztályának (teke, sakk, labdarúgás) működéséről számolt be, legnagyobb gondjukként a létesítmény üzemeltetését említette, különösen a felújítás egyre sürgetőbb feladata megoldhatatlan számukra. Kiemelte az iskolákkal való jó kapcsolatot, s az utánpótlás-nevelés kedvező helyzetét.

Tóka József a farkasfai, Fodor József a zsidai sportklub elnökeként kapott szót. Utóbbi a szponzori támogatásokat említette forrásként. Felvetődött, hogy nem egyenlő mértékben támogatták a futballklubokat, Rábatótfalu aránytalanul nagy összeget kapott. Bedics Sándor sportbizottsági elnök ezt a finanszírozás elveivel indokolta. Eszerint a versenysport eredményei, illetve az igazolt játékosok száma alapján támogatják a klubokat.

A közönség soraiból erős kritika érte a koncepciót. Gyuricza László és Csörnyi Róbert a hosszabb távú, stratégiai elgondolást, a feladatok meghatározását, a célkitűzések megfogalmazását hiányolta a sportkoncepcióból. Ernst József a koncepciót egy állapot rögzítésének, konzerválásának nevezte. Rápli Róbert a Sport Érdekegyeztető Tanács létrehozására kérdezett rá többször is, amely a koncepció szerint a civil szakmai kontrollt jelentette volna a városi sportkoncepció megvalósulásában. Dr. Antal Sándor provokatívnak minősítette a kérdést, s többször hangoztatta, hogy véleménye szerint nincs szükség Sport Érdekegyeztető Tanács létrehozására, mivel a képviselő-testületben sportklub-elnökök is helyet foglaltak (legalábbis a koncepció elkészültekor, 97 decemberében). Többen kifogásolták, hogy nem került sor átfogó módosításra. Ezt a hivatal irodavezetője azzal utasította vissza, hogy senki sem kezdeményezte, illetve kis mértékű módosításra 99-ben sor került. 1997-ben közmegegyezésen alapuló koncepció született, s azóta sem a szakma, sem a sportot kedvelők nem kezdeményezték a megváltoztatását.

Több hozzászóló rákérdezett a koncepció végrehajtására, az ellenőrzésre, a támogatás elszámoltatására. Bedics Sándor úgy nyilatkozott, hogy a koncepció megvalósulásáról évről évre tanácskozott a testület, s a sportegyesületeket – véleménye szerint – nem szükséges elszámoltatni a támogatásról, hiszen mindenképpen sportcélokra használják fel azt.

König Mátyás kérdésére dr. Antal Sándor mint polgármester-jelölt is kifejthette elképzeléseit a sportkoncepció módosításáról. Véleménye szerint a sportot a költségvetés 2,5 %-ával kellene támogatni. Külön kellene választani a szakmai és a működési költségeket, s érdekeltté kellene tenni az egyesületeket a szponzori és a pályázati támogatások megszerzésében. Véleménye szerint jelenleg nem próbálnak a sportegyesületek pályázat útján támogatást szerezni. Ezt cáfolta – többek között – Rózsavölgyi László, aki több nyertes pályázatról is beszámolt. A sportvezetők előtt ezen a fórumon derült ki, hogy az önkormányzat 5 milliós kerettel rendelkezik a pályázati önrész vállalásához. Rózsavölgyi László felkérte a SZEVASZ-t, hogy gyűjtse össze azokat a javaslatokat és problémákat, amelyek a városi sporttal kapcsolatban felmerültek, s képviselje az egyesületek érdekeit. Rápli Róbert, a SZEVASZ elnöke hangsúlyozta, éppen ez a civil szervezet célja.

Császár Tamás és Dömötör Tamás az 1998-as, sportegyesület körüli visszásságokat említette, amikor pénzek, tárgyi eszközök tűntek el. Véleményük szerint még ma is ezt vetik a sportvezetők szemére.

A továbbiakban a szabadidősport helyzetére terelődött a szó. Dömötör Tamás a Szentgotthárdi Sportbarátok Egyesülete nevében a hagyományos rendezvényeket említette, hangsúlyozta, hogy ezeken több ezer ember vett részt. Elmondta, hogy próbálkoztak körmendi mintára más rendezvények szervezésével, de nem voltak sikeresek. Véleménye szerint az Alpokalja Teremlabdarúgó Torna mellett egyéb nagyszabású sportmegmozdulásra is szükség lenne a városban. Több hozzászóló szerint elsősorban a lelkesedésen múlik a tömegsport-rendezvények sikere. Ennek kapcsán tette fel a kérdést Gyuricza László: - Miért kíséri érdektelenség Szentgotthárdon a sportrendezvényeket? Németh Sándor szerint ez országos tendencia.

A diáksport helyzetéről a fórumon kevés szó esett. Februárban az oktatás és tehetséggondozás kapcsán, a következő Beszéljük meg! rendezvényen erről is szót váltanak.

