Gotthárdi Hírek 2002.január 15.

Rendőrségi hírek

 

Karácsonyi meglepetés. December 26-án kora este egy pécsi lakos jelentette be a rendőrségi ügyeletre, hogy a Hunyadi úton egy órával korábban leállított személygépkocsiját ismeretlen tettes feltörte, és a kocsiban hagyott női táskát a benne lévő iratokkal és készpénzzel ellopta. A lopási kár 50.000,- Ft, a rongálással 100.000,- Ft kár keletkezett. A rendőrség megkezdte a tettes felkutatását.

Horgászkedv. December 27-én ismeretlen tettes betört a Wesselényi utcában lévő egyik hétvégi házba. A tettes egy bográcsot a hozzá tartozó állvánnyal, két komplett horgászfelszerelést és egyéb horgászkellékeket tulajdonított el. A lopással 12.000,- Ft kárt okozott. A tulajdonos 27-én 14.30 órakor fedezte fel a betörés tényét.

Sürgős hívás. Egy magyarlaki férfit állított elő a szentgotthárdi járőr január 1-jén hajnali fél négykor, mivel a férfi Rábagyarmaton a kultúrházban a zenés rendezvényen egy szintén magyarlaki férfi mobiltelefonját eltulajdonította. A férfival szemben az eljárást megkezdték.

Hideg van. Január 1-jén reggel 7 órakor egy szentgotthárdi szórakozóhelyről szeretett volna hazaindulni egy fiatalember, amikor is a ruhatárban észlelte, hogy a kabátját az abban lévő személyes irataival és mobiltelefonjával valaki eltulajdonította. A lopással 80.000,- Ft kárt okozott a tettes. A rendőrség
megkezdte az elkövető felderítését.

Jegyzet

Van (tér)képük hozzá!

Egy település működése szerencsés és kívánatos esetben sok hasonlóságot mutat egy sikeres vállalkozáséval. A bevételei hosszú távon meghaladják a kiadásait, fejlődése folyamatos, vagyona nő, vezetése hosszú távú stratégiai programmal rendelkezik, és még jó ideig folytathatnám a felsorolást.

A sikeres vállalkozások egyik alapköve az átgondolt marketingmunka, amely magában foglalja a névválasztástól a logóig, a névjegykártyától a szlogenig, a levélpapírtól a reklámokig mindazt, ami alapján felépül a vállalkozás közképe, vagyis imázsa.

Az utóbbi időben mindig irigykedve forgattam a kőszegi vagy soproni önkormányzat támogatásával megjelent kiadványokat az átgondolt és egységes arculat miatt, tetszett, hogy eltervezett koncepciót követnek. Hogy némi kritikát is megfogalmazzak, ez az arculat sajnos nem tükröződik az említett városok honlapján és városi újságjában, gondolom, a közeljövőben erre is sor kerül.

Mi a helyzet nálunk? Egységes koncepcióról nem beszélhetünk, városunk történelmi címerét leszámítva nincs olyan jelkép vagy szókép, ami városunkhoz kötődne, sőt egyelőre még a tervezés stádiumában sincs ilyesmi. Ez kétségkívül rossz helyzet, pláne, ha figyelembe vesszük, hogy szinte minden készen áll egy ilyen tárgyú döntés végrehajtására: a város meghatározó médiumai (Gotthárdi Hírek, Városi Televízió, szentgotthard.hu weblap) a nagyobb települések hasonló fórumaival összehasonlítva is kifejezetten színvonalasnak számítanak.

Mindenféleképpen kívánatosnak tartanám egy olyan pályázat kiírását, amelynek témája Szentgotthárd kommunikációs arculatának kialakítása. A fellengzősnek tűnő elnevezés nem egy újabb divatos, áltudományos huncutságot takar, mint a “szörvájz menedzser” címkéje mögé bújtatott takarítónő, hanem egy hosszú távon pénzt hozó szellemi terméket.

Állandó vesszőparipám, hogy egy város fejlődését négy dolog segítheti: a kormányszintű lobbizás, a kitűnő közlekedés, a jó regionális kapcsolatok és a jó városvezetési stratégia. Minden más, a vállalkozások fejlődése, az élet különböző területeire jutó pénzek nagysága, a munkanélküliség alakulása mind ennek a négy dolognak a következménye. Jól láthatjuk, hogy a négyből kettő a kommunikációra épül, melynek egyik nélkülözhetetlen alapeleme az arculat. A városunk éves árbevétele (a pénzmennyiség, amiből gazdálkodhat) egy közepes méretű vállalaténak felel meg, melynek létezése is elképzelhetetlen lenne mesterségesen kialakított imázs nélkül.

És hogy mindez minek a kapcsán fogalmazódott meg bennem? Még decemberben kezembe került egy frissen piacra került várostérkép Szentgotthárdról. Egy olyan várostérkép, ami minden elképzelhető szempontból tökéletesen alkalmas a város imázsának rombolására. Esztétikailag kifejezetten visszataszító, már a címoldalon látható címer is szakmai hozzá nem értésről árulkodik, de a belső oldalakon látható fotók már egyszerűen minősíthetetlenek. A belváros térképe – amellett, hogy tipográfiai hibák gazdag választékát felvonultatja fel – tárgyi tévedéseket tartalmaz, ami egy térkép esetén ugye azt jelenti, hogy még az alapfunkcióját sem képes ellátni. Jogilag is aggályosak a felhasznált fotók, egy korábbi, más cég által készített kiadványból köszönnek vissza Németh Ferenc felvételei, ráadásul a származási helyének és a fotográfus nevének feltüntetése nélkül, így felmerül a gyanú, hogy szerzői jogok sérültek. Nem tudom, a város milyen jogi lépéseket tesz a kivitelezőkkel szemben – feltételezem, hogy elvi támogatásra minimum szüksége volt a kiadónak –, mindenesetre már az is tragédia, hogy a kiadvány megjelent, visszavonásáról és megsemmisítéséről szerencsés lenne mielőbb intézkedni. A város kommunikációs arculatának kialakításával, a megfelelő jogok levédetésével és ezek ellenőrzésével az ehhez hasonló balesetek elkerülhetőek lennének.

Csörnyi Róbert


Köszönetnyilvánítás

A Muzsikáló Gyermekekért Alapítvány köszönetet mond azoknak a polgároknak, akik az SZJA 1 %-át az alapítvány céljaira ajánlották fel. A támogatást a 2001. évi zenei tábor kiadásaihoz használtuk fel.

A Városi Könyvtár közleménye

A könyvtár köszönetet mond mindazoknak, akik személyi jövedelemadójuk 1 %-át az intézménynek felajánlották. A 2001-ben befolyt összeget, 94.087,- Ft-ot dologi kiadásokra fordítottuk.

Várjuk 2002-ben is kedves olvasóink és támogatóink adófelajánlását.

Adószámunk: 16862551-1-18


A Rendelőintézet telefonszámai

Értesítjük a lakosságot, hogy a Rendelőintézet Szentgotthárd, Hunyadi u. 18. sz. alatt az alábbi lista szerinti telefonszámokon hívhatók. A kiválasztott mellékszámok alkalmazásával a hívott szakrendelő közvetlenül jelentkezik.

Reméljük, hogy ezzel a módszerrel a Rendelőintézet vonalainak túlterheltsége megszűnik, ezért kérjük, alkalmazzák a hívott mellékállomás számát.

Fővonalak:

380-042; 380-353; 554-082; 554-083 (FAX); 554-103; 554-104.

Dr. Bedics Katalin fogászati rendelője: 380-338.

Dr. Csuka János fogászati rendelője: 380-339.

