Gotthárdi Hírek 2002. május 20.

Rendőrségi hírek

Mobilbeszerzés. Március 3-án délelőtt Rábafüzesen egy élelmiszerüzletből emelt el ismeretlen tettes egy mobiltelefont. A lopással 40.000,- Ft kárt okozott.

Ezermester. Szentgotthárdon egy lakóház udvaráról vitt el a tettes két MTB kerékpárt május 5-én, amiket később a zsidahegyi esőbeállóban szétszerelve megtaláltak.

Megelőzte a riasztást. Az ablakot betörve hatolt be a tettes május 9-én délelőtt egy szentgotthárdi lakásba. Magával vitt egy gázriasztó pisztolyt, két mobil telefont és készpénzt. A lopási kár kb. 50 ezer Ft.

Identitászavar. Egy taksonyi férfi akart tehergépkocsival Rábafüzes térségében egy autóbusz öbölben megfordulni május 15-én, de manőver közben a tehergépkocsi hátsó része a váró első oszlopának ütközött. A kár kb. 50 ezer Ft.

 

Jegyzet

Durván három hete olyan, nem várt esemény történt kis városunkban, ami rendesen felkavarta az indulatokat, amelyek, félő, a mai napig nem csitultak el. A történet röviden annyi, hogy április utolsó napjára rock estet hirdetett az Árpád u.-i étterem, abba a sörsátorba, amely miatt a szomszédok feljelentést tettek, mivel építéshatósági szabályokat sértett. A legutóbbi verzió szerint a sörsátor nagyobbik részét le kell bontani, így a programot a kisebb, a már meglévő épületek közé felállított sátorba tervezték. Még egyetlen hang sem szólalt meg, amikor az egyik szomszéd rendőri kísérettel az engedély meglétét firtatta, majd az elsőként fellépő, Sárvárról érkezett zenekar műsorának tizedik percében az illetékes hatósági személy (szintén rendőri kísérettel) a rendezvényt leállíttatta, az engedélyt szóban visszavonta.

Több következtetést is le lehetne vonni az ügyből, tulajdonképpen megérthető minden fél álláspontja is. Megérthető a szomszédoké is, akik sérelmezték, hogy közvetlen környékükön “csimm-bumm” zene szól, megérthető az étterem bérlőjének rossz érzése az elmaradt haszon miatt, megérthető a zenekarok elkeseredése, akik készültek a műsorra, ideutaztak Sárvárról, Szombathelyről. Mindenki megérthető, de a kérdés, ki érti meg azokat a fiatalokat, akik nem a diszkó, a slágerzene vagy a Dáridó iránt rajonganak?

Van egy réteg (nem is kicsi), akik az igényesebb, élő produkciókra kíváncsi, még akkor is, ha ezt lelkes amatőrök “szállítják”. Lehet, hogy a külsőségek riasztóak, a fekete ruhák, a torzított gitár, a nem éppen dallamos ének? De akkor is tudomásul kell venni, ez is egy kultúra, amelynek élvezetére, művelésére éppen olyan joga van bárkinek, mint meghallgatni a V:I:P: együttest, vagy “végigizgulni” a két órás Dáridót.

Hogy miért ez az összehasonlítás? Ugyanaznap este a belvárosban hangkavalkád fogadta a (jobb program híján) sétálót. A kerthelyiségben báli zene, a főtéri étteremből szintetizátormuzsika szólt, egyenként is jóval nagyobb hangerővel, mint az elmaradt rock-buli első tíz perce.

Városunknak van ifjúsági koncepciója. Van programunk a drogprevencióra, a szabadidő értelmes eltöltésére. És amikor végre összegyűlik 100-150 “máshogy gondolkodó” fiatal, azonnal közbelépünk. Pedig az ilyen bulikban jóval nagyobb biztonságban van mindenki, mint a “tűszurkálós”, kidobóemberes diszkókban, vagy a fröccsgőzös falusi bálokban.

Erre a bulira a megye majd minden részéből érkeztek érdeklődők. Jöttek, mert úgy érezték, itt szívesen fogadják őket, és jól fogják érezni magukat. Most pedig elviszik a hírünket…

-igor-

 

Közlemény

Szentgotthárd Város Polgármesteri Hivatala tájékoztatja a tisztelt lakosságot, hogy Szentgotthárd város II. sz. háziorvosi körzetében (Dr. Csiszár Judit körzete) 2002. május 6-tól dr. Sebők Aranka helyettesítés formájában látja el a betegeket az alábbi rendelési időben:

Hétfő: 13.00 – 17.00

Kedd: 8.00 – 12.00

Szerda: 7.30 – 9.30 Rábafüzes, 10.30 – 12.30 Szentgotthárd

Csütörtök: 8.00 – 12.00

Péntek: 8.00 – 12.00.

Polgármesteri Hivatal Szentgotthárd

Bezárták a kápolnát

Polesznyák László, a Ciszter Temetőkápolna gondnoka a következő közleményt juttatta el lapunkhoz:

A Ciszter Temetőkápolnában május 3-án a rácson belüli perselyt lefeszítették és levitték ismeretlen tettes(ek), a frissen helyreállított falat is megrongálták ezzel. Ezért a kápolnát nem tartjuk többé nyitva. Így próbáljuk megakadályozni a további rongálást.

 

Szeptemberre befejezõdik a könyvtár felújítása

Jó néhány hete folyik már a munka a város közepén, a könyvtár épületén dolgoznak a szakemberek. A felújítás részleteiről, költségeiről, távlati tervekről érdeklődtünk a polgármesteri hivatal műszaki irodájánál.

Fekete Tamás irodavezető kérdésünkre elmondta, hogy a Városi Könyvtár bővítésére, felújítására már régebben készíttettek tervdokumentációt. A tervek elkészítésénél figyelembe vették a könyvtár funkcióját és a beépítési lehetőségeket.

Az eredeti terv szerint – amely egyben tartalmazta az épület teljes felújítását – az udvarban egy új, üvegtetős épületet emeltek volna, amelyben az olvasóterem, a könyvraktár és egyéb kiszolgáló helyiségek kaptak volna helyet. A tervet engedélyeztették, az azonban nyilvánvaló volt, hogy az önkormányzat jelenlegi anyagi helyzete nem teszi lehetővé a kivitelezését.