-molnár-

Felvásárolták az üzletrészeket a szentgotthárdi ÁFÉSZ-nél

123 millióval csökkent a szövetkezet jegyzett tõkéje

A Szentgotthárd és Vidéke ÁFÉSZ küldöttgyűlése 2000 áprilisában döntött a tagsági részjegy értékének emeléséről és az üzletrészek visszavásárlásáról. A döntés a tagság egy részének véleménye szerint etikátlan volt, az érintettek nem kaptak megfelelő tájékoztatást, és így saját érdekeik ellen cselekedtek, amikor elfogadták a szövetkezet ajánlatát. Az eljárás ellen aláírásgyűjtő akciót kezdeményeztek és több fórumon is megpróbáltak érvényt szerezni véleményüknek. Az ÁFÉSZ igazgatósága szerint a kifogásolt eljárások megfelelnek a törvényi előírásoknak.

A 2000 áprilisi küldöttgyűlésen egy ellenszavazattal fogadták el a küldöttek a tagsági részjegy értékének 500 forintról 5000 forintra emelését. Az igazgatóság levélben hívta fel a tagság figyelmét arra, hogy aki meg kívánja tartani tagsági viszonyát és üzletrész-tulajdonát, az 2001 április 30-ig fizesse be a 4500 forintos különbözetet. Ezt a határidőt később november 30-ra módosították. Aki nem él ezzel a lehetőséggel, annak 29.000 forintban nevesített alap üzletrész-tulajdonát 15,5 %-os árfolyamon megvásárolják, és ezzel az összeggel kiegészítik tagsági részjegyének értékét, így tagsági viszonya megmarad, üzletrészét viszont elveszíti. A döntést kritizálók szerint a szövetkezet gazdálkodása és vagyoni helyzete nem indokolta az üzletrész-tulajdon ekkora leértékelését.

Tavaly november 28-án 21 aláírással levelet intéztek Boroznaki János igazgatósági elnökhöz, melyben az eljárást a tagság lebecsülésének és érdekei ellen történt cselekedetnek minősítették. Véleményük szerint, mivel a szövetkezet nem alakult át gazdasági társasággá, az 1992. I. törvény szerint kell működnie, melynek értelmében a szövetkezet átalakítása előtt a tagságot tájékoztatni kell, illetve ki kell kérni véleményüket. Ez szerintük nem történt meg. Sérelmezik azt is, hogy a felügyelő-bizottság nem a tagság érdekeit képviseli, holott a törvény értelmében ez a kötelessége. Úgy látják, sem a szövetkezet vezető testülete, sem a felügyelő-bizottság nem tett eleget a törvényben előírt kötelezettségeinek.

December 3-án ismét az elnökhöz fordultak, levelükben kérték, hogy a szövetkezet működésének, gazdálkodásának alaposabb megismerése céljából bocsássa rendelkezésükre az érvényes alapszabályt, a szövetkezeti tagok névsorát, címét és üzletrészének értékét, a bizottságok névsorát, az utolsó vagyonleltárt, a szövetkezeti ingatlanok hasznosításának adatait, a 2000. évi mérlegbeszámolót, eredmény-kimutatást, valamint a vezetők és tisztségviselők javadalmazásának részleteit. A levelet Müller Gyula, Németh Sándor és Póczik István személyesen adta át. December 10-én Boroznaki János rendelkezésükre bocsátotta az alapszabályt, valamint az igazgatóság, a felügyelő-bizottság és a jelölő-bizottság névsorát. A mérlegbeszámoló ügyében a szombathelyi Cégbíróságot jelölte meg, mint forrást, az igényelt többi információról megtagadta, mivel azok – véleménye szerint – bank - és üzleti titoknak minősülnek, illetve közlésük személyiségi jogokat sért. Az említettek ezután a felügyelő-bizottság elnökének, Kovács Gyulának jelezték, hogy nem kapták meg a kért tájékoztatást, holott a szövetkezeti törvény előírja, hogy a tagnak alapvető joga, hogy felvilágosítást kérjen a szövetkezetet érintő bármely kérdésben.

A néhány hét múlva kapott válaszban a felügyelő-bizottság közölte, tételesen megvizsgálták kérésüket és megállapították, hogy az igazgatóság elnöke a jogszabályoknak megfelelően járt el.

Ez év január 8-án a Vas Megyei Cégbíróságon panaszt tettek az igazgatóság eljárása ellen, másnap a Cégbíróság javaslatot tett az igazgatósági elnöknek, hogy tegyen eleget a tagok kérésének, egyúttal több információt is a rendelkezésükre bocsátott. Ezekből kiderült, hogy a 2001. április 20-i küldöttgyűlésen hozott határozat a szövetkezet törzstőkéjét 139.975.600 forintról 28.918.000 forintra szállította le, majd 2001. december 10-én újabb leértékelés következett, a szövetkezet jelenlegi törzstőkéje 17 millió forint.

Aránytalannak tartják, hogy a 2001. áprilisi küldöttgyűlés a 2886 tag részére összesen 2,2 millió forint értékben szavazott meg vásárlási utalványt, a 14 fő tisztségviselő részére pedig 2,4 millió forint díjazást biztosított.

Kifogásolják azt is, hogy a 2001. áprilisi küldöttgyűlés a 2886 tag részére összesen 2,2 millió forint értékben szavazott meg vásárlási utalványt, a 14 fő tisztségviselő részére pedig 2,4 millió forint díjazást biztosított, ezt aránytalannak tartják.