Mellékállomások:

Földszinti rendelők:

Szemészet, bőrgyógyászat: 102

Tüdőgondozó – kartonozó: 103

Tüdőgondozó – kezelő: 104

Tüdőgondozó orvosi rendelője: 219

Általános sebészet: 116

Ortopédia, traumatológia: 116

Urológia: 116

Foglalkozás-egészségügy: 120

Gipszelő: 122

Sebészeti kezelő: 123

1. emelet

Reumatológia: 105

Fül-orr-gégészet: 106

Nőgyógyászat: 107

Terhesgondozó: 108

Onkológia: 108

Belgyógyászat: 109

Ultrahang: 111

Labor-vérvétel: 115

Labor leletező: 220

EKG vizsgáló: 118

Tetőtér

Főorvosi szoba: 110

Iroda (Doktor Ottóné): 101

Iroda (Dömötör Gyuláné): 201

Iroda (Koszár Istvánné): 117

 

Felvétel a rendészeti szakközépiskolába

A Csopaki és a Soproni Rendészeti Szakközépiskola felvételt hirdet 2002. február 5-i jelentkezési határidővel rendőr szakképesítést adó kétéves nappali tagozatos szakképzésére a 2002/2003-as tanévre, 18 és 33 év közötti, érettségizett (vagy 2002. június 30-ig eredményes érettségi vizsgát tevő) büntetlen előéletű fiatalok részére, akik vállalják a fegyveres szolgálatot.

Mit nyújt a rendészeti szakközépiskola?

- korszerű szakmai ismereteket, idegen nyelvi, informatikai és önvédelmi képzést;

- az Országos Képzési Jegyzékben szereplő, államilag elismert rendőr szakképzettséget;

- “B” kategóriájú gépjárművezetői engedélyt;

- mindkét tanévben – a tanulmányi eredménytől függő – ösztöndíjat;

- térítésmentes étkezést a tanítási napokon, iskolai ruházati ellátást, további igény esetén – az iskola lehetőségeinek függvényében – tanulói szállást;

- a szakközépiskola sikeres elvégzésével a tanuló mentesül a sorkatonai szolgálat teljesítésétől;

- az iskola eredményes elvégzését követően a rendőrség szerveinél a szakképzettségnek megfelelő foglalkoztatást, a tisztes megélhetéshez szükséges jövedelmet.

A jelentkezés feltételeiről felvilágosítást adnak, illetve jelentkezni lehet a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Személyügyi Szolgálatánál (Szombathely, Petőfi S. u. 1/C.)

 

Tűzoltóruhák az önkénteseknek

December 19-én a Színház aulájában bensőséges ünnepség keretében adtak át tűzoltóruhákat a szentgotthárdi és környéki önkéntes tűzoltó egyesületeknek.

Az egyesületek képviselőit Horváth Tibor PV őrnagy köszöntötte, és elmondta, hogy a központilag összegyűjtött felszerelésekből 35 db komplett garnitúrát kaptak, amelyek használtak, de jó állapotban vannak. Horváth Tibor egyúttal megköszönte Németh Zsolt országgyűlési képviselő segítségét, amelynek eredményeként jutottak a felszereléshez.

Németh Zsolt rövid beszédében a civil szervezetek, egyesületek fontosságát emelte ki, hangsúlyozva, hogy az önkéntes tűzoltók szabad idejükben munkálkodnak azon, hogy településük nagyobb biztonságban legyen. A képviselő egyúttal kifejezte reményét, a felszerelést minél kevesebbszer kelljen használni, azaz minél kevesebb esetben kelljen az önkéntes tűzoltóknak szerepet vállalni tűzeseteknél, műszaki mentéseknél.

Bauer Károly polgármester köszönetét fejezte ki az egyesületek munkájáért és azért, hogy az elmúlt években sikerült az egyesületek tevékenységét régi színvonalukra emelni. Kiemelte, ha nincs is Szentgotthárdon hivatásos tűzoltóság, az önkéntes tűzoltók munkájának köszönhetően biztonságban érezhetjük magunkat.

A tűzoltóruhákat Németh Zsolt országgyűlési képviselő adta át a zsidai, apátistvánfalui, magyarlaki, szakonyfalui, farkasfai, rábatótfalui és szentgotthárdi önkéntes tűzoltó egyesületek képviselőinek.

Tíz éves a Szlovén Köztársaság

December 21-én a Hotel Lipa éttermében dr. Zlatko Muršec, a Szlovén Köztársaság szentgotthárdi főkonzulja adott fogadást az önálló Szlovén Köztársaság kikiáltásának 10. évfordulója alkalmából. A főkonzul beszédében hangsúlyozta, hogy a Szlovén Köztársaság az elmúlt tíz évben nagyon nagy lépéseket tett, ma már az Európai Unió szintjén is elismert állam. Kiemelte a Magyarországgal meglévő jó kapcsolatokat, amelyek a közeljövőben még erősödni fognak. Ez nem csupán a két állam érdeke, fontos a magyarországi szlovének és a szlovéniai magyarok számára is - fogalmazott dr. Zlatko Muršec.

A fogadáson fellépett a ljubljanai Kolinska Vállalat kórusa is.

 

Nyílt nap a nyolcosztályos gimnáziumban

A szentgotthárdi Vörösmarty Mihály Gimnázium a 2002/2003-as tanévre is meghirdeti nyolcosztályos gimnáziumi képzését. A tagozat 1991-ben indult, s már három évfolyam végzett kiváló eredménnyel. A felvételi statisztikák (96, 88 és 100 %-os eredmény), a közép- és felsőfokú nyelvvizsgák magas száma és a remek versenyeredmények egyértelműen igazolták ennek a képzési formának az életképességét. A legkiválóbb eredményt az elmúlt tanévben Varga Szilárd érte el, aki az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen kémiából első helyezést ért el, de számos megyei első helyezéssel is büszkélkedhetünk.

A képzés iránt érdeklődők számára 2002. január 28-án és 29-én (hétfőn és kedden) nyílt napot szervezünk. Az igazgatói tájékoztató reggel 8 órakor kezdődik az aulában, utána gyerekek, szülők, tanárok a kisgimnazisták óráit tekinthetik meg.

 

Zeneiskolánk 20 éves

Az idei tanévben 20 éves az önállóan működő szentgotthárdi zeneiskola

Előzmények

Szentgotthárd fejlett polgári közösségét már a XIX. sz. végén aktív zenei tevékenység jellemezte. A dalárda, az 1906-ban alakult tűzoltózenekar, a nagy sikerű szalonzenekar áldásos tevékenysége nyomán egyre nagyobb igény mutatkozott a zenetanulására is.

A kántortanítók, a hangszeren játszani tudó gimnáziumi tanárok voltak a zeneoktatás első művelői. Iskolarendszerű kezdeményezés volt a II. világháború előtt Magyary Jolán Magánzeneiskolája, sajnos csak rövid ideig…

Böröcz Iván kántortanító az 1960-as évek elején létrehozta a Szentgotthárdi Zeneoktató Munkaközösséget. Az általános iskolai tantermekben, hangszerhiánnyal folyó tanítás nehézségein Szabó Ferenc, Nyírő Józsefné, Ipoly Szilvia, Kovacsics Miklósné, Pilipár Nándor, Ágoston János lelkesedése, zeneszeretete segített felülemelkedni. A tanulólétszám növekedése, a fejlődés sürgető igényként vetette fel az iskolarendszerű zeneoktatás bevezetését.

 

Az állami zeneoktatás kezdetei

1969-től a Körmendi Zeneiskola kihelyezett tagozata kezdi el működését Szentgotthárdon. Az oktatás helyszíne már a jelenlegi épület emeleti része. A Körmendi Zeneiskola ekkori igazgatója Fehérvári Benedek. Az oktatás zongora, hegedű, cselló szakon indult, elméleti oktatással kiegészítve. A zeneiskola e hőskorában olyan kiváló muzsikusok, pedagógusok dolgoztak, mint Sabáli László (később a Körmendi Zeneiskola igazgatója), Mérei János, Méreiné Horváth Mária, Orosz Sándor (ma a szombathelyi Bartók Béla Zeneiskola igazgatója).

Szentgotthárdon, a Nagyközségi Tanács költségvetésében 1971-ben szerepel először a kihelyezett tagozat, 94.000. Ft-os költséggel.

1979 szeptemberében a kihelyezett tagozatból fiókiskola alakult. Napirenden volt Szentgotthárd várossá fejlesztése, időszerűvé vált a zeneiskola önállósítása.