A hivatal pályázatot nyújtott be a Vas megyei Területfejlesztési Tanácshoz a régi épületszárny átalakítására, felújítására. A pályázaton a város 15 millió forint támogatást nyert el, a jelenleg zajló munkálatok összköltsége bruttó 36 millió 41 ezer forint, a fennmaradó 21 millió 41 ezer forint önrészt az önkormányzat biztosította.

Az átalakítás terveinek elkészítésekor több lehetőséget is megvizsgáltak, többek között a tetőtér beépítését is, ez azonban épületstatikai okok miatt rendkívül magas költséggel járt volna. Ekkor az illetékesek úgy döntöttek, hogy a már meglévő tervdokumentáció alapján kezdik el a munkát, amelyből az anyagi okok miatt egyelőre kimarad az udvari épület felépítése. A kivitelezésre pályázat útján kerestek partnert, a legjobb ajánlatot a Közszolgáltató Vállalat tette.

Fekete Tamás véleménye szerint a most folyó beruházást a teljes átalakítás első lépcsőjének lehet tekinteni, a munkálatokat úgy végzik, hogy később, az anyagi lehetőségek tükrében az udvari épület (második lépcső) hozzákapcsolható lesz a régi épületszárnyhoz.

A most folyó munkák során felújítják, megerősítik a tetőszerkezetet, a palatetőt már cseréptetőre cserélték, ami a szakemberek véleménye szerint jobban illeszkedik az épület stílusához és a városképhez. A meglévő faszerkezetet tartósították, faipari szakértők szerint így 20-30 évig ellátja még a feladatát.

Az emeleten vizesblokkot alakítanak ki, a régi osztálytermekben födémfeltárást, szerkezeti impregnálást végeznek, az új födémet acélgerendákkal erősítik meg. Kicserélik a villamoshálózat legfontosabb részeit, a világítást, újra vakolják, festik a falakat, kicserélik a nyílászárókat. A felújítás után az emeletre kerülnek az irodák, és a klubhelyiség, a földszinten marad az olvasóterem.

Fekete Tamás hangsúlyozta, a felújítást úgy végzik, hogy az udvari épület későbbi felépítése esetén a régi épületszárnyhoz már nem kell hozzányúlni, a két épületrész szervesen összetartozik majd. A kétlépcsős beruházás elkészültekor a könyvtár rendkívül könnyen használható lesz, minden szolgáltatás egy szinten helyezkedik majd el, külön gondot fordítanak a mozgáskorlátozottak közlekedésének megkönnyítésére.

A könyvtárátalakítás, felújítás első lépcsőjének befejezési határideje 2002. szeptember 15.

-szilágyi-

 

Testületi ülésről jelentjük

Az előre meghatározott időponthoz képest egy héttel később, május 2-án tartotta városunk képviselő-testülete soros ülését. A közel ötven napirendi pont ellenére az ülés gyorsan, olajozottan zajlott.

Az ülés elején Bauer Károly polgármester számolt be arról, hogy a városban rendben zajlottak az országgyűlési képviselő választások, kifogás és reklamáció nem merült fel a szavazatszámláló bizottságok munkájával kapcsolatban.

Huszár Gábor az iskolai élelmezési szabályok változását említette, egyúttal felhívta a testület figyelmét arra, hogy a pénzügyi döntéseknél vegyék figyelembe, hogy a konyhával rendelkező iskoláknak támogatásokra lesz szükségük, hogy az új szabályoknak meg tudjanak felelni.

Fodor József a zsidahegyi és a jakabházi lakosok nevében szólalt fel, akik a szennyvízhálózat bővítéséhez befizetett lakossági hozzájárulás visszatérítését nem vették át. A képviselő arra kérte a testületet, hogy a zsidahegyi és a jakabházi szennyvízhálózat építését ne vegyék le a napirendről. Bauer Károly polgármester válaszában kifejtette, a testület döntött az ügyben, a céltámogatási pályázatokban azok szabályzata miatt a két település hálózatépítését nem szerepeltethetik.

A 2001 évi költségvetés zárszámadásának tárgyalása kapcsán Pochán Miklós, a pénzügyi bizottság elnöke hangsúlyozta, a város gazdálkodása a törvényeknek megfelelő volt, az ismert költségvetési elvonás csökkentette a város lehetőségeit, és továbbra is komoly probléma a működési kiadások magas szintje. A zárszámadásról szóló rendeletet a testület egyhangúan elfogadta.

A különfélék között a képviselők megalkották a települési hulladékkezelési közszolgáltatásról szóló rendeletet, majd az intézmények Szervezeti és Működési Szabályzatát módosították. Megállapították a Városi Strandfürdő belépőjegy árait, a napirend tárgyalásakor Fekete Tamás műszaki irodavezető emlékeztetett arra, hogy az előírások alapján jövő évtől a strand csak vízforgató berendezéssel működhet.

A testület több lakáseladási és lakásvásárlási ügyben döntött, majd hozzájárult a Posta épületének felújításához, azzal a kikötéssel, hogy a munkálatok idején a Posta szolgáltatásai zavartalanul működjenek a városban.

Támogatta a testület a rendelőintézet részére beszerzendő ultrahang készülék működtetéséhez, kapacitásbővítés befogadásához elkészített pályázat, és az önkormányzatok informatikai infrastruktúrája fejlesztésének támogatásához készített pályázatok beadását is.

A képviselők több anyagi támogatási kérelemről is döntöttek. Egy millió forinttal támogatják a Gotthárdi Hírek c. városi lap működését, 69 ezer forinttal a Szentgotthárdi Kézilabda Klub kitüntetési ünnepségének megszervezését.

Az ülés végén a képviselő-testület lakáscélú támogatásokról döntött.

-szilágyi-

 

A 2001. év zárszámadása

A képviselőtestület május 2-i ülésén fogadta el a 2001. év költségvetési zárszámadásáról szóló rendeletét. Az ülésen elhangzottak alapján a tavalyi gazdálkodás törvényes volt, viszont a központi elvonások következtében a város megszorító intézkedésekre kényszerült.

A rendelet megfogalmazása szerint az önkormányzat a 2001. évi gazdálkodás keretében ellátta a törvény által meghatározott városüzemeltetési, egészségügyi, szociális, oktatási, közművelődési és igazgatási feladatokat.