A szövetkezet lépéseit kritizálók szerint a döntések oka az, hogy egy szűk kör csökkenteni akarja a tagok és üzletrész-tulajdonosok számát és a szövetkezet jegyzett tőkéjét. Mivel a fentebb említett lépések miatt a cég könnyen megvásárolhatóvá válik, az aláírásgyűjtők azzal vádolják a szövetkezet vezetőségét, hogy a jóhiszemű tagságot az információk elhallgatásával és félretájékoztatásával meg akarja fosztani jogos üzletrészétől.

Mivel a szövetkezet vezetésének tavasszal lejár a mandátuma, úgy érzik, feltétlenül szükséges, hogy a választás előtt konkrét tényekkel, adatokkal tájékoztassák a tagságot.

Boroznaki János az ügyről nem kívánt nyilatkozni, annyit jegyzett meg, hogy intézkedéseik megfelelnek a törvényben foglaltaknak. Az igazgatóság január 31-i ülésén foglalkozott az üggyel, nyilatkozatot fogalmaztak meg, amelyet a közeljövőben a 2600 szövetkezeti tagnak postázni fognak.

A nyilatkozat az aláírásgyűjtőket “a Szentgotthárdi ÁFÉSZ-hez már nem kötődő, névtelenségbe burkolózó, gátlástalan egyének szűk csoportjá”-nak nevezi, akik “rágalomhadjáratot indítottak szövetkezetünk megszűnéséért, feltehetőleg a vagyon szétosztásáért".

A nyilatkozat leszögezi: ” …vezetőségünk mindig és mindenkor a szövetkezeti tagság érdekeit képviselő részközgyűlések és küldöttgyűlések határozataiban foglaltak szigorú betartásával a törvényesség betartására és betartatására törekedett azok érdekében, akik a szövetkezet vagyonát létrehozták és gyarapították. Ez nem más, mint a 2600 fős szövetkezeti tagság, és nemcsak a 80 fő üzletrész tulajdonos.”

Ígéretet tesznek arra, hogy “…a részközgyűléseken a szövetkezet igazgatósága részletes tájékoztatást ad az elmúlt évi és az eltelt 5 évben végzett munkájáról, valamint meghatározza a szövetkezet jövőjének feladatait.”

A vezetőség lépéseit kritizálók január 31-én adták át Boroznaki Jánosnak az összegyűjtött 544 aláírást, amely várhatóan növekszik majd, hiszen az aláírásgyűjtést tovább folytatják.

Az ügynek tehát folytatása lesz, a tisztújító közgyűlést a tervek szerint április-május hónapban tartják az ÁFÉSZ-nél.

Szilágyi József

 

A megye legjobb gimnáziuma

A felsőoktatásba jelentkezett gimnazisták nyelvvizsgáinak száma alapján a szentgotthárdi Vörösmarty Mihály Gimnázium az országos lista előkelő 18. helyén áll, megelőzve valamennyi Vas megyei gimnáziumot. Ez derül ki a közelmúltban nyilvánosságra hozott rangsorból, melynek jelentőségét növeli, hogy az elmúlt tíz esztendő átlageredményét tükrözi, továbbá, hogy a Vörösmarty az egyetlen kisvárosi gimnázium az élmezőnyben.

A Vas megyei gimnáziumok sorrendje a megszerzett nyelvvizsgák száma alapján 1991 – 2000-ig:

18. Vörösmarty Mihály Gimnázium, Szentgotthárd

23. Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium, Szombathely

32. Nagy Lajos Gimnázium, Szombathely

84. Kanizsai Dorottya Gimnázium, Szombathely

97. Tinódi Sebestyén Gimnázium, Sárvár

112. Kölcsey Ferenc Gimnázium, Körmend

126. Jurisich Miklós Gimnázium, Kőszeg

147. Berzsenyi Dániel Gimnázium, Celldömölk

Mint korábban már hírül adtuk, a felvételi írásbeli dolgozatok átlaga szerint a gotthárdi gimnázium közel kilencszáz középiskola versenyében a 42., ezzel megyei 2. helyen áll az elmúlt öt év eredményeit figyelembe véve.

A fenti adatok segítséget nyújthatnak a szülőknek a közelgő iskolaválasztáshoz.

- GH információ -

Dr. Pepike

Január 19-én a rábagyarmati színjátszók előadását láthatta a szentgotthárdi közönség a színházban. Braniszláv Nusics Dr. Pepike című három felvonásos vígjátékáról készültek fotóink.

 

Éneklő történelem

Január 21-én, a magyar kultúra napján Éneklő történelem a honfoglalástól napjainkig címmel Joós Tamás és Fazekas Gábor adott műsort a színházban.

A Himnusz keletkezésének – 1823. január 22. – emlékét idézte fel ünnepi köszöntőjében Kissné Köles Erika városi képviselő.

A műsorban népballadák, megzenésített versek hangoztak el Jannus Pannoniustól József Attiláig.

Az ünnepségen általános és középiskolás diákok vettek részt.