Az önálló zeneiskola létrehozása

A fiókiskola öt tanári állással és egy négyórás kisegítő személyzettel rendelkezett. Az önállósodás előkészítése a fiókiskola vezetőjének, Szabó Eleknének a feladata volt, aki mint a Körmendi Zeneiskola igazgatóhelyettese látott neki a rendkívül nehéz, felelősségteljes munkának. Hatalmas ambícióval fogott hozzá a tennivalókhoz, nagy nehézségekkel, alapvető hiányosságokkal szembenézve kellett megteremtenie az önállóvá válás minimális feltételeit.

“Az épület külső és belső tatarozásra szorult. Előtte évekig meszelés sem volt. A bútorzat erősen elhasználódott és hiányos, a meglévő hangszerállomány gondozatlan, megrongált állapotú volt. A felszerelés a minimális igényeknek is alig felelt meg. Szakmai felszerelések beszerzésére mindössze 3.000 Ft állt rendelkezésre.” (Szabó Elekné igazgatónő, - Beszámoló, 1984.)

Rövid idő alatt is igen jelentős eredményeket sikerült elérni. Az iskola három teremmel bővült (az épület földszintjéről elköltözött az Öregek Napközi Otthona), sor került az ingatlan külső tatarozására, az ajtókat sikerült szigeteltetni. A berendezés hiányosságainak megszüntetésében jelentős lépés volt 100 db műbőrszék, tanulópadok, íróasztalok biztosítása, a szakmai munka feltételeinek javítására 100.000 Ft támogatás megszerzése a Kulturális Minisztériumtól. Az ÁFÉSZ-szel kötött megállapodás, az úttörőzenekar fejlesztésére kieszközölt 100.000 Ft szintén hatalmas lendületet nyitott a további előrelépéshez, a nyitáshoz a fúvós tanszakok irányába.

Az önállóan működő Állami Zeneiskola

1981. augusztus elseje az önálló szentgotthárdi intézmény, az Állami Zeneiskola alapításának a dátuma.

Az alapítás éve, minden nehézség ellenére, már egy szakmailag kiteljesedő zeneiskola megindulását sejteti.

Legfontosabb adat e tekintetben, hogy már az indulás évében elmondható: a klasszikus zeneiskolai hangszerek teljes körét öleli fel a növendékek hangszerek szerinti eloszlása:

 

Zeneóvoda

11 fő

hegedű

15 fő

előképző

41 fő

gordonka

9 fő

zongora

58 fő

furulya

8 fő

fuvola

2 fő

klarinét

2 fő

kürt

2 fő

trombita

7 fő

harsona

2 fő

tuba

1 fő

ütő

4 fő

harmonika

1 fő

 

A teljes növendéklétszám összesen : 163 fő

Az önállósodás évének megállapított költségvetése 1981-ben: 405.000 Ft

Hét tanári státusszal, és egy kisegítő dolgozóval indult el az 1981-82-es tanév.

A tanerők a következők voltak :

Szabó Elekné –igazgatónő (szolfézs szakos)

Szalai Erika – igazgatóhelyettes (fagott szakos)

Nagy Istvánné ( gordonka szakos)

Holbok Lajos (zongora szakos)

Dr. Görgényi Gyula (hegedű szakos)

Soósné Szarvas Magdolna (ütő-szolfézs szakos)

Soós Zoltán (trombita szakos)

Nagy idők voltak ezek…A fiatal zeneiskola nagy kihívások elé nézett.

1981- Az új zeneiskolai tantervek bevezetésének az éve, amikor új célokat is kitűztek az iskola elé:

Fúvószenekarra van szükség.

Fel kell zárkózni Vas megye nagy tradíciójú zeneiskoláihoz.

Fel kell virágoztatni a helyi zenei életet.

Javítani kell az elhelyezési feltételeken.

Több helyben lakó zenetanárra van szükség.

Ebben az évben tehát elindulhatott az önálló zenei oktatás Szentgotthárdon.

Tisztelettel és hálával gondolunk elődeinkre, akik szembenéztek a kihívásokkal.

A zeneiskola munkatársai

 

 

Testületi ülésről jelentjük

Közmeghallgatással kezdődött, és a 2002. évi költségvetési koncepció tárgyalásával folytatódott a képviselő-testület 2001. évi utolsó ülése december 20-án. Az ülésen nem érződött ünnepi hangulat, nagyon sok előterjesztést tárgyaltak meg, és nem volt vitamentes sem a karácsony előtti ülésnap.

A közmeghallgatás elején Bauer Károly polgármester ismertette a költségvetési koncepció főbb irányvonalait. Elmondta, az idén az önkormányzat nem tervez komolyabb új beruházást, csupán a folyamatban lévő kisebb fejlesztéseket fejezi be. A város nehéz anyagi helyzetéből adódóan (az idei évben az adóerőképesség számítása miatt 353 millió forintot vonnak el a költségvetésből) nem emelkednek a dologi kiadások, a civil szféra támogatása is a tavalyi szinten marad, éppúgy, mint a sportcélú támogatások. Bauer Károly felhívta a civil szervezetek és az intézmények figyelmét a pályázati lehetőségekre, amelyek kihasználásával pótolhatók a kieső bevételek. A költségvetési koncepció fő prioritása a közalkalmazottak és köztisztviselők bérrendezése, ez azonban nem vonatkozik a polgármesteri hivatal alkalmazottaira. A polgármester kiemelte, hogy a költségvetés alapvetően kiegyensúlyozottnak mondható, az egyik lehetséges variáció 140-160 milliós hiánnyal számol, amely a látványfürdő építésére szánt 100 millióból és a szennyvízhálózat-bővítés 60-70 milliós önrészéből tevődik össze. Bauer Károly hangsúlyozta, hogy a választási ciklusban jelentős fejlesztések történtek, elsősorban a beruházások, infrastrukturális fejlesztések területén. A költségvetést valószínűleg csak több zökkenővel lehet majd egyensúlyban tartani, viszont a világméretű recesszió előreláthatólag nem érinti olyan mértékben a városban működő vállalkozásokat, hogy az hatással lenne az önkormányzat működésére - fogalmazott a polgármester.

A közmeghallgatás során több jelenlévő is véleményt nyilvánított. Rózsavölgyi László, a Városi Sportegyesület ügyvezető elnöke a sporttámogatások alacsony szintjét kifogásolta. Mint mondotta, a koncepcióban nem szerepel az NB III-as futballcsapat külön támogatása, pedig szeptembertől 7 csapatot kell működtetnie az egyesületnek, ami 10-15 millió forintba kerül.

Ember József több kérdést is intézett a képviselőkhöz. Így a garázsépítések elmaradásáról, valamint az uszodaügyről, amiről kevés az információ. – A pénz halmozódik, vagy elszáll? – tette fel a kérdést a hozzászóló.

Pochán Miklós, a pénzügyi bizottság elnöke kifejtette, hogy a garázsépítésre működik szövetkezet a városban, felvetette, az önkormányzat terület biztosításával támogathatná a garázsok építését. Mint mondotta, örömmel tölti el, hogy jól szerepel az NB III-as futballcsapat, és helyi játékosok vannak a keretben, sikerült elérni, hogy az utánpótlás-nevelés is helyi játékosokra épül. A költségvetés keretei azonban végesek, ha év közben rendkívüli bevételek jelentkeznek, akceptálni lehet az egyesület kérését.

Viniczay Tibor területfejlesztési alpolgármester az élménypark építésével kapcsolatban elmondta, hogy az év közepétől rendelkeznek konkrét kormányzati támogatással, több fórumon próbálták már tájékoztatni a lakosságot. Elismerte, hogy a terület jelenleg rendezetlen, ígéretet tett arra, hogy orvosolják a problémát.