Az éves gazdálkodást általánosan a következők jellemezték:

- A racionalizálási programot, létszámcsökkentést a képviselő-testületi határozatnak megfelelően végrehajtották.

- A működési célú bevételi tervet teljesítették, a felhalmozási célú bevételi előirányzatot 54,6 %-ra teljesítették.

- Rendkívül kevés előirányzat állt rendelkezésre a működési, elsősorban a dologi kiadásokra.

- A év folyamán több időpontban összesen 490 millió 114 ezer Ft folyószámla hitelt kellett felvenni.

- Az önkormányzat gazdálkodására rendkívül negatívan hatott a jövedelemdifferenciálás miatt elvont 303 millió 312 ezer Ft.

A zárszámadás főösszegei:

Bevételi teljesítés: 2.209.821 ezer Ft

Kiadási teljesítés: 2.122.730 ezer Ft.

A zárszámadáshoz készített könyvvizsgálói jelentés szerint az önkormányzat gazdálkodásának jellemzői a következők voltak:

A gazdálkodást az elmúlt évtizedben a kiegyensúlyozottság, a hitel nélküli gazdálkodás jellemezte.

A kiemelkedő helyi adó bevételnek köszönhetően a működési költségek az elmúlt években átlagot meghaladó ütemben nőttek és így a bevételek előző évi összegéhez képest 2001-ben 86,4 %-ot, az összes kiadáshoz képest 82 %-ot tettek ki, ami a korábbi évekhez hasonló arányokat jelez.

A fejlesztési elképzelések ma már csak hitelből valósíthatók meg, persze a jövedelem-elvonási rendszer, ami például a 2001-es évben 303 millió Ft-tal csökkentette a rendelkezésre álló pénzeszközöket, valamilyen mérséklődése vagy megszűnése az önkormányzat helyzetét lényegesen javítaná.

A helyi adóbevételekre kedvezőtlenül hatott a forint erősödése, ami 2001-ben az előző évhez képest, a korábbi évek tendenciáját figyelembe véve kb. 35 millió Ft bevételcsökkenést jelentett. A forint erősödés a bevételek főösszegéhez képest 2 %-os, a költségvetési elvonás 17,6 %-os bevételcsökkenést okozott 2001-ben.

Összefoglalva az állapítható meg, hogy az önkormányzat vagyoni helyzete nem romlott, a kedvezőtlen hatások inkább a pénzeszközök időszaki hiányaiban jelentkeztek, ami az elmúlt évtized kiegyensúlyozott, óvatos gazdálkodásának köszönhető.

 

 

Önkormányzati rendeletek

Hulladékszállítási díjak

A képviselő-testület rendelete alapján Szentgotthárd város területén a kötelező minimális hulladékszállítási szolgáltatás díja a város lakcímjegyzékének nyilvántartása alapján a 2002. évre:

Háztartásban élők száma Minimálisan igénybeveendő edényméret Heti egyszeri ürítési díj Éves díj összege háztartásonként

1 fő 80 l 85 Ft/ürítés+Áfa 4420 Ft+Áfa

2 fő 80 l 97 Ft/ürítés+Áfa 5044 Ft+Áfa

3 illetve több fő 120 l 109 Ft/ürítés+Áfa 5668 Ft+Áfa

A rendelet rendelkezéseit 2002. január 1-től kell alkalmazni.

A Városi Strandfürdő belépőjegyeinek ára

Felnőtt belépőjegy ára: 170 Ft

Gyermek, tanuló, nyugdíjas belépőjegy ára 50 Ft

A képviselő-testület engedélyezi, hogy a tanév befejeztéig a szentgotthárdi tanulók tanórai keretek között térítésmentesen igénybe vehetik a strandfürdőt.

 

 

 

Kamarabérlet – az idén utoljára

Rendkívüli zenei produkcióval zárult az idei kamarazene-sorozat negyedik, utolsó hangversenye. Mérei Tamás csellóművész briliáns hangszerjátéka még az irigyeket is lenyűgözheti világszerte. De menjünk sorjában!

A hangverseny első felében egy háromnegyed órás diplomakoncert főpróbáját láthatta-hallhatta a zeneiskolába ellátogató közönség. Páliné Herczeg Anita, az intézmény zongoratanára ezekben a hetekben fejezi be pécsi főiskolai tanulmányát, amely – zenészről lévén szó – vizsgakoncerttel zár. A diplomaműsor óriási szellemi erőpróbát jelent előadójának még akkor is, ha azt “hazai pályán” szólaltatja meg. A sport sajtóból elcsent kifejezés esetében többszörösen helytálló, hiszen Herczeg Anita városunk zeneiskolájában kezdte muzsikus tanulmányait, ott, ahol évek óta tanít, s amely épület falai között élete eddigi legfontosabb koncertjére készült. A tavalyi hangversenysorozat egyik főszereplőjeként már bemutatkozott fiatal tanárnő változatos műsort adott elő, melyben helyet kapott Bach, Beethoven, Schumann, Schubert és Takács Jenő egy-egy zongoradarabja. Ez utóbbi - az Op. 2. Szonatina - mint mondta, különösen szívéhez nőtt. A gotthárdi zeneiskola névadója korábban a pécsi konzervatórium igazgatójaként is tevékenykedett. Nem utolsó sorban a kapcsolat okán választotta a matuzsálemi kort megért zeneszerző munkásságát szakdolgozata témájául a végzős zongoratanárnő, s tűzte műsorára Takács e korai, romantikus színezetű darabját. Koncertje zárásaként kamara produkcióval búcsúzott lelkes közönségétől a zongorista, ebben Csuklyné Bene Krisztina hegedűtanár volt a partnere.

Mérei Tamás is a zeneiskola falai között nőtt fel, de nemcsak képletesen szólva. Szülei ugyanis évekig az intézmény szolgálati lakásában éltek, mint zenetanárok. Tamás fiuk majdnem egy esztendeig szívta magába az épület dohos levegőjét, mielőtt a megyeszékhelyre költöztek. Az ifjú művész szentgotthárdi születésű, erre emlékeztetik személyi dokumentumai, de szülei is, akik nem keveset tettek hajdanán a nyiladozó település zenei kultúrájáért.