 

Arcképcsarnok: Pénzes Tiborné

Mindig azon kell lenni, hogy magunkon túl, másokon is próbáljunk segíteni, örömet nyújtani, szeretet osztani. Pénzes Tiborné Császár Anna szerint ez a boldog, teljes élet titka.

- Felsőszölnökön születtem, nagy családban. Édesapám mezőgazdasági munkás volt, édesanyám pedig a háztartási munkákkal foglalkozott, öt kisgyermek mellett. Életem legszebb, legboldogabb percei voltak, amikor heten ülhettünk a nagy asztalhoz. Szívesen emlékszem vissza az esti közös imákra, amelyek összetartották a családot.

- Hová járt iskolába?

- Általános iskolai tanulmányaimat Felsőszölnökön végeztem, majd a szentgotthárdi gimnáziumba kerültem. Érettségi után válaszút elé kerültem, mivel felvételt nyertem Pécsre a szlovén tagozatos Pedagógiai Főiskolára, de elmehettem dolgozni is a helyi Földműves Szövetkezetbe. A diákévek alatt kevés pénzből éltem, így inkább a munkát választottam, amit utólag megbántam, mert a gimnáziumi érettségi nagyon kevésnek bizonyult. Sokat kellett később tanulni, tanfolyamokat elvégezni, mérlegképes könyvelői képesítést szerezni. A tanulás nagyon fontos, és ez nincs korhoz kötve. Két éve is jártam még tanfolyamra, elvégeztem a 2001-ben érvénybe lépett “Újra kodifikált számviteli törvény” tanfolyamát.

1958 óta folyamatos munkaviszonyom volt, majd a III. Béla Szakképző Iskolából mentem nyugdíjba 1995-ben, ahol még ezt követően egy évig dolgoztam. A főállásom mellett mindig volt mellékfoglalkozásom, könyveléseket vállaltam, mert a pénzügyi szakma, amiben dolgoztam, nagyon rosszul fizetett.

- Hogyan telnek a nyugdíjas évek?

- Azóta egyre jobban előtérbe került a város életében való aktív részvételem. Tagja vagyok – gazdasági vezetőként – a Harmónia Klubnak, ez egy nagyon jól működő egészségmegőrző klub, gyógytornával, orvosi előadásokkal. Aktivistája vagyok a Városszépítő Egyesületnek, amivel viszont nem vagyok megelégedve. Ugyan jól indult, de egy kicsit talán a vezetés hibájából is, megrekedt. 2000-ben egy nagyon szép virágosítási programot hajtottunk végre, de azóta se pénz nem volt, se irányítás a vezetőség részéről.

Ezenkívül tagja vagyok a Városi Nyugdíjas Klubnak, a Szlovén Nyugdíjas Klubnak és a Vöröskeresztnek. Mindez felöleli Szentgotthárd idősebb korosztályát, így nagyon sok emberrel kerülök kapcsolatba. Látogatom a betegeket, de nagyon nagy örömmel veszik még az utcán is, ha az ember szót vált velük, figyel rájuk. Részt veszek a véradások, a gyermeknap megszervezésében.

- Miért tartja fontosnak az idős emberekkel való törődést?

- Amikor elérkezik a nyugdíjas kor, sokan úgy érzik, hogy már senki nem törődik velük, nem kellenek senkinek azáltal, hogy a munkahelyük megszűnt. Sok magukra hagyott idős ember van, akik szeretnék elmondani a gondjaikat, bajaikat és én meghallgatom őket. Ez nagyon jóleső érzés nekik is, nekem is. Mosollyal búcsúztatnak el és megköszönik, hogy meglátogattam őket, beszélgettem velük.

- Mivel tölti még az idejét?

- Nagyon sok hobbim van a civil szervezeteken belül végzett munkám mellett. Nagyon szeretek kertészkedni, varrogatni. Minden ruhámat magam varrom. Rendszeresen szervezek csoportos kirándulásokat. Nagyon szeretek sütni, főzni, hétvégén a menyemmel együtt készítjük el a menüt. Mindig újítunk a recepteken, reformizáljuk a konyhát.

Még most is könyvelek. Három éve alakult meg a Barokk Templomért Alapítvány. Mivel kevés a pénz, így a kuratórium megkért, hogy vállaljam el a könyvvezetést, így ezt is végzem társadalmi munkában. Vannak még kisebb elfoglaltságaim is. A bíróságon vagyok ülnök, de ha megkérnek, városi rendezvényeken is segítek, most például a rönkhúzás, majd utána a batyus bál szervezésében.

- Mennyire ismerik el a civil szervezetek tevékenységét?

- Erről nem túl jó a véleményem. Úgy gondolom, hogy egy városi vezető, legyen az képviselő vagy tisztviselő, azért lett a város élére választva, hogy figyelemmel kísérje a Szentgotthárdon zajló eseményeket. Sok rendezvényen jelen vagyok, és bizony nagyon kevés városi vezetőt, képviselőt lehet látni. Ez nem pozitív megnyilvánulás. Tisztelet a kivételnek, mert van egy-két személy, akit mindig ott lehet látni a rendezvényeken.

- Kielégítőnek tartja a civil szervezetek működési feltételeit?