A közmeghallgatás után vita nélkül fogadták el a két ülés között történt fontosabb eseményekről szóló beszámolót, majd rátértek a költségvetési koncepció részletes tárgyalására. A témáról hosszabb vita alakult ki, Pochán Miklós kifejtette, szerencsés, hogy kikerült a koncepcióból az eredetileg tervezett 60 milliós működési hitel, egyúttal kijelentette, a szennyvízhálózat építését viszont szerepeltetni kellene. Domiter László az útépítések, felújítások elmaradását kifogásolta, a vagyonfelélés kritikájára kifejtette, a hiányt önkormányzati lakások értékesítésével lehetne csökkenteni. Dömötör Sándor a Gondozóház bővítésének fontosságát hangsúlyozta, mint mondotta, legalább terv szintjén foglalkozni kellene az üggyel, hogy az esetleges pályázati lehetőségeket ki tudják használni. Bedics Sándor szerint az önkormányzati tulajdonú ingatlanok értékesítése nem vagyonvesztést okoz, hanem egy pusztulóban lévő vagyon növelését. Viniczay Tibor szerint, amíg van más lehetőség, ne értékesítsenek önkormányzati ingatlant. Tóth Károly alapvetően elhibázottnak nevezte a koncepciót, mivel az osztogatásra és nem takarékosságra épül. Pochán Miklós ehhez csatlakozva elmondta, erre már régen felhívta a figyelmet. - Ez a testület addig fog nyújtózkodni, amíg a takarója ér - jelentette ki a pénzügyi bizottság elnöke. Kiemelte, ami támogatási kérelem a testület elé kerül, azt megszavazzák, akár van rá keret, akár nincs. Az ingatlanértékesítésről elmondta, vannak olyan ingatlanok (Művelődési Ház épülete, nyilvános WC, Erste Bank épülete, több erdőterület), amelyeket értékesíteni lehetne. Kijelentette, összességében nem rossz a koncepció, viszont menet közben biztosan módosítani kell majd. A 2002. évi költségvetési koncepciót végül kisebb módosításokkal a testület elfogadta.

Beszámolót hallgattak meg a képviselők a városrészi önkormányzatok elmúlt évi munkájáról. Bauer Károly polgármester szerint csak elismeréssel lehet szólni a tevékenységükről. Elfogadták a képviselő-testület 2002. évi munkatervét, majd módosították a távhőszolgáltatási díjakat. Tárgyalták az intelligens város kiépítésének stratégiájáról és operatív programjáról szóló előterjesztést, amelyhez 5 millió forint támogatást kértek. A testület 1,2 millió forintot szavazott meg. Huszár Gábor kifejtette, a támogatás ablakon kidobott pénz, véleménye szerint sokkal komolyabb rendszert kellene kiépíteni.

Kisebb vitát hozott az autóbusz-pályaudvar bérleti szerződésének ügye. A tervezet szerint az épület után a Vasi Volán Rt. nem fizet bérleti díjat, egy 14,2 m2-es helyiség az önkormányzat kezelésében marad. Pochán Miklós szerint az épületet fel kell ajánlani megvételre a Volánnak, Huszár Gábor szerint a Volán semmiben nem volt partnere az önkormányzatnak, nem kell ingyen a kezelésükbe adni az épületet. Kissné Köles Erika csatlakozott a véleményhez, kiemelve, hogy a buszforgalomból származó összes haszon a Voláné, és abból semmit nem forgatnak vissza. A testület az előterjesztést további tárgyalásra a gazdasági bizottsághoz utalta vissza.

Tárgyalták a közvilágítás korszerűsítéséről szóló előterjesztést is, amelynek értelmében a korszerűtlen lámpatesteket energiatakarékos égőkre cserélik, a szükséges helyeken pedig tovább bővítik a lámpák számát. A korszerűsítésre három cég adott be ajánlatot, ezek közül a testület az ÉDÁSZ Rt. ajánlatát támogatta, amely az önkormányzatot nem terheli anyagilag, a korszerűsítés után az áramdíjból további megtakarítások jelentkeznek.

Az ülés végén a testület több támogatási kérelemről is döntött, 3 millióval támogatják az evangélikus egyházközség parókiaépítését, 900 ezerrel a körmendi Város Tűzoltóságot, 266 ezerrel a Művelődési Ház elektromos zongoravásárlását, 367 ezerrel az Arany János Általános Iskola gázüst-javítását, 200 ezerrel a farkasfai műemlék harangláb javítását. Külön napirendi pontként tárgyalták az NB III-as labdarúgó csapat kérelmét, a sportcélú támogatásokon felül 5 millió forintot szavaztak meg a futballcsapat működéséhez.

-szilágyi-

A képviselő-testület 2002. évi munkaterve

Szentgotthárd Város Önkormányzata a 2002. évben kiemelt figyelmet fordít:

- A feladat és hatáskörében meghatározott feladatok hatékony ellátására a lakosság érdekeinek figyelembe vételével.

- Az önkormányzati intézmények gazdaságos működtetésére, gazdálkodásukban a takarékosság elvének szem előtt tartásával.

- A város idegenforgalmának növekedésére és a termálturizmust elősegítő beruházás beindítására.

- A vállalkozói alapon történő, valamint szociális lakások építésére, ezzel a szakemberek letelepítésének elősegítésére.

- A városrészi, valamint a kisebbségi önkormányzatokkal való együttműködés erősítésére, kapcsolatrendszer bővítésére.

- A város és városkörnyéki települések közötti együttműködés fejlesztésére gazdasági, kulturális, pénzügyi, egészségügyi területen.

- A külföldi, nemzetközi kapcsolatok bővítésére, felvételére.

- Az önkormányzat jogszabályokban foglalt feladatai szakszerű ellátására.

A képviselő-testület ülései és azok napirendje:

2002. január 31.

- Szentgotthárd Város Önkormányzatának 2002. évi költségvetése

- A képviselő-testület állandó bizottságainak 2002. évi munkaterve

- Szentgotthárd Város parkolás-gazdálkodási rendszerének korszerűsítése

2002. február 28.

- Értékelés az önkormányzat 2001. évi gyermekvédelmi és gyermekjóléti feladatai ellátásáról

- Beszámoló az Őrségi Zölderdő Bt. tevékenységéről

2002. március 28.

- A középiskolai ellátás helyzete Szentgotthárdon

2002. április 25.

- Szentgotthárd Város 2001. évi költségvetésének zárszámadása

2002. május 30.

- A közrend, közbiztonság helyzete Szentgotthárdon

- Beszámoló az önkormányzati rendeletek hatályosulásáról

2002. június 27.

- Beszámoló a vállalkozó orvosok tevékenységéről

- Kitüntető címek és díjak adományozása

2002. július – ülésszünet

2002. augusztus – ülésszünet

2002. szeptember 26.

- Beszámoló az Önkormányzat 1998-2002. évi munkájáról

- Tájékoztató az önkormányzat 2002. évi költségvetés I. félévi teljesítéséről

2002. október

- A képviselő-testület alakuló ülése

 

Önkormányzati rendeletek

A távhőszolgáltatási díjak megállapításáról szóló rendelet

A képviselő-testület díjmódosító jogkörében eljárva 2002. január 1. napjától az alábbi távhőszolgáltatási díjakat állapítja meg:

Alapdíj

Lakossági Ft/Lm3/év 247,80

Közületi Ft/Lm3/év 296,16

Használati melegvíz Ft/ m3 62,28

Hődíj

Üzemi és egyéb, valamint lakossági Ft/GJ 924,00

Használati melegvíz Ft/v m3 279,64

Fűtési díj (átalány) Ft/L m3 219,42

A díjak Áfá-t nem tartalmaznak!

 

A 70 éven felüliek kábeltelevíziós előfizetési díjának támogatása

- Átmeneti segélyben részesíthető hivatalból az a 70 éven felüli egyedül élő személy, és az önálló háztartásban élő 70 éven felüli személy, aki szociális csomagra kábeltelevíziós szerződést kötött a Szentgotthárd Városi Kábeltelevízió Kht-val.

- A támogatás december 31-ig adható.

- Aki a tárgyév január 1-jén szerződéssel rendelkezik, a teljes előfizetési díj évközbeni igénylés esetén az időarányos díj átvállalására tarthat igényt, a jogosultsági feltételek fennállásáig.