A fiatal csellista példátlan szakmai utat járt be az elmúlt esztendőkben. A szombathelyi Bartók Béla Zeneiskola, majd a Zeneművészeti Szakközépiskola után a Zeneakadémiára került, ahol Onczay Csaba növendéke volt. A diplomáját engedéllyel egy évvel korábban megszerző Mérei Tamás amerikai egyetemeken ösztöndíjas hallgatóként folytatta zenei tanulmányát. Az Egyesült Államokban többek között Starker János professzor tanítványaként csiszolta tovább tehetségét. Két esztendeje teljesült a család régi vágya, s a művész a budapesti Zeneakadémia tanára lett. Mellette a Klagenfurti Színház Zenekarának szóló csellistájaként tevékenykedik, és persze koncertezik. Tagja a kiváló zenészekből alakult szombathelyi Kalló Quartettnek is. 1998-ban megnyerte a Magyar Rádió Országos Csellóversenyét és néhány évvel ezelőtt a Hungarotonnál lemezre játszotta Paganini huszonnégy hegedű capriccioját csellóra adaptált saját átiratában, ami zenei szenzáció. Az “ördög hegedűseként” híressé vált Paganini kivételes technikai felkészültséget megkövetelő capriccioit a nagyobb testű csellón, egyszerűsítés nélkül, rajta kívül ugyanis még senkinek sem sikerült megszólaltatni a világon. Mérei ezúttal azonban nem saját, hanem amerikai-magyar mestere átiratában játszotta el a capricciok egyikét. Mellette a barokk nagymester, Bach muzsikájából adott ízelítőt, végezetül pedig egy újabb csoda következett, Kodály Szólószonátája. Az 1908-ban kottapapírra vetett szonátát minden idők talán legelismertebb csellóművészének, Pablo Casalsnak ajánlotta a szerző. Casals azonban lejátszhatatlannak minősítette a művet, amely így évtizedekre fiókba került, egészen a múlt század közepéig, amikor Starker János megtanulta és bemutatta a három tételes kompozíciót. Mérei tanára egyebek között ezzel a művel alapozta meg hírnevét. Most az ifjú tanítványon volt a sor: Kodály cselló szonátája virtuóz befejező tételének eljátszásával Mérei Tamás újfent feliratkozott a legnagyobb gordonkaművészek sorába. Bár Tamás pályájának csak porszemnyi állomása lehetett a zeneiskolai hangverseny, mégis felemelő érzés volt őt viszontlátni az ósdi épület penészedő falai között. Büszkén tapasztalhattuk, hogy ez a kivételes tehetségű művész szülei társaságában, ha csak néhány órára is, de hazalátogatott Szentgotthárdra.

A Takács Jenő Zeneiskola valamint a Művelődés Háza és Színház szervezte kamarazene-sorozat az ígéretek szerint a következő idényben a fúvós hangszerek főszereplésével folytatódik. Csukly Gergely igazgató, a kamaraestek idei házigazdája reményét fejezte ki, hogy a zenebarát gotthárdi polgárok megelégedésére szolgáltak a hangversenyek, s hogy a bérletsorozat iránti igény a jövőben is megmarad.

- Rápli R. -

 

“FÉNY-KÉPEK”

Rendhagyó kiállítást nyitott meg Bauer Károly polgármester május 16-án a Színház aulájában. Már a kiállítás címe is elgondolkodtató: Fény-képek. A látogató elgyönyörködhet a színes, mesterien kidolgozott lámpák sejtelmes fényében. Az árnyékot adó fények különös, szinte misztikus hatással vannak a kiállított képekre. A jól elrendezett térben meghitt hangulat uralkodik. A kiállító fiatal művészek színvonalas kiállítását június 5-ig tekinthetik meg. A kiállítók: Gráma István festőművész, Retkes Sándor festőművész és Retkes Zoltán lámpakészítő.

 

Egyszer volt Szentgotthárdon…?

A Magyar Filmklubok és Filmbarátok Szövetsége évente többször szervez filmbarát-találkozókat, amelyek mindig más és más helyszínen zajlanak. 2002-ben először városunkban találkoztak egymással a színvonalas “mozgóképek” rajongói. A rendezvényen többek között részt vett Sára Sándor filmrendező is, aki a szervezet elnöke. Rajta kívül a Filmklubszövetség számos vezetőségi tagja szintén jelen volt az eseményen.

A programsorozat április 25-én - csütörtökön - délután négy órakor kezdődött, és négy napon át - vasárnap délig - számos különleges filmet láthattak az érdeklődők a helyi moziban. A vetítések Schiffer Pál alkotásaiból összeállított válogatással kezdődtek, majd magyar dokumentum- és kisjátékfilmek következtek, de helyet kaptak fiatal rendezők első munkái is, valamint a zárónapon egy joglejárat és egy bemutató előtti film jelent meg a vetítővásznon. A Magyarországon forgatott munkák közül a XXXIII. Magyar Filmszemlén több díjat is kapott.

Pénteken és szombaton délután egy-egy beszélgetésre szintén sor került: az elsőn a hazai dokumentumfilm volt a téma, míg a másodikon fiatal magyar filmesekkel és törekvéseikkel lehetett közelebbről megismerkedni.

A szervezők sajnálattal állapították meg, hogy amíg Szentgotthárdon a Filmklub keretében zajló, belépődíjas vetítéseket sokan látogatják, addig az ingyenes filmbarát-találkozón csak az utolsó napon, azaz vasárnap voltak szám szerint is többen a helyiek, mint a távolabbról érkezők. Ennek ellenére a programsorozat résztvevői jól érezték magukat, mert véleményük szerint sikerült hasznosan és kellemesen eltölteniük az idejüket.

- erw -

 

 

Diákgála

Fergeteges diáknapi műsort adott elő a Vörösmarty Gimnázium április 30-án a színházban.

Hagyománnyá vált, hogy a gimnazisták diáknapi műsorukat a város közönségének is bemutatják. Az idén is a táncé és a paródiáé volt a főszerep a gálán. Iskolai jelenetek, KRESZ-átírások, bombariadó – paródiák váltották egymást a visszatérő Besenyő család jeleneteivel. Mindezt modern és hagyományos táncok, énekszámok, versek színesítették. A gálaműsor csúcspontja a 9/a. osztály összeállítása volt. A zsűri által a “legek osztálya” címet elnyert csapat népszerű televíziós sorozatok abszurd átírásával szórakoztatta a közönséget. A Barátok közt és a Fókusz parodisztikus jeleneteiben az osztály valamennyi tagja megcsillogtatta színészi képességét, s méltán aratott vastapsot előadásuk.