- Komolyabb munkát is végezhetnének, lehetne mozgalmasabb, aktívabb az életük, ha nem lenne ennek gazdasági akadálya. Mint ahogy a városnak, az egész országnak kevés a pénze. Ha ugyanazt az összeget kapjuk meg, mint az előző évben, már nem lehet ugyanazt a munkát elvégezni az áremelkedések miatt.

- A hiányosságoknak mindig gazdasági okai vannak?

- Az is baj, hogy a felhozott javaslatok sokszor csak az elképzelések, az ígéretek szintjén maradnak. A város vezetése nagyon sokszor nem a fontosság szerint rngsorol. Én nagyon egyetértek a tervezett termálpark építésével, mert egy nyugat kapujában lévő városban lennie kell ilyen létesítménynek. De ez is már régóta húzódik. A testületi üléseket végignézve bizony sokszor nem előremozdítói, hanem fékezői vannak a város ügyeinek. A vezetésnek együtt kell működnie, és közös erővel a nehézségeket is le kell győznie. Ez nem elsősorban pénzügyi kérdés, hanem a hozzáállásé.

- Hogyan érzi magát, amióta nyugdíjas?

- Egész életemben valami hajtott, hogy tudjak tenni valamit másért és ehhez mindig a hit és a szeretet adott erőt. Nem érzem, hogy el lennék felejtve, a fiam és a menyem mindenben mellettem van. Nagyon jó a kapcsolatom az utolsó munkahelyemmel, a III. Béla Szakképző Iskola vezetése meghív minden rendezvényre, és ha közöttük vagyok, úgy érzem magam, mintha aktív dolgozó lennék ma is.

- Mi a titka, hogy egy nyugdíjas ilyen boldog, teljes életet él?

- Mindig azon kell lenni, hogy magunkon túl másokon is próbáljunk segíteni, örömet nyújtani, szeretet osztani.

- Horváth Mónika -

 

Befejeződtek a XVI. Alpokalja Kupa küzdelmei

Kissé ugyan nehezen, de mintegy két hónappal ezelőtt kezdetét vette városunk s egyben Nyugat-Dunántúl legrégebbi tömegsport rendezvénye, az Alpokalja Kupa kispályás labdarúgó bajnokság. December elején 30 férfi, majd kissé később 4 női csapat kezdte meg a küzdelmeket. A lebonyolítás a hagyományoknak megfelelően, a korábbi években kialakult gyakorlat szerint zajlott. A rendezvény első mozzanata a sorsolás volt, amit idén is a városi televízió stúdiójában élő adás keretében rendeztek a szervezők. Erre az estére megteltek a város szórakozóhelyei, különösen azok, ahol televízió üzemel, s egy pofa sör mellett lehetett izgulni s szorítani egy jó csoportbeosztásért.

Az igazi izgalmak már a városi sportcsarnok kissé kopottas, műanyag borítású játékterén kezdődtek december első hétvégéjén. Az alapszakasz jobbára a várt eredményeket, színvonalat és küzdelmeket hozta, csupán a nagy hagyományokkal rendelkező Spagetti gárdájának mélyrepülése keltett általános meglepetést. A korábbi évekből ismert csapatok rutinból abszolválták a legjobb 16-ba kerülést. A mezőny kettéválása után az alsó- és felsőházban is helyenként színvonalas és izgalmas csatákat vívtak a résztvevők.

A felső ágon kitűnt, hogy a korábbi években a döntőbe kényelmesen besétáló Holding-Viktória All Stars nem csillog úgy, mint korábban, s idén is trónkövetelő a Twin Peaks-BVV csapata. A csoportmérkőzéseken oroszlánkörmöket mutatott a jó nevekből álló OMV Buldózer s a Real Margit alakulata. A legjobb nyolc csapat közé kerül az évről évre jobb teljesítményt nyújtó FE-ZO gárdája, a szintén meglepetést keltő Ferrari, valamint az egykoron szebb napokat is megért Tipp-Topp és Mámor-Hármashatár csapata. Az elődöntőbe az elsőként említett négy gárda jutott a csoport találkozók után, s az elődöntők parázs, de kiváltképp színvonalas csatái után OMV Buldózer – Real Margit döntőt láthatott a publikum az előbbi győzelmével.

A bronzcsata sokáig emlékezetes marad a nézők számára, sajnos nemcsak a játék miatt. A vesztes Holding gárdája amolyan “bonusz“ produkcióval szórakoztatta a lefújás után a nézőket. A csapat a mérkőzést, néhány játékos a fejét vesztette el a záró sípszó után… Megdöbbentő látvány volt, hogy rutinos, sok nagy csatát megért játékos önmagából kivetkőzve balhézott a játéktéren, s a stílusuk sem volt éppen irodalmi…

Az alsóházban ezzel ellentétben békésen csordogáltak az események, a meglepetések is elmaradtak. A Szentgotthárd-Kupa döntőjébe a Spagetti és az IQ-Romantic került, s egy sima találkozón magabiztos Spagi- győzelem született. Az elődöntőben elszenvedett vereség hatására az Indiens nem állt ki a Rekettyés ellen, így a bronzérem sorsa játék nélkül dőlt el.