- Ezen rendelet 2002. január 1-jén lép hatályba.

Az Év Tolla 2001.

A Gotthárdi Hírek szokásos évzáró összejövetelén az Év Tolla kitüntető címet Csörnyi Róbert nyerte el a lap munkatársainak szavazatai alapján. Csörnyi Róbertnek gratulálunk, és bízunk abban, hogy a 2002. évben is legalább hasonló színvonalú írásokkal látja el lapunkat.

Élt 99 évet

Bezárt a Kaszagyár

A közelmúltban még reménykedtünk, mára azonban már bizonyossággá lett: bezárt a Kaszagyár. Ilyenkor nekrológot illene írni, valahogy ilyesformán:

Az együtt töltött 99 év emlékezetes marad mindannyiunk számára. Voltak szép és kevésbé szép napjaink, volt, amikor nagyon kedveltük egymást, és volt, amikor kevésbé. De soha nem fordult meg a fejünkben, hogy ilyen korán el kell búcsúznunk. Sajnos, a sors kegyetlen, az eltávozott már megbékélt, nekünk, hátramaradottaknak pedig marad a jótékony emlékezés.

Búcsúzóul bejártuk a gyárat, és bizony, bármilyen furcsa, torokszorító volt látni az elnéptelenedett üzemeket, a muzeális értékű farkaskalapácsot, az elfeledett félkész termékeket, a kihűlt kemencéket, a mutatóujjként meredező kéményt. Azt nem tudhatjuk, jöhet-e még feltámadás, ha igen, akkor sem itt és így. Szóval, lezárult egy 99 éves fejezet.

Kedves Kaszagyár! Nyugodjál békében!

 

Miről írtunk 2001-ben?

 

Január

Január 19-én a rábagyarmati színjátszók Nóti Károly: Nyitott ablak című bohózatát adták elő a színházban.

20-án befejeződött az Alpokalja Kupa. A több hetes bajnokságot a Holding Viktória csapata nyerte meg.

Január 22-én – a Himnusz című költemény születésnapján – a magyar kultúra napját ünnepelték a színházban. Ebből az alkalomból tüntették ki a Szentgotthárd Közművelődéséért Díjjal Kovacsics Miklósnét.

Január 30-án szülői fórumot tartottak a bölcsődében a racionalizálási programról.

Február

Február 4-én a Szlovén Kultúra Napját, 14-én a Porabje című szlovén nyelvű újság 10. születésnapját ünnepelték a Szlovén Kulturális és Információs Központban.

Február 17-én tartotta szalagavatóját a Vörösmarty Gimnázium.

Februári ülésén a képviselő-testület elfogadta a 2001. évi költségvetési rendeletet, egyúttal a racionalizálási programot is, 23-án fórumot szerveztek a város sportjáról.

Március

Március 2-án rendezte az Arany János Általános Iskola a költőről elnevezett hagyományos szavalóversenyét.

Nemzeti ünnepünk szónoka Németh Zsolt országgyűlési képviselő volt.

A nagy sikerű kamarazene sorozat utolsó előadásán a győri Gardénia Klarinétegyüttes mutatkozott be.

Március 29-én megalkotta a testület a fizetőparkolásról szóló rendeletet.

Április

Áprilisban Farkasházy Tivadar volt a “Találkozások a Lipában” sorozat vendége.

Új színházi társulat, a Weöres Sándor Regionális Színház mutatkozott be Szentgotthárdon Moliére Tartuffe c. darabjával.

Április 20-án városrészi beszámolót tartott az önkormányzat a színházban. A beszámolót meglehetős érdektelenség kísérte.

Május

A hónap elején az Eötvös Cirkusz vendégszerepelt a városban.

Májusban a ballagásról, nyár eleji zeneiskolai hangversenyekről, a Maros Művészegyüttes műsoráról tudósítottuk olvasóinkat. Beszámoltunk a tizenegyedik Heimatreffenről, valamint a Győri Leánykar sikeres koncertjéről a barokk templomban.

Május 17-én sajtótájékoztatót tartottak a termálfürdőről. A sajtótájékoztatón elhangzott, ősszel elkezdik a munkálatokat. Ugyanazon a napon Glattfelder Béla, a Gazdasági Minisztérium politikai államtitkára elhelyezte a Deák F. u. 14. alatt épülő önkormányzati bérlakások alapkövét.

Kétnapos konferenciát rendeztek a Szlovén Kulturális és Információs Központban, a téma: Háború és béke a XVII. századi Európában.

A május 25. és 27. között megrendezett Országos Katasztrófavédelmi Versenyen a szentgotthárdi csapat 2. helyezést ért el.

Június

Június 16-án 1956 mártírjaira emlékeztek a zeneiskolánál elhelyezett emléktáblánál.

Ugyanezen a napon rendezték a hagyományos SZIN-t a városban, valamint a Művelődési Ház kerthelyiségében.

Az ünnepi könyvhéten Czeizel Endre a költői tehetségről beszélt író-olvasó találkozón.

Június 21. és 23. között rendezték meg a hagyományos Őrségi Vásárt.

Július

Júliusban fúvós- és mazsorett-találkozó volt a városban. Tizenkettedik alkalommal rendezték meg a Hopplá Fesztivált. Megjelent Csuk Ferenc Botorkáló remény című verseskötete.

Augusztus

Augusztus 3-án Bükfürdőn sajtótájékoztató keretében jelentették be, hogy a Széchenyi terv 825 millió forinttal támogatja a termálfürdő-termálpark építését.

120 millió német márka nagyságú beruházás valósult meg az Opel Hungary Powertrain szentgotthárdi gyárában.

A millenniumi záró rendezvények keretében Szent Istvánra emlékezett a város, ír népzenét és country muzsikát játszott a Blackriders, s Torgyán József millenniumi emlékművet avatott Rönökön.

Szeptember

Szeptember 7-én osztrák-magyar találkozót rendeztek a Pannon Kapu emlékműnél.

Az olvasás évében a Mesebolt Bábszínház szórakoztatta az óvodásokat Móra Ferenc Csicseri történetével.

Szervátiusz István szobrait láthatták az érdeklődők a színház aulájában.

Szeptember 29-én tartották az Opel Családi Napot. A rendezvényen egyúttal a cég 10 éves szentgotthárdi jelenlétét is ünnepelték.

Október

A hónap elején rendezte első nyilvános fórumát a Szentgotthárdi Választópolgárok Asztaltársasága. A fórum témája a város egészségügyi helyzete volt.

Október 15-én mutatta be az Ijúsági és Sportminisztérium a nemzeti drogstratégiát Szentgotthárdon.

Marsi Anikót, a Fókusz műsorvezetőjét látták vendégül egy beszélgetésen a Lipában.

A III. Béla Szakképző Iskola tanárai és diákjai a névadóról írt történelmi játékkal, s Nagy Beáta és Benkő Gábor verseskötetével ünnepelték a 110 éves szakképzés újabb állomását: az új tanműhely és laborrendszer átadását. Az épületet Sió László, az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára avatta fel.

Október 26-án Természetesen Őrség címmel biogazdálkodási kiállítást és vásárt rendeztek Őriszentpéteren.

 

November

Felszámolási eljárás indult a nagymúltú Kaszagyár ellen.

Második fórumát tartotta a SZEVASZ 8-án, a téma az Ipari Park helyzete és a foglalkoztatás volt.

November 11-én a Hármashatár Baráti Kör tűzoltóautót ajándékozott a farkasfai önkéntes tűzoltó egyesületnek.

Bemutatkozott a Fidesz MPP szentgotthárdi csoportja. A 14-én rendezett összejövetel vendége Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke és Bebes István országgyűlési képviselő volt.

19-én hetedik alkalommal rendezték meg a Térségi Információs Menedzsment Napot.

Novemberben először lépett fel a városban a L’art pour l’art társulat. A Hotel Lipában vendégünk volt Göncz Árpád, volt köztársasági elnök.

Hagyományőrző gálaesten mutatkoztak be a nemzetiségi kultúrcsoportok a színházban.