 

 

 

 

Versenyeredmények 2002.

 

A 2001-2002-es tanévben is szép sikereket értek el a város iskoláinak tanulói a tanulmányi versenyeken. Külön szeretnénk kiemelni az országos versenyeken elért eredményeket.

Vörösmarty Mihály Gimnázium:

A Gordiusz matematika tesztversenyen Láng Miklós, 9.A. osztályos tanuló vállalta a megmérettetést, a megyei versenyen 1.helyezést ért el. Vas megyét így ő képviselte a Pécsett, április 5-7. között megrendezett országos döntőben.

A Kaposváron megrendezett országos Csokonai vers- és prózamondó versenyre Horváth Péter (10.B) jutott el a megyei forduló után.

Az országos Kossuth Lajos szónokversenyen Debrecenben Horváth Péter (10.B) és Csendes Béla (10.B) indult, mely ebben az évben először várta az érdeklődő középiskolásokat.

37. alkalommal rendezték meg Győrben a Szép magyar beszéd versenyt középiskolásoknak. Horváth Péter (10.B) a megyei verseny 2. helyezettjeként indult az országos versenyen, ahol remek írásbeli munkájával, alapos felkészültségével, tiszta, értő felolvasásával vívta ki a jelenlévők elismerését.

A Bajzek Beáta - Borbély Melinda - Neuróhr Katalin (10.B) összetételű csapat a “Nyugat-Dunántúl, az erőt adó régió” c. regionális művelődéstörténeti - turisztikai vetélkedő írásbeli fordulójában a benevezett 33 csapat közül 10.helyezést ért el. Ennek következtében részt vehettek a szóbeli verseny döntőjében. A csapat 4. helyezést ért el, fél ponttal lemaradva a dobogós helytől. Kozó Péter (9.A) a “Kontinensek földrajza” országos internetes versenyen 2. helyezést ért el.

A gimnázium tanulói az idén is szépen szerepeltek szlovén nyelvből az OKTV versenyen: Sulics Zsuzsanna (11.B) 1.helyezést, Vajda Anita (11.A) 2.helyezést ért el.

 

 

III. Béla Szakképző Iskola:

Implom József helyesírási verseny 9. helyezés: Soós Kata, tanára Kissné Köles Erika

Szakma Kiváló Tanulója – asztalos szakma: Kiss Bálint, tanára Pagonyné Mezősi Marietta

Nőiruha-készítő szakma: Györke Veronika, tanára Holczmann J. Tibor

Arany János Általános Iskola:

József Attila vers- és prózaíró verseny 2. helyezés: Kiszely Rózsa, tanára Nagy Írisz

Kazinczi Szépkiejtési verseny arany minősítés: Vass Ágnes, tanára Variné Trifusz Mária

Bóka Árpád biológia verseny: 15. helyezés Barankai Attila, 20. helyezés Tóth Tamás, tanáruk Hegyi Lászlóné

Lajosmizsei történelmi verseny 7. helyezés: Puskás Csaba, tanára Katona Beáta

Arany János szavalóverseny 3. helyezés: Viniczay Dóra, tanára Takács Tiborné

Bendegúz anyanyelvi verseny 10. helyezés: Németh Eszter, tanára Variné Trifusz Mária

Nyelvünkben élünk 2. helyezés: Németh Eszter, tanára Variné Trifusz Mária

Hermann Ottó biológia verseny: 4. helyezés Bartalis Kinga és Molnár Krisztián, 6. helyezés: Bana Krisztina és Kiss Albert, 8. helyezés Vass Dorottya, 10. helyezés Domiter Anett, tanáruk Hegyi Lászlóné

Széchenyi István Általános Iskola

Országos Diákolimpia fiú torna döntő, 3-4. korcsoport (5-8. osztály) 8. helyezés: Varga Bence 5/A, Papp Dávid 5/A, Gergó Zsolt 5/A, Lang Dávid 5/A, Molnár Imre 5/A, Rüsits Norbert 5/C, Szentpáli Zsolt 7/A, Benkő Ádám 7/A, Simon Erik 7/A, tanáruk Hegyi József

Az elért eredményekhez szívből gratulálunk.

 

Arcképcsarnok: Dr. Lakosi György

Szerzetesnek készült, majd mégis az orvosi hivatást választotta. Dr. Lakosi György megkapta a Vas Megyei Önkormányzat Szolgálatáért Egészségügyi Kitüntetést, munkájának igazi sikerét azonban betegeinek a gyógyulásában látja.

- Pannonhalmára jártam gimnáziumba, majd sikeresen felvételiztem a teológiai főiskolára. Két év katonaság következett, és ezt követően úgy láttam, hogy a szerzetesi életforma nem nekem való és az orvosi pályát választottam. 20 éves koromban Pécsre kerültem, két évig mentőztem, majd felvételt nyertem az orvosi egyetemre. 1987-ben kaptam meg a diplomát.

- Miért éppen az orvosi pályát választotta?

- Talán mert bennem volt, hogy szeretnék másokon segíteni, ez pedig egy olyan hivatás, aminek ez a lényege.

- Elismerik a háziorvosok munkáját?

- Változó. Azok a betegek, akikkel személyes kapcsolatot tudtunk kialakítani, és akiket rendszeresen kezelünk, elismerik a munkánkat. Akik csak ritkán látogatják az orvost és rendszerint ügyeletben, többhetes panaszokkal, azok úgy gondolom, nem igazán jól ítélik meg ezt a hivatást. Olyan szolgáltatásnak tartják, ami bármikor leakasztható a szögről.

- Eddigi munkája érdemeként márciusban megkapta a Vas Megyei Önkormányzat Szolgálatáért Egészségügyi Kitüntetést. Hogyan fogadta?

- Nem számítottam rá, de a munkám sikereként ítélem meg. Egyszerűen tettem a dolgomat, igyekeztem ellátni azt a feladatot, amit önként vállaltam. Megerősít, illetve további erőt ad, de az igazi sikereket a betegeim gyógyulása, életminőségük javulása jelenti, és hogy olyan kapcsolatot sikerült kialakítanom velük, amire rendkívül büszke vagyok.

- Mit tart a legnehezebbnek ezen a pályán?