A hölgyek versenyét végig vezetve magabiztos teljesítménnyel a Rábatótfalu nyerte a máriaújfalui lányok, asszonyok előtt. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a Select állhatott, míg a Szlovéniából érkezett, s színpatikus csapat benyomását keltő Pillangó végzett a negyedik helyen. A szervezők ezúttal is gondoskodtak különdíjakról, a legsportszerűbb csapat címet a Pillangó és az I.P.A. együttese érdemelte ki. A gólkirálynő Németh Zsuzsanna ( Rábatótfalu), a gólkirály Berbás Péter illetve Pappfalvi Gábor lett.

A legjobb kapuvédő Merkli Katalin, Korpics Tibor és Fábián Tamás lett. A legjobb játékos címet Wachter Hajnalka, ill. Náricza Róbert érdemelte ki. A díjakat városunk polgármestere, Bauer Károly és dr. Antal Sándor irodavezető adták át. A záró felvonás után a város szórakozóhelyein folytatták a csapatok az ünneplést, vagy próbálták bánatukat feledni.

Egy dologban azonban mindannyian egyetértettek: találkoznak a XVII. Alpokalja-tornán.

- gl -

 

Sportszerűség… Óh !

Régi problémája eme nemes versengésnek, hogy minden évben vannak ún. ügyeletes balhék és balhézók. Az elődöntők napjáig úgy tűnt, az utóbbi évek legsimább bajnoksága lesz az idei. Sajnos az öröm korai volt… Pénteken az elődöntőkön még csak az ezerfejű cézár mutatta meg oroszlánkörmeit, egyes nekik nem tetsző – ítélet után, trágár bekiabálásokkal, műanyag üvegek dobálásával fejezték ki rosszallásukat. Egyébként szurkolás kérdésében állítólag Európa felé halad kis nemzetünk, csak jó magyar szokás szerint némi kerülővel, balkáni motívumokkal színezve! Rossz volt hallani tizenéves emberpalántákat az ordítástól dagadó erekkel artikulálatlanul üvölteni, válogatás nélküli trágárságokat vágni olyan emberek fejéhez, akik szüleikkel egyidősek. Ne higgye a kedves olvasó, hogy különbség volt eme teljesítményben fiúk és lányok között, talán nem ebben kellene teljesülni elsőként az egyenlőségnek! A helyosztókra aztán a csapatok is felzárkóztak a nézők mögé minden olyan dologban, aminek nincs köze a sporthoz. Volt ott minden, lökdösődés, szópárbaj, egymás verbális biztatása érdekes dolgokra… Majd mindezek megkoronázásaként bordásfalra szorítás, játékvezető inzultálása stb. Szurkolás és labdarúgás magyar módra! Az események megtörténte óta gondolkozom azon, mi válthat ki ilyen indulatokat értelmes felnőtt emberekből, akikkel máskor okosan lehet beszélgetni okos dolgokról… Nem lehet ennek oka s magyarázata az ellenfél, a játékvezető, a szurkoló, mivel Ők mind elengedhetetlen részei ennek a játéknak, amit LABDARÚGÁSNAK neveznek.

Ha valaki tudja a választ szívesen meghallgatom!

- gl -

 

 

 

 

Teke

Szentgotthárd – ZOLLTEK Nyergesújfalu 5-3.

NB I-es bajnoki tekemérkőzés

Az első tavaszi fordulóban a 10. helyezett, 8 pontos Nyergesújfalu csapatát fogadta a sereghajtó 5 pontos gotthárdi csapat. A két együttes eddigi szereplése alapján a hazaiak számára csak a győzelem volt elfogadható eredmény, amelyet nagy csatában végül is elértek. A gotthárdiak győzelméhez Lipp Vencel, Schwarz József, és Tróbert József járult hozzá egyéni győzelemmel.
Szentgotthárd: Lipp 721, Dancsecs 684, Sütő 685, László 688, Schwarz 718, Tróbert 694.
Ifi: Szentgotthárd – Nyergesújfalu 1-3.

 

Keresztrejtvény

Februári keresztrejtvényünk megfejtése Ady Endre egy farsangi versének két sora.

“Minden móka. S egye fene,

Kit búsítanak csalfa gondok”

...

Beküldendő a vastag betűs sorok megfejtése.

Beküldési határidő: február 28.

Cím: Gotthárdi Hírek, 9971 Szentgotthárd Pf. 5.

A helyes megfejtők között a FEZO Kft. 1000 Ft-os ajándékutalványát sorsoljuk ki.

Decemberi keresztrejtvényünk helyes megfejtése: Claus, sertéssült, pravoszláv, csillag, toboz, svédek, fenyőfa, lúd, latfish, olaszok, Amerika, veneto.

Nyertesünk: Kovács Valéria Szentgotthárd Mártírok u. 2/a. I. em. 11.sz.