December

Az Opel gyárban elkészült a hárommilliomodik motor.

A SZEVASZ harmadik fórumán a civil szervezetek problémáiról beszélgettek a jelenlévők.

Simon Attila természetfotós kiállítását “Mivé lesz, ha nem óvjuk?” címmel rendezték meg a színház aulájában. Decemberben megjelent a Kötődés című antológia negyedik darabja. A vörösmartys diákok taroltak a megyei német fordítóversenyen.

 

Neveljük az ifjúságot!

Gyakran hallani a felnőttek szájából a szemrehányó kritikát: “Ezek a mai fiatalok!” Tele vagyunk elvárásokkal velük szemben. Elvárjuk az udvariasságot tőlük és felháborodunk, ha esetenként számunkra nem tetsző dolgokat tapasztalunk, vagy tiszteletlenséget vélünk felfedezni a kis “emberpalánták” részéről. Természetes, hogy számunkra a tisztelet kijár egy bizonyos életkor után, alanyi jogon. Gyakori szemlélet, hogy egy felnőttnek gyerekkel szemben csak igaza lehet, nem szeretjük, ha ellentmondanak nekünk. Törekvéseinknek széles skáláján - hogy elképzeléseinknek megfelelő nevelést kapjon a csemete - szerepelhet a szigor, az állandó kritika, esetenként a nyomaték kedvéért büntetés is. Kifejezhetjük felháborodásunkat, méltatlankodhatunk. Bárhol, bármikor. Lehetőségeink sora kimeríthetetlen, anélkül, hogy bárki szemünkre vetné ezt. De vajon csak elvárásaink vannak, vagy mi is megadjuk példamutatóan - még egy gyereknek is- a kellő tiszteletet, figyelmet? Nem ezt igazolja a szombathelyi vasútállomás épületében történt eset. Amíg várakoztunk a vonat érkezésére, megálltunk a játékárusító pavilonnál. Előtte egy állványon képeslapok kínálata várja a vevőket, és ha valaki kedvére valót talál közöttük, csak oda kell vinnie a kisablakhoz kifizetni és már viheti is. Jókedvűen nézegettük a sokféle mókás képeslapot, és kiválasztottunk kettőt, amit szerettünk volna megvenni. Engem takart a kirakat, csak kamasz lányomat lehetett látni a bódé ablakából, kezében ott voltak a kiválasztott lapok. Már éppen indultam fizetni, amikor arrogáns felszólítás hallatszott: “ Ne vegyétek ki a képeslapot, ha megakarjátok nézni, nézzétek a helyén!” Amint kiléptem az állvány takarásából látta meg az eladó, hogy az egyikünk felnőtt. Zavarba jött, már magázott és megváltozott a hangneme is. Nekünk azonban már nem volt kedvünk ezek után a vásárláshoz. Azóta sem értem a történteket. Rossz napja volt? Esetleg azt hitte, hogy csak bámészkodó gyerekek és úgysem vásárolnak? Vagy talán ítélet volt egy tizenévesről, - csupán a kisablakon át néhány pillanatig látva-, és ez nem felelt meg az ő elképzeléseinek? Mi felnőttek valóban folyamatosan neveljük a felnövekvő ifjúságot! Az ilyen, vagy ehhez hasonló megnyilvánulásokkal is.

- horváth -

 

Arcképcsarnok: Rápli Róbert

Egy nap mindenkinek huszonnégy órából áll. Rápli Róbertnek is, aki munkája mellett sok egyéb feladatot is vállal a városban, a városért.

- Mikor kerültél Szentgotthárdra?

- Öt éve élek a városban, de már tíz éve a zeneiskolában dolgozom. Ének - történelem szakos tanár vagyok. Zenetörténetet, fúvós hangszereket, szolfézst oktatok. Vezetem a városi fúvószenekart és második éve a gimnáziumban is tanítok.

- Egy tankönyvet is összeállítottál a diákok számára. Miben tér el ez a megszokottól?

- Az ének-zene tantárgynak olyannak kell lennie, ahol a gyerekek kikapcsolódhatnak és közben értékes dolgokat tanulnak meg. Ezért állítottam össze a kolléganőmmel egy új tankönyvet, amely olyan zenei témákkal is foglalkozik, amit országosan nem tanítanak. Ez a populáris zenetörténet. Biztos vagyok benne, hogy húsz év múlva ez már nem lesz kuriózum, egyelőre azonban még úttörők vagyunk ebben.

- Nemcsak a diákok, a focicsapat számára is alkottál valamit.

- Mivel elég öreg és képzetlen vagyok ahhoz, hogy én erősítsem a szentgotthárdi focicsapatot, ezért azzal próbáltam segíteni, hogy megírtam egy indulót, amit a fúvószenekarral lemezre játszottunk és most erre vonulnak be a focisták. Ez egy olyan szám, amit lehetne a közönségnek skandálni. Na, nem ennek a kétszázötven embernek, hanem majd annak a több ezernek, ami néhány év múlva reményeink szerint kint lesz a pályán.

- A munkád mellett elég sok közéleti feladatot is vállalsz. Hogyan tudod mindezt időben egyeztetni, hiszem még tanulsz is?

- Valóban, korábban az ELTE szolfézstanári szakára is jártam. Mivel hobbiként csinálom az összes tevékenységem, így kevésbé fáraszt.

- Miért vállalsz ennyi feladatot?

- Úgy gondolom, hogy egy pedagógus feladataihoz hozzátartozik még ha nem is szerepel a munkaköri leírásában , hogy elvállaljon olyan dolgokat, amit egy más területen dolgozó esetleg nem. De ezt nem csak kötelességből csinálom, én ilyen típusú ember vagyok. Érdekel, ami körülöttem zajlik és szeretek tevékenyen részt venni a környezetem és saját életem formálásában.

- Mely területek azok, amire különösen odafigyelsz?

- A kultúra. Ez a terület az, ami roppant elhanyagolt financiális szempontból. Nagyon sok embernek a társadalmi munkáját nézik le ezzel. Mindenképpen más gondolkodású embereknek kellene dönteni a kulturális ügyekben. Senkinek nem lenne szabad azt hinnie magáról, mert egy bizonyos pozíciót betölt, szakmailag is alkalmas arra, hogy megfelelő döntést hozzon egy általa szinte ismeretlen területről.

- Mire gondolsz?

- Például költségvetési, programszervezési döntésekre. Egy hivatalnak nem szabadna belenyúlni mondjuk a művelődési ház tartalmi munkájába. Alapvetően nem is gondolkodhatunk ötleteken, mert olyan alamizsnaszórás megy kulturális téren, hogy egyszerűen nem lehet tervezni.

- Milyen eredményeket sikerült elérned ezen a területen?

- Én leginkább a fúvószenekar kapcsán tudtam eredményt produkálni az elmúlt években. Egy ütőképes csapatot kellett összehozni és a zenekarral elég jó eredményeket értünk el, ezüst, arany minősítéseket kaptunk, nemzetközi versenyekre hívtak, hívnak minket. Ennél többet egy amatőr csapatból jelenleg nem lehet kihozni. Várakozáson felüli sikert hozott a tavalyi kamarabérlet sorozat is, folytatásához azonban egyelőre nincs energiám.

- Milyen az érdeklődés a városi rendezvények iránt?

- Jó lenne megváltoztatni a szentgotthárdiak mentalitását. Nagyon sok településen érezni lehet, hogy valóban magukénak érzik a várost. Itt ezt ritkán tapasztalni Ez megnyilvánul abban, hogy nem érdeklődnek az iránt, mit csinálnak a környezetükben az emberek, a barátaik. Ennek egy jó példája a sportrendezvények látogatása. Ha valami összetarthatná az emberek egy jelentős részét, az éppen egy vasárnapi focimeccs lehetne, de sorolhatnám a többit is. A kulturális rendezvények látogatottsága még viszonylag jó, de az emberek nem nagyon aktivizálják magukat.

- A Városi Televízióban is látni mostanában.