- Egy-egy beteg elvesztése - az orvostudomány határait látva - mindenképpen nagyon nehéz. Ha valakit igazán sokáig kezelünk, a beteg ragaszkodik az orvos személyéhez, tőle vár segítséget, még ha tudja is, hogy ez már lehetetlen. Mi pedig közben látjuk a kudarcunkat, a betegségének a végét. Tudomásul kell venni, hogy megszületünk, élünk és meghalunk, de azokat az eseteket nagyon nehéz feldolgozni, amikor fiatalon veszítünk el egy-egy beteget. Hosszú ideig nem tudjuk ezen túltenni magunkat, a végzetes betegségeknek az élménye megmarad bennünk. A másik dolog, amiben a nehézséget látom, hogy nagyon sok beteg van, akiket elindítunk szűrővizsgálatokra, mert bizonyos rizikócsoportba tartoznak, és ezek a betegek egy idő után nem hagyják, hogy folytassuk a kivizsgálást, és a terápiát sem fogadják el mindaddig, amíg nem érzik, hogy a betegségeiknek tünete lenne. Holott éppen az a gyógyító-megelőző munkának a lényege, hogy ezeket a veszélyeztetett csoportokat felismerjük és időben elkezdjük kezelni. Rendkívül sok kihasználatlan lehetőség van, amiben partnernek kell lennie a betegnek és az orvosnak is. Ha ezek jól működnének, rengeteg betegséget meg lehetne előzni.

- Mi az oka, hogy nem veszik komolyan a megelőzés fontosságát?

- Úgy gondolják, hogy amíg igazából nincsenek tünetek, amíg jól vannak, tudnak dolgozni, addig egészségesek. A másik dolog, hogy Magyarországon nagyon sok ideig az egészségnek nem volt értéke. Ez adódott a rendszerváltás előtti ideológiából, ami azt sugallta, azt tanította, hogy az egészségügy ingyenes. Később úgy módosították, hogy csak az egészségügyi ellátás igénybevétele ingyenes, ami persze szintén nem volt igaz. Az emberekben ez rögzült, és ami ingyenes, annak nem igazán volt értéke. Akkor lett csak, amikor valaki megbetegedett, vagy elveszítette a munkahelyét. Jelenleg megfelelő orvosi vizsgálatok szükségesek egy-egy állás betöltéséhez, és ha valaki ezen nem felel meg, az adott munkát nem kapja meg, illetve azt is tapasztalják, hogy negyven-ötven év felett rendkívül nehéz elhelyezkedni.

- Vannak törekvések annak érdekében, hogy a megelőzés jelentőségét belássák az emberek?

- Másfél, egy éve próbálkoztam előadás sorozattal, de csak két előadásig jutottunk el. Az elsőre tizenöten, a másodikra hárman jöttek el, így az érdektelenség miatt megszakadt. Lehetséges, hogy bennem volt a hiba, vagy a propagandában.

- A következő tíz évre szóló Népegészségügyi Program a célkitűzései között nagy hangsúlyt fektet arra, hogy fel kell hívni a figyelmet a megelőzés jelentőségére. Várható ettől változás?

- Történtek lépések, felmérések, de igazán gőzerővel még senki nem vetette bele magát. Várnánk ettől valamiféle javulást, de hogy a kormány ezt hogyan fogja megvalósítani, ez még a jövő titka.

- Szentgotthárdon milyennek ítéli meg az egészségügyi ellátást?

- Jól működő szakorvosi ellátás mellett jelenleg hat háziorvosi körzet - két gyermek és négy felnőtt - működik. Az egészségügyi koncepció tárgyalása során szó volt az ötödik felnőtt körzet kialakításáról, ami évekig tartó támogatást igényelt volna a város költségvetéséből, mert nagy valószínűséggel nem lett volna önellátó. Ezt a város vezetése nem vállalta fel. Jelenleg is szükség lenne az ötödik körzetre, csak most az a helyzet állt elő, hogy két kolléga jött a városba, akik a praxisjogukat pénzért vásárolták meg. Egy újabb körzet kialakításával egy “betegvándorlást” tennénk lehetővé, és ezzel felborítanánk a két új orvos üzleti tervét, ami nem lenne sem etikus, sem jogilag kivitelezhető.

- Képviselőként is tevékenykedik. Eredményesnek ítéli?

- A testületben az egészségügyi és a szociális bizottság munkájában veszek részt. Úgy gondolom, hogy amit elértünk, apró, kicsi eredmények voltak, nem olyan látványosak, mint egy városépítés, vagy fejlesztés, azonban akiket a döntéseink érintettek, az életminőségükben olyan változás hozott, amelyek az elkövetkezendő éveikben meghatározóak lehetnek.

- Ősztől újra jelölteti magát?

- Nem. Úgy döntöttem, hogy a következő választáson nem fogok indulni. Elsősorban azért, mert a jövőben kevesebb időt töltök a városban. Gyermekként Egyházashollóson éltem és most ott egy tanyaszerű épületegyüttesnek a felépítésén fáradozunk, ami valószínűleg nyugdíjas koromra fog elkészülni. Ami azt is jelenti, hogy addig nem kívánok elmenni Szentgotthárdról. A másik pedig, hogyha valaki ezt a munkát igazán jól akarja csinálni, akkor sok idejébe és energiájába kerül. Ez pedig előbb vagy utóbb a betegeim rovására menne, és nekem elsősorban az ő javukat kell szolgálnom.

- Mivel tölti a szabadidejét?

- Elsősorban pihenéssel a családom körében. Szeretem a kerékpártúrákat. Szentgotthárdon és környékén voltak erre lehetőségek, akár az erdei utakat felfedezve, akár az Őrség egyéb tájait vagy a Szigetközt, a Fertő-tó, a Kis-Balaton környékét bejárva.

- Mit tart Ön a legfontosabbnak az életben?

- Keresztény családba születtem, ilyen nevelésben is részesültem. Ugyanezt kaptam a bencés gimnáziumban, és ezt az értékítéletet vallom magaménak. Egyszerűen tisztességes életet szeretnék élni.

- Horváth Mónika -

 

 

Fut a Gotthárd

Május 4-én került sor a Szentgotthárdi Sportbarátok Egyesülete évadnyitó versenyére, a Fut a Gotthárd utcai futóversenyre. A negyedik évad elején is töretlen volt a lelkesedés, ezúttal is több százan álltak rajthoz a szokásos távokon.