Vízszintes: 1. Szekrény része lehet, 5. Víz sodrával továbbít, 11. Napszak, 14. Heccel, 16. Árut tetszetőssé tesz, 18. Kettőzve cukorka!, 19. Kettős betű, 20. Harmadik sor második része, 23. Evőeszköz névelővel, 25. Portugália és Tonga autójele, 26. Pavone személyneve (olasz színésznő), 27. Szarvasbika dísze, 29. …. principium (kezdjük a fő dolgokon), 31. Urán és neon vegyjele, 32. Negyedik sor második része (zárt betűk: S, E), 33. Oxigén és stroncium vegyjele, 34. E nap, 36. … adiposa (zsírszövet), 38. Radioaktív elem, 41. Sebészkés, 43. Tűzhely sütője, 44. Kevert gomba!, 46. BAZ megyei község lakosa, 49. 1707-es országgyűlés helyszíne, 50. Római 6, 52. Mankó része!, 54. Oxigén és lítium vegyjele, 55. Pettyes bogár, 57. Madagaszkári hegység, 60. Ártárgyalás, 61. Ellenőr rövidítve, 63. Telefonközpontok teljesítőképességének egysége, 65. Negyedik sor első része, 68. Orosz igen, 69. Juttat, 70. Baranyai község lakosa, 71. Fűszernövény, 73. Luxemburgi és izraeli autójel, 74. Fejet biccent, 75. Forrasztó eszköz.

Függőleges: 1. Téglák közti hézag, 2. Harmadik sor első része, 3. Oregon tagállam kódjele, 4. Komolytalan, 6. Német betű, 7. Tetőfedő anyag, 8. Írófolyadék, 9. Pagalu sziget másik neve, 10. Páratlan troli!, 12. Indoeurópai nyelvcsoport, 13. Női hetilap, 15. Egyik megye, 17. Kisebb tárgy részeit kapcsolja össze, 21. Szereplő Jókai Sárga rózsájában (Ferkó), 22. Bizmut és vanádium vegyjele, 24. Műanyag (PVC), 28. Budai várban közlekedik, 30. Szibériai folyó, 31. Út kb. 3 méteres csíkja, 35. A 13 vértanú jelzője, 37. Medvetalpfű, 39. Ázsiai ország lakosa, 40. Egytagú matematikai kifejezés, 42. Hevesi falu lakosa, 45. Negyedik sor harmadik része, 47. ….. discimus (tanítva tanulunk), 48. Emberfölötti lény, 51. Pest megyei község lakosa, 53. Kelet-indiai pálinka, 56. Kevert kar!, 57. Számítógépes nyelv, 59. Röptében megfog, 60. 1979-es Pink Floyd-lemez magyar címe, 62. Papagájnév, 64. Község Bajától délre, 66. A teljes magyar ábécé kezdete, 67. Lítium és nitrogén vegyjele, 72. Búcsúszó.

PROGRAMAJÁNLÓ

 

Február 09. 17 óra - Színház

Szalagavató ünnepség a III. Béla Szakképző Iskola szervezésében

Február 10. A Szlovén Kultúra Napja

14 óra 30 perc - Színház

Az iskola - bábelőadás a felsőszölnöki iskolások közreműködésével

A kocsma - színdarab a Nindrik-Indrik színjátszó csoport előadásában

Szlovének Háza

Kiállítás-megnyitó - Štefan Hauko festőművésszel és képeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők

Február 12. 15 óra - Színház

Cigányzenés farsangi est a Nyugdíjas Klub szervezésében

Február 13. 10 óra - Színház

Széttáncolt cipellők - zenés mesejáték a győri Csörgősipka Színház előadásában az óvodásoknak - belépődíj: 250,-Ft

14 óra - Színház

Széttáncolt cipellők - zenés mesejáték a győri Csörgősipka Színház előadásában az iskolásoknak - belépődíj: 250,-Ft

Február 14. 19 óra - Kossuth Filmszínház (Filmklub)

A lé meg a Lola - német film, rendezte: Tom Tykwer

Február 16. 17 óra - Színház

Szalagavató ünnepség a Vörösmarty Mihály Gimnázium szervezésében

Február 18. 13 óra 30 perc - Művelődés Háza

IVK klubnap a farsang jegyében a Városi Vöröskereszt szervezésében

19 óra - Színház (bérletes előadás)

Moliére - Páskándi Géza: Egy ember, aki megunta a bőrét - A botcsinálta doktor című bohózat feldolgozása a szombathelyi Ferrum Színházi Társulás előadásában.

Február 21. 19 óra - Kossuth Filmszínház (Filmklub)

Ember a Holdon - amerikai film, rendezte: Milos Forman

Február 28. 13 óra - Színház

Arany János szavalóverseny az Arany János Általános Iskola szervezésében

19 óra - Kossuth Filmszínház (Filmklub)

Az élet egy füttyszó - kubai film, rendezte: Fernando Gomez

 

KIÁLLÍTÁS

Štefan Hauko festőművész

alkotásait 2002. február 11-től március 1-ig láthatják

az érdeklődők a Szlovén Kulturális és Információs Központban.