- Egy zenei magazinműsor szerkesztésével bíztak meg. Mivel ez a szakterületembe vág, igyekszem ezáltal is felhívni a figyelmet olyan városi értékekre, amelyről esetleg széles körben nem tudnak.

- A Gotthárdi Hírekben is megjelennek írásaid. Itt milyen szerepet vállalsz?

- Büszke vagyok rá, hogy aktív résztvevője voltam a szerkesztő bizottságnak három éve, amikor a lap megújult. Most már ennyi időm nincsen, leginkább egy-egy glosszát vagy jegyzetet írok, ha van valami mondanivalóm.

- Mennyire tartod magad kritikusnak?

- Én nagyon kritikus ember vagyok, talán azért, mert a szűz jegyében születtem. De magammal is legalább annyira, mint másokkal szemben.

- A SZEVASZ elnöki tisztét is te látod el. Milyen célokért?

- Az egyik cél, hogy rendszeres fórumot teremtsünk arra, hogy az emberek tájékozódhassanak a város ügyeiről, illetve véleményt nyilváníthassanak azokról. A másik célunk pedig, hogy megfelelő mentalitású, szakképzettségű polgármester- illetve képviselőjelölteket indítsunk a következő önkormányzati választáson.

- Most milyen módon tudjátok formálni a város életét?

- Közvetlenül jelenleg nem tudjuk. Érdeklődést tudunk felkelteni és arra törekszünk, hogy minden szakterületről a legilletékesebbeket hívjuk meg, legyen az városi, vagy akár országos szintű. Így olyan ötletek, megoldási javaslatok vetődhetnek fel, amit akár a mostani testület is megszívlelhet.

- Mennyire működnek együtt a meghívott vendégek?

- Ez nagyon érdekes. Van, aki roppant lelkes és legszívesebben elmesélne mindent, de vannak olyanok is, akik nem nyilatkozhatnak. Nem mindig kapunk választ a kérdésekre, gyakran kitérnek előle. Esetenként olyan információk birtokában vannak, amik nagyon sok embert kellemetlenül érintenének. Sokan beszélik a városban, tudnak róla, de a jelen pozíciójában nem fejtheti ki az álláspontját.

- Milyen reményeid vannak a jövőt illetően?

- Megtanultam az elmúlt évek alatt az apró dolgoknak is örülni, nagy elvárásaim nincsenek. Ami most nagyon fontos számomra, hogyha már engem választottak meg a SZEVASZ elnökének, szeretném, ha a lehető legtöbbet tudnánk kihozni ebből a csapatból.

Horváth Mónika

Fejreállított világ

Mit is látunk ezen a képen? Elsőbbségadás kötelező, és vége a gyalogosútnak – de csak azok számára, akik fejjel lefelé közlekednek? Hogy is van ez? Szóval, ha én normális módon közeledem a kereszteződéshez, azaz a kétágú végem valamivel közelebb van a talajhoz, mint az egyágú, nem is vonatkoznak rám a közlekedési utasítások?

Persze, jobban megnézve a fotót láthatjuk, hogy valaki – valószínűleg gépjárművel – kidöntötte az oszlopot, és jobb megoldás híján fejjel lefelé szúrta vissza a földbe. Poénnak kiváló, egyúttal talán társadalomkritikának is felfogható, vagy annak kinyilvánításaként, hogy léteznek még alternatív gondolkodók, akik teljesen új világképet akarnak népszerűsíteni a “normálisok” számára.

Még szerencse, hogy ez az interpretáció kevésbé forgalmas területen történt, az Ipari Parkban, az Opel mögött, a Vossen felé vezető út mentén. Így talán nem okozott különösebb forgalmi nehézséget, de az is igaz, a “tettesek” kisebb számú nézőközönség előtt mutatták be remélhetőleg nem időtálló alkotásukat.

 

Hyde Park helyett

A világ egy szobában

Tisztelt Szerkesztőség!

Hatvanhárom éves, szívritmus-szabályozóval élő személy vagyok. Mivel dolgozni nem tudok, így a szabadidőm eltöltése céljából képeslapokat gyűjtök, eddig több mint nyolcvanezer képeslapot kaptam. A képeslapokkal szeretek foglalkozni, rendezgetésük, szortírozásuk leköti minden időmet, közben nem gondolok betegségemre, és így nekem a túlését jelenti.

Az lenne a tiszteletteljes kérésem, hogy levelemet szíveskedjenek leközölni újságjukban, talán Szentgotthárdról is kapok néhány képeslapot.

Szívességüket előre is megköszönve:

Farkas János

8200 Veszprém

Stromfeld u. 9/D

Tisztelt Olvasóink!

Kérjük Önöket, csatlakozzanak azokhoz, akik képeslapjukkal színesítik levélírónk életét.

A szerk.

Nagyboldogasszony napja Szentgotthárdon

Érdeklődéssel vártam augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját. Mint köztudott, a kormány e napra munkaszünetet biztosított a köztisztségviselői kar számára, és egyben kérte a munkaadókat, hogy szintén tegyék lehetővé munkavállalóiknak ugyanezt. Sajnos, nem kellett csalatkoznom megérzéseimben, Szentgotthárdon minden a megszokott hétköznapi menetrend szerint zajlott, mindenki tette a dolgát, ünnepnek semmi nyoma sem volt. Kivételt csupán az a néhány hithű katolikus jelentett, aki eleget tett a harangok hívó szavának. Persze így, hogy a kormány kétségkívül pozitív és ezért támogatandó, de szokás szerint gyámoltalan kezdeményezése nem terjedt ki mindenkire, nehéz is lett volna kellő átéléssel ünnepelni. De mit is? És főleg miért? Erre szeretnék némiképpen rávilágítani.

A katolikus egyház ezen a napon ünnepli Szűz Mária halálának és mennybemenetelének a napját. Rendben, gondolhatják sokan, akkor ez legyen az ő gondjuk, de mi közünk ehhez nekünk? Európa keresztény államaiban, azokban, amelyekhez olyannyira csatlakozni kívánunk, már jó ideje ünnep ez a nap, és úgy járja, ha nem csak a terhekből, de az előnyökből is egyformán részesülünk. De van egy fontosabb érvem is, és a kérdést illetően, véleményem szerint ez a lényeg.

Az a Boldogasszony, akinek Szent István oltalmába helyezte országát, már a zsidó keresztény hitre térésünk előtt is létezett hitvilágunkban. Ő volt ősi egyistenhitünk Istenasszonya, az élet adója és védője, a bőség, a termékenység, az aratás, állat és növény, az ember szaporodásának és egészségének oltalmazója. Itt, a Kárpát-medencében már 6-6500 évvel ezelőtt hozzá fohászkodtak eleink, mint azt a tatárlaki leletek igazolják, és nagy királyunk számára is ez tette könnyebbé népének áttérítését, hisz Szűz Máriában az ősi hit Istenasszonyára ismertek, akinek kultusza olyan tiszta volt, hogy a kereszténység Máriáját tisztelték anélkül, hogy ez bármilyen problémát okozott volna. A csíki székelyek közül még ma is jó néhányan csak Babba Máriának, Szép Szűz Máriának mondják egymás között, mint azt Daczó Árpád ferences atya írja. Gond, probléma, betegség esetén is szívesebben fohászkodnak hozzá, és ez számukra így természetes, hisz az egyisten fogalmukban a férfi és női kettősség elválaszthatatlan, mint ahogy a családban férfira és nőre is szükség van, hogy utódok születhessenek. Ősi hitükben a nap szimbolizálja az Atyaistent, a hold az Anyaistent. A Biblia is hűen tudósít bennünket erről a Napbaöltözött Asszonyról, akit holdsarlón állva 12 csillagból álló koronával a fején látunk a Jelenések könyvében, amint az Csíksomlyón is látható.