Az ifjabb korosztályokban az arányokat tekintve az óvodások voltak a legtöbben, ami, reméljük, egyúttal azt jelenti, hogy lesz utánpótlás a következő évekre is. Az általános iskolások is szép számmal képviseltették magukat, de ők mintha kevesebben lettek volna, mint az elmúlt években. Különösen a felsőbb osztályok képviselőit hiányoltuk. Így aztán azok, akik itt indultak, leginkább saját eddigi eredményeikkel versenyeztek.

A szezonnyitó legsikeresebb versenyszámnak az 1200 m-es tömegverseny és a 6000 m-es “mezei futás” bizonyult. A tömegversenyen a sok egyéni induló mellett 7család is rajthoz állt. A papák, mamák, gyerekek (köztük az alig három éves apróságok, Varga Rebeka, Toldi Eszter és Werderits Richárd), óriási lelkesedéssel vágtak neki a távnak, és mindannyian szerencsésen célba is értek. Az első 25 befutó szokás szerint az egyesület pólóját kapta, a családok pedig különdíjakban részesültek.

A 6000 m-es verseny útvonala ezúttal a Rába parti töltés volt, ami egy kicsit megnehezítette a versenyzők életét, hiszen az egy helyen frissen volt feltöltve kaviccsal. Viszont nem kellett sem a főutat, sem a vasúti síneket keresztezni. Az időmérés nagyon jó eredményeket mutatott, ami azt jelenti, hogy a visszatérő versenyzők folyamatosan készülnek, edzenek. Nagy teljesítmény, hogy ezen a távon több 10 év alatti ifjú indult, akik szintén nagyon jó teljesítményt nyújtottak. Erőnlétükre jellemző, hogy még közvetlenül a cél előtt is igen energikusan futottak.

A 6000 m örökös győztese Somogyi Gábor, akinek ezúttal nem az első helyet, hanem a “Somogyi Gábor különdíjat” adtuk, és az őt követő három helyezett osztozott az első, második és harmadik díjon. Úgy gondoltuk, Gábor, aki fantasztikus teljesítményt nyújt minden versenyen, ahol elindul, nem fog ezért neheztelni, viszont a többi jó amatőr futó nagyobb eséllyel indulhat a győzelemért.

Egy ugyanilyen díj létrehozását kell lassan fontolgatnunk a 18 év alatti hölgyeknél is, ahol Woki Edina tarol: amikor csak elindul, nincs legyőzője. Edina egyébként ausztriai versenyeken is szépen szerepel.

Meg kell említenünk legnagyobb támogatóinkat, akiknek a segítsége nélkül azonban senkinek semmilyen díjat nem tudnánk adni. Ebben az évben is a városi önkormányzat és az Opel Magyarország járult hozzá legnagyobb összeggel az Egyesület működéséhez. De nem feledkezhetünk meg azokról az éttermekről és sportboltokról, egyéni vállalkozókról, más szervezetekről sem, akik mind hozzájárultak a sikeres lebonyolításhoz, amit ezúton is mindenkinek nagyon köszönünk.

Mire a verseny véget ért, már lógott az eső lába, de akkorra már mindenki otthon pihente ki a fáradalmakat. Sok idő azonban nem maradt a pihenésre, mert készülni kellett a május 11-i Lipa kerékpártúrára, amiről legközelebb számolunk be.

Kőszegi Éva

Eredmények:

Ovisok:

1. Németh Kevin (6), 2. Németh Dávid (7), Nagy Ottó (6), 3. Kovács Marci (6)

Általános iskolások

1-2 oszt.

Lányok: 1. Bajzek Martina, 2. Antal Evelin, 3. Papp Eszter.

Fiúk: 1. Mákos Patrik, 2. Huszár Benjamin, 3. Meskó András.

3-4 oszt.

Lányok: 1. Kovács Petra, 2. Szita Inez, 3. Kovács Szimonetta.

Fiúk: 1. Keszti Mihály, 2. Karsai Márton, 3. Mesics László.

5-6 oszt.

Lányok: 1. Szita Diána, 2. Dancsecs Réka, 3. Takács Anna.

Fiúk: 1. Varga Balázs, 2. Kiss Albert, 3. Varga Gábor.

7-8 oszt.

Lányok: 1. Woki Edina, 2. Majcsenicz Kitti, 3. Huszár Vanda.

Fiúk: 1. Keszti Szabolcs, 2. Kovács Bence, 3. Szentpáli Balázs.

6 km-es táv:

10 év alatt:

1. Kozma Máté (8), 2. Mákos Patrik (8), 3. Kocsis Viktor (10).

18 évesig:

Fiúk: 1. Dancsecs Gábor, 2. Keszti Mihály, 3. Varga Balázs.

Lányok: 1. Woki Edina, 2. Kovács Petra

18-35 évesig:

1. Komlós Norbert, 2. Tass Zoltán, 3. Horváth Attila.

35 felett: Különdíj: Somogyi Gábor

Hölgyek: 1. Horváthné Büki Julianna, 2. Bálint Zsuzsa.

Férfiak: 1. Czimber Miklós, 2. Dancsecs Zsolt, 3. Varga Lajos.

Labdarúgás

Kőszeg – Szentgotthárd 1-3 (1-1)

NB III-as labdarúgó mérkőzés

Május 12. Kőszeg, 200 néző.

Vezette: Körmendi

Szentgotthárd: Szabó – Németh, DOBOS, Háklár, Sass – Korpics, NÁRICZA (Simon), KOVÁCS, Bartakovics (Erős) – SZŐKE, Serfecz (Závecz).

A gotthárdi együttes Heiter László edző kérése ellenére gyámoltalanul kezdte a mérkőzést, így a kiesés határán lévő hazaiak bátor játékukkal többször is veszélyeztették Szabó kapuját. A hazai fölény egy szöglet után góllá érett. A vendégcsapat a bekapott gól után próbálta átvenni a játék irányítását, sorban ívelgették fel a labdákat Marton kapuja elé, de ezek különösebb veszélyt nem jelentettek a kőszegi kapura. Az első félidő utolsó percében Kovács Csaba remek szögletét Náricza fejelte a hazai kapuba, így 1-1-gyel tértek pihenőre a csapatok.