MOZI

február 8-10. Csocsó

február 10-12. A panamai szabó

február 15-17. Lovagregény

február 18-19. Maléna

február 22-24. Amerika kedvencei

február 25-26. Süti nem süti

március 1-3. A Sárkány csókja

március 3-5. A. I. Mesterséges értelem

 

KÜLÖNLEGES FILMEK A SZENTGOTTHÁRDI MOZIBAN

Filmklub - 2002. évi tavaszi sorozat - Mottó: Emberi játszmák

Február 14. A lé meg a Lola - német film, rendezte: Tom Tykwer

Február 21. Ember a Holdon - amerikai film, rendezte: Milos Forman

Február 28. Az élet egy füttyszó - kubai film, rendezte: Fernando Gomez

Március 7. Szerelemre hangolva - hongkongi film, rendezte: Vong Kar-vaj

Március 14. Paszport - magyar film, rendezte: Gothár Péter

Március 21. A lápvidék gyermekei - francia film, rendezte: Jean Becker

Március 28. Igaz történet - amerikai-francia film, rendezte: David Lynch

Április 4. Fűbenjáró bűn - angol film, rendezte: Nigel Cole

Április 11. Lábad között - spanyol film, rendezte: Manuel Gomez Pereira

Április 18. Torzók - magyar film, rendezte: Sopsits Árpád

A vetítések 19 órakor kezdődnek. A művészfilm-sorozatra érvényes bérleteket – amelyekhez a filmek rövid leírását tartalmazó programfüzet is jár – 1.500,-Ft-os egységáron lehet megvásárolni a Művelődés Házában és a Kossuth Filmszínházban.

 

 

 

A Városi Televízió műsora

 

Február 10. vasárnap

9.30 Mese: Kimba 6. ism.

9.55 Fekete Gyöngy 169. ism.

10.40 Heti Híradó ism.

11.05 Vasi Mozaik

11.35 Kerekasztal - stúdióbeszélgetés ism.

12.10 Hangadó – zenei magazin

12.50 Thalassa – Természetfilm – (ism.)

13.20. Bencze show –

13.50 FALCO KC - Marc Körmend kosárlabda mérkõzés

kb. 15.20 Twist Olivér – amerikai film

Február 12. kedd

18.00 Fekete Gyöngy 170.

18.45 Mese: Kimba 7.

19.10 Heti Híradó

19.35 Vasi Mozaik – ismétlés

20.05 Szentföldi szent helyek üzenete 4. ism.

20.35 Bencze show ism.

21.05 Trockij meggyilkolása. – angol film

Február 13. szerda

18.00 Szentföldi szent helyek üzenete 5.

18.20 Hangadó – zenei magazin ism.

18.55 Képes recept – egészségügyi magazin

19.30 Thalassa -Természetfilm 2.r

19.55 Heti Híradó ism.

20.20 Mindent a szerelemért –am. akció-vigjáték

21.50 MARC Kmd – Nyíregyháza kosárlabda mérk.

Február 17. vasárnap

9.30 Mese: Kimba ism.

9.55 Fekete Gyöngy 170. ism.

10.40 Heti Híradó ism.

11.05 Vasi Mozaik

11.35 Képes recept – egészségügyi magazin ism.

12.10 Ujjongjatok az Úrnak - egyházi magazin

12.50 Thalassa – Természetfilm ism.

13.20. Bencze show –

13.50 ZTE - Marc Körmend kosárlabda mérkõzés

kb. 15.20 Kutyák és farkasok – helyettesítõ tanár sorozat

Február 19. kedd

18.00 Fekete Gyöngy 171.

18.45 Mese: Kimba

19.10 Heti Híradó

19.35 Vasi Mozaik – ismétlés

20.05 Szentföldi szent helyek üzenete 5. ism.

20.35 Bencze show ism.

21.05 Trockij meggyilkolása. – angol film

Február 20. szerda

18.00 Szentföldi szent helyek üzenete 6.

18.20 Ujjongjatok az Úrnak - egyházi magazin ism.

18.55 Kerekasztal - stúdióbeszélgetés

19.30 Thalassa -Természetfilm 3.r

19.55 Heti Híradó ism.

20.20 Kitörés – magyar film

Február 24. vasárnap

9.30 Mese: Kimba ism.

9.55 Fekete Gyöngy 171. ism.

10.40 Heti Híradó ism.

11.05 Vasi Mozaik

11.35 Kerekasztal - stúdióbeszélgetés ism.

12.10 Sportolók a kamera elõtt

12.50 Thalassa – Természetfilm ism.

13.20. Bencze show –

13.50 Marc Körmend – Kaposvár kosárlabda mérkõzés

kb. 15.20 A hajléktalan – helyettesítõ tanár sorozat

Február 26. kedd

18.00 Fekete Gyöngy 172.

18.45 Mese: Kimba

19.10 Heti Híradó

19.35 Vasi Mozaik – ismétlés

20.05 Szentföldi szent helyek üzenete 6. ism.

20.35 Bencze show ism.

21.05 A másik asszony – ff amerikai film

Február 27. szerda

18.00 Szentföldi szent helyek üzenete 7.

18.20 Sportolók a kamera elõtt ism.

18.55 Lapozgató

19.30 Thalassa -Természetfilm 4.r

19.55 Heti Híradó ism.

20.20 Közönyösök - olasz filmdráma

A Szentgotthárd VTV a mûsorváltoztatás jogát fenntartja.