Nyelvünk is őrzi ezt a kettőséget, hisz pld. a páros testrészeket szinte csak mi mondjuk egyes számban, és ha egyik hiányzik, félkarút, féllábút, félszeműt mondunk. Feleség szavunk is jó példa, mert félemberséget jelent. Egésszé a másik félemberséggel, a férjével lesz. A férfi az erő, amely megvéd, a nő a szív, annak minden jóságával, szeretetével, és ezen az egységen a Boldogasszony őrködik. Ennek az egységnek üzent hadat a 20. század ateista, nemzet- és családellenes liberalizmusa. A hitben élő magyar nő mindig a Boldogasszonyban látta örök példaképét, a férfi pedig a Boldogasszony, részére küldött földi mását tisztelte a nőben, amíg az ősi hit ki nem veszett belőle. A ma élő ateista, magát modernnek vélő ember azt hiszi, az értelemmel, a tudománnyal mindent megold. Elfelejti, hogy neki is szíve van. Érző, örvendő szíve!

“Egy igazi anya nem tud anélkül élni, hogy ki ne mutassa gyermeke iránti szeretetét. De a gyermek is éppen attól gyermek, hogy szeretetével ott csüng az anyja keblén. Ha leszakad onnan, oda mindig visszavágyik. Egyszer pedig mindannyian árvák leszünk. Kihez bújunk akkor oda?” Ez ősi hitünk csodálatos üzenete! Teremtőnk még erre az esetre is gondoskodott rólunk. Édesanyát rendelt nékünk, a legszebbet, a legédesebbet, az Istenanyát.

Félreértés ne essék, én nem akarom kisajátítani a kereszténység Máriáját, Ő minden hívő emberé a földön. De Szűz Máriaként, hisz máshol Szent Máriának (Santa Maria, Heilige Maria nevezik, és Boldogasszony Anyánként, Babba Máriaként, stb. a miénk, csak a miénk, magyari népeké!

Ugyan a teljesség igénye nélkül, de a fentebb leírtak mondatják velem, hogy augusztus 15-ének, Nagyboldogasszony napjának ünnepeink között a helye, méghozzá az első helyen, hiszen a legősibb, a legtisztább, a legszentebb.

Mindezt csak annak a reményében írtam le, hogy talán lesznek, akikben felkeltettem az ősi múlt és hitvilág megismerésének vágyát, és azért, mert meggyőződésem, hogy a Boldogasszony tisztelet, vagy nevezzük bárhogy, újbóli kiteljesedése nélkül meg nem maradhatunk. Csak vele és általa! Mindszenty hercegprímás úr is ezt fogalmazta meg annak idején, amikor min. 1 millió, a Szűz Anyához imádkozó magyar szükségességéről beszélt, ahhoz, hogy lerázzuk a kommunizmus láncait. Még csak részben sikerült, hisz ott ülnek mindenhol hivatalokban, gazdasági pozíciókban, tájékoztatásban, bankokban, igazgatósági és felügyelő bizottsági székekben.

Végezetül azoknak, akiknek továbbra is kételyei vannak, hadd álljon itt egy ismeretlen szerző versének utolsó négy sora:

“Ki Istent tagad és szenteket

Szakadatlanul becsmérel, átkoz,

Csak egyszer menjen búcsúra

A csíksomlyói Szűzanyához…”

Vinkó Tamás

 

Sakk-matt

Ez évi első sakk-feladványunkban világos indul és a második lépésben mattot ad.

Világos: Kb3, Ve1, Fc7.

Sötét: Kc5, Vc6, Fa6.

Kérjük kedves megfejtőinket, hogy megoldásaikat a szerkesztőség címére (9971 Szentgotthárd Pf. 5.) szíveskedjenek beküldeni.

Beküldési határidő: január 31.

A helyes megfejtők között a FEZO Kft. 1000 Ft-os ajándékutalványát sorsoljuk ki.

Novemberi helyes megfejtésünk: 1. Ve4, Ke4 2. Hc3 matt.

Sajnos, nem érkezett helyes megfejtés.

Programajánló

Január 19. 17 óra - Színház

Braniszláv Nusics: Dr. Pepike - vígjáték három felvonásban a rábagyarmati színjátszók előadásában - belépődíj: 300,-Ft

Január 21. 17 óra 30 perc - Színház

Éneklő történelem a honfoglalástól napjainkig - Ünnepi műsor a Magyar Kultúra Napja alkalmából Joós Tamás és Fazekas Gábor fellépésével

Február 4. 14 óra 30 perc - Színház

Kazinczy-verseny a Vas Megyei Pedagógiai Intézet rendezésében

 

MOZI

január 18-20. Neveletlen hercegnő

január 20-22. Kardhal

január 25-29. Amerikai pite 2.

február 1-5. Horrorra akadva 2.

február 2-3. Kutyák és macskák

 

A Városi Televízió műsora

Január 20. vasárnap

9.30 Mese: Kimba 3. (ism.)

9.55 Fekete Gyöngy 166. (ism.)

10.40 Heti Híradó (ism.)

11.05 Vasi Mozaik

11.35 Képes Recept (ism.)

12.10 Szeszélyes természet (ism.)

12.55 Egyházi magazin: Adventi hangverseny (ism.)

13.30 Bencze show – Onozó Szabolcs

14.00 Banánhéj keringő – magyar filmvígjáték

 

Január 22. kedd

18.00 Fekete Gyöngy 167.

18.45 Mese: Kimba 4.

19.10 Heti Híradó

19.35 Vasi Mozaik (ism.)

20.05 Első szerelem. 6.rész

20.35 Bencze show: Onozó Szabolcs (ism.)

21.05 MAFC – Marc Körmend kosárlabda-mérkõzés

Valentin bűne – helyettesítő tanár sorozat (ism.)

Január 23. szerda

18.00 Első szerelem 6.

18.30 Egyházi magazin – Szülte a Szűz… ism

19.00 Kerekasztal – Stúdióbeszélgetés

19.30 A szeszélyes természet

20.50 Heti Híradó ism.

21.15 A birtok –amerikai film, ism.

Január 27. vasárnap

9.30 Mese: Kimba 4. ism.

9.55 Fekete Gyöngy 167. ism.

10.40 Heti Híradó ism.

11.05 Vasi Mozaik

11.35 Képes Recept ism.

12.10 Szeszélyes természet – (ism.)

12.55 Sportolók a kamera elõtt: Gécsek Tibor

13.30 Bencze show

14.00 Távoli otthon – kanadai sci-fi

.

Január 29. kedd

18.00 Fekete Gyöngy 168.

18.45 Mese: Kimba 5.

19.10 Heti Híradó

19.35 Vasi Mozaik – ismétlés

20.05 Első szerelem 6. ism

20.35 Bencze show ism.

21.05 Büdös víz – magyar filmszatíra , ism.

Január 30. szerda

18.00 Első szerelem 7.

18.30 Sportolók a kamera előtt: Gécsek Tibor, ism.

19.15 Lapozgató

19.45 A szeszélyes természet –

20.35 Heti Híradó ism.

21.00 Vanessa a kis álomszuszék – helyettesítő tanár sorozat, ism

Február 1. péntek

16.00 Képviselõ-testületi ülés- közvetítés felvételrõl

Pokoli utazás – amerikai film ism.

Február 3. vasárnap

9.30 Mese: Kimba 5. ism.

9.55 Fekete Gyöngy 168. ism.

10.40 Heti Híradó ism.

11.05 Vasi Mozaik

11.35 Lapozgató ism.

12.10 Afterparty – ifjúsági magazin ÉLÕ

12.55 Természetfilm – (ism.)

13.20 Bencze show

13.50 Marc Körmend – Albacomp UPC kosárlabda mérkőzés

FILM

Február 5. kedd

18.00 Fekete Gyöngy 169.

18.45 Mese: Kimba 6.

19.10 Heti Híradó

19.35 Vasi Mozaik – ismétlés

20.05 Első szerelem 7. ism.

20.35 Bencze show ism.

21.05 FILM

Február 6. szerda

18.00 Első szerelem 8.

18.45 Afterparty – ifjúsági magazin ism.

19.15 Kerekasztal - stúdióbeszélgetés

20.05 Természetfilm –

20.50 Heti Híradó ism.

21.15 FILM

A Szentgotthárd VTV a műsorváltoztatás jogát fenntartja