A szünetben Heiter mester komoly eligazítást tarthatott az öltözőben, mert egy teljesen más felfogásban futballozó Szentgotthárdot láthattak a nézők. A vendégek letámadták a kőszegieket és hibázásra kényszeríttették az egyre jobban elfáradó hazai alakulatot. Ez a játék hamar meghozta gyümölcsét, Szőke remek és Závecz okos góljával perceken belül eldőlt, hogy kié lesz a három bajnoki pont.

A második félidőben jól és eredményesen játszó Szentgotthárd akár nagyobb különbséggel is legyőzhette volna a mérkőzés végére teljesen kifulladó Kőszeget. A vendégek megérdemelten szerezték meg a fontos három pontot.

 

Programajánló

 

 

Május 25. 18 óra - Művelődés Háza kerthelyisége

Blues-est a zalaegerszegi Shabby Blues Band és a szentgotthárdi Knight Rider Team fellépésével - Belépődíj: 250,-Ft

Május 26. Városi Gyermeknap

10 óra - Kossuth Filmszínház

Meglepetésfilm: Pokémon 2.

A 14 éven aluliaknak belépődíj nélkül!

14 óra - Művelődés Háza kerthelyisége

Szivárvány-délután formációs táncokkal, játszóház keretében kézműves foglalkozásokkal, továbbá ügyességi versenyekkel, valamint ingyenes légvárral és lovaglással

16 óra - Művelődés Háza kerthelyisége

Áloműző - Az Énekmondó Együttes zenés-játékos gyermekműsora.

Május 31. 18 óra - Színház

Pedagógusnap

Június 01. 15 óra - Művelődés Háza

Irodalmi Klub

21 óra - Művelődés Háza kerthelyisége

Albatrosz bál, belépődíj: 500,-Ft

Június 15. SZIN, azaz a SZentgotthárdi Ifjúság Napja

14 óra - Művelődés Háza kerthelyisége

Ügyességi versenyek és bemutatók

Kerékpáros akadálypálya és légpuskalövészet várja az érdeklődőket, továbbá különböző formációk látványos, zenés-táncos műsorai, valamint divatbemutató szórakoztatja majd a jelenlévőket.

21 óra - Művelődés Háza kerthelyisége

Jambo bál - sztárvendég: az E-mail együttes, belépődíj: 400,-Ft

 

Kiállítás

“FÉNY-KÉPEK” - Gráma István és Retkes Sándor festőművész,

valamint Retkes Zoltán lámpakészítő alkotásait június 5-ig láthatják

az érdeklődők a Színházban - hétfőtől szombatig 13-17 óráig.

Az Arany János Általános Iskola tanulóinak

munkái június 7-től 21-ig tekinthetők meg a

Színházban - hétfőtől szombatig 13-17 óráig

 

Mozi

május 24-28. A hídember

május 26. Pokémon 2.

május 31-június 2. Tripla vagy semmi

június 3-4. (19 órakor) Jay és Néma Bob Visszavág

június 7-9. Valami Amerika

június 9-11. Egy csodálatos elme

június 14-16. Már megint egy dilis amcsi film

június 17-18. Vesszőfutás

 

Őszinteség a párkapcsolatok javításért

A legújabb felmérések szerint a fejlett, civilizációs ártalmakkal sújtott országokban a 40 éven felüli férfi lakosság 52 százaléka szenved valamilyen fokú merevedési zavarban, azaz megközelítőleg 150 millió ember, ám csupán 5-10 százalékuk fordul orvoshoz. A magyar férfiak sem élnek egészségesebb, stresszmentesebb életet, mint mondjuk az amerikaiak. Az érintettek 40 százaléka egyáltalán nem, 51 százalékuk pedig csak elvétve beszél e gondjáról. Pedig, ha orvoshoz fordulna, ha a különböző cégek potenciajavító piruláinak, kezeléseinek segítségével helyreállna a szexuális élete, akkor garantáltan az életminősége is javulna. A megfelelő kezelés mellett nemcsak a “teremtés koronájáé”, hanem a párjáé, és így áttételesen az egész családé.

A merevedési zavar leggyakoribb oka az érrendszeri károsodás, valamely idegrendszeri rendellenesség, a cukor- és szívbetegség, a magas vérnyomás elleni gyógyszerek, az antipszichotikumok, az antidepresszánsok, egyes nyugtatók, a túlzott alkoholfogyasztás, a stressz, a félelmek, a szorongások, az alacsony férfihormon termelődés, a nagy testtömeg, vagy a dohányzás.

A "kék tabletta" megjelenése óta komoly kutatások és fejlesztések folynak a merevedési zavarok leküzdésére szolgáló szerek piacra kerüléséért. Az amerikai Eli Lilly and Co. cég új gyógyszerét 2003. első negyedévétől forgalmazza majd Magyarországon. Akik nem szeretik a mesterséges tervezést igénylő terápiákat, azok számára jelent az új szer megoldást. Az új gyógyszer képes visszaadni a betegek számára a normális, tervezési kötöttségektől mentes szexuális életet. Az eddig lefolytatott és publikált klinikai vizsgálatok azt is igazolják, hogy a gyógyszer bevételétől számított 30 perctől 24 órán át lehetővé teszi az együttlétet. Várakozásuk azért is megalapozott, mert a szexuális problémák a legelhallgatottabb panaszok közé tartoznak, s társadalmi kommunikációval ezrekkel, százezrekkel bővülhet az orvosi segítséget kérő páciensek köre.

Képaláírás

“Számomra nagyon fontos egy kapcsolatban az őszinteség és a párom boldogsága. Bármit megtennék a szeretett nőért”- formálta meg véleményét Verebes István a problémáról.

 

Sakk-matt

Feladványunkban sötét indul és a második lépésben mattot ad.

Világos: Kf5, Ve3, Fb6, gyalog: a7.

Sötét: Kh7, Vd2, He4, gyalog: c6, g5.

Kérjük Kedves megfejtőinket, hogy megoldásaikat a szerkesztőség címére (9971 Szentgotthárd Pf. 5..) szíveskedjenek beküldeni.

Beküldési határidő: június 15.

A helyes megfejtők között a FEZO Kft. 1000 Ft-os ajándékutalványát sorsoljuk ki.

Áprilisi helyes megfejtésünk: 1. Hg5. 2. Kg1, Hh3.

Nyertesünk: Török Tamás, Szentgotthárd Szabadság tér 1.