Gotthárdi Hírek 2002. július 25.

 

 

Rendőrségi hírek

Akadály. Eddig még nem tisztázott okok miatt villanyoszlopnak ütközött egy szentgotthárdi férfi, aki városában közlekedett a Május 1. úton július 2-án este. Az oszlopban 300 ezer Ft, a gépkocsiban 500 ezer Ft kár keletkezett.

Lassú biciklis. Szentgotthárdon július 6-án, szombat hajnalban MTB kerékpárt loptak el az egyik vendéglő elől, majd a gyors intézkedés során a járőr fél órán belül előállította azt a helybeli férfit, aki gyanúsítható a cselekmény elkövetésével.

Euro-zóna. Szentgotthárd egyik éttermében tartózkodott július 11-én két osztrák nõ, akiknek táskájából ismeretlen tolvaj iratokat, pénzt lopott el. A kár kb. 150 euró.

Bátor emberek. Ittasan közlekedett július 13-án az a szentgotthárdi férfi, aki a Széll K. téren lévő körforgalomban a terelő táblának hajtott járművével. Tujasorba hajtott bele egy szentgotthárdi férfi, amikor feltehetően ittasan közlekedett a Mátyás király úton, és későn észlelte a jobb oldali ligetet, amelybe belehajtott.

Bátor állat. Őriszentpéter felől közlekedett Szentgotthárd irányába július 14-én kisbuszával az a szentgotthárdi férfi, akinek kocsija elé őzbak ugrott, és a fékezés ellenére sem sikerül elkerülni az ütközést.

Éjszakai bevásárlás. Csörötnek egyik boltjába törtek be július 19-én hajnalra. Az üzlet hátsó ajtajának lakatját és rácsát fűrészelték le, majd a behatolás után dohányáruval, vegyi áruval és kozmetikai cikkekkel távoztak az elkövetők. A kár kb. 250 ezer Ft.

 

 

Jegyzet

“Otthon, édes otthon. Mindenütt jó, de legjobb otthon. Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.”

Közhelycsokorba gyűjtött racionalizmus, mely a mai lakáshelyzet ismeretében leginkább mesébe illene. Az otthonteremtés nehézségei, a mindennapokat fojtogató dilemmák együtt toporognak az érdekeltekkel.

Az égbe szökő lakásárak mellett a banki támogatások igénybevétele is csak azok számára elérhető, akik jövedelme kellő távolságra helyezkedik el a minimálbértől. Pedig lakni kell, hiszen “lakva ismerszik meg az ember”, és ismerkedik meg azzal a ténnyel, hogy bizony jobb lenne függetlenül élni. Akár családdal, akár egyedül. Ez előbbi verziót még csak-csak támogatja állam bácsi vagy odaadó (aztán visszakérő) bank, de a magányos farkasokon csak a csoda segíthet, vagy Piroska, ha együtt adnak be egy lakásigénylést, mielőtt megenné.

Országos probléma, hogy túl kevés az önkormányzati lakás, hosszú a várakozási idő. “Alulnézetből” új otthon vásárlásán gondolkodni, felér egy ejtőernyős ugrással – ejtőernyő nélkül. Kiélezett helyzetről beszélhetünk a nyugati határszélen, például Szentgotthárdon. Ha azt állítom, optimista nép vagyunk, talán túlzok, de mint mondják, a kényszer nagy úr. Aki egyszer él, jobb, ha tervez is, ahol négyéves ciklusokban változik minden körülmény és hajszálvékony szociális háló.

Az egyszerűség kedvéért jöjjön egy kis fiktív matek. Tegyük fel, hogy a későn érő állampolgár úgy harminc felé vágtatva saját lakcímre vágyik, jól ismerve a közös fürdőszoba használat és generációs szakadék alkotta hangulat együttest.

Anyagi lehetőségeit felvázolva toppan be az illetékes helyre, ahol szembesülnie kell a csalódottság elkeserítő tényével. A kölcsönnel járó havi törlesztés fillérre megegyezik keresetével, de ne felejtsük: emberünk optimista. Egy kis agytorna után előbuggyan némi fedezet, kicsivel több feketearbeit-lehetőség és egy autogram. És máris elkezdődött a jövő. Sőt, nem is rövid. Jelképes bilincs, úgy 35 évig. 30 + 35 = 65. “Néhány röpke év” elteltével nyugdíjazási pezsgővel a kezében a padlón ülve büszkén tervezi következő nagy dobását. Talán egy tévét? Ugyan, minek? Szellőt már elfújta a szél, és Tilda is újra szűz. Sebaj, a remény hal meg utoljára. És elsötétül minden.

A Tisztelt Olvasó jogosan tartja morbidnak és pesszimistának e rövidke, de annál kiábrándítóbb történetet, mely remélhetőleg soha nem válik valósággá. Ugyanakkor tény az is, hogy a gazdasági létbizonytalanság és elrettentő statisztikát magáénak tudható párkapcsolatok tükrében az égvilágon semmire nincs garancia.

Persze lakni kell, hiszen “lakva ismerszik meg az ember”…

-Totya-

Kitüntetések

Június 8-án a Köztisztviselők Napja alkalmából a képviselő-testület Szentgotthárd Város Közszolgálatáért kitüntetésben részesítette Gaálné Kovács Mártát, a Polgármesteri Hivatal munkatársát.

Július 1-jén, a Semmelweis Napon Szentgotthárd Egészségügyéért Díjat kapott Koszár Istvánné, a Városi Rendelőintézet szakasszisztense és Fábián Béláné, a Városi Gondozási Központ vezetője.

Kattints rám

Nyári tábor

Kedvezményes nyári tábort szervezünk Debrecenben 2002. augusztus 4-9. között 14-18 évesek számára. Részvételi díj: 5.000 Ft, mely tartalmazza a szállás, étkezés és a programok költségeit. Jelentkezni lehet: Fiatal Baloldal - Ifjú
Szocialisták, 1081 Budapest, Köztársaság tér 27. Telefon/fax: (06 1) 210-0016. E-mail:

 

 

Rendhagyó Munkavédelmi Nap az Opelben

Az Opel szentgotthárdi gyárában 18 hónapja nem történt munkanapkieséssel járó baleset, 12 hónapja pedig kisebb sérülés sem fordult elõ Ennek a kimagasló eredménynek a tiszteletére rendezték meg a Munkavédelmi Napot.

A rövid ünnepségen a megjelent vendégeket – melyek között több országgyűlési képviselő is volt – Manfred Oberhauser pénzügyi igazgató köszöntötte, majd Lombos György, a gyári és külsõ szolgáltatások igazgatója ismertette a vállalat munkavédelmi munkáját. Az igazgató hangsúlyozta, az eredmények ismeretében sikeresnek tekinthető munkavédelmi tevékenységük, a hosszú balesetmentes idõszak nem csak a vállalatcsoporthoz tartozó üzemekben, hanem országos viszonylatban is kimagasló. Csizmár Gábor, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium politikai államtitkára a kormány programját ismertette, amely az Európai Unióhoz csatlakozásunk után a magyar vállalkozók számára teremt versenyképes helyzetet az Unió erõs piacán.

Az államtitkár kiemelte, versenyképesség megteremtése mellett elkerülhetetlen a jóléti rendszerváltás, azaz a bérek és jövedelmek felzárkóztatása. – Nem lehet afrikai, délkelet-ázsiai módszerekkel embereket foglalkoztatni Magyarországon – jelentette ki Csizmár Gábor.

A kormány ennek érdekében öt pontos tervet dolgozott ki, amelynek fontos része az unióban alkalmazott munkakörülmények kialakítása is.

Kovács Vince, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a kamara munkavédelemben betöltött szerepérõl beszélt, majd a vendégek megtekintették a gyárat, és gyárértekezleten vettek részt.

-szilágyi-

 

 

Megnyílt a Zsida Termál Panzió

Július 5-én megnyílt a Zsida Termál Panzió. A Széchenyi-terv támogatásával épült panzió a zsidai városrész egyik legszebb, érintetlen természeti környezet? területén található.

A bensõséges hangulatú megnyitó ünnepségen képviseltette magát városunk vezetése, a Vállalkozók Egyesülete és több szentgotthárdi telephelyű vállalat is. A panziót dr. Gömbös Sándor, a Vállalkozók Egyesületének elnöke nyitotta meg.

- Szép nap ez a mai, szép azért is, mert a város gyarapodik. – kezdte beszédét dr. Gömbös Sándor, majd az idegenforgalom jelentőségéről fejtette ki gondolatait. Az idegenforgalom nehezen megfogható tényező, ha jól működik, előreviszi a közösséget. Szentgotthárdnak is gondot jelent a jövőkép kialakítása, az egyik oldalon fejlett ipari településben gondolkodnak, a másik oldalon az idegenforgalom fejlesztését tartják kitörési pontnak. Az elnök hangsúlyozta, hogy komoly kockázata van a befektetni szándékozó vállalkozónak, egy új létesítmény megnyitásakor többféle gondolat fogalmazódik meg benne. Egyrészt boldog, hogy álma megvalósult, másrészt “kitöri a frász”, hogy lesz-e kereslet, fenn tudja-e tartani a létesítményt. Dr. Gömbös Sándor kiemelte, a mai vállalkozó a saját zsebére vállalkozik, övé a haszon, de övé az esetleges ráfizetés is. Felvetette a városvezetők felelősségét a tervezett termálparkkal kapcsolatban, ami az egyetlen lehetőség a város idegenforgalmának fejlesztésére. Az elnök szerint a jövő a családias jellegű panzióké, vendéglőké, hiszen ma már látható, hogy az úgynevezett falusi turizmus nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Szentgotthárd csodálatos természeti környezetben fekszik, ki kell használni a Vendvidék, az Őrség természeti adottságait, tudatosítani kell az emberekben, hogy Szentgotthárd az Őrség kapuja, erre a gondolatra lehet felfűzni az elképzeléseket. Dr. Gömbös Sándor befejezésként reményét fejezte ki, hogy felépül a tervezett termálpark, ami teljesen új helyzetet teremt majd a város idegenforgalmában.

Reisinger Magdolna, a panzió tulajdonosa kérdésünkre elmondta, hogy a beruházás teljes költségvetése 72 millió forint volt, ennek 30 %-át, 21 millió 575 ezer forintot a Széchenyi-terv pályázatán nyertek el, és jelentős bankhitelt is igénybe vettek. A 12 kétágyas szobával, 16 parkolóhellyel rendelkező panzió szobái televízióval, minibárral, telefonnal, Internet-csatlakozási lehetőséggel várják vendégeiket.

 

 

Védelmi tábor a Muraközben

A Szlovén Köztársaság Védelmi Minisztériuma, Védelmi és Mentési Igazgatósága, valamint a Muraszombati Védelmi Igazgatóság 2002. június 24–29. között a szlovéniai Hodoson első alkalommal védelmi tábort szervezett. A táborba 10-14 éves gyerekek érkeztek Ausztriából, Horvátországból, Magyarországból és Szlovéniából több mint százan, 21 öt fős csapatot alkotva.

Magyarországról 20 tanuló és két mentor kapott meghívót, Lentiből, Szentgotthárdról, Vasvárról. Az utazást a Zala megyei Lenti Kirendeltség, valamint a Vas megyei Körmendi Kirendeltség szervezte.

A tábor a magyar – szlovén határ mentén elhelyezkedő kis községben, a mindössze 386 lelket számláló magyar nemzetiségű Hodosban volt. A gyerekeket nagyméretű katonai sátrakban helyezték el, ahol vaságyakon aludtak. A napi ötszöri étkezést egy közeli szlovén faluban működő étterem biztosította.

A hatnapos együttlétben minden nap más-más tevékenységről gondoskodtak a szervezők. A tanulók megismerkedtek Hodos községgel, a szlovén Vöröskereszt, Polgári Védelem, tűzoltóság, rendőrség, katonaság, cserkészek, búvár-mentő csoport működésével, szervezeti felépítésével, az országot, valamint a szűkebb környezetet, a Muravidéket fenyegető veszélyekkel. A legnagyobb élményt a Moravske Toplicei fürdőkomplexumban tett látogatás jelentette, ahol a gyerekek kipróbálhatták az összes csúszdát, medencét, valamint a Mura folyón, csónakkal való leereszkedést. Gyalogtúrán megismerkedhettek a Mura folyó mellett elterülő “Szerelem” szigettel, a környék fa- és állatvilágával, valamint felgyalogoltak a három ország (Magyarország, Szlovénia, Ausztria) határán álló emlékműhöz is.

A tábor ideje alatt a mentorok figyelemmel kísérték és pontozták a sátori rendet, az egyes csapatok aktivitását, fegyelmét, faliújságaikat. Az elutazás előtti nap délutánján pedig az addig hallott ismeretekből kérdéssort állítottak össze. Ezekből a pontokból állt össze a végső sorrend, amelynek győzteseit kupákkal jutalmazták. A sportversenyeket a szentgotthárdi gyerekek nyerték.

A tábor végén minden csapatról fénykép készült, minden résztvevő külön névre szóló emléklapot kapott, és minden csapat megkapta a tábor résztvevőinek név- és címlistáját.

Sokan könnyes szemmel búcsúztak egymástól a mielőbbi viszontlátás reményében, hiszen a tervek szerint jövőre újra megszervezik a remekül sikerült tábort.

 

Evangélikus hittantábor

Idén is megrendezésre került a már hagyományosnak számító evangélikus hittantábor, amely lehetőséget teremt a gotthárdi fiatalság számára szórakoztató, ugyanakkor vallási jellegű nyaralásra. Ez évben 100 ezer forintos, pályázaton nyert összegnek köszönhetően az egy hetes tábor fejenként 5000 forintba került.

Városunkból 9 gyerek és még további 24, az őrimagyarósdi gyülekezethez tartozó kisdiák indult öt kísérőjével június 24-én Gyenesdiásra. Szállásként az evangélikus egyház táborépülete és a mellette lévő kemping szolgált.

A hét mottója a következőképpen hangzott: “Isten adta képességeink kamatoztatása a közösség érdekében.” Ez a testrészeink adta adottságok bemutatására irányult, és feltette a kérdést, vajon kihasználjuk-e adottságainkat, tálentumainkat. A reggeli és esti áhítatok, beszélgetések, csoportfoglalkozások mellett balatoni fürdés színesítette a napi programot. A foglalkozások keretein belül találkozhattunk ének-, játék-, színjátszó- és önismereti csoportokkal. A gyerekek az utolsó napon bemutathattak a “Ki mit tud?” vetélkedőn egy saját kis előadást.

Utólag minden résztvevő elmondásából az derült ki, hogy nemcsak jól érezték magukat, hanem a szórakozás és a pihenés mellett tanulhattak is valami újat és hasznosat. Előre is felhívjuk a figyelmet, a tábor jövőre is megrendezésre kerül.

 

Testületi ülésről jelentjük

Igaz ugyan, hogy az éves munkaterv szerint júliusban nincs testületi ülés ütemezve, de a közben felmerült fontos kérdések miatt rendkívüli ülést hívtak össze július 17-ére. A rendkívüli jelleg miatt csak néhány napirendi pont szerepelt az ügymenetben, ennek megfelelően az ülés is belefért a két órás időtartamba.

Az ülés elején a termálpark ügyét tárgyalták a képviselők. A májusi testületi ülésen a hitelszerződés elfogadását elhalasztotta a testület, mert az akkor beterjesztett szerződés olyan feltételeket tartalmazott, amelyet az önkormányzat nem fogadhatott el. Viniczay Tibor területfejlesztési alpolgármester a rendkívüli ülésen elmondta, a vitás kérdéseket sikerült tisztázni, a testület előtt lévő szerződéstervezet elfogadható, és aláírás esetén elindulhat a termálpark kivitelezése. Az előterjesztést minden bizottság támogatta, a képviselők közül Mikos Imre fogalmazta meg a beruházással kapcsolatos aggályait. A képviselő a határidők eddigi csúszásaira hívta fel a figyelmet, egyúttal garanciát kért arra, hogy a szerződések aláírásai a végső határidőig megtörténnek. A testület végül egy ellenszavazattal elfogadta az előterjesztést, ezzel felhatalmazta a polgármestert a hitelszerződés aláírására. Ezzel a termálparki beruházás elindítása elérhető közelségbe került, a hitelszerződésen kívül a Gazdasági Minisztériummal a Széchenyi terv projektjein elnyert támogatásokra kell megkötni a szerződéseket. A testület erre végső határidőként augusztus 31-ét jelölte meg, ha addig nincsenek a szerződések aláírva, visszaáll az eredeti állapot, és – ebben a formában – a város nem valósítja meg a beruházást.

A testület megalkotta a helyi választásokról szóló rendeletét is, melyet következő lapszámunkban olvashatnak teljes terjedelemben.

Tárgyalták a kolostorépület-együttes bérbeadásáról és a Művelődési Ház épületének értékesítéséről szóló szándéknyilatkozat részleteit is. Egy amerikai befektet? cég ajánlata, hogy hosszú távra bérbe veszi a jelenleg a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületet, felújítja, és kolostorszállóként működteti. Egyúttal ajánlatot tettek a Művelődési Ház megvásárlására és hasznosítására, valamint a két épület közötti parkrész bérbevételére is. Hosszabb vita után a testület úgy döntött, folytassák a tárgyalásokat és készítsenek elő szándéknyilatkozatot az ajánlatra. A képviselők kikötötték, a szándéknyilatkozatba bele kell foglalni, hogy a bérleti díj fedezze egy új, kulturális célokra is használható városháza építését.

Tárgyalták az Arany János Általános Iskola igazgatói álláshelyének betöltését is. Mint ismert, a júniusi testületi ülésen a hivatalban lévő igazgató, Kovács Jánosné nem kapta meg a kinevezéséhez szükséges szavazatmennyiséget, megbízatása így augusztus 15-ével lejár. A testület mostani döntésével Kovács Jánosnét újabb egy évre, 2003. augusztusig megbízta az igazgatói teendők ellátásával, az álláshelyre a jogszabályok betartásával új pályázatot írnak ki.

-szilágyi-

 

Mikor lesz élményfürdő Szentgotthárdon?

Kattints rám Kattints rám

Július 17-én a SZEVASZ Beszéljük meg! fórumán a szentgotthárdi termálfürdőről faggatta Viniczay Tibor alpolgármestert dr. Gömbös Sándor.

A tervezett élményfürdő makettje fogadta színház előcsarnokában a fórumra érkezőket. A csaknem teltházas közönséget Rápli Róbert, a Szentgotthárdi Választópolgárok Asztaltársasága elnöke köszöntötte. Bevezetőjében arról szólt, hogy a SZEVASZ egy évvel ezelőtti létrejöttekor Szentgotthárd jövőjéről kezdett el gondolkodni. Mára a város hosszú távú, sikeres működését megalapozó, intelligens, szakszerű programmal állhat a választópolgárok elé az októberi helyhatósági választásokon. A város jövőjéről a civil szervezetek – a decemberi fórum tanulságai szerint - igen hasonlóan vélekednek. A SZEVASZ tizedik fórumán minden eddiginél több érdeklődőt vonzott programjával a színházba. Most érett meg a helyzet, hogy a tervezett élményfürdőről véleményt cserélhessenek, s hiteles válaszokat kapjanak a fórum látogatói kérdéseikre.

Dr. Gömbös Sándor, az est moderátora összefoglalta Szentgotthárd idegenforgalmi múltját és jelenét. A város vezetői manapság az ipar és az idegenforgalom párosításában látják a település jövőjét. A termálprogram olyan nagy horderejű projekt, amely a város életét képes átstrukturálni. A kérdező először a termálprogram történetének ismertetésére kérte fel Viniczay Tibort.

Az alpolgármester az 1998-as évvel indította beszámolóját. Már akkor, a bevásárló turizmus virágzása idején is felvetődött egy hosszú távú idegenforgalmi program kidolgozása. A tervezett uszoda veszteségesnek ígérkezett, így üzleti programmal egészítették ki, s rekreációs központ létesítéséről beszéltek. Ehhez azonban évekig hiába próbálkoztak befektetőt szerezni. Mígnem 2000-ben jelentkezett befektető, s megalakult a komplexum létrehozására két kft., 23 %-os önkormányzati részaránnyal. Fontos kitétel volt, hogy a projekt megindulásakor a kivitelezéshez szükséges teljes tőkének rendelkezésre kell állnia. 2001-ben a Széchenyi terv új lehetőséget kínált a továbblépéshez. Egy egész évben működtethető, nagyrészt fedett, trópusi környezetben elhelyezett élményfürdő egyedi tervével sikerült a pályázatot megnyerni.

A tervezett objektumban az uszoda és sportcentrum mellett vendéglátó egységek és konferenciaterem is helyet kapna. Az alpolgármester diaképes előadással illusztrálta a dzsungel közepén elhelyezkedő élményfürdő, az uszoda és tanmedence, valamint a konferenciaközpont tervét. Az elképzelések szerint a hotel a második ütemben épült volna fel, de a finanszírozást vállaló Kereskedelmi és Hitelbank kikötötte, hogy a fürdőnek és a vendéglátó egységnek egyszerre kell elkészülnie. Ennek megvalósításához ismét a Széchenyi terv pályázati tendere nyújtott segítséget. Így a két kft. 1,19 milliárd pályázati összeggel, valamint a képviselő-testület által megszavazott 300 millióval rendelkezik a megvalósításhoz. A fórum napján, július 17-én az önkormányzati döntések megszülettek. A Széchenyi terves pályázatokat aktualizálni kell, s csak azután lehet elkezdeni az építkezést. Az alpolgármester bízik abban, hogy az új kormány a szerződések felülvizsgálatakor sem áll el a pályázati támogatás megítélésétől. S a testület augusztus 31-ig adott határidőt. Ha addig nem sikerül tető alá hozni a szerződéseket, visszaáll az eredeti állapot.

A termálfürdő terveiről a közönség is elmondta véleményét. Egy hölgy a fürdő mielőbbi elkészültét szorgalmazta, mivel Lentibe az új buszközlekedés miatt nehéz eljutni. A hallgatóság soraiból egy lokálpatrióta hozzászóló arról beszélt, hogy Bük és Hajdúszoboszló is a fürdőjének köszönheti a fellendülését. Többek nevében mondta, hogy nagyon várják mára fürdő felépítését.

Más hozzászóló a két kft. esetleges csődjére kérdezett rá. A válaszban az alpolgármester azt hangsúlyozta, hogy a bank mindenképpen tovább fogja működtetni a beruházást, hiszen csak így tud a kihelyezett pénzéhez jutni. A létesítmény pedig mindenképpen a városban marad, s a gotthárdiakat is fogja szolgálni. Más kérdez? a tudomása szerint csalással vádolt befektetők esetleges elítélését firtatta. Viniczay Tibor nem tartotta magát kompetensnek válaszadásra, hiszen a bíróság még nem hozott jogerős ítéletet az ügyben. Ő a maga részéről korrekten járt el, minden szabályt betartva készítette elő a szerződéseket. Dr. Gömbös Sándor jogászként ezt azzal egészítette ki, hogy a tulajdonosok esetleges elítélése nincs összefüggésben a komplexum megvalósításával, s ne ítélkezzünk előre a bíróság ítélete előtt.

A hozzászólók két kérdést firtattak: mikor készül el a beruházás, illetve ki milyen arányban vesz részt a finanszírozásban. Viniczay Tibor úgy válaszolt, hogy a szerződések megkötése után a tereprendezés indulhat, néhány hétre rá az alapkőletétel, s 14 hónapon belül elkészül az élményfürdő. A szerződések megkötésének végső határideje augusztus 31. A finanszírozáshoz az önkormányzat területet és 300 milliós összeget, a Széchenyi terv pályázatai 1,19 milliárdot jelentenek, a beruházó Gastag Hungary 485 milliót tett le az asztalra, a 3,8 milliárdos teljes összeg hiányzó része bankhitelből valósul meg. Többen a jogi garanciákról tettek fel kérdéseket. Az alpolgármester mindenkit megnyugtatott, hogy a várost, az önkormányzatot 23 %-os részarányához képest nagyobb beleszólási jog illeti meg. A program megvalósítására létrejött kft.-k jogi személyek, a cégbíróságon hozzáférhetők az adatok. A bank végig ellenőrzi a kivitelezést, jelentések sora készül erről, s a Széchenyi terv pályázatán nyert összeget is csak szigorú ellenőrzés mellett lehet felhasználni.

A második kérdéskör arról szólt, mit jelent a szentgotthárdiaknak a fürdő. Mennyiben lesz lehetőségük a szentgotthárdi vállalkozóknak részt venni a megvalósításban, illetve később az üzemeltetésben, s mennyiben javítja az élményfürdő a szentgotthárdi polgárok életminőségét a szolgáltatásaival, és közvetve az idegenforgalom fellendüléséből származó anyagi gyarapodással? Viniczay Tibor elmondta, hogy tervezik bevonni az építkezésbe és az üzemeltetésbe is a gotthárdi vállalkozókat. Fel kell készülnie a szakoktatásnak is arra, hogy a szükséges szakembereket kiképezze. S az idegenforgalom fellendülése számtalan lehetőséget kínál, s erre már most fel kell készülni. Sokakat érdekelt, milyen kedvezményeket kaphatnak a szentgotthárdiak a fürdő szolgáltatásainak igénybevételekor. Több fórumon elhangzott már, hogy az uszoda belépője garantált lesz, azt mindenkor a magyarországi két nagy uszoda belépőjének átlaga alapján számítják ki. Több kedvezményről az alpolgármesternek sincs tudomása, de nem tartja kizártnak, hogy az üzemeltető további kedvezményekkel csalogatja be a helybelieket. A legújabb álláspont szerint a strand sem zárna be, esetleg más funkcióval tovább működne.

A kérdez? Gömbös Sándor közvetítette a polgármesteri hivatal és a művelődési ház eladásáról szóló “pletykákat”. Viniczay erre diaképes előadással válaszolt. Képeket mutatott be a kolostorépültről, amelyeken jól látható, hogy az épület mielőbbi felújításra szorul. Elmondta, hogy a testülettől felhatalmazást kapott tárgyalásra a két épület hasznosítását illetően. A kolostorépületben szállodát lehetne üzemeltetni, s érdeklődnek a művelődési ház patinás, mára azonban eléggé leromlott épülete iránt is. A két épület eladásából, illetve hasznosításából korszerű városháza épülhetne, ugyanakkor a befektető garantálná az épületek felújítását, a park barokk kastélyparkká alakítását, s ez mindenképpen a város javát szolgálná.

A több mint két órán át tartó fórumot dr. Gömbös Sándor azzal zárta be, a város jövőjének záloga az idegenforgalom fellendítése, s ehhez jó esélyt kínál az élményfürdő megvalósítása. Az idegenforgalom pedig a vállalkozások fellendülését, ezáltal munkahelyeket, jobb életminőséget biztosít, s Szentgotthárd jövőképet tud adni a fiataloknak. Ezt a programot mind a SZEVASZ, mind a Vállalkozók Egyesülete támogatja.

Molnár Piroska

Pályázatok voltak, vannak és lesznek

Jól előkészített programok kellenek

Az elmúlt időszakban felerősödtek országunk Európai Uniós csatlakozásával kapcsolatosan azok a kérdések, melyek a lehetséges támogatási forrásokról szólnak. A közelmúltban több rendezvény is foglalkozott a témával, Bauer Lászlóval, az Őrségi Naturpark Kht. ügyvezetőjével készített interjúnkban a lehetséges támogatások formáit, lebonyolítását jártuk körül.

- Az uniós csatlakozás után előtérbe kerül a régiós gondolkodás. Mennyiben változik majd a megyék, régiók szerepe?

- A csatlakozáshoz közeledve látni kell, hogy óriási pénzügyi lehetőség, ha a mostani szabályozás szerint kapcsolódni tudunk az európai strukturális alapokhoz. Öt ilyen alap van, ha a mostani szabályozás marad életben, akkor a Magyarországon bármiféle fejlesztésre szánt pénzeknek a döntő többsége, közel 60-70 %-a valamilyen formában kapcsolódni fog ehhez az EU-s programhoz. Tehát olyan helyzetbe kerülünk, hogy a magyar állam választhat, vagy nem használja fel ezeket az EU-s pénzeket, vagy a saját fejlesztési elképzeléseinek dönt? részét alárendeli és beállítja a sorba. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az autópálya építéstől az önkormányzati lakások felújításán keresztül kisvállalkozás-fejlesztésig mindent át fog szőni ez a program. A Széchenyi terv például a mai formájában nem tud működni, hanem alá kell rendelni – mondjuk - az Európai Kohéziós Alap szabályainak. Tulajdonképpen a magyar fejlesztési pénzek nagy része arra fog szolgálni, akármilyen leosztásban is adják, hogy társfinanszírozásként álljon oda az európai pénzekhez, mert egyszerűen az ország mérete és teljesítőképessége ezt kívánja meg. Innen következik a regionalizmus kérdése, tudniillik az EU azt mondja, hogy a döntéshozatalok és a megvalósítások azon a szinten valósuljanak meg, ahol ezt a legjobban értik, érzik, a legjobban tudják hasznosítani. A nagy, meghatározó kérdések országos szinten, a közepes kérdések regionális szinten, a kiskérdések kistérségi szinten legyenek eldöntve. Most mi van? Teszem azt Őriszentpéteren valaki két méter kerékpárutat akar építeni, akkor kell írni egy Széchenyi-terves pályázatot, és országos szinten döntik el, hogy Őriszentpéter tud-e két méter kerékpárutat építeni. Az európai szemlélettől ez viszonylag idegen, ők azt mondják, meghatározzuk, hogy merre menjen az autópálya, de már a régión belüli főútfejlesztést döntse el a régió, a kistérség pedig döntse el, hogy hogyan akarja fejleszteni a kerékpárút hálózatát. Az lesz a választási szituáció, hogy vagy felhasználjuk ezt a számunkra most elképzelhetetlenül nagy mennyiségű európai pénzt, és akkor alkalmazkodni kell, vagy megtehetjük azt, hogy nem akarjuk felhasználni, más struktúrában gondolkodunk. Itt jelentkezik a régióknak, kistérségeknek és az országos szintnek az eddigiektől eltérő szerepe, nevezetesen, az EU gazdasági “kényszere” viszi az országot abba az irányba, hogy kialakítsa ezeket a szinteket. Biztos, hogy egy mostani centralizált kormányzat működési mechanizmusából következően bizonyos értelemben ellenérdekelt. Másrészről a régiók és a kistérségek sem készültek fel arra, hogy fogadják ezt, de miért is lennének felkészültek? Hiszen ehhez megfelelő képzettségű emberekre, megfelelő szintű technikai infrastruktúrával is kell rendelkezniük. Ezzel gyakorlatilag nincsenek ellátva, és igazából ilyen értelemben az idő sem sok erre, hiszen ezt két perc alatt nem lehet megvalósítani. Tulajdonképpen a Phare és a különböző programok arra jók voltak, hogy egy kicsit kóstolgassák az ügyeket, ilyen szempontból nincs rossz helyzetben például Szentgotthárd, mert itt az Ipari Park programon keresztül az önkormányzat többéves pályázatokon ment keresztül, néhány munkatárs ebben viszonylag mély ismereteket szerzett. Az biztos, hogy 2004 nagyon közel van. Ha labdába akarunk rúgni, akkor komoly programokat dolgozzunk ki, és ne csak ötlet szinten, egy-két oldalon, hanem kész tervek szintjén. Ez lényegében kiviteli terveket jelent, ami egy nagyobb programnál több tízmillió forintos ráfordítás is lehet, amit nem egyszerű valahonnan elvenni, bár már önmagában is célszer? olyan pályázatokat megfogalmazni, amelyekből ezeket az előkészítéseket meg lehet valósítani. Azért is gondolom, hogy ez fontos, mert Magyarországon a megyejogú városok azok, amelyek rendelkeznek olyan erővel, hogy saját maguk, ha akarják, kiizzadják ezeket a terveket, Szentgotthárd már valamelyik ujját megharapja, ha ilyen elvonásokat tesz. Viszont, ha nem teszi meg, akkor meg a jövőjét ássa alá. Ha nem készülünk fel ezekre az EU-s programokra, gyakorlatilag azt kockáztatjuk meg, hogy nem lesz lehetőségünk, mert lényegében majdnem minden fejlesztési lehetőség az EU-csatlakozás után kötődni fog ezekhez valamilyen formában. Én annak vagyok a híve, hogy inkább álmodjunk nagyot, és ha annak a kétharmad része megvalósul, akkor örüljünk neki. Ne legyünk kishitűek, és fogadjuk el, hogy Szentgotthárd a hármashatár régió központjává válhat egy fejlődés után, és célozzuk meg ezeket a programokat. Ennek a városnak soha nem lesz önmagától annyi pénze, hogy egyedül tudjon fejleszteni. Erre mondok egy régi példát. Itt van a kolostor-templom épületegyüttes. Amikor felépült ez az apátsági épület, akkor sem a szentgotthárdiak építették fel, ha úgy tetszik, az akkori Európai Uniós akarat tette tulajdonképpen Szentgotthárdot Szentgotthárddá, ilyen értelemben végig lehet kísérni ezt a folyamatot. Most ezt a fajta integrációt az Unió jelenti, és ahogyan több mint 800 évvel ezelőtt be tudtunk kapcsolódni ebbe a vérkeringésbe, most is be kell tudnunk kapcsolódni. Biztos akkor is kellett hozzá III. Béla segítsége, és most is harmóniába kell kerülni az országos és regionális fejlesztési elképzeléseknek, de azt kell mondanom, ha nincs ilyen pénz, saját magunktól nem tudunk ilyen beruházásokat megvalósítani.

- Milyen fejlesztéseket tudnánk megvalósítani ezzel a segítséggel?

- Több program is van, meg kell próbálnunk rangsorolni őket. Van olyan terület, ami nagy program kell, hogy legyen. A város közepén van egy lepusztult iparterületünk, ezzel valamit kezdeni kell, valószínűleg nem ipari területként fog a jövőben funkcionálni. Rendberakni, revitalizálni, elindítani rajta valamit, ez nagyon súlyos milliárdokat jelent. Nyilván ehhez a piaci tőke is kapcsolódik majd, de ahhoz, hogy invesztícióra alkalmas legyen, nagyon komoly tőke kell. Egy város-rehabilitációs program kellene, amelynek fő része a kaszagyár területe, de én bele tudnám érteni a városközpont épületeinek rekonstrukcióját, a Rába-híd felújítását is. Másik, hogy ne csak infrastruktúráról beszéljünk, nagyon át kellene gondolni az oktatás kérdéseit is. Az európai alapok közül lehetőség van különböző képzések elindítására. Először a célt kell meghatározni, hogy Szentgotthárd olyan hely legyen, ahol az óvodától a felsőoktatásig gyakorlatilag valamilyen formában megtalálja mindenki a helyét, és az itt folyó képzések minőségi, erős képzések legyenek a maguk szintjén. Azt gondolom, nem elsősorban nagy infrastruktúra építési programról van szó, technikai fejlesztésre, tanárok képzésétől elkezdve a különböző felsőoktatási intézményekkel való közös programokban való együttműködésre kell gondolni. Ehhez külön teamet kellene létrehozni, aki ezt kidolgozza, átnézi, mire van szükség, lehetőség, mit lehetne “eladni” az Európai Unióban, úgy kialakítani, hogy a város vonzó hely legyen. Tehát a cél az, hogy a diákok innen lehetőleg minél később menjenek el, az itteni képzésekben tudjanak részt venni. Sőt, az is szükséges lenne, hogy jöjjenek ide a diákok, hiszen a város korstruktúrája még a betelepülésekkel együtt is rossz, tehát nem engedhetjük meg magunknak, hogy eltelepüljenek a fiatalok. Többet kell idevonzani, mint amennyit elengedünk, és ez az oktatásnál alapozódik meg.

- A gazdasági élet mennyire lehet az EU-s alapokból fejleszteni?

- Kezdjük az Ipari Parkkal, ami két ütemből áll. Az első ütemet, ami az Opeltől a Rábáig tartó terület, többé-kevésbé eladták, igaz, hogy vannak, akik láthatólag nem akarnak építeni, hanem annak idején spekulatív céllal vásárolták meg a területet. De azt gondolom, hogy ezen a területen viszonylag záros határidőn belül kisvállalkozások működnek majd. Ott van a másik nagy terület, ami a vápa elkészültével most válik gyakorlatilag betelepíthetővé. Azt is lehet mondani, hogy lezárult az Ipari Park első korszaka, amikor óriási infrastrukturális, árvízvédelmi fejlesztések voltak, megteremtődtek az alapok. Az EU csatlakozással lesz ez tényleg határon átnyúló Ipari Park, már minden különösebb akadály nélkül. Biztos vagyok abban, hogy erre is ki lehet találni olyan programot, ami véleményem szerint kifejezetten kis- és középvállalkozás erősítő program lehet. Ebben azt kellene erősíteni, hogy a határmenti vegyes vállalkozások (osztrák-magyar, szlovén-magyar, szlovén-osztrák) számára biztosítana támogatást. Én azt gondolom, hogy újra, nagyon komolyan le kellene ülni az osztrákokkal, nagyon pontosan meghatározni, hogy melyik félnek mi az érdeke, ki legyen a projekthordozó. Az már nem működik, hogy mindenki mindent az önkormányzattól vár, rendben van, a város-rehabilitációs program hordozója legyen az önkormányzat, de a kis- és középvállalkozás-fejlesztési programnak akár egy helyi vállalkozói szövetség, megyei vagy regionális kamarák, tanácsadói cégek állhatnak az élére.

- Mire hívná fel a vállalkozók figyelmét?

- Mindenképpen arra, hogy komolyan pályázni csak komoly tervekkel lehet, tehát ha ma már valakinek nincsenek kiérlelt, fizikailag elkészített, engedélyezett, megfelelően alátámasztott üzleti tervei, akkor nem tud indulni. Szakítanék azzal a szemlélettel, hogy megnézzük, hogy milyen pályázatok vannak, és ahhoz készítünk anyagot. Pályázati lehetőségek voltak, vannak és egyre inkább lesznek, egy jó elképzelést, ötletet nagyon könny? az adott pályázati struktúrára áthangszerelni, tehát mindenképpen először ezt kell elindítani, aztán meg kell keresni a pályázati lehetőségeket. Az biztos, hogy nehéz figyelemmel kísérni a folyamatos változásokat, de azt tudom mondani, keressenek bennünket, mi szívesen adunk tanácsot, ha megbíznak bennünk, akkor el is indulunk velük ezen az úton.

Szilágyi József

 

 

Bauer László 1994 óta foglalkozik Európai Uniós programok menedzselésével. Először a Vállalkozói Központban kisvállalkozások menedzselésével, majd a Phare programirodában a Phare CBC Vas és Zala megyei programjainak koordinálásával foglalkozott, két éve a Naturpark Térségfejlesztési Kht. ügyvezetője. A Kht. célja, hogy a hármashatár térségének EU-integrációját elősegítse. Az elmúlt két évben 58 pályázatot készítettek el, ebből eddig 50-et bíráltak el, ezek 80 %-a eredményes. A sikeres pályázatok egy része a Széchenyi tervhez, másik része a Phare-pályázatokhoz kapcsolódik, a térségbe behozott külső forrás kb. 1 milliárd forint. A legjelentősebb projekt a Szentgotthárd kistérségi szennyvízhálózat-építés, amelyben hét település szennyvízhálózata épül meg, ez mintegy 500 millió forintos beruházás.

Európai Unió Strukturális Alapok

1. Európai Szociális Alap

2. Európai Regionális Fejlesztési Alap

3. Európai Gazdasági Tanácsadó és Garancia Alap

4. Hálózati Tanácsadó Pénzügyi Eszköz

5. Európai Kohéziós Alap

 

Aktuális rendeletek

Szentgotthárd Város Önkormányzata 22/2001.(VI.28.)ÖKT rendelete rendelkezik a helyi környezetvédelem szabályairól. A hivatkozott rendelet 2.§ (9) bekezdése kimondja, hogy bármilyen ipari hulladék vagy szemét elhelyezése csak az arra kijelölt, hatóságilag engedélyezett hulladéklerakó telepen történhet. Ez a kijelölt telep Rábatótfalu határában található és kizárólagosan építési törmelék elhelyezésére szolgál.

Nyitvatartása hétfőtől péntekig 8.00 – 12.00-ig, elletve 13.00 – 16.30-ig.

A törmelék lerakási díja 336 Ft/m3.

Ugyanezen rendelet 11. §-a rendelkezik az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályokról.

E szerint tűzgyújtás és égetés közterületen és ingatlanon belül heti két alkalommal (szeptember 1-jét?l április 30-ig) hétfői és pénteki napokon 8 – 18 óra között, szélmentes időben megengedett. Az égetés max. 30 percig tarthat, tartós füstölés nem megengedett.

Szeles időben, továbbá nyári időszakban (május 1-jét?l augusztus 31-ig) szemétégetés céljából tűzgyújtás szabad térben nem megengedett. Kérjük a szabályok betartását.

Dr. Antal Sándor

irodavezető

 

A kaszagyártás száz éve Szentgotthárdon

Kattints rám

Ezzel a címmel nyílt meg július 12-én a szentgotthárdi Pável Ágoston Múzeumban az a kiállítás, amelyet dr. Horváth Sándor megyei múzeumigazgató nyitott meg az évszázada még Szentgotthárdi Els?őMagyar Kasza- és Sarlógyár néven ismert üzemünk tiszteletére.

A kaszagyártás a legrégibb európai iparágak egyike, amely a XIII. és XIV. században terjedt el. Az első és egyben egyetlen magyarországi kaszagyár városunkban működött. A századforduló legjelentősebb üzemét 1902-ben Wieser József osztrák báró hozta létre a cisztercita rend egykori malma helyén. A rendszeres termelés 1903 júniusában indult meg. A kezdetektől 2000-ig 190 féle kaszát, ezenkívül sarlót, ásót, kapát, lapátot, vívópengét, lópatkót, fűrészeket, és egyéb talajművelő gépeket, illetve állattartási felszereléseket gyártottak, jórészt alapítás korabeli gépeken, melyek muzeális értékeket képviselnek. Ebből kifolyólag az előállításhoz szükséges szerszámok és a Kaszagyár törzsépületének megőrzése érdekében a Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága védetté nyilvánítási eljárást kezdeményezett a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnál, amely a megnyitó napján már érvénybe is lépett. A kiállítás tehát július 15-től – azzal a nappal kezdve, amelyen száz évvel ezelőtt megnyitotta kapuit a gyár – tekinthető meg egy éven keresztül. A későbbiekben az egész megyére kiterjedő ipar- és technikatörténeti gyűjteménnyel kibővítve és állandó kiállítással várja majd látogatóit a Pável Ágoston Múzeum.

-Beca-

 

Arcképcsarnok: Gaálné Kovács Márta

Gaálné Kovács Márta 22 éve dolgozik a helyi önkormányzatnál. A köztisztviselők napján ? vehette át a Szentgotthárd Közszolgálatáért Kitüntetést.

- Vasszécsényből kerültem Szentgotthárdra, 1977 óta élek itt a családommal. A Szombathelyi Közgazdasági Szakközépiskola pénzügyi tagozatán érettségiztem, ezen a területen dolgozom a helyi önkormányzatnál.

- Miért éppen ezt a pályát választotta?

- Annak idején az általános iskolában még senkinek nem volt kialakult elképzelése. Nekem a matematika tanárom mondta, hogy ide kell jelentkeznem a tanulmányi eredményem alapján. Szerencsére fel is vettek, mert akkor még felvételizni kellett, és nehéz volt a bejutás.

- Lehet szeretni ezt a pályát?

- Én nagyon szeretem annak ellenére, hogy a költségvetés területen dolgozom, és a napi feladatok mellett októbertől, a költségvetés előkészítésétől áprilisig, a beszámolás végéig kampány munka van, nagyon sokat kell dolgozni.

- Rutinból lehet ezt a munkát végezni?

- Vannak bizonyos részek, ami rutinmunka, de egy költségvetés készítése minden évben más, más szempontok alapján készül, sok a változás. Oda kell figyelni a jogszabályi háttérre, a testületi döntésekre és sok egyébre.

- Mekkora felelősséggel jár az Ön munkája?

- Nagyon nagy felelősséggel jár, mert több szempont figyelembe vételével kell végezni a munkámat.

- Mennyire ismerik el a munkáját?

- 22 éve dolgozom a hivatalban, úgy gondolom, a vezetés elismeri a munkámat. Azt remélem, ennek köszönhető, hogy idén megkaptam a Szentgotthárd Közszolgálatáért Kitüntetést.

- Hogyan ítéli meg a köztisztviselők helyzetét?

- Úgy látom, hogy nem minden esetben ismerik el a munkánkat, mindazt, amit itt teszünk, sem anyagilag, sem erkölcsileg. Szerencsére nekem ugyan nincs ügyfélfogadási területem, de a kollégáknak nagyon sokszor nagyon sokat kell alkalmazkodniuk, és gyakran nem úgy ítéli meg a lakosság a munkánkat, ahogyan kellene. Mi nem tehetünk arról, hogy a jogszabályok mit írnak elő, nekünk ezt csak végre kell hajtani.

- A munkája mellett mire jut ideje, mivel tölti szívesen a szabadidejét?

- Túl sok időm nincs, szeretek kertészkedni, kézimunkázni, olvasni. Igyekszem közösségi munkát vállalni a lakókörnyezetemben, társadalmi munkában végzem a zsidai városrész sportkörének és a tűzoltó egyesületének a könyvelését. Nagyon aktívan tevékenykedik ez a közösség, városrészi napot is tartunk, ahol teljesen bevonjuk a lakosságot. Mindenféle versenyeket szervezünk gyerekeknek, idősebbeknek.

- Minek köszönhető ez az összetartás?

- Akkor kezdődött, amikor a tűzoltó egyesület újjáalakult. Bekapcsolódtak nyugdíjasok is, részt vállaltak minden munkában, szervezésben. Csodálatos, hogy sokszor aktívabbak, mint a fiatalok. Annyira jó, hogy az idősebbek is ott vannak, részt vesznek a versenyeken, beszélgetünk, együtt vagyunk. A közös programok nagyon összefogják ezt a kis közösséget.

- Az Ön számára mi a legfontosabb az életben?

- A család és az egészség. Emellett fontos, hogy mindenkinek legyen munkahelye, és az anyagiakat biztosítani tudja a család számára.

-Horváth Mónika-

 

 

 

Szentgotthárd Kupa Úszóverseny

Július 6-án immár tizenegyedik alkalommal került sor a Szentgotthárd Kupa Úszóversenyre a Szentgotthárdi Sportbarátok Egyesülete szervezésében a festői környezetben lévő Hársas-tavon.

Az idei versenyt a hagyományoknak megfelelően két távon és három korosztályban rendezték meg. A rövidebb, 700 m-en 26-an adták le nevezésüket, míg a hosszabb távon, 1400 m-en 10-en indultak. A verseny abszolút győztese a mindkét távot magabiztosan nyer? 11 éves szombathelyi Keszti Mihály volt.

A dobogósok tárgyjutalomban részesültek, míg a legfiatalabb és a legidősebb résztvevőt, valamint a legnagyobb létszámú családot különdíjjal jutalmazták.

A győztesek:

700 m

N?i

18 év alatt: Woki Edina

18 – 35 év között: Kukorné Kósa Judit

35 év felett: Demeter Sybilla

Férfi

18 év alatt: Keszti Mihály

18 – 35 év között : Busa Árpád

35 év felett: Czimber Miklós és Varró István

1400 m

18 év alatt: Keszti Mihály

18 – 35 év között: Csontos Balázs

35 év felett: Dancsecsné Bálint Zsuzsanna, Czimber Miklós

Az Egyesület következő rendezvénye az augusztus első szombatján, 3-án sorra kerül? Triatlon-verseny lesz.

 

CSALÁD-GYERMEK-IFJÚSÁG

VIDÁM NYÁRI NAPOK A “MENŐ-MANÓ TÁBORBAN”

Intézményünk 2002. július 08-tól július 19-ig, két héten át napközbeni tábort szervezett 6-12 éves korú hátrányos helyzet? és “kulcsos” gyermekek számára. A negyedik alkalommal megvalósított programra a résztvevők jelentős része május hónapban jelentkezett, nehogy a létszámfelettiek “sorsára” jussanak.

A korábbi évekhez hasonlóan célunk az volt, hogy hasznosan töltsék idejüket táborunk “diákjai”.

Arra törekedtünk, hogy programjainkkal mintát adjunk szabadidő eltöltéséhez. A kirándulás, a mozgás, a sportolás, a csoportos játékok, versenyek, vetélkedők kerültek a középpontba a két hét során. Ennek jegyében tettünk gyalogtúrát a zsidai esőbeállóhoz, ahol ideális helyszínt találtunk a közösségi labdajátékokhoz.

Kellemesen elfáradva fogyasztottuk el tízórainkat a Mc Donald’s étteremben, miután gyalogosan jutottunk el oda.

Sümeg városában 20 perces séta után értük el úti célunkat, a várat, ahol mindannyiunk számára a legnagyobb élményt a Lovagi Játékok megtekintése jelentette. Korhű környezetben, korhű jelmezekben ismertük meg a középkori várakban uralkodó szokásokat. Csapatunk egy tagját “lovaggá ütötték” bátorsága miatt, mivel hőstettet hajtott végre: egy óriáskígyót tartott a nyakában. A ceremónia valamennyi résztvevője kitörő tapssal fogadta “mutatványát”, melyre a szentgotthárdi közönség volt a legbüszkébb. Ezt követően alaposan megismertük a vár minden egyes zugát “kimerítő” sétánk során.

Jól megmozgatta minden “porcikánkat” a Táncházi foglalkozás, melynek során Kovács Jánosné, Erzsi néni kifogyhatatlan ötletekkel járult hozzá tánckultúránk fejlődéséhez.

A Sportpályán, a Várkertben is a gyorsaság, ügyesség, sportos életmód dominált a különböző mozgásos – játékos feladatok teljesítése során.

A Katasztrófavédelmi Igazgatóság szombathelyi munkatársai – Pajor László, Kiss Péter - az általuk használt védőeszközökkel, felszerelésekkel ismertettek meg bennünket, melyeket fel is próbáltunk. Nagy élményt jelentett számunkra, hogy kipróbálhattuk magunkat “rádió-navigációs” feladatban is. A megyeszékhely cserkészcsapatának néhány tagját is magukkal hozták, akik az illemtan alapvető szabályainak ismertetését követően a Méta - játékba vontak be bennünket. A Tűzoltóság munkatársa, Sömenek István jóvoltából alaposan szemügyre vettük a Tűzoltóautót kívül-belül, valamint a felszerelési eszközöket, tárgyakat, és szűnni nem akaró kérdéseinkre is türelmesen válaszolt.

A Fővárosi Önkormányzat Pszichiátriai Betegek Otthonának Foglalkoztató Épületében a Mentálhigiénés Csoport munkatársainak vezetésével az üvegfestés, selyemfestés technikáját ismertük meg eredményesen, hiszen legalább két gyönyörű üvegképet, illetve “selyemképet” készítettünk családtagjaink legnagyobb örömére.

Szentgotthárdon és környékén tett túráink mellett megyénk távolabbi városába, Kőszegre is ellátogattunk. Célunk az volt, hogy a település nevezetességeit megismerjük: a Várat, a Vármúzeumot, a Hősök Tornyát, a Tábornokházat, a Patika Múzeumot, a Jézus Szíve Templomot, a Szent Jakab és Szent Imre Templomot. A Játékkiállítást is megtekintettük, ahol néhány játékot ki is próbáltunk. A hangulatos kisvárossal történő ismerkedésünket egy “kiadós” sétával fejeztük be a belvárosban.

A Játszóházi foglalkozás keretében színes papírból, növényi magvakból, termésekből készített “kompozíciókkal” szeretteinket leptük meg.

Régi ismerősként, szeretettel fogadtak bennünket a Városi Könyvtár dolgozói, akik már évek óta nyaranta megtesznek mindent annak érdekében, hogy hasznosan töltsünk el egy-egy fél napot a könyvek, számítógépek és egyéb, szellemi felfrissülést biztosító tárgyak társaságában. Agytornáról a Szolgálat munkatársai is gondoskodtak azáltal, hogy egy délelőtt során az egészséges életmód (táplálkozás, személyi higiéné, mozgás, napirend) témakörében bővítették tudásunkat videofilmek feldolgozásával, különböző feladatok megoldásával.

Testi – lelki egészségünk fejlesztéséhez Domján Ildikó pedagógus is hozzájárult. Ugyanis az általa vezetett beszélgetések során kapcsolataink harmonikus, kiegyensúlyozott fenntartásához szükséges értékeket helyezte előtérbe: megelégedettség, őszinteség, a beszéd jelentősége.

Programjaink jelentős része a Művelődés Háza és Színház termeiben, kerthelyiségében zajlott. Az intézmény dolgozói már négy éve hozzájárulnak rendezvényeink lebonyolításához azáltal, hogy helyszínt biztosítanak, s készségesen rendelkezésünkre állnak.

Egy-egy hét zárásaként a legnagyobb élményt nyújtó helyzeteket rajzverseny formájában örökítettük meg. “Műveink” “szakértőkre” találtak, hiszen alkotásainkat “jutalom-esővel” fogadták a szervezők, a helyi vállalkozók támogatásának köszönhetően.

Szponzoraink tízórait, gyümölcsöt, fagylaltot, üdítőt, ajándéktárgyakat biztosítottak, s ezáltal lehetővé tették a napközbeni tábor résztvevőinek színvonalas ellátását. Köszönet érte!

Az első héten 29 gyerek, a második héten 27 gyerek vette igénybe szolgáltatásainkat.

Napközbeni táborunk megvalósítását az Ifjúsági és Sportminisztérium támogatta azáltal, hogy a megvalósítást segítő pályázatunkat pozitív elbírálásban részesítette.

A gyerekek véleménye a táborról:

“Ennek a tábornak nagyon jól meg volt tervezve a programja. Sok kedves, aranyos gyerekkel és felnőttel ismerkedtem meg. Nagyon jó volt járni, sok jó élményem van, és nagyon szépek. A várak megtekintése szuper volt. Sok jót tanultam pl: az egészséges életmódról, a beszédről, az emberi erkölcsökről …. Sokat nevettünk, hancúroztunk, beszélgettünk, játszottunk. Táncházban ismerkedtünk meg Erzsi nénivel, sok táncot tanultunk tőle.” (B. A. K.)

“A sümegi vár és a kőszegi vár tetszett a legjobban. Elmentünk a szociba és ott meg üveget festettünk. Én egy Micimackót festettem meg egy papagájt.” (H. G.)

“A McDonald’s – hoz mentünk és nagyon tetszett nekem, mert kaptam álarcot és tudtam csúszdázni is.” (K.R.)

“ A focipálya és a méta tetszett a legjobban. A táncházban a cowboy-tánc tetszett a legjobban. Nagyon tetszett a lovagi torna.” (P. Á.)

“Nekem nagyon tetszett a tűzoltók bemutatója és a kőszegi kirándulás. Jókat játszottunk együtt a focipályán.” (K. E.)

“Sokat fociztam Ronival és Rolanddal és Csabával. Sokat métáztam, nekem a métázás tetszett a legjobban. Sok új barátot szereztem.” (T. R. - 1)

“Legjobban az üvegfestés tetszett. Még tetszettek a buszos kirándulások. Szuper volt ez a tábor. Ha jövőre is lesz, én biztosan itt leszek!! (P. N.)

“A tábor a legjobb dolog a nyáron. Én a nyáron a legjobb táborban voltam. Sok helyen voltunk és utazgattunk. Remélem jövőre jöhetek a legjobb táborba.” (T. R. - 2)

Segítőink voltak:

Varga Szilvia, Szukics Mónika, akik főiskolai gyakorlatukat töltötték intézményünknél.

Önkéntes segítőnk volt:

Domiterné Weidl Anita pedagógus.

 

Támogatóink voltak:

Arany Egyszarvú Patikamúzeum (Kőszeg), Fővárosi Önkormányzat Pszichiátriai Betegek Otthona Szentgotthárd, Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház (Kőszeg), Művelődés Háza és Színház, Szentgotthárd Város Önkéntes Tűzoltó Egyesülete, Széchenyi István Általános Iskola, Városi Könyvtár, Városi Múzeum – Tábornokház (Kőszeg), Városi Sporttelep, valamint nagyon sok vállalkozó.

Segítségüket a gyerekek nevében is köszönjük!

 

 

 

TV-néző: Hiány-érzet

Rejtélyes okokból még mindig képtelenség tömegigénytől eltérő zenei csatornákra, vagy akár csak műsorokra bukkanni a képernyőn.

A monopolhelyzetet élvező egyetlen magyar nyelvű zenetévé – különösen a német “házasság” óta – a szélrózsa minden irányába ontja a populárisabbnál populárisabb retteneteket, maximálisan táplálva a hetente születő formációk önbizalmát.

Hiába a Zúzda és az Alter-ego frappáns névválasztása, ha a tartalom szélsőségekre épül. Egyrészt olyan előadók láthatóak és hallhatóak itt, akik műsoridőn kívül is, másrészt olyanok, akik stúdiólátogatása megbocsájthatatlan bűn. Ily módon reménytelen próbálkozás szélesebbre tárni a nagyérdemű látókörét. Pedig lehetne csemegézni mind a magyar, mind a határon túli előadók közt, ám ezek üzleti szempontból is hátrányban vannak. Itt ugrik a majom a vízbe. Ugyan kinek állna érdekében igényes, ám anyagilag kockázatos produkciók felkarolása egy olyan korban, amikor a ponyva fülbedöngölése az igazi kasza? Nincs az a zenei próféta, aki jó útra bírná terelni a magát pop-Jézusnak kikiáltó Kozsó eltévedt birkáit, vagy a többi önjelölt megváltó szánalmas és műanyag sztárcsapatát. Valószínűleg erre nincs is szükség, csupán a másik oldal helyzetén illene javítani. Már csak azért is, mert a felszínen érzékelhető arányosság – aránytalanság torzított, hiszen erre jóval nagyobb az igény, mint heti két óra, telepumpálva mobilreklámokkal. Időre és gyökeres szemléletváltásra van szükség, mind a televízió, mind a rádiók esetében. Ez utóbbi szintén óvakodik mindenféle nyitástól, olykor abnormális magyarázatokat közzétéve. Egy önmagát szakembernek képzelő dilettáns szerint ugyanis a torzított gitár károsan befolyásolja az autóvezetők koncentrálóképességét. Szerencséje, hogy ezen a világon mindent meg lehet magyarázni.

-Totya-

 

Előítéletek

Napjainkban sok fiatal próbálja úgy megtalálni a helyét a világban, hogy valamilyen külsőre megkülönböztethet? stílusirányzathoz csapódik. Ez pedig legtöbbször magával hozza nemcsak az extrém ruhadarabok, hanem frizurák viselését is. Ez nem feltétlenül elítélendő, hisz ők (többnyire) a kamaszfejükkel így próbálják kifejezni magukat, így akarnak érvényesülni. Sajnos, ez többeknek szemet szúr és első pillantásra egy idősebb ember véleménye csak ennyi: “Hát ez meg hogy néz ki?! Kislányom/fiam, vigyázz, ilyenekkel ne barátkozz!” Pedig a hosszú, vagy éppen égnek állított haj, a zord, kicsit őrült külső mögött valójában ugyanolyan hétköznapi fiatalokat találunk, mint akik a mai napi divatot követik. És ne higgyük, hogy ezt a csoportot nem zavarja, ha ilyen módon beskatulyázzák őket! Történetesen itt Gotthárdon is hallottam már olyat, hogy egy ilyen különc külsejű fiú saját maga mondta, hogy sajnálja és valójában nem érti, hogy csupán a hosszú haja miatt miért nem bíznak meg benne az emberek. És hozzátette a lényeget: “Én semmiben sem vagyok másabb, mint ők!” Tanulság a dologból: ne ítéljük el első ránézésre egyik embertársunkat se, és próbáljuk meg elfogadni, hogy ez bizony az ő sajátos stílusuk, amit tiszteletben kell tartani és mellesleg semmit sem változtat emberi mivoltukon.

-Németh Beáta-

 

Hyde Park helyett

Tisztelt Szerkesztőség!

A “Vélemény Szentgotthárd idegenforgalmi koncepciójáról” című, az önkormányzatnak címzett cikkükhöz szeretnék pár gondolatot hozzáfűzni.

Nagyon örültem, amikor a Széll Kálmán Polgári Egyesület sorait olvastam, mert mindaz, amit felvetnek, szükséges lenne a város idegenforgalmának megteremtéséhez. Egy termálpark egymagában kevés ahhoz, hogy idegenforgalmi vonzerőt jelentsen, és főleg, hogy több napra, esetleg hetekre programot adjon. Azokat a lehetőségeket, amelyeket e tájegység kínál, a maga teljességében kell kezelni és eladhatóvá tenni a piacon. Ehhez nagy összefogásra van szükség az anyagi vonatkozásoktól az emberi akaratig. Na meg hozzáértésre.

Kevesen tudják, hogy Szentgotthárd város önkormányzata már három évvel ezelőtt kidolgoztatott egy idegenforgalmi koncepciót a városra és vonzáskörzetére vonatkozóan. A bizottságnak, amely ezt készítette, a vezetője voltam. Az elkészült anyag nagyon sok lehetőséget kínál. Bárkivel, aki érdeklődik iránta, szívesen konzultálok róla.

A tanulmány így fejeződik be: “Akarjuk a turizmust? Értjük? Akkor ne csak beszéljünk róla, hanem tegyünk is érte!”

Ez ma is éppúgy időszerű, mint három évvel ezelőtt, és nem csak önkormányzati feladat.

dr. Gömbös Sándor

a Club Tihany Rt. nyugalmazott elnök-vezérigazgatója

 

PROGRAMAJÁNLÓ

Július 27. 17 óra - Szabadtéri színpad

XIII. Hopplá Amatőr Könnyűzenei Fesztivál - A rendezvény ingyenes!

Fellépők: PÉLDÁUL SÜN, VÉR ÉS ARANY, SHABBY BLUES BAND, MÁSIK OLDAL, IRREÁLIS ARCULAT, DA CAPO, NYERS, KNIGHT RIDER TEAM

Augusztus 2-3. Nemzetközi Fúvószenekari és Mazsorett Találkozó

Augusztus 02. 19 óra – Rábatótfalu - Kiskőrös város fúvószenekarának és mazsorett csoportjának műsora

Augusztus 03. 11 óra - Szentgotthárd központja

Zenés felvonulás a találkozó résztvevőivel, és megnyitó a barokk templom előtti téren

15 óra - Művelődés Háza kerthelyisége - Szórakoztató műsor a találkozó résztvevőivel

Fellépők: Csepreg, Kiskőrös, Kőszeg és Szentgotthárd fúvószenekara és mazsorett csoportja, valamint Güssing és a Maribori Kulturális Egyesület fúvószenekara

21 óra - Művelődés Háza kerthelyisége

Bál a Jambo együttessel

Augusztus 17-18. Jószomszédság Fesztivál

Augusztus 17. 17 óra - Színház

Kiállítás-megnyitó - Marosfalvy Antal festőművész alkotásaiból

A tárlatot megnyitja: Rasperger József, az MMIK művészeti előadója

18 óra - Színház mellett felállított szabadtéri színpad

Megnyitó és műsor a fesztivál résztvevőivel

Fellépők: a Sárvári Nemzetközi Néptánctalálkozó több formációja

Augusztus 18. 18 óra - Színház mellett felállított szabadtéri színpad

Műsor a fesztivál résztvevőivel

Fellépők: Vas megye nemzetiségi együttesei

Augusztus 19. 21 óra - Művelődés Háza kerthelyisége

Bál az Albatrosz és a Jambo együttessel

Augusztus 20. 10 óra – Színház - Ünnepi megemlékezés

16 óra - Művelődés Háza kerthelyisége - Fúvószene

18 óra - Művelődés Háza kerthelyisége - A Pápai Musical Stúdió műsora

 

KIÁLLÍTÁS

Benkő Sándor fotós és Balogh Tamás fafaragó alkotásait augusztus 9-ig láthatják az érdeklődők a színházban - hétfőtől szombatig 14-17 óráig.

Marosfalvy Antal festőművész alkotásai 2002. augusztus 18-tól szeptember 6-ig láthatók a Színházban - hétfőtől szombatig 14-17 óráig.

 

MOZI

július 26-30. Pánikszoba

július 27-28. Pán Péter - Visszatérés Sohaországba

augusztus 2-6. Pókember

augusztus 9-11. Kate és Leopold

augusztus 11-13. A pokolból

augusztus 16-18. 40 nap és 40 éjszaka

augusztus 19-20. Másvilág

 

XIII. Hopplá Fesztivál

Tizenharmadik alkalommal rendezi meg a K.K.K. Alapítvány Könnyűzenei Stúdiója és a Művelődés Háza a Hopplá Amatőr Könnyűzenei Fesztivált.

Műsor:

17.00 – 17.40 Például Sün (Pécs)

17.55 – 18.35 Vér és Arany (Győr)

18.50 – 19.30 Shabby Blues Band (Zalaegerszeg)

19.45 – 20.25 Másik oldal (Szentgotthárd)

20.40 - 21.20 IRA (Szentgotthárd)

21.35 – 22.25 Da Capo (Szentgotthárd)

22.45 – 24.00 NYERS (Szeged)

24.15 – kifulladásig Knight Rider Team (Szentgotthárd)

A fesztivál – az előző évekhez hasonlóan – az idén is drog-prevenciós, bűnmegelőző, egészséges életmódra nevelő programokkal együtt zajlik majd.

A nézőtéren fedett ülőhelyek, büfé várja a közönséget.

Belépődíj nincs!

 

 

Keresztrejtvény

Júliusi keresztrejtvényünk megfejtése Juhász Gyula Fecske című versének két sora:

“Szabadság madara,

bársonyszárnyú lélek…..”

Beküldendő a vastag betűs sorok megfejtése. Beküldési határidő: augusztus 20.

Cím: Gotthárdi Hírek, 9971 Szentgotthárd Pf. 5.

A helyes megfejtők között a FEZO Kft. 1000 Ft-os ajándékutalványát sorsoljuk ki.

Júniusi keresztrejtvényünk megfejtése: Dominikai, Naso, Trieszt, Málta, Igrane, lakókocsi, Iszikköl, Adelaide, Kérkira, Victoria, Omagari, vízisí, Milosz.

Nyertesünk: Reinelt Zoltán, Szentgotthárd, Zöldmező u. 12.

Vízszintes: 1. Királyi fejdísz, 7. Nap is teszi, 10. Sémi nyelvű nép, 14. Egyik valutaárfolyam, 16. Ibolyaszínű, 18. Termelő tevékenységi hely, 19. Nitrogén és szelén vegyjele, 21. Otia … vitia, 22. Személyes névmás, 26. Pohárba tölt, 28. Vízben bizonyos távot megtesz, 29. Hidrogén és lantán vegyjele, 30. Iskolai osztályzat, 32. …. hull (fáradtság nélkül megszerez), 34. Nagykanizsa része, 35. Összevissza rálel!, 36. Kötőszó, 37. Homlokán fehér foltos ló, 38. Valaminek a tulajdonosa, 40. Autómárka, 42. Indíték, 43. Nem vesztett, 45. Járadék, franciásan, 47. Pest megyei község, 48. Juttatnak, 50. Japán pénz, 52. Háziállatot ellát, 54. … Gardner, 58. Mássalhangzó kiejtve, 59. Fordított húsz!, 60. Tagadószó, 61. Német folyó és csatorna, 63. … voce (énekhang felfokozása és lehalkítása), 65. Elektromos rezgést sugárzó és vevő berendezés, 67. Női név, 68. Ezen a helyen, 69. … ölt (megvalósul).

Függőleges: 1. Dupláz, 2. Nyersolajsav, 3. Argentin és luxemburgi autójel, 4. A folytatás első sora (zárt betű: B), 5. Olasz város lakosa, 6. Ókori római pénz, 8. Palackzöld, 9. Morsehang, 10. Dunakeszi része, 11. Lusta, tunya, 12. Afelől, 13. Cégforma rövidítve, 15. Indián régiesen, 17. Arra a helyre hívat, 20. Segélyhívás nemzetközi jele, 23. Leereszted, 24. … Humo (spanyol város), 25. Baromfi, 27. Hajóépítésre használt fa, 31. Csillogás, ragyogás németül, 33. Cethal, 34. Nyolclábú állat, 35. Nem azt, 36. Erre a helyre, 37. A folytatás második sora (zárt betű: G, S), 39. Kálcium-karbonát, 41. Apró mészképződmény, 44. Japán motormárka, 46. … cordiale (Anglia és Franciaország szövetsége 1904-ben), 47. Lecsúszott, pénztelen, 48. Beszéd tárgya, névelővel, 49. Volkswagen típus, 51. Nem azzal, 53. Menet közepe!, 55. Francia író volt (Juleo), 56. Növényevő hal, 57. Vonzó táj, 62. A végén jelent!, 63. Máltai és spanyol autójel, 64. Római 501, 66. A szélein nyit!.

 

A Városi Televízió műsora

A Szentgotthárd Városi Televízió programján július hónap végéig a Hálózat, azaz a helyi televíziók műsorait láthatják. Reményeink szerint augusztusban megújult külsővel jelentkezik a Városi TV. Hetente kétszer láthatnak friss Híradót, amit naponta reggel 6.30-kor, illetve az adás végén, 23 órakor ismétlünk. Magazinműsoraink a megszokott napokon, szerdán és vasárnap jelentkeznek, 2-2 ismétléssel vasárnap, kedden, szerdán és pénteken. A Sporthétfő augusztus 12-én várja nézőit. A Vasi Mozaik híreit már péntekenként láthatják. Vasárnap és kedden ismételjük ezt a megyei magazint.

Július 29. hétfő

16.00 Hírháló: Gazdasági Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Pufók

17.00 Dokumentum műhely: A Kaposdadai Arborétum – A Kapos Televízió filmje

19.30 Hírháló - Települési Hírmagazin

21.00 Európai filmnap: Csend - svéd film

Július 30. kedd

16.00 Hírháló - Települési Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Hurrá, vidékre költözünk – angol sorozat 19/1

17.00 Dokumentum műhely: A Nagycenki múzeumvasút – a Győri Városi Televízió filmje

19.30 Hírháló - Sport Hírmagazin

21.00 Kisjátékfilm-sorozat: Trópusi hőség – amerikai bűnügyifilm-sorozat. 7. rész

22.00 Bencze–show

22.30 Nyitott Világ – népszerű tudomány: Magyarország arborétumai: Vas megye

Július 31. szerda

16.00 Hírháló - Sport Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Pufók

17.00 Dokumentum műhely: A pápai Győri gyűjtemény – A Pápai Városi Televízió filmje

19.30 Hírháló - Egészség és környezet Hírmagazin

21.00 Filmturmix: Sokkos állapot – színes, szinkronizált amerikai sci-fi

Augusztus 1. csütörtök

16.00 Hírháló - Egészség és környezet Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Hurrá vidékre költözünk – angol sorozat

17.00 Dokumentum műhely: A tatai Kapucínus templom története – a Tatai Városi Televízió filmje

19.30 Hírháló - Kulturális Hírmagazin

21.00 Kisjátékfilm-sorozat: Forró szél (Surda) – jugoszláv filmsorozat 10/7. rész

22.00 Egészségmagazin

22.30 Nyitott Világ – népszer? tudomány: Magyarország arborétumai – Észak-Dunántúl

Augusztus 2. péntek

16.00 Hírháló - Kulturális Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat

17.00 Dokumentum műhely: Festők városa – a Kapos Televízió filmje

19.00 Híradó

19.30 Hírháló - Ifjúsági Hírmagazin

20.00 Vasi Mozaik

21.00 Klasszikus filmnap: Az ütközetolasz-amerikai film

Augusztus 3. szombat

9.00 Nyitott Világ – népszer? tudomány: Magyarország arborétumai – Vas megye

9.30 Ifjúsági Magazin

10.00 Gyermekmatiné: Cimborák: Nádi szélben – színes magyar természetfilm

11.30 Tematikus magazin: Autós magazin

16.00 Hírháló: Ifjúsági Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Hurrá vidékre költözünk – angol sorozat

17.00 Dokumentum műhely: Édes élet – A Várpalotai VTV filmje

19.30 Hírháló - Turisztikai Hírmagazin

20.00 Kisjátékfilm-sorozat: Kisváros - magyar bűnügyi filmsorozat 20/1. rész

21.00 Kisjátékfilm-sorozat: Forró szél 10/7

21.30 Bence–show

22.00 Akarj élni! – környezetvédelmi magazin

Augusztus 4. vasárnap

9.00 Nyitott Világ: Magyarország arborétumai: Észak-Dunántúl

9.30 Kulturális Magazin

10.00 Akarj élni! - környezetvédelmi magazin

10.30 Matiné: A vörös dolgozószoba – színes, szinkronizált amerikai rajzfilm

12.00 Híradó (ism.)

12.30 Vasi Mozaik (ism.)

13.00 SZIN 2002 – képek az ifjúság napjáról

16.00 Hírháló - Turisztikai Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Hurrá, vidékre költözünk – angol sorozat

17.00 Televíziós városok: Paks

19.30 Hírháló: Gazdasági Hírmagazin

20.00 Magyar filmnap: Liliomfi – színes magyar filmvígjáték

 

 

Augusztus 5. hétfő

16.00 Hírháló: Gazdasági Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat

17.00 Dokumentum műhely

19.30 Hírháló - Települési Hírmagazin

21.00 Európai filmnap

Augusztus 6. kedd

16.00 Hírháló - Települési Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Hurrá vidékre költözünk – angol sorozat

17.00 Dokumentum műhely

19.00 Híradó

19.30 Hírháló - Sport Hírmagazin

20.00 Vasi Mozaik (ism.)

21.00 Kisjátékfilm-sorozat: Trópusi hőség – amerikai bűnügyifilm-sorozat. 8. rész

22.00 Bencze – show

22.30 Nyitott Világ – népszer? tudomány: Magyarország arborétumai

Augusztus 7. szerda

16.00 Hírháló - Sport Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat

17.00 Dokumentum műhely

19.00 Kerekasztal - Stúdióbeszélgetés

19.30 Hírháló - Egészség és környezet Hírmagazin

20.00 Híradó (ism.)

20.30 SZIN 2002 (ism.)

21.00 Filmturmix

Augusztus 8. csütörtök

16.00 Hírháló - Egészség és környezet Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Hurrá vidékre költözünk – angol sorozat

17.00 Dokumentum műhely

19.30 Hírháló - Kulturális Hírmagazin

21.00 Kisjátékfilm-sorozat: Forró szél (Surda) – jugoszláv filmsorozat 10/8. rész

22.00 Egészségmagazin

22.30 Nyitott Világ – népszer? tudomány: Magyarország arborétumai

Augusztus 9. péntek

16.00 Hírháló - Kulturális Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat

17.00 Dokumentum műhely

19.00 Híradó

19.30 Hírháló - Ifjúsági Hírmagazin

20.00 Vasi Mozaik

20.30 SZIN 2002 ism.

21.00 Klasszikus filmnap

Augusztus 10. szombat

9.00 Nyitott Világ – népszerű tudomány: Magyarország arborétumai

9.30 Ifjúsági Magazin

10.00 Gyermekmatiné

11.30 Tematikus magazin: Autós magazin

16.00 Hírháló: Ifjúsági Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Hurrá vidékre költözünk – angol sorozat

17.00 Dokumentum műhely

19.30 Hírháló - Turisztikai Hírmagazin

20.00 Kisjátékfilm-sorozat: Kisváros - magyar bűnügyi filmsorozat 20/2. rész

21.00 Kisjátékfilm-sorozat: Forró szél 10/8.

21.30 Bence – show

22.00 Képes Recept

Augusztus 11. vasárnap

9.00 Nyitott Világ: Magyarország arborétumai

9.30 Kulturális Magazin

10.00 Képes Recept

10.30 Gyermekmatiné

12.00 HÍRADÓ (ism.)

12.30 Vasi Mozaik (ism.)

13.00 Hangadó – zenei magazin

13.30 Kerekasztal - Stúdióbeszélgetés (ism.)

16.00 Hírháló - Turisztikai Hírmagazin

16.30 Gyermekfilm-sorozat: Hurrá vidékre költözünk – angol sorozat

17.00 Televíziós városok

19.30 Hírháló - Gazdasági Hírmagazin

20.00 Magyar filmnap

A VTV augusztusra tervezett műsorai:

Augusztus12. Sporthétfő

13. Híradó, Vasi Mozaik, Kerekasztal (ism.)

14. HOPPLÁ, Híradó ism., Hangadó (ism.)

16. Híradó, Vasi Mozaik, Hopplá (ism.)

18. Ujjongjatok az Úrnak – egyházi félóra, Híradó (ism.)Vasi Mozaik (ism.),HOPPLÁ (ism.)

19. Sporthétfő

20. Híradó, Vasi Mozaik (ism.), HOPPLÁ (ism.)

21. Kerekasztal-stúdióbeszélgetés, Híradó (ism.) Ujjongjatok… (ism.)

23. Híradó, Vasi Mozaik, Ujjongjatok (ism.)

25. Híradó (ism.) Vasi Mozaik (ism.), augusztus 20., Kerekasztal (ism